با ما همراه باشید

ورزشی

از ارومیه و آق‌قلا تا ریمینی؛ پسربچه‌های طلایی آلکنو

منتشر شده

در

با توجه به دوران کوتاهی که ولادیمیر آلکنو در ایران حضور داشته، نمی توان به هیچ وجه گفت بازیکنان جوانی که این روزها در ترکیب تیم ملی والیبال در لیگ ملت ها برابر تیم های بزرگ دنیا قرار می گیرند، کشف او هستند. به جز بردیا سعادت که با 18 سال سن پیش از این سابقه بازی در تیم ملی بزرگسالان را نداشته و البته در بازی های اخیر هم دقایق زیادی به میدان نرفته، نفرات دیگر همچون امیرحسین اسفندیار، صابر کاظمی و میثم صالحی که حالا به مهره های ثابت و حتی ستاره های ایران در زمین تبدیل شدند، در سال های گذشته نیز توسط کولاکوویچ مورد استفاده قرار گرفته بودند.

البته نباید آرمان صالحی، لیبروی جوان تیم که از شهرداری گنبد به تیم ملی دعوت شده را هم فراموش کرد که هر موقع آلکنو به او اعتماد کرده، توانسته جواب اعتماد سرمربی روسی را بدهد.

کافی است برای نسبت تغییراتی که در ترکیب تیم ملی رخ داده، به آخرین بازی ایران و ایتالیا در لیگ ملت ها یعنی سال 2019 فلش بک بزنیم. در آن دیدار که ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی بود، تیمش را با این ترکیب به زمین فرستاد:

سعید معروف، سیدمحمد موسوی، علی شفیعی، جواد معنوی نژاد، میلاد عبادی پور، امیر غفور و محمدرضا حضرت پور(لیبرو)

اما دیروز ایران در لیگ ملت های 2021 با این ترکیب مقابل ایتالیا به میدان رفت:

سعید معروف، میلاد عبادی پور، علی اصغر مجرد، مسعود غلامی، امیرحسین اسفندیار، صابر کاظمی و آرمان صالحی(لیبرو)

 

مقایسه این دو ترکیب نشان می دهد که نسبت به دیدار دو سال قبل، آلکنو 5 تغییر در ترکیب تیمش به وجود آورده و فقط معروف و عبادی پور نقطه مشترک این دو ترکیب بودند. البته که سیدمحمد موسوی نیز جزو مهره های اصلی آلکنو هست و در این بازی به او استراحت داده شد. از سوی دیگر امیر غفور نیز به دلیل آسیب دیدگی جزیی چند دیداری است که دور از ترکیب به سر می برد.

اما اگر به بازی دیروز ایران و ایتالیا نگاه کرده باشید، جدا از توانایی فوق العاده سعید معروف به عنوان پاسور، می توانیم به جرات بگوییم که اسپک های دیدنی صابر کاظمی یکی از پایه های اصلی پیروزی شاگردان آلکنو بود. این بازیکن که از روستای قانقرمه از توابع شهر آق قلا در استان گلستان توانسته خودش را به ترکیب اصلی تیم ملی برساند؛ روز فوق العاده ای را با کسب 24 امتیاز سپری کرد. با اعتماد ولادیمیر آلکنو برای به میدان فرستادن او و سعید معروف برای دادن پاس در لحظات کلیدی به این بازیکن، حالا صابر به خوبی توانسته جای امیر غفور را پر کند. حداقل اینکه حالا دیگر کسی دغدغه نداشتن جانشین مطمئن برای شماره 10 تیم ملی را ندارد و در غیاب شهرام محمودی که به دلیل مصدومیت المپیک را از دست داده، صابر یک مهره کلیدی در لحظات کلیدی خواهد بود.

 

این بازیکن 22 ساله که بعد از یک فصل حضور در لیگ ترکیه به ایران بازگشت و با تیم فولاد سیرجان توانست قهرمانی لیگ برتر را جشن بگیرد، حالا با اعتماد به نفسی بیشتر نسبت به گذشته دست چپ خود را پشت توپ قرار دهد.

به جز این پشت خط زن چپ دست، نباید از درخشش میثم صالحی هم گذشت. این بازیکن ارومیه ای که فصل درخشانی را در ترکیب تیم شهر خود سپری کرد، برای فصل جدید راهی لیگ لهستان خواهد شد و نمایشی که این روزها در ترکیب تیم ملی دارد، به او کمک خواهد کرد تا مسئولان تیم اولشتین بیش از قبل از خرید این بازیکن جوان خوشحال باشند.

 

میثم با سرویس های فوق العاده سرعتی خود به یک بازیکن مطمئن در خط سرویس تبدیل شده؛ اتفاقی که سال ها والیبال دوستان در ایران برای دیدن آن انتظار کشیدند و همواره از نبود یک سرویس زن مطمئن گلایه می کردند.

در مجموع به نظر می رسد دست ولادیمیر آلکنو برای انتخاب ترکیب 12 نفره تیمش جهت حضور در المپیک توکیو باز است. فقط تصمیم با اوست که قلم قرمز خود را روی نام بازیکنان باتجربه و مسن تر بکشد یا اینکه فعلا جوان هایی که شاید چند المپیک دیگر را برای درخشش پیش روی خود می بینند را کنار بگذارد.

این تغییر نسل می تواند نگرانی ها بابت کنار رفتن ستاره های نامدار نسل طلایی والیبال ایران را هم به حداقل برساند. البته که همچنان یک معضل بزرگ وجود دارد و آن بدون جانشین بودن مغز متفکر والیبال ایران یعنی سعید معروف است.

منبع :ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پایان کار دونده افغانستانی با ثبت رکورد جدید کشورش

منتشر شده

در

توسط

پایان کار دونده افغانستانی با ثبت رکورد جدید کشورش

شاه محمود نورزهی توانست رکورد دو ۱۰۰ متر افغانستان را به نام خود ثبت کند ولی از صعود به مرحله بعد بازماند.

به گزارش ایسنا و به نقل از استار، شاه محمود نورزهی در دو ۱۰۰ متر المپیک مرحله مقدماتی با ثبت بهترین زمان ممکن برای افغانستان، رکورد شکنی کرد ولی نتوانست به مرحله بعد راه یابد.

او توانست با ثبت ۱۱ ثانیه و ۴ صدم ثانیه رکورد جدیدی برای کشورش در این ماده ثبت کند ولی این برای صعود او به مرحله بعد و رقابت با بزرگان کافی نبود تا کار او در این بخش به پایان برسد و او بین ۹ دونده در رده هفتم قرار گیرد.

دیروز نیز در صد متر زنان کامیا یوسفی دیگر دونده افغان در رده هفتم مقدماتی قرار گرفت و از صعود به مرحله بعد بازماند.

ادامه مطلب

ورزشی

سریع‌ترین مرد ایران از راه‌یابی به نیمه نهایی المپیک بازماند + فیلم

منتشر شده

در

توسط

سریع‌ترین مرد ایران از راه‌یابی به نیمه نهایی المپیک بازماند + فیلم

حسن تفتیان موفق نشد به نیمه نهایی مسابقات دوی ۱۰۰ متر المپیک ۲۰۲۰ توکیو راه پیدا کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه رقابت‌های دوومیدانی المپیک توکیو امروز (شنبه) مسابقات دوی ۱۰۰ متر مردان برگزار شد و حسن تفتیان، سریع‌ترین مرد ایران هم در گروه ششم به رقابت با ۸ دونده دیگر پرداخت.

تفتیان در پایان رکورد ۱۰.۱۹ ثانیه را ثبت کرد و در گروه خود چهارم شد. اختلاف او با نفر سوم گروهش که به نیمه نهایی راه یافت تنها دو صدم ثانیه بود.

تفتیان بین ۵۹ نفر که مسابقه دادند و برایشان رکورد ثبت شد، در جایگاه بیست و هشتم قرار گرفت. ۶۲ نفر در این رقابت حضور داشتند که از این تعداد، یک نفر مسابقه‌اش را شروع نکرد و دو نفر دیگر هم با رای داوران حذف شدند.

از هر گروه سه نفر برتر و سه نفر از دونده‌های چهارمی که بهترین رکورد را ثبت کرده‌اند راهی نیمه نهایی می‌شوند. نفرات چهارم گروه‌های اول، دوم، سوم و پنجم با ثبت رکورد بهتر نسبت به تفتیان، از بخت صعود به نیمه‌نهایی برخوردارند و به این ترتیب نماینده ایران از راه‌یابی به مرحله بعد بازماند.

در جریان رقابت‌های دوی ۱۰۰ متر گروه‌های پنجم و ششم دو دونده به دلیل آنکه زودتر از فرمان شروع داور، حرکت خود را آغاز کرده بودند، با دریافت کارت قرمز از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

تفتیان دومین المپیک خود را تجربه می‌کند. او در بازی‌های ریو به نیمه نهایی رسید.

احسان حدادی و فرزانه فصیحی دیگر نمانیدگان دوومیدانی ایران در توکیو بودند که روز گذشته مسابقه خود را به پایان رساندند. حدادی با پرتابی به طول ۵۸.۹۸ متر بین ۳۲ پرتابگر در جایگاه بیست و ششم ایستاد. فصیحی نیز ابتدا از مرحله پیش مقدماتی صعود کرد اما در مرحله مقدماتی در گروه خود آخر شد که در نهایت بین ۵۴ شرکت کننده در رده ۵۰ قرار گرفت.

ادامه مطلب

ورزشی

جوکوویچ به مدال برنز هم نرسید

منتشر شده

در

توسط

جوکوویچ به مدال برنز هم نرسید

مرد شماره یک جهان در دیدار مقابل پابلو کارنیو بوستا شکست خورد و از رسیدن به مدال برنز بازماند.

به گزارش ایسنا، در دیدار رده‌بندی تنیس انفرادی مردان المپیک ۲۰۲۰ توکیو، نواک جوکوویچ با شکست مقابل پابلو کارنیو بوستا چهارم شد تا بخت نخست قهرمانی و نفر اول تنیس جهان با دو شکست پیاپی نتواند مدال المپیک کسب کند.

کارنیو در این دیدار ۲ بر یک مرد شماره یک تنیس جهان را برد به این ترتیب مدال برنز این بخش به اسپانیا رسید.

جوکوویچ گفت: من دیروز و امروز خودم نبودم. سطح تنیس من این نبود. همچنین به دلیل خستگی از نظر روحی و جسمی خودم نبودم.

سرخوردگی جوکوویچ در رفتار او در زمین بازی در حالی که مسابقه ادامه داشت مشهود بود. جوکوویچ یک بار راکت خود را  روی پنج ردیف صندلی پرتاب کرد.

همچنین در این بازی زمانی که کارنو بوستا سرویس خود را زد و امتیاز گرفت جوکوویچ دوباره خونسردی خود را از دست داد و راکت خود را محکم به زمین زد تا نشان دهد اصلا شرایط روحی مناسبی ندارد سپس راکت خراب شده را برداشت و به سمت دیگر پرتاب کرد.

ادامه مطلب

برترین ها