با ما همراه باشید

ورزشی

اسکوچیچ چه چیزی را لو داد و نداد؟!

منتشر شده

در

تیم ملی ایران در جدال با هنگ‌کنگ مطابق با انتظار به یک پیروزی نسبتا آسان رسید اما دریافت گل از تیمی که در دور رفت هم با بحرین مساوی کرده و هم با کامبوج! باعث شد تا از شیرینی برد کاسته شود. جدا از آن نمایش تیم ملی در مقابل تیمی که با یک دفاع بسته به مصاف ایران آمده بود چندان هوادارانش را سر شوق نیاورد. اما باید دید که آیا اسکوچیچ نیز تیمش را مطابق با انتظاراتی که مردم و هواداران از بازی با هنگ‌کنگ داشته‌اند  مصاف هنگ‌کنگ فرستاده یا اینکه به دنبال رسیدن به اهداف خود بوده است.

 

اسکوچیچ در بازی با هنگ‌کنگ ترکیبی را به میدان فرستاد و با سیستمی بازی کرد که تقریبا کسی تکلیفش برای بازی بحرین به طور صد در صد مشخص نشد. گفته می‌شود که سرمربی تیم ملی دستش را برای بحرین رو نکرد اما ترکیبی که او به میدان فرستاد هم چندان پیچیده و غیرمنتظره نبود که بخواهد مربیان بحرین را دچار سرگیجه کند. آن‌چه از سه بازی قبلی مقابل ازبکستان، بوسنی و سوریه به عنوان بازی تدارکاتی و بازی با هنگ‌کنگ به عنوان بازی رسمی می‌توان از اندیشه‌های اسکوچیچ دریافت کرد این است که ۹ بازیکن تیم ملی هر گاه در اردوی حاضر بوده‌اند بازی را در ترکیب اصلی آغاز کرده‌اند: بیرانوند، کنعانی‌زادگان، محرمی، خلیل‌زاده، نوراللهی، قلی‌زاده، امیری، آزمون و طارمی ۹ بازیکنی هستند که با قطعیت زیادی می‌توان از حضور آنها در بازی با بحرین نیز گفت.» تنها یک احتمال می‌رود و آن اینکه گل خورده در بازی با هنگ‌کنگ به ضرر خلیل‌زاده تمام شود و او جایش را به پورعلی‌گنجی دهد.

 

 

نکته مهم ترکیب اسکوچیچ در بازی با هنگ‌کنگ غیبت حاج‌صفی بود. حاج‌صفی به عنوان کاپیتان اول تیم ملی که در سه بازی قبلی همواره از ابتدا بازی را آغاز کرده بود حتی به عنوان بازیکن جانشین نیز به زمین نیامد. اما به احتمال زیاد این بازیکن به دلیل ریسک دریافت کارت زرد و از دست دادن بازی بعد اصلا از سوی اسکوچیچ مورد استفاده قرار نگرفت. در این صورت می‌توان فرض کرد که حاج‌صفی به عنوان کاپیتان بازی با بحرین را آغاز می‌کند و باید جایی برای او در آن بازی در نظر گرفت.

 

تنها بازیگوشی اسکوچیچ در ترکیب اصلی بازی با هنگ‌کنگ استفاده از وحید امیری در دفاع چپ بود. همان پستی که او در بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا و سه بازی مهم پرسپولیس در لیگ در آن مورد استفاده قرار گرفت و جواب داد. با رفتن امیری به دفاع چپ، اسکو این فرصت را یافت تا از جهانبخش به عنوان کاپیتان و یکی از بازیکنان میانی  تیمش استفاده کند تا بلاخره این بازیکن برای اولین بار در ترکیب اصلی تیم اسکو به بازی گرفته شود. نقشی که جهانبخش در بازی با هنگ‌کنگ بازی کرد فراتر از نقش یک وینگر بود و اسکوچیچ علاوه بر بازوبند کاپیتانی نبض حرکات تیمش در میانه میدان و محور بازیسازی تیمش را هم به جهانبخش سپرده بود تا نشان دهد حساب ویژه‌ای روی این بازیکن کرده است. اما تعویض جهانبخش در نیمه دوم و آمدن میلاد محمدی به دفاع چپ و رفتن امیری به پست وینگر باعث شد تا نتوان به یک نتیجه قطعی در مورد میزان اعتماد اسکوچیچ به جهانبخش و احتمال حضورش در بازی با بحرین گرفت. اینکه اسکو این بازیکن را به این دلیل که از عملکرد او راضی نبوده تعویض کرده یا اینکه با توجه به شرایط هوایی بحرین قصد حفظ توان این بازیکن برای بازی بعد را داشته است. با این حال می‌توان با توجه به اینکه اسکو دو مهاجم اصلی تیمش را هم مشابه جهانبخش از زمین بیرون کشید گزینه دوم محتمل‌تر است و در این صورت باید به جهانبخش به عنوان یکی از گزینه‌های حضور در ترکیب اصلی بازی بحرین نگاه کرد. حالا با آن ۹ بازیکنی که در ابتدا به آنها اشاره شد و حاج‌صفی و جهانبخش یازده گزینه محتمل برای حضور در ترکیب بازی با بحرین داریم اما این همه گزینه‌ها نیست.

 

 

استفاده همزمان از عزت‌اللهی و نوراللهی در ترکیب اصلی بازی با هنگ‌کنگ، احتمال استفاده از دو هافبک دفاعی در بازی با بحرین را هم بالاتر می‌برد. وقتی در بازی با هنگ‌کنگ که نیاز به نفرات هجومی‌تر است از دو هافبک دفاعی استفاده می‌شود می‌توان با قطعیت زیادی هم گفت که در بازی با بحرین هم همین اتفاق خواهد افتاد. فقط سوال این است که حاج‌صفی جایگزین کدام از این دو هافبک دفاعی بازی با هنگ‌کنگ می‌شود؟ تعویض عزت‌اللهی در نیمه دوم نشان می‌دهد که شانس فیکس بازی کردن او در بازی با بحرین کمتر از نوراللهی است. اما اگر اسکو بخواهد حاج‌صفی را به دفاع چپ ببرد چه اتفاقی می‌افتد؟ آن وقت با حضور امیری در خط میانی و اعتماد زیاد اسکو به او و همینطور قلی‌زاده شانس بازی کردن جهانبخش یا سامان قدوس در خط میانی و یا پست وینگر کم می‌شود.

 

 

پس می‌توان حدس زد که در صورت بازی کردن حاج‌صفی در دفاع چپ، جهانبخش از روی نیمکت بازی را آغاز کند و از آنجا که شانس جهانبخش برای بازی کردن در ترکیب اصلی به دلیل نقشی که سرمربی به او در بازی با هنگ‌کنگ سپرده بود زیادتر از بازی نکردنش است باید شانس کمی را به بازی دادن حاج‌صفی در سمت چپ دفاعی داد»

 

«با این تفاسیر و قبول اینکه حاج‌صفی به ترکیب بازی با بحرین اضافه می‌شود، می‌توان تا حدود زیادی حدس زد که منتظر سوراپرایز ویژه‌ای از اسکوچیچ برای ترکیب بازی با بحرین نباید بود. او احتمالا با همان سیستم بازی با هنگ‌کنگ و با یک یا دو تغییر در ترکیب اصلی که شامل اضافه شدن حاج‌صفی به جای یکی از دو هافبک دفاعی و یا علیرضا جهانبخش و اضافه شدن محتمل پورعلی‌گنجی به جای یکی از مدافعین میانی است، به مصاف بحرین می‌رود. شاید هم او بخواهد با همین نفرات از آرایش لوزی در خط میانی خود استفاده کند. اما آنچه به نظر بیش از همه می‌تواند این ترکیب را به ترکیب دیگری تبدیل کند، گل غافلگیرانه‌ای است که هنگ‌کنگی‌ها وارد دروازه بیرانوند کردند. گلی که می‌تواند یا منجر به نیمکت‌نشینی یکی از مدافعان میانی و اضافه شدن پورعلی‌گنجی به دفاع شود یا اینکه منجر به تغییر سیستم دفاعی ایران از دفاع دو نفره مرکزی به آرایش سه دفاعه شود.»

 

در این صورت یکی از بازیکنان فاز هجومی اسکوچیچ از ترکیب خارج می‌شوند. استفاده از دفاع سه نفره که همراه با استفاده از دو مدافع-هافبک کناری باشد منجر به این می‌شود که اسکو به جز طارمی و آزمون، سه انتخاب دیگر از بین بازیکنان خود داشته باشد و این به معنای این است که با پذیرفتن بازی امیری در پست مدافع-هافبک چپ، از بین نوراللهی، عزت‌اللهی، حاج‌صفی،جهانبخش و قلی‌زاده سه بازیکن به زمین می‌روند. مگر اینکه اسکو بخواهد همانند بازی با بوسنی از یک مهاجم استفاده کند که این به معنای نیمکت‌نشین طارمی یا آزمون خواهد بود. با نگاهی به چالش‌های انتخاب ترکیب اصلی که خط دفاع سه نفره برای اسکو به همراه می‌آورد به او حق می‌دهیم که زیاد تمایلی به این سیستم نداشته باشد.

 

 

«تمام پیش‌بینی‌های انجام شده تا کنون بر مبنای قطعی بودن حضور چهار بازیکن در ترکیب اصلی انجام شده است. صادق محرمی، وحید امیری، احمد نوراللهی و علی قلی‌زاده. به جز صادق محرمی، سه بازیکن دیگر در هر چهار باری که اسکو روی نیمکت تیم ملی نشسته، از ابتدا در ترکیب حضور داشته‌اند. به جز این دو شجاع و کنعانی‌زادگان نیز در هر چهار بازی حاضر بوده‌اند. محرمی نیز تنها یک بازی را از دست داده که آن هم در اردو حضور نداشته. حال نیمکت‌نشینی یکی از این چهار بازیکن و در حالت کلی‌تر این چهار بازیکن به اضافه احسان‌حاج‌صفی و دو مدافع میانی، می‌تواند منجر به تغییر اساسی ترکیب تیم و چه بسا سیستم بازی تیم شود. با این همه احتمال آن کم است.»

 

 

طبق گفته سرپرست تیم ملی، اسکوچیچ خود درخواست بازی تدارکاتی نداشته و الان با این روند بازی تیمش مقابل هنگ‌کنگ و همینطور استفاده او از این بازی به عنوان بازی تدارکاتی می‌توان از او خرده گرفت که چرا این درخواست را نداشته است. به خصوص آنکه با نوع ترکیب تیمش در بازی با هنگ‌کنگ نشان داد که چندان هم در پی این نیست که دستش را برای بحرین رو نکند و بیشتر به فکر هماهنگی بازیکنانش با هم و پیدا کردن یک ترکیب ایده‌آل است».  با این حال آنچه از انتخاب ترکیب تیم ملی مهم‌تر است بهبود روند تاکتیکی تیم است که این مهم با بازی بیشتر در کنار هم حاصل می‌شود و اسکوچیچ این فرصت در بازی با هنگ‌کنگ را فدای این نکرد که اطلاعات مهمی در مورد ترکیب تیمش به مربیان بحرین ندهد. مشکل تیم در بازی با هنگ‌کنگ به وضوح عدم هماهنگی بازیکنان و پیدا نکردن ریتم حرکتی تیمی بود. بازیکنان خوب روی دست هم نمی‌روند و خوب فضاسازی نمی‌کنند. یک نکته مهم دیگر آمادگی جسمانی و بدنی آنهاست. انگار که بازکینان و به خصوص لژیونرها به بازی در بحرین هنوز عادت ندارند. ستاره‌هایی که در هوای ناب اروپا می‌درخشند در گرمای بحرین بدجور اذیت شده‌اند و در بازی با هنگ‌کنگ آنی نبودند که انتظارش را داشتیم. با این همه امیدواریم در این فاصله بین بازی با هنگ‌کنگ و بحرین هم شرایط بدنی بازیکنان مساعدتر شود و هم با عادت کردن بیشتر به هوای بحرین روزی طلایی را در مقابل میزبان رقم زنند.

منبع :ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ابراهیم‌زاده: ذوب‌آهن باید به مربیان اصفهانی اعتماد می‌کرد/ سپاهانی‌ها به نویدکیا باور داشتند

منتشر شده

در

توسط

ابراهیم‌زاده: ذوب‌آهن باید به مربیان اصفهانی اعتماد می‌کرد/ سپاهانی‌ها به نویدکیا باور داشتند

سرمربی سابق ذوب‌آهن گفت: فرهنگ تیم ذوب‌آهن یک فرهنگ خاص است که یک مربی باید بازیکنان، هواداران و کارکنان را به خوبی بشناسد و با آن‌ها کار کند.

منصور ابراهیم زاده در گفت‌وگو با ایسنا درباره عملکرد ذوب‌آهن در لیگ بیستم اظهار کرد: این‌که رحمان رضایی بازیکن خیلی خوبی بود جای خود دارد اما به عنوان سرمربی کجا تجربه داشت که به عنوان مدیر فنی فصل گذشته در ذوب‌آهن حضور پیدا کرد. این یک علامت سوال برای من بود چون لوکا بوناچیچ سرمربی با تجربه‌ای بود. در لیگ امسال با چه دلایلی رحمان رضایی سرمربی ذوب‌آهن شد؟ این‌ها سوال‌هایی است که برای من بی‌جواب مانده است. من راجع به شخصیت و کیفیت او در زمانی که بازی می‌کرد هیچ بحثی ندارم اما برای من سوال بود که ذوب‌آهن با آن تجربه بالایی که داشت چگونه این تصمیم را گرفت.

او ادامه داد: تعدادی از بازیکنان خوب ذوب‌آهن در پایان فصل از تیم جدا شدند و به سپاهان و دیگر تیم‌ها منتقل شدند که همه این‌ها حاکی از آن است که مشکلاتی در بخش مدیریتی به وجود آمد که این بازیکنان جدا شدند. اگر مدیریت درست و برنامه ریزی کاملی وجود داشت، بازیکنانی که ماحصل این باشگاه بودند را حفظ می‌کردند. در کار داوری هم اشتباهاتی وجود داشت اما تیم در بخش دفاعی خیلی ضعیف عمل می‌کرد و تیم خیلی ساده گل می‌خورد. این مشکل به مسائل فنی برمی‌گشت و استرس‌ در تیم حاکم بود.

سرمربی سابق ذوب‌آهن با بیان این‌که “اگر به مربیان اصفهانی اعتماد می‌شد شرایط بهتر می‌شد،” گفت: به هر حال باتوجه به تجربیات خوبی که مجتبی حسینی داشت و این‌که سابقه حضور در ذوب‌آهن داشت، به عنوان سرمربی انتخاب شد اما باز هم بار مثبتی نداشت. جدا از مسائل فنی، این نتایج بیشتر به شرایط روحی و روانی تیم برمی‌گشت و خیلی چیزها به مدیریت تیم برمی‌گشت. حتی در آخرین بازی تیم که مرگ و زندگی بود هم آن‌چنان خوب ظاهر نشدند و گل بدی هم خوردند. این‌ها به مسائل روحی و روانی و مدیریتی برمی‌گردد.

او اضافه کرد: زمانی که سرمربی این تیم بودم، در آخرین سال حضورم تیم‌مان پنجم شد و وقتی که مدیریت عوض شد تیم تا رده‌های پایینی سقوط کرد. بعد از آن تغییراتی به وجود آمد و یحیی گل محمدی آمد و تیم در شرایط مناسبی قرار گرفت. می‌خواهم بگویم فرهنگ تیم ذوب‌آهن یک فرهنگ خاص است که یک مربی باید بازیکنان، هواداران و کارکنان را بشناسد و با آن‌ها کار کند. یک مربی باید اطلاع خوبی از این شرایط داشته باشد تا بتواند موفق شود.

ابراهیم‌زاده در پاسخ به این سوال که با شما صحبتی شده است یا خیر؟ گفت: خیر با من صحبت نشده اما اگر مذاکره شود و شرایطی که نیاز است فراهم شود، چرا که نه. من با ذوب‌آهن شرایط خیلی خوب به دست آوردم و با ذوب‌آهن جایگاه خوبی کسب کردم و سکوی پرتاب من بوده است. همه بازیکنان برای من تلاش کردند و هواداران و رسانه‌ها از من حمایت کردند تا با این تیم بتوانم موفق شوم. من سال اولی که آمدم مدیران وقت به من اعتماد کردند و کسی فکر نمی‌کرد بتوانم موفق باشم که خداراشکر نتایج خوبی کسب شد.

او ادامه داد: اعتمادی که از طرف مدیریت می‌شود خیلی مهم است. امسال به محرم نویدکیا اعتماد شد و توانست نتایج خوبی کسب کند. باور اعضای تیم نسبت به مربی و کادر فنی هم مهم است و باید دید باور بازیکنان و اعضای تیم نسبت به مربی در چه سطحی قرار دارد. اگر این شرایط را به وجود بیاورند، همه مربی‌ها می‌توانند کار کنند و کادرفنی هم به بازیکنان‌شان باور داشته باشند. این‌ها از مسائلی است که باید حل شود تا یک تیم بتواند موفق شود.

سرمربی سابق سپاهان در رابطه با نایب قهرمانی این تیم در لیگ بیستم بیان کرد: با تغییر مدیریت شرایط سپاهان تغییر کرد. محمدرضا ساکت توانست با بازیکنان، هواداران و کادرفنی ارتباط خیلی خوبی برقرار و با برنامه عمل کند. اضافه شدن محرم نویدکیا به عنوان کسی که خیلی خوب فوتبال را درک می‌کرد و تجربه‌های خیلی خوبی داشت و همچنین آرام و متین بود، توانست به تیم کمک کند. او با شخصیت است و ارتباط خیلی خوبی با همه در زمینه‌های مختلف دارد و ضمن این‌که بازیکنان خوبی جذب کردند که از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

او ادامه داد: تفکرات محرم نویدکیا، حمایت کادر فنی و کسانی که در کنار تیم قرار گرفته بودند باعث این نتایج خوب شد. نویدکیا بازیکنان سپاهانی‌ را کنار خود داشت و افرادی مثل فرهاد بهادرانی، محمود کریمی، آقای توتونچی و همچنین اضافه کردن مربی با دانشی مثل علیرضا مرزبان بسیار به تیم کمک کرد. همه با هم توانستند این مجموعه را خوب هدایت کنند و از فوتبال‌شان لذت می‌بردند و کاری به مسائل حاشیه‌ای نداشتند.

ادامه مطلب

ورزشی

درخشش ورزشکار جوان ایرانی در کاپ اروپایی ترای‌اتلون

منتشر شده

در

توسط

درخشش ورزشکار جوان ایرانی در کاپ اروپایی ترای‌اتلون

ملی‌پوش تیم جوانان ترای‌اتلون ایران با قرار گرفتن در بین ۵ ورزشکار برتر کاپ اروپایی بالیکسیر ترکیه و ثبت بهترین رکورد در بخش دویدن، در این مسابقات عملکرد بسیار خوبی از خود به جا گذاشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ترای‌اتلون؛ محمد حسین طیبی ورزشکار تیم ملی جوانان ایران با قرار گرفتن در بین ۵ ورزشکار برتر کاپ اروپایی بالیکسیر ترکیه و ثبت بهترین رکورد در بخش دویدن در بین همه ورزشکاران نخبه از سراسر جهان و قرار گرفتن در جایگاهی بالاتر از قهرمان آسیا سال ۲۰۱۹ از کشور قزاقستان و ورزشکاران تیم میزبان، نشان داد که با کشف استعدادهای ناب و سرمایه گذاری و پرورش اصولی آن ها می توان در ورزش های پایه که در کشورهای توسعه یافته سال هاست مورد توجه و حمایت است، سهم خواهی نمود.

اهمیت کسب این نتیجه به دلیل حضور اکثر ورزشکاران نخبه اروپایی است و این در حالی است که اروپا به عنوان مهد مدعیان ترای‌اتلون در جهان و المپیک محسوب می شود و نتایج المپیک توکیو هم گواه این موضوع است.

طیبی که تنها نماینده کشورمان در این مسابقات بود، برای کسب این عنوان ارزشمند با ۲۸ ورزشکار شاخص و عنوان دار از ۱۰ کشور جهان به رقابت پرداخت و با ثبت زمان ۵۸:۰۵ عملکرد فوق العاده ای از خود ارائه داد. اوج عملکرد طیبی در بخش دو بود که با رکورد ۱۵:۱۲ در بخش دو (۵ کیلومتر)، با گذر از اکثر رقبا و کاهش فاصله با نفر اول، بهترین عملکرد را در بین کلیه ورزشکاران این مسابقات به ثبت رساند.

بدین ترتیب محمدحسین طیبی جوان آینده دار ترای‌اتلون کشورمان با شایستگی موفق شد برای اولین بار در یک کاپ معتبر اروپایی کشورمان را صاحب عنوان ارزنده و تحسین برانگیز پنجم نماید.

ادامه مطلب

ورزشی

امیری خراسانی عضو کمیته ویژه انجمن آسیایی ورزش‌ها و بازی‌های سنتی شد

منتشر شده

در

توسط

امیری خراسانی عضو کمیته ویژه انجمن آسیایی ورزش‌ها و بازی‌های سنتی شد

محمد تقی امیری خراسانی به عضویت کمیته ویژه انجمن آسیایی ورزشها و بازیهای سنتی درآمد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی، نخستین نشست تخصصی اعضای انجمن جهانی ورزشها و بازیهای سنتی به منظور راه اندازی انجمن آسیایی ورزشهای سنتی به صورت وبینار برگزار شد.

در این وبینار گی ژائوئن رئیس انجمن جهانی ورزشها و بازیهای سنتی (ITSGA)، پره لاوگا رئیس انجمن اروپایی ورزشها و بازیهای سنتی، محمد تقی امیری خراسانی رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی به همراه چندین نماینده از کشورهای چین، هند، چین تایپه، پاکستان، بنگلادش و مغولستان حضور داشتند.

به دنبال پیشنهاد فدراسیون ایران برای راه اندازی انجمن آسیایی ورزشها و بازیهای سنتی (ATSGA)، این نشست آنلاین جهانی برگزار شد که در نهایت امیری خراسانی به عضویت کمیته ویژه ATSGA درآمد. همچنین مهم ترین بخش کار نوشتن اساسنامه انجمن آسیایی است که این وظیفه به فدراسیون ایران محول شد تا ظرف دو ماه اساسنامه را نوشته و پس از مشورت با سایر اعضا، به تائید نهایی انجمن جهانی برسد.

امیری در بخشی از سخنان خود در این وبینار اظهار کرد: فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی ایران با ارگان های مختلف نیز در تماس است و تفاهم نامه های مختلفی به امضا رسیده تا در جهت توسعه ورزش روستایی در سراسر ایران قدم های مثبتی برداشته شود. همچنین برنامه های ملی و بین المللی متعددی در نظر گرفته شده که می تواند به رشد و توسعه ورزشهای سنتی نیز کمک شایانی کند.

همچنین فدراسیون ورزش روستایی در نظر دارد با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان در اواخر سال جاری میزبان یک فستیوال بین المللی باشد و در حاشیه این فستیوال نیز اولین مجمع انتخاباتی ورزشها و بازیهای سنتی آسیا را میزبانی کند.

ادامه مطلب

برترین ها