با ما همراه باشید

اخبار

اصولگرایان منتظر رئیسی هستند/اصلاح طلبان به کاندیدای واحد می‌رسند

منتشر شده

در

*آقای چمران! کمتر از ۴۰ روز به ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری، فرصت باقی مانده، آخرین برنامه‌های شورای ائتلاف برای وحدت جریان اصولگرایی به کجا رسیده؟ تلاش‌ها برای رسیدن به وحدت ادامه دارد یا …..

شورای ائتلاف در حال پیگیری برنامه‌های خود در تمام استانها است و در عین حال، مردم نیز در مجامع تمام استان‌ها نام نویسی کرده‌اند. عده‌ای دعوت شدند و علاوه بر آن، هر کسی که تمایل داشت به جز چند شهرستان، در مجمع تمام شهرستان‌ها ثبت نام کردند. انشالله در تهران هم امیدواریم طی هفته جاری یا هفته آینده، زمینه برای ادامه کار مهیا شود که اعلام خواهیم کرد تا برای شهرستان تهران هم مجمع بزرگ تهران هم تشکیل خواهد شد؛ مجمعی که می‌تواند مانند مجمع سایر شهرستان‌ها، هم برای انتخابات شورای شهر و هم انتخابات ریاست جمهوری تصمیم‌گیری کند. احتمالا در مورد مجمع تهران تا پایان هفته اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

رایزنی شورای ائتلاف و شورای وحدت به نتیجه خاصی نرسیده است

*رایزنی شورای ائتلاف و شورای وحدت برای رسیدن به وحدت چطور؟

رایزنی‌ها در این باره هنوز به نتیجه خاصی نرسیده، هر چند این رایزنی‌ها در حال انجام است اما تاکنون نتیجه‌ای دربرنداشته است.

*با توجه به اینکه زمان زیادی به انتخابات باقی نمانده، پیش بینی شما در این باره چیست؟

نمی‌توانم در این باره به طور دقیق پیش‌بینی کنم. باید منتظر ماند و دید چه خواهد شد.

رئیسی علاقه‌ای به صحبت کردن درباره کاندیداتوری ندارد

*در ارتباط با کاندیداهای ۱۴۰۰، آخرین رایزنی‌های شورای ائتلاف با کاندیداها از جمله آقای رئیسی به کجا رسیده است؟ اصولگرایان تا چه مدت زمانی قرار است منتظر اعلام نظر رئیسی در این باره بمانند؟

فکر نمی‌کنم صحبتی جدی در این باره با آقای رئیسی صورت گرفته باشد چون به نظر می‌رسد ایشان در این زمینه، علاقه‌ای به صحبت کردن نداشته باشند خصوصا با توجه به حوادثی که رخ داد. بنده در این باره گفت و گوی جدی سراغ ندارم مگر اینکه به صورت خصوصی گفت و گویی صورت گرفته باشد بنابراین صحبتی رسمی درباره آقای رئیسی سراغ ندارم.

اصولگرایان منتظر رئیسی می‌مانند

*یعنی همچنان اصولگرایان برای اعلام نظر از سوی آقای رئیسی، منتظرند؟

بله، منتظر می‌مانند.

کاندیدای نهایی شورای ائتلاف در مجمع مشخص می‌شود

*رایزنی‌های جدید با کاندیداهای دیگر چطور؟ آیا کاندیدای دیگری مدنظر شورای ائتلاف است؟

در حال حاضر چون ما درگیر بحث مجامع شهرستانی هستیم اصولا نباید درباره مصداق بیاندیشیم؛ به بیان دیگر ابتدا باید مجامع تشکیل شود پس از آن، باید به مجمع بزرگ تهران بیانجامد تا در آنجا، فرصت انتخاب و گزینش یا بحث اینکه چه کسانی بیایند، به وجود آید. در حال حاضر تلاش ما این است که فرایند از پایین به بالا شکل بگیرد. به هر حال ممکن است افراد کاندیدایی را مدنظرشان داشته باشند اما نمی‌توانند آن کاندیدا را به عنوان نظر شورای ائتلاف اعلام کنند. نظر شورای ائتلاف در مجمع مشخص می‌شود.

*نظر خودتان روی کدام کاندیداها است؟ آیا کاندیدایی با شما گفت و گو داشته است؟

بهتر است نظرم برای بنده محفوظ بماند در واقع ما نظر جمع را به نظر شخصی ترجیح می‌دهیم.

*آقای چمران! با توجه به مطرح بودن بحث رئیس جمهور نظامی و کاندیداهای نظامی، ارزیابی شما نسبت به ورود نظامیان به انتخابات پیش رو چیست؟

بنده کاندیدای نظامی یا غیرنظامی نمی‌شناسم ابتدا باید گفت نظامیان، سازوکاری دارند که آن سازوکار قانونی باید اجرا شود دوم اینکه، مهم است آن فرد توانمند باشد بنابراین تفاوتی ندارد از محیط نظامی آمده باشد یا از محیط غیرنظامی. تجربه کشورهای جهان هم نشان داده که برخی افراد نظامی، توانمند بودند اما در عین حال برخی نیز از این توانمندی برخوردار نبودند. در مجموع باید گفت بستگی به فرد دارد و در واقع صحبت درباره این موضوع که فلانی باشد و فلانی نباشد، کار بیهوده‌ای است.

قالیباف و لاریجانی سابقه نظامی‌گری نداشتند

 بحث درباره نظامیان ما کمی متفاوت است عده‌ای از نظامیان ما به ویژه در زمان جنگ، اصلا نظامی نبودند بلکه ابتدا داوطلب بودند و به جنگ رفتند. اشخاصی مانند قالیباف، لاریجانی و غیره در سپاه و بسیج نه درجه داشتند و نه سابقه نظامی گری. به بیانی دیگر پس از جنگ بود که درباره این افراد، این دسته‌بندی‌ها صورت گرفت. بنابراین این اشخاص از وضعیت خاصی برخوردارند البته این اشخاص بعدها به دانشگاه نظامی رفتند و دوره دیدند اما با آن نظامیانی که از ابتدا به دنبال شغل نظامی‌گری می‌روند متفاوت هستند. در نتیجه بحث‌ها در این باره بیشتر مباحث حاشیه‌ای است و نباید برای آن زمان گذاشت. بنابراین اگر نظامیان، قوانین مربوط به خودشان را رعایت کنند و توانمند باشند بحثی جدا است، اگر توانمند نباشند هم بحث دیگری است.

چمران: اصولگرایان منتظر رئیسی هستند/اصلاح طلبان به کاندیدای واحد می‌رسند

نگاه منفی جامعه و مردم به کاندیدا و رئیس جمهور نظامی

*نگاه مردم و جامعه به کاندیدا و رئیس جمهور نظامی متاثر از چه مولفه‌هایی است؟

به هر حال رسانه‌ها و تبلیغات می‌تواند روی نظر مردم تاثیر بگذارد و تا حدودی نیز تاثیرات منفی خود را به جای گذاشته است.

امام نظامی‌ها را از فعالیت رسمی در سیاست منع کردند

*مخالفان ورود نظامیان به انتخابات به سخن امام رجوع می‌کنند که نظامیان نباید در سیاست دخالت کنند….

سخن حضرت امام در این باره درست است؛ ایشان فرمودند نظامی‌ها اعم از ارتش، سپاه و نیروی انتظامی در احزاب سیاسی و مسائل سیاسی، نباید به صورت رسمی دخالت کنند به بیانی دیگر فردی که فرمانده نظامی است نباید وارد یک حزب سیاسی شود. اتفاقا، بنده در آن روزی که حضرت امام، این جمله را فرمودند در کنار شهید چمران در جماران بودم و آن را شنیدم. آن روز در این باره بحثی مطرح شده بود مبنی بر اینکه احزابی تشکیل شده بودند که اشخاص نظامی از سپاه و ارتش می‌خواستند در آن احزاب حضور پیدا کنند.

با ورود نظامیان به سیاست شبیه لبنان می‌شویم

امام فرمودند خیر، این افراد یا باید در حوزه نظامی فعالیت کنند یا در حزب سیاسی حضور داشته باشند از این رو یک شخص نظامی نمی‌تواند وارد احزاب سیاسی شود. این بحث کاملا منطقی است وگرنه وضعیت ما شبیه به وضعیت لبنان می‌شود. در جنگ ۱۹۷۵، در ارتش لبنان، برخی احزاب حضور داشتند وقتی جنگ داخلی درگرفت به یکباره تقسیم شدند بدین گونه که عده‌ای به سمت فالانژها و عده‌ای دیگر به سمت مسلمانان رفتند؛ بنابراین احزاب تقسیم شدند. آنها هیچ گاه ارتش نداشتند و هنوز هم نتوانستند به آن انسجام صحیح برسند. بنابراین امام این مسئله را منع کردند که کاملا منطقی و درست است به این دلیل که نظامی‌ها، نباید فعالیت سیاسیِ احزاب سیاسی را انجام دهند.

درباره رایزنی شورای ائتلاف با پایداری‌ها اطلاعی ندارم

*رایزنی‌های شورای ائتلاف با جبهه پایداری‌ها به کجا رسیده است؟

اگر گفت و گویی صورت گرفته باشد بنده خبری ندارم. درباره برنامه‌هایی که پیاده شده اطلاع ندارم.

اصولگرایان باید نسبت به اصلاح‌طلبان احساس خطر کنند

*آقای چمران! تحرکات اصلاح‌طلبان در قالب نهاد اجماع‌ساز، تا چه حد می‌تواند خطرساز باشد؟ آیا اصولگرایان در این باره احساس خطر می‌کنند؟

بنده همواره گفته‌ام اگر در میان اصولگرایان، تشتت و چنددستگی باشد، اصلاح‌طلبان، قطعا به یک نظر واحد می‌رسند البته قطعی بودن آن، پیش بینی بنده است در واقع پیش بینی بنده این است که اصلاح‌طلبان به یک نظر واحد می‌رسند چراکه در این چند دوره نیز، همواره این گونه بوده است. بنابراین اگر در میان اصولگرایان، تشتت وجود داشته باشد قطعا مشکل آفرین است و اصولگرایان باید احساس خطر کنند.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها