با ما همراه باشید

حقوقی

اسرائیل هر اقدامی علیه ما انجام دهد به نابودی خودش منجر می‌شود

منتشر شده

در

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه بیشترین دشمنی را آمریکا و اسرائیل با ایران دارند، گفت: اگر قدرت جمهوری اسلامی نبود، یک لحظه برای حمله نظامی به ما درنگ نمی‌کردند اما شما می‌بینید اسرائیل می‌ترسد به ما حمله کند چون هر اقدامی علیه ما انجام دهد، به نابودی خودش منجر می‌شود.

 حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای امروز، 7 بهمن ماه، در اداره کل دادگستری خراسان رضوی در دیدار با اقشار مختلف مردم استان اظهار کرد: خداوند بر ما منت گذاشت و در زمانی به ما حیات بخشید که توفیق تنفس زیر پرچم ولی فقیه و زندگی در زمان حکومت او یعنی نایب خاص بقیه‌الله(عج) را داریم. امروز کسی بر نظام، ملت و کشور ما مدیریت عالی می‌کند که تعیین‌ شده از ناحیه پروردگار و مورد عنایت خاص امام زمان (عج) است. شخصیتی والا، حکیم، دانا و باتقوا مدیریت عالی نظام ما را در دست دارد و ما افتخار خدمت در زیر این پرچم را داریم و باید این فرصت را مغتنم بشماریم.

وی ادامه داد: اگر این فرصت‌ها را جهت اصلاح امور به کار بگیریم و بیشتر خدمت کنیم، خدا اجر دنیا و آخرت را به ما خواهد داد. این فرصت خدمت بسیار ارزشمند است؛ خصوصا همه کسانی که مستقیم یا غیرمستقیم در این استان و این شهر مقدس خدمت‌رسانی می‌کنند، باید بدانند که اینجا مشهد امام رضا(ع) است و باید استان و شهری الگو باشد. بنابراین تکلیف ما در این استان حساس‌تر است. برخی کسری‌ها و کمبودها در این استان نازیباتر بوده و بی‌عدالتی در اینجا قبح بیشتری دارد.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: ما موظف به برقراری عدالت اجتماعی هستیم و هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم. برای تحقق عدالت اجتماعی در تمام جهات باید از فرصت‌های مختلف استفاده کنیم. برقراری عدالت اجتماعی یکی از اهداف نظام ماست. باید امروز که در آستانه فرارسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، مقایسه کنیم چه مقدار به این عدالت اجتماعی نزدیک شده و چقدر دیگر باید تلاش کنیم.

محسنی اژه‌ای عنوان کرد: امروز به فضل پروردگار و با همت مردم، خداوند منت خاصی برای این ملت و کشور داشته است و سایه رحمت پروردگار بر سر این کشور مشاهده می‌شود. در طول این بیش از ۴۰ سال، دشمنان و شیطان بزرگ و صهیونیست‌ها همه نوع فشاری را بر این کشور وارد کردند. هر کشور دیگری در برابر این همه فشار از پای در می‌آمد.

وی با اشاره به فشارهایی که دشمنان از اول انقلاب تا کنون بر ملت و کشور ما اعمال کرده‌اند، گفت: از اول انقلاب تا حالا ما در فشار اقتصادی دشمن هستیم. از ابتدا تا امروز همه گروه‌های سلط علیه ما کار می‌کنند. عملیات روانی انجام می‌دهند و به روش‌های مختلف سعی می‌کنند فساد را ترویج دهند. امروز دشمنان از فضای مجازی هم برای اقدام علیه ارزش‌های ما، نهایت سوء استفاده می‌برد. با وجود تمام این اقدامات دشمن، امروز در سال ۱۴۰۰ از لحاظ موقعیت جهانی، علمی، اجتماعی، امنیت و قدرت بازدارندگی ما در کجا قرار داریم؟ آیا از پا درآمدیم؟ برای ما ایجاد زحمت کردند، اما بدوت زحمت نمی‌توان به قله رسد. ایران با وجود تمام مشکلات، در برخی موضوعات رتبه ۳ و ۴ جهانی را دارد.

محسنی‌ اژه‌ای با اشاره به اینکه بیشترین دشمنی را آمریکا و اسرائیل با ما دارند، اضافه کرد: اگر قدرت جمهوری اسلامی نبود، یک لحظه برای حمله نظامی به ما درنگ نمی‌کردند، اما شما می‌بینید اسرائیل می‌ترسد به ما حمله کند و هر اقدامی علیه ما انجام دهد، به نابودی خودش منجر می‌شود. ایران مانند برخی کشورها نیست که آمریکا بتواند آن را تسخیر کند، جمهوری اسلامی در یک قدرتی قرار گرفته است که بزرگترین قدرت‌های نظامی، اطلاعاتی و اقتصادی دنیا نمی‌توانند نسبت به آن هر غلطی خواستند، انجام دهند.

وی افزود: امروز ما باید با توکل بر خدا و با انسجام و تلاش بیشتر و تکیه بر ارزش‌های الهی به پیش برویم. پیروزی و شکست ما در رضایت یا عدم رضایت پروردگار است. امروز دولت ما، دولتی مصمم و انقلابی است که با تمام وجود برای رفع مشکلات تلاش می‌کند اما ممکن است تمام‌ مشکلات را نتواند در کوتاه مدت حل کند. امروز همه ما وظیفه داریم در جهت حل مشکلات تلاش کنیم. مسئولین در حال تلاش هستند، اما به هماهنگی و انسجام بیشتری نیاز داریم.

رئیس دستگاه قضا بیان کرد: شما در استان نماینده ولی فقیه، استاندار، فرماندار و سایر مسئولین را دارید. یک کارگروه مشترکی تشکیل و مسائل احصا و اولویت‌بندی شود هر میزانی که این کارگروه توانست مشکلات را حل کند، و برای حل بقیه مشکلات از مسئولین کشوری کمک بگیرد. من معتقدم بسیاری از مشکلات استان در خود استان قابل حل است. هر مقدار اختیاراتی که رئیس کل دادگستری استان لازم دارد، به او می‌دهیم تا مشکلات را حل کند.

محسنی اژه‌ای با تاکید بر اینکه امروز برخی از مفاسد اجتماعی و فرهنگی ضرر بیشتری از مفاسد اقتصادی دارد، گفت: چراکه که فساد اقتصادی و فساد فرهنگی از یکدیگر تاثیر می‌پذیرند. اگر مسائل فرهنگی و اسلامی کمرنگ شد، نفوذ دشمت و فساد هم پشت سرش می‌آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خانواده شهدا و ایثارگران، حق بیشتری بر گردن ما دارند، عنوان کرد: حتما باید برای حل مسائل خانوادگی خانواده ایثارگران، شعبه ویژه‌ای ایحاد شود و اختیارات لازمه به این شعبه داده خواهد شد. همچنین ما حتما باید به کسانی که توان مالی گرفتن وکیل ندارند، کمک و آنان را راهنمایی کنیم.

رئیس قوه قضائیه ضمن خواهش از مدیران استانی برای کمک به دستگاه قضایی، گفت: اگر فرصت کردید، به دادگستری‌ها سر بزنید. آمار زندانیان خراسان رضوی، شایسته این استان نیست. ما می‌خواهیم وقتی کسی وارد زندان می‌شود، پس از خروج اصلاح شده باشد، اما گاهی اوقات با توجه به کثرت جمعیت زندانیان، ایجاد چنین اصلاحی برای ما ممکن نیست.

محسنی‌ اژه‌ای همجمین با تاکید بر کوتاه کردن فرایندهای دادرسی، اظهار کرد: در فرایند جذب، آموزش و به کارگیری نیروهای شایسته برای کار در دستگاه قضایی، یک تغییرات اساسی باید ایجاد شود که در حال انجام این تغییرات هستیم.

وی اضافه کرد: پرونده‌هایی که شاکی‌های زیادی دارند، از اول برای تشکیل آن‌ها برنامه‌ریزی شود، تا در عین استیفای حق مردم، کارهای تولیدی هم زمین نماند. در شرایط فعلی ما باید از تولید داخلی و فعالین اقتصادی حمایت کنیم و در جهت رفع موانع اقتصادی تلاش کنیم و از طرف دیگر اگر افراد فاسدی خواستد از شرایط سوء استفاده کنند و فشار را بر مردم بیشتر کنند، باید نسبت به آنان سختگیری‌های زیادی اعمال شود.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حقوقی

ثبت نام آزمون وکالت سال۱۴۰۱ آغاز شد

منتشر شده

در

توسط

 ثبت نام آزمون وکالت سال۱۴۰۱ آغاز شد

روابط عمومی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه از آغاز ثبت نام آزمون وکالت سال۱۴۰۱ خبر داد.

 داوطلبان “آزمون فوق‌العاده وکالت” باید از تاریخ “۲۰فروردین ماه لغایت ۲۶ فروردین ماه” به سایت دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی   http://www.azmoon.org مراجعه و ضمن مطالعه دقیق آگهی “آزمون وکالت” سال١۴۰۱ نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

جهت کسب آخرین اخبار و اطلاعات تکمیلی در خصوص “آزمون وکالت” نیز باید  به سایت مرکز وکلا به نشانی www.23055.ir مراجعه شود.

همچنین”آزمون وکالت” در روز جمعه مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۲۳ برگزار خواهد شد.

 

ادامه مطلب

حقوقی

نرخ دیه کامل ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شد

منتشر شده

در

توسط

با ابلاغ رئیس قوه قضاییه نرخ دیه کامل ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شد.

 به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه، به موجب ابلاغ رئیس قوه قضاییه با توجه به بررسی‌های به عمل آمده، قیمت دیه کامل در ماه‌های غیر حرام برای سال ۱۴۰۱ مبلغ ۶ میلیارد ریال معادل ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شد.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

حقوقی

برای درخواست طلاق باید کجا رفت؟‬‬

منتشر شده

در

توسط

 

درخواست طلاق از هر طرفی، چه زن چه مرد، اعلام شود، باید مراحل قانونی خود را طی کند. هر طلاقی از هر نوعی که باشد باید در دادگاه بررسی شود. در واقع، برای این که صیغه طلاق جاری شود، به اجازه قانونی دادگاه نیاز است. 

یعنی زن و مرد نمی‌توانند بعد از تصمیم برای طلاق سرشان را پایین بیندازند و به دفترخانه بروند. در آنجا هم درخواست طلاقشان را به ثبت برسانند. حتی اگر طلاق توافقی باشد هم اجازه رسمی دادگاه لازم است.  

درخواست طلاق از طرف مرد یا زن در گذشته با مراجعه به دادگاه و تنظیم دادخواست شروع می‌شد. اما امروزه طلاق هم مثل همه چیز رنگ و بوی آنلاین به خودش گرفته است. در ادامه توضیحات بیشتری در این باره آورده شده است. 

 

مراحل کلی طلاق

برای این که زن و مرد بتوانند از هم جدا شوند باید طلاق خود را با اجازه قانون و دادگاه ثبت کنند. مراحل زمانی که درخواست طلاق از طرف مرد یا زن باشد کمی با هم متفاوت خواهد بود. 

در گذشته، مرد می‌توانست بدون مراجعه به دادگاه به دفترخانه برود و زن خود را طلاق بدهد. اما امروزه به همین سادگی نیست. زن و مرد در هر نقطه‌ای از کشور باشند، باید اول در دادگاه اقامه دعوی کنند. بعد از دریافت حکم طلاق از طرف دادگاه برای جاری شدن صیغه طلاق می‌توانند به دفترخانه بروند. 

در اولین مرحله نیاز به تنظیم دادخواست طلاق است. برای این کار زن یا مرد باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند. در آنجا می‌توانند موضوع طلاق را مطرح و مستندات و مدارک لازم را به دادخواست ضمیمه کنند. تنظیم دادخواست قبلاً در دادگاه انجام می‌شد. اما در حال حاضر در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می‌شود. از طرف همین دفتر است که بعد از ثبت دادخواست زن و مرد به دادگاه طلاق ارجاع داده می‌شوند. این کار با کمک گرفتن از وکیل و مشاوره حقوقی با آگاهی و دقت بیشتری صورت خواهد گرفت. 

بعد از این مرحله، برای فرد ابلاغیه ارسال خواهد شد تا در روز و ساعت مقرر در دادگاه حضور باید. در این مرحله خود فرد یا وکیل او می‌توانند در دادگاه حاضر شوند. چه درخواست طلاق از طرف مرد باشد چه از طرف زن، دعوای بین این دو و طرح مسئله طلاق در دادگاه خانواده بررسی خواهد شد. یعنی تنها این دادگاه است که صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانوادگی را داراست. 

 

مراحل درخواست طلاق از طرف زن

مراحل درخواست طلاق از طرف مرد با زن متفاوت است. مهم است که زنان در این مورد با قوانین آشنایی داشته باشند. داشتن حق طلاق به آنها این حق را می‌دهد که بتوانند برای این کار قدم بردارند. در غیر این صورت، وجود به یک وکیل کاربلد می‌تواند راهگشا باشد. 

نخستین مرحله برای دستیابی به طلاق برای زن ثبت نام در سامانه‌ای است که با نام طلاق شناخته می‌شود. پس از آن باید در جلسه‌های مشاوره پیش از طلاق حضور یابد. بعد از این جلسه‌ها، اگر بر تصمیم خود پابرجا بماند، می‌تواند برای تنظیم دادخواست به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برود. دادخواست ثبت شده به دادگاه ارسال خواهد شد. در مراحل بعد زن باید بتواند موضوعات عنوان شده در دادخواست را در دادگاه اثبات کند. بعد از اثبات با اسناد و مدارک قانونی حکم طلاق صادر می‌شود.  

 

مراحل درخواست طلاق از طرف مرد

اولین مرحله درخواست طلاق از طرف مرد مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای تنظیم دادخواست است. در مرحله بعد زن و مرد برای داوری ارجاع داده می‌شوند. آنها باید یک فرد متأهل واجد شرایط را به عنوان داور به دادگاه معرفی کنند. اگر طلاق توافقی نباشد، باید تکلیف حق و حقوق زن مشخص شود. این حقوق شامل مهریه و نفقه و اجرت المثل و نحله می‌شود. پس از آن گواهی عدم امکان سازش از دادگاه صادر خواهد شد. این در صورتی که دادگاه تشخیص دهد که ادامه امکان زندگی مشترک وجود ندارد. بعد از آن است که حکم طلاق صادر می‌شود و می‌توانند با حضور در دفاتر طلاق آن را ثبت کنند. 

طلاق غیابی زمانی صادر می‌شود که زن یا مرد مجهول المکان باشند. وقتی طرفی که به دادگاه مراجعه می‌کند بتواند این موضوع را ثابت کند، دادگاه حکم طلاق را اعلام خواهد کرد. برای اثبات این موضوع به زمان نیاز است به سادگی دادگاه حکم طلاق را صادر نخواهد کرد.  

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها