با ما همراه باشید

تکنولوژی

اعتبارات قطره چکانی به سازمانی که ۳۴ مخاطره طبیعی کشور را پایش می‌کند!

منتشر شده

در

اعتبارات قطره چکانی به سازمانی که ۳۴ مخاطره طبیعی کشور را پایش می‌کند!

به اعتقاد رییس سازمان زمین‌شناسی در کشور ۳۴ مخاطره طبیعی وجود دارد که از سوی این سازمان رصد شده و مورد مطالعه قرار می‌گیرند، ضمن آنکه عملیات مربوط به پیجویی و اکتشاف معدن نیز بر عهده سازمان زمین‌شناسی است و این در حالی است که اعتبارات این سازمان بر اساس برنامه‌های کاری ۶۰ سال قبل این سازمان برآورد می‌شود.

دکتر علیرضا شهیدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در زمانی که سازمان زمین‌شناسی تاسیس شد، بودجه‌ای متناسب با عملکرد این سازمان بسته شد، ولی در طول سال‌های بعد با توجه به وظایف ذاتی که دارد، برنامه‌های متنوع و بیشتری را در دستور کار قرار داد، ولی متاسفانه این بودجه تناسب درستی با نوع ماموریت‌هایی که در دستور کار داشت، ندارد.

وی ادامه داد: علی‌رغم آنکه در چند سال اخیر در سازمان تلاش کردیم که بودجه سازمان را متناسب با نوع کارهای انجام شده متناسب کنیم، هنوز موفق نشدیم؛ چرا که پایه بودجه سازمان بسیار پایین است.

شهیدی خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه در گذشته مطالعات زمین شناسی تنها محدود به تهیه نقشه‌های زمین بود و یا در حوزه اکتشاف به صورت طرح‌های اکتشافی تعریف می‌شد که برای این منظور باید از سازمان برنامه و بودجه اعتبارات دریافت می‌شد تا در قالب طرح‌های یک تا ۵ ساله اجرایی شود، ولی الان در حوزه زمین شناسی ما حدود ۳۴ مخاطره‌ای که در کشور وجود دارد را شناسایی و رصد می‌کنیم.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اضافه کرد: این در حالی است که بودجه‌ای که برای این سازمان در نظر گرفته شده است، همانند گذشته با افزایش سالیانه ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

وی با تاکید بر اینکه این سازمان در زمینه اکتشافی هیچ بودجه‌ای دریافت نمی‌کند، اظهار کرد: ما برای تامین اعتبارات بخش اکتشاف از ردیف ۴ بند “پ” ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه که تاکید بر “تکمیل نقشه‌های پایه زمین‌شناسی شناسایی، پی‌جویی و اکتشاف عمومی کلیه ظرفیت‌های معدنی کشور” دارد، استفاده می‌کنیم و بر این اساس سالیانه اعتباراتی را از محل طرح مستندسازی وزارت صنعت، معدن و تجارت که از محل حقوق دولتی معادن است، در اختیار سازمان قرار داده می‌شود.

شهیدی در زمینه میزان اعتبارات این سازمان، یادآور شد: اعتبارات سازمان در سال ۱۴۰۰ در زمینه بودجه‌های هزینه‌ای نسبت به سال ۹۶، ۴۰۰ درصد رشد داشته است. این رشد به یکباره نبوده است، بلکه در طول چندین سال افزایش یافته است.

به گفته این مقام مسؤول، اعتبارات این سازمان در بودجه‌های تملک ۲۰۰ درصد و بودجه طرح مستندسازی که برای اکتشاف در حال اجرا دارند، ۲۵۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶، افزایش نشان می‌دهد.

شهیدی اضافه کرد: ولی با توجه به نوع کاری که انجام می‌شود و همچنین هزینه‌هایی که در حوزه‌های مختلف وجود دارد و افزایش قیمت‌ها، علی‌رغم رشد ۲۰۰ درصدی، ۲۵۰ درصد و ۴۰۰ درصد اعتبارات، ولی اعتبارات این سازمان همچنان ناکافی است.

رییس سازمان زمین‌شناسی با تاکید بر اینکه بودجه این سازمان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، افزود: با توجه به اینکه اعتبارات ما کم است، تلاش می‌شود تا اعتبارات افزایش یابد؛ از این رو اعتبارات ما نسبت به سال گذشته در بخش اعتبارات هزینه‌ای حدود ۵۰ درصد افزایش دارد، ولی از آنجایی که بودجه پایه ضعیف بوده، هر مقدار که اعتبارات این سازمان افزایش داشته باشد، ولی متاسفانه جوابگوی نیازها نیست.

وی تاکید کرد: بودجه و نیروهای انسانی موجود در سازمان زمین‌شناسی با فعالیت‌هایی که در حال انجام است، هیچ تناسبی ندارد.

مطالعات زمین شناسی در کشور پرمخاطره ایران

شهیدی با بیان اینکه اعتبارات مربوط به مطالعات حوزه مخاطرات جزو طرح‌های تملک به شمار می‌رود، ادامه داد: علی رغم اینکه تنوع مخاطرات در کشور زیاد است، بودجه‌های این حوزه به اندازه‌ای کم است که تنها می‌توانیم حقوق پرسنل را تامین کنیم، ولی ما از سال گذشته برای تامین اعتبارات این حوزه مطالعاتی، طرح “مشارکت با بخش خصوصی” را آغاز کردیم و در قالب آن از مشارکت بخش خصوصی در بخش‌هایی چون تولید اطلاعات پایه و ژئوفیزیک هوایی استفاده کردیم، ولی در بخش مخاطرات، اعتبارات طرح‌ها در حد تامین حقوق همکاران است.

وی با اشاره به مشارکت این سازمان برای انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی، توضیح داد: اخیرا تفاهم نامه‌ای با شرکت ملی فولاد به امضا رساندیم که بر اساس آن زمانی که این شرکت اقدام به بررسی پهنه‌های مورد نظر خود می‌کند، سازمان زمین شناسی نیز برای آنها کار برداشت ژئوفیزیک هوایی را انجام دهد و به دنبال آن چرخه ژئوفیزیک هوایی را تکمیل می‌کند و اطلاعات استخراح شده را در اختیار این شرکت قرار می‌دهد.

به گفته این محقق حوزه زمین‌شناسی ژئوفیزیک هوایی بسیار هزینه‌بر است، ولی با توجه به اینکه از طریق این روش می‌توان مساحت زیاد را در مدت زمان کمی مورد بررسی قرار داد، اقتصادی است.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه این سازمان از سال‌های گذشته در زمینه مخاطرات مطالعاتی را اجرایی کرده است، اظهار کرد: گزارش سال ۵۶ سازمان به عنوان مرجعی برای گسل‌های فعال کشور به‌ویژه برای تهران به شمار می‌رود، بر این اساس در سازمان معاونت مخاطرات تشکیل شده که وظیفه این همکاران شناسایی مخاطرات است.

وی با بیان اینکه این سازمان جزو کارگروه‌های ملی چون ریز گرد و زلزله است، خاطر نشان کرد: ما سالانه گزارش مخاطرات را نیز منتشر می‌کنیم، علاوه بر آن در سال ۹۸ نیز ۵ اطلس-نقشه را در زمینه‌های “زلزله، ” آب کارستی”، “ریزگرد”، “فرونشست” و “سیلاب” منتشر کردیم.

شهیدی با تاکید بر اینکه این اطلس-نقشه‌ها به صورت ملی منتشر شدند و در سامانه پایگاه داده‌های علوم زمین این سازمان در دسترس قرار دارند، یادآور شد: این اطلس‌ها هر ساله به روز رسانی خواهند شد.

تلاش برای ادامه دار بودن پایش ۳۴ مخاطره موجود در ایران 

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، گفت: ما در زمینه کمبود اعتبارات با سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی تعاملات خوبی داریم، ضمن آنکه با مرکز پژوهش‌های مجلس در زمینه خطرات ناشی از مخاطرات طبیعی و کمبود اعتبارات برای مطالعه در این حوزه‌ها تعاملاتی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: علت اینکه بودجه سازمان زمین‌شناسی نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته، این است که همه واقف هستند که بودجه این سازمان که یک سازمان حاکمیتی مهم در زمینه زمین‌شناسی و اکتشاف است، اندک است؛ از این رو با ما همکاری شده است.

شهیدی اضافه کرد: علاوه بر این‌ها امسال فرایند دیگری که انجام داده شد و مناسب بود، همکاری‌ای است که میان ۳ معاونت سازمان زمین شناسی، سازمان ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صمت طی انعقاد تفاهم‌نامه‌ای ایجاد شد و با امضای آن، بخشی از منابع ایمیدرو در اختیار سازمان زمین‌شناسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به جزئیات این همکاری خاطر نشان کرد: بر این اساس برنامه ۵ ساله با سازمان ایمیدرو در حوزه اکتشاف، تولید اطلاعات پایه و ژئوفیزیک هوایی تهیه شد و طی آن سفارشات ایمیدرو اخذ شد و با توجه به پتانسیل خوب سازمان زمین‌شناسی به دلیل وجود نیروی انسانی متخصص، ما این سفارشات را در حوزه‌های مربوط اجرایی می‌کنیم.

به گفته رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی این طرح در قالب یک برنامه ۵ ساله است که اگر اجرا شود، در تاریخ زمین شناسی کشور، اعتبارات خوبی را دریافت خواهیم کرد و تحول خوبی در این حوزه ایجاد خواهد شد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

اطلاعات میلیاردها کاربر در کلاب هاوس هک شد

منتشر شده

در

توسط

اطلاعات میلیاردها کاربر در کلاب هاوس هک شد

به گزارش محققان امنیتی، اطلاعات کاربران شبکه اجتماعی کلاب هاوس به سرقت رفته و قرار است در “دارک نت” به فروش برسد. سارق برای اثبات ادعای خود ۸۳ میلیون شماره تلفن را مجانی در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، ایندیا تایمز از قول محققان امنیتی نوشته است که اطلاعات ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر از کاربران شبکه اجتماعی کلاب هاوس به سرقت رفته و قرار است این اطلاعات در “دارک نت” در ماه سپتامبر به مزایده گذاشته شود.

مارک روف، پژوهشگر امنیت فضای مجازی با انتشار توئیتی نوشت: “داده‌های پایگاه شبکه اجتماعی کلاب هاوس برای فروش در دارک‌نت قرار گرفته است”. او در توئیت خود تصویری از انجمن دارک نت را منتشر کرده که در آن داده‌های لورفته کلاب هاوس نشان داده شده است. این پست توسط کاربری با عکس پروفایل ماسک گای فاکس، با جزئیات بیشتر در مورد هک داده‌ها، ارسال شده است.

فروشنده اعلام کرده که شماره تلفن ثابت، تلفن همراه، شماره تلفن شرکت‌ها و افراد خصوصی در این اطلاعات قرار دارند و او برای اثبات ادعای خود شماره تلفن ۸۳ میلیون نفر را به صورت مجانی در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.

کلاب هاوس یک برنامه چت صوتی زنده است که در آن کاربران یک اتاق ایجاد و در آن صحبت می‌کنند.

به گفته کارشناسان، هک شدن این حجم عظیم از شماره‌های تلفن به دلیل ثبت دفترچه تلفن‌های کاربران توسط کلاب هاوس است که به شکل محرمانه صورت گرفته است.

بدین ترتیب کلاب هاوس به شماره تلفن افرادی دست یافته‌ که حتی از این اپ هم استفاده نمی‌کنند. کلاب هاوس اعلام کرده است که ۱۰ میلیون کاربر دارد.

ادامه مطلب

تکنولوژی

۱۰ پرواز موفق در مریخ

منتشر شده

در

توسط

۱۰ پرواز موفق در مریخ

ناسا ساعاتی پیش اعلام کرد “بالگرد مریخی نبوغ” دهمین پرواز خود در مریخ را نیز با موفقیت به پایان رسانده است.

به گزارش ایسنا، بالگرد مریخی “نبوغ” ناسا که در ماه فوریه با مریخ نورد “استقامت” بر روی سیاره سرخ فرود آمد، شنبه دهمین پرواز خود بر فراز سیاره مریخ را به پایان رساند.

بالگرد مریخی “نبوغ” در دهمین پرواز خود منطقه ای به نام “Raid Ridges” سیاره سرخ را مورد بررسی قرار داد. این منطقه به دلیل ویژگی های جغرافیایی خاصش چنین نامگذاری شده است. پرواز دهم پیچیده ترین پرواز “نبوغ” بوده است و طی آن “نبوغ” ۱۲ متر از سطح سیاره فاصله گرفته است.

به گفته سایت بیزینس اینسایدر، انتظار می رود که “نبوغ” از ۱۰ ناحیه مختلف متمایز بازدید کرده باشد و عکس‌های گوناگونی نیز در طول مسیر گرفته باشد. این تعداد پرواز دو برابر تعداد پروازهایی است که ناسا در ابتدا برای این بالگرد کوچک برنامه ریزی کرده بود.

هلی کوپتر در پایان پرواز خود در هفتمین پروازگاه خود قرار گرفت. کل زمان پرواز “نبوغ” در هوا ۱۶۵.۴ ثانیه بود.

چندی پیش این بالگرد نهمین و چالش برانگیزترین پرواز خود را نیز با موفقیت به پایان رساند و طی آن ۱۶۶.۴ ثانیه با سرعت پنج متر بر ثانیه پرواز کرد.

بالگرد مریخی “نبوغ” در پرواز ششم خود یک ناهنجاری را تجربه کرد، اما با موفقیت توانست فرود آید. بالگرد مریخی “نبوغ” ناسا در ششمین پرواز در سیاره سرخ با مشکلاتی روبرو شد، اما این بالگرد توانست همه این موارد را کنترل کند. قرار بود پرواز ششم “نبوغ” با اوج گرفتن این بالگرد تا ارتفاع ۱۰ متر آغاز شود. «هاوارد گریپ» (Håvard Grip) از بخش رهبری بالگرد “نبوغ” آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در این باره گفت: در ابتدا همه چیز خوب پیش رفت، اما چند ثانیه “نبوغ” دچار یک اشکال شد که جریان تصاویر را از دوربین ناوبری آن به رایانه داخلی آن قطع کرد. داده‌ها نشان می‌دهد که خطایی در خط تصاویر منتقل شده توسط دوربین ناوبری “نبوغ” رخ داده است. این باعث از بین رفتن یک تصویر واحد شد.

ادامه مطلب

اجتماعی

ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟

منتشر شده

در

توسط

ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟

یک حقوقدان فضای مجازی با انتقاد از طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» اظهار کرد که شرکت‌های خارجی چندملیتی با کشوری مانند ایران با وجود تحریم‌های مالی و حقوق بشری، همکاری نمی‌کنند و از طرف دیگر، پیام‌رسان‌ها و موتورهای جست‌وجوی بومی نشان داده که ما تجربه موفقی برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم را در این حوزه نداریم.

محمدجعفر نعناکار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» اظهار کرد: این طرح از جهاتی طرح خوبی است. به‌طور کلی این که ما در حوزه حکمرانی سایبری یک رویکرد داشته باشیم، اتفاق مثبتی است، زیرا نه تنها در ایران بلکه در همه کشورها سیاست‌های کلی وجود دارد. به نظر می‌رسد این طرح می‌خواهد فضای سایبری را ساماندهی کند و همین که یک فهم ایجاد شده که باید برای فضای سایبری و شبکه ملی اطلاعات سیاست‌گذاری کلان وجود داشته باشد و قاعده‌مند شود، اتفاق مبارکی است.

وی در ادامه با بیان اینکه وجود بندهای مختلف باعث شده که ویژگی‌های مثبت طرح تحت‌الشعاع قرار گیرد،‌ افزود: با وجود این، نقدهایی هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ حقوقی به این طرح وارد است. این طرح چند بار هم ویرایش شده و در هر نسخه سعی کردند اشکالاتش را مرتفع کنند، اما در نهایت از لحاظ حقوقی بیش از ۱۰ مورد دارد که باید تعیین تکلیف و ابهام‌زدایی شود و تکلیف بخش‌های مبهم آن روشن شود.

این کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه یک کمیسیون عالی تنظیم مقررات در این طرح پیش‌بینی شده،‌ توضیح داد: اعضای این کمیسیون و روش تصمیم‌گیری آن این‌طور است که با پنج رای هم می‌توان مصوبه‌ای را در این حوزه ایجاد کرد. درواقع این طرح کمیسیون تنظیم مقررات در وزارت ارتباطات، اختیارات خود وزارت ارتباطات، شورای اجرایی فناوری اطلاعات و مرکز ملی فضای مجازی و به نوعی همه را خلع ید کرده است. با ایجاد این نهاد، هم چندین نهاد به حاشیه رفته‌اند و هم برخلاف برنامه توسعه ششم، ساختار حاکمیت بزرگ‌تر شده که باید برایش بودجه در نظر گرفت و مسائل هزینه‌ای دارد و از این لحاظ ایجاد چنین سازوکاری دارای مشکل است.

تبعه ایرانی باید همه جا قوانین این طرح را رعایت کند

نعناکار ادامه داد: ضوابط قیمت‌گذاری هم در این کمیسیون دیده شده که این ضوابط شورای رقابت، بازار آزاد و خرده‌فروشی و فعالیت استارت‌آپی را بهم می‌ریزد. نظام قیمت‌گذاری در این قانون با بازار آزاد منافات دارد و خودش باعث می‌شود خیلی از کسب‌وکارها از بین بروند. یکی دیگر از مسائل این طرح، فعالیت در فضای مجازی را به مثابه احوال شخصی در نظر گرفته و اینکه یعنی هر جای دنیا که بروید، چون تبعه ایران محسوب می‌شوید باید قوانینی که مصوب شده را اجرا کنید، فارغ از اینکه در ایران هستید یا خارج. این هم در نوع خودش مساله مهمی است.

وی گفت: این طرح، اینترنت ملی را تعریف کرده نه شبکه ملی اطلاعات را، زیرا در آن گفته شده خدمات کاربردی خارجی که روی شبکه ملی اطلاعات می‌نشیند. در حالی که طبق اسناد شورای عالی فضای مجازی، اینترنت و شبکه ملی اطلاعات دو ساختار مجزا از هم هستند و به هم برتری ندارند. اما در این قانون خدمات کاربردی را روی شبکه ملی  اطلاعات تعریف کرده که این به نوعی همان اینترنت ملی است که می‌گویند نبوده و نیست.

این حقوقدان فضای مجازی خاطرنشان کرد: این طرح از لحاظ حقوقی به شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون عالی تنظیم مقرراتی که تشکیل شده، اختیار مطلق داده برای هر نوع تصمیم‌گیری در آینده و این خیلی خطرناک است. شما ممکن است در حوزه فناوری و نوآوری کسب و کاری راه بیندازید و یک دفعه ببینید کمیسیون عالی آن را خلاف قانون تشخیص داده و یا برایش ضوابط جدیدی گذاشته که خود این منشا فساد است.

قوانین ایران اجازه فعالیت شرکت‌های آمریکایی را نمی‌دهد

نعناکار با اشاره به الزام شرکت‌های خارجی به رعایت قوانین ایران برای ادامه فعالیتشان، بیان کرد: این کمپانی‌ها مولتی‌نشنال یا چندملیتی هستند و اصولا با کشوری مانند ایران با این همه تحریم‌های مالی و حقوق بشری، همکاری نمی‌کنند که بخواهند دفتر نمایندگی بزنند. نکته دیگر اینکه آنها طبق قوانین خودمان هم نمی‌توانند اینجا نمایندگی داشته باشند. مصوبه‌ای در مجلس شورای اسلامی، اجازه فعالیت به شرکت‌های آمریکایی را در ایران نمی‌دهد. وقتی چنین قانونی داریم آنها چطور می‌خواهند در ایران دفتر بزنند؟

وی خاطرنشان کرد: بنابراین حداقل پلتفرم‌های آمریکایی به دلایل مختلف حقوقی داخلی و بین‌المللی در ایران ثبت‌نام نخواهند کرد. از آن طرف اینکه آیا ایران زیرساختش را دارد که امکانات لازم را فراهم کند هم جای بحث دارد، چون ما هیچ تجربه موفقی نداریم. الان پنج پیام‌رسان داریم که تقریبا کار نمی‌کنند. موتور جست‌وجوی یوز را داشتیم که تعطیل شد، SSLهایمان کار نمی‌کند. بنابراین ممکن است ماده قانونی برای جایگزینی خدمات خارجی نوشته شود، اما بعید است قابلیت اجرا داشته باشد.

این کارشناس فضای مجازی به تعریف گسترده پیام‌رسان‌ها در این طرح اشاره کرد و افزود: پیام‌رسان به معنای عام خودش، فقط شامل مسنجر نیست و حتی فضاهای اشتراک‌گذاری داده مثل وان‌درایو و گوگل‌درایو هم ممکن است به نوعی پیام‌رسان محسوب شوند و با این طرح، خیلی از کسب و کارها که روی اینها کار می‌کنند و یا مردم عادی که روی اینها  فعالیت می‌کنند و فایل‌هایشان را ذخیره کردند، دچار مشکل می‌شوند.

فیلترشکن‌های طبقه‌بندی‌شده، جامعه را دچار طبقات اجتماعی می‌کند

نعناکار با بیان اینکه با فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی و خود فیلترشکن‌ها و ارائه VPNهایی که می‌خواهند طبقه‌بندی کنند، در جامعه طبقات اجتماعی ایجاد می‌شود، اظهارکرد: الان یک اینترنت داریم که همه ما از آن استفاده می‌کنیم و بخشی از آن هم فیلتر است و از VPN استفاده می‌شود. طبق این طرح بعد از فیلترینگ و فیلتر کردن خود VPNها و در اختیار قرار دادن VPNهای طبقه‌بندی شده، کشور را به شدت دچار طبقات خواهند کرد که این هم دردسر جدید خواهد بود.

وی درباره لایحه صیانت از داده که پیش از این در دولت در حال پیگیری بود و در نهایت به نتیجه نرسید، گفت: زمانی که من در دولت بودم، پیگیر این لایحه بودم و لایحه حتی به کمیسیون اجتماعی دولت هم رفت اما در نهایت به جایی نرسید. این طرح ربطی به آن لایحه ندارد و داده‌ها را حفاظت نمی‌کند، بلکه صیانت از کاربران است. در قانون تجارت الکترونیکی آماده که اگر داده‌ای نشت کرد، می‌توان موضوع را پیگیری کرد اما مشکل اساسی این است که در کشور کسی پیگیر این مساله نیست.

این حقوقدان فضای مجازی ادامه داد: داده‌های بعضی از کسب‌وکارها در سال‌های گذشته لو رفت اما دادستانی، مردم و نهادهای مردمی ورود نکردند و به نظر می‌رسد خیلی برای جامعه مهم نیست که داده‌ای هم نشت پیدا کند. با وجود جای خالی این قانون،‌ به علت فقر فهم حقوقی کسی پیگیر نیست که بخواهد غرامت بگیرد، هرچند که در قانون تجارت الکترونیکی اگرچه به صورت محدود، این موارد پیش‌بینی شده و می‌توان به آن پرداخت.

ادامه مطلب

برترین ها