با ما همراه باشید

استانها

افتتاح پروژه‌ی به نژادی مولکولی، به نژادی سریع و بانک ژن گیاهی در دانشگاه تبریز

منتشر شده

در

افتتاح پروژه‌ی به نژادی مولکولی، به نژادی سریع و بانک ژن گیاهی در دانشگاه تبریز

پروژه‌ی به نژادی سریع محصولات گیاهی با حضور اعضای هیأت‌رئیسه دانشگاه تبریز، مدیر کل طرح های عمرانی وزرات عتف، رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی، مدیریت های امور فنی، امور مالی و امور اداری و پشتیبانی، اعضای هیأت‌ علمی دانشکده‌ی کشاورزی و دکتر رحیم زاده خوئی استاد پیشکسوت دانشگاه در ساختمان تحصیلات تکمیلی کشاورزی افتتاح شد.

در این مراسم دکتر میررضا مجیدی، رئیس دانشگاه تبریز ضمن تبریک هفته‌ی دولت، اقدامات صورت گرفته در این پروژه را بعنوان نشانه‌های عملی مشارکت دانشگاه در حل مسائل جامعه به شمار آورد و اظهار کرد: دانشگاه‌ها با وجود مشکلات و تحریم‌های متعدد، توانسته‌اند در عرصه‌ی بررسی و حل مشکلات موجود در بخش‌های مختلف جامعه، فعالیت‌های عملی مفید انجام دهند که این اقدامات شایسته‌ی تقدیر و نیازمند اطلاع‌رسانی به آحاد مردم است.

مجیدی با اشاره به اینکه دانشگاه علاوه بر آموزش دانشجویان و چاپ مقالات علمی، رسالت مهمی در زمینه حل علمی و عملی مشکلات موجود در جامعه دارد، افزود: مشکلات متعدد موجود در زمینه‌ی کشاورزی، نیازمند توجه جدی متخصصین این حوزه بوده و دانشگاه تبریز علاوه بر آموزش نیروی انسانی لازم و چاپ مقالات و نتایج پژوهشی در عرصه‌ی فعالیت‌های عملی، اقدامات ارزنده و مفید در سطح کشور و استان انجام داده که این اقدامات می‌تواند به عنوان الگوی سایر رشته‌ها و گرایش‌ها باشد.

وی با تأکید به ماهیت رشته‌های کشاورزی که به صورت عملی و کار در محیط مزرعه است، ادامه داد: صرفاً با استفاده از کامپیوتر و نظریه نمی‌توان آموزش مناسبی در این زمینه انجام داد و لازم است طوری برنامه‌ریزی شود تا اساتید و دانشجویان دانشکده‌ی کشاورزی با استفاده از پتانسیل‌ها و امکانات طبیعی موجود در دانشگاه، تحقیقات علمی و عملی انجام دهند.

در ادامه‌ی این مراسم، دکتر سید ابوالقاسم محمدی، مجری طرح به نژادی سریع (Speed Breeding) با اشاره به تاریخچه و هدف این طرح در جهان بیان کرد: این طرح برای اولین بار توسط ناسا (سازمان فضایی آمریکا) جهت تولید غذا در فضا طراحی شد و سپس توسط دانشگاه کوئینزلند و مرکز استیوجونز در برنامه های تولید ارقام جدید مورد استفاده قرار گرفت و در اکنون کشورهای زیادی سرمایه‌گذاری در این زمینه آغاز کرده‌اند که در این روش، با استفاده از نور LED و رژیم نوری ۲۲ ساعت روشنایی و دو ساعت تاریکی در گلخانه و یا اتاقک رشد، شش نسل گندم بهاره، نخود و جو و چهار نسل کلزا در یک سال تولید شده در حالیکه در شرایط معمول گلخانه تولید دو یا سه نسل و در مزرعه یک نسل امکانپذیر بوده و این روش بطور کاربردی در دانشگاه تبریز و موسسه‌ی تحقیقات دیم کشور در حال انجام است.

محمدی هدف از این روش را تسریع تولید محصولات گیاهی با کاهش زمان طول دوره‌ی رشد و افزایش تعداد نسل‌ها در یک سال به شمار آورد و گفت: به نژادی سریع در کنار به نژادی گیاهی مولکولی و ارزیابی های دقیق مزرعه‌ای، علاوه بر سرعت بخشیدن به برنامه های تولید رقم و کاهش هزینه های تولید، منجر به تولید تعداد بیشتری لاین یا جمعیت در مدت زمان کوتاه شده که در این پروژه، دو باب گلخانه با مساحت ۱۶۰ متر مربع، دو باب اتاقک رشد، هر کدام با مساحت ۱۸ مترمربع با کنترل هوشمند نور، دما و رطوبت و بانک ژن گیاهی از محل اعتبارات معاونت فن‌آوری ریاست جمهوری به مبلغ ۵ میلیارد ریال تحت طرح «به نژادی سریع تولید ارقام جدید گندم نان ودوروم»، مدیریت طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مبلغ ۵.۵ میلیارد ریال تحت پروژه‌ی «تجهیزات و تاسیسات به نژادی گیاهی مولکولی» با نظارت و همکاری مدیریت امور فنی دانشگاه و قطب علمی اصلاح مولکولی غلات و کمکهای معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه به مبلغ ۳ میلیارد ریال راهاندازی شد.

مجری طرح این پروژه با اشاره به راه‌اندازی بانک ژن گیاهی هم‌زمان با اجرای پروژه های به نژادی سریع و به نژادی گیاهی مولکولی در دانشگاه تبریز افزود: در بانک ژن گیاهی حدود ۴هزار ژنوتیپ و لاین گندم، ۴۰۰ ژنوتیپ و لاین جو، ۱۰۰ لاین و هیبرید ذرت، ۴۰۰ نمونه خویشاوندان وحشی گندم و بیش از ۵۰۰ نمونه گیاهان دارویی نگهداری که در پروژه های دانشجویی و تولید ارقام جدید گیاهی مورد استفاده می‌شود.

استاد گروه به نژادی و بیوتکنولوژی گیاهی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه برای انجام تحقیقات عملی و ارزیابی‌های مزرعه‌ای، علاوه بر ایستگاه تحقیقاتی دانشگاه تبریز از ایستگاه تحقیقاتی تاسیس شده در منطقه آزاد تجاری ماکو به مساحت پنج هکتار که در تیرماه سال جاری مورد بازیدی هیاه رئیسه و مدیران دانشگاه تبریز قرار گرفت، استفاده شده، گفت: از دستاوردهای پروژه و پروژه‌های قبل مجری می‌توان به تولید تعداد ۱۸ لاین جدید گندم نان و گندم دوروم به همراه ۷۰ جمعیت در حال تفرق اشاره کرد که ۱۱ و شش لاین گندم نان به ترتیب برای کشت های دیم و آبی و یک لاین گندم دوروم توسط کارشناسان موسسه‌ی تحقیقات دیم کشور و موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال بذر کشور مور تأیید قرارگرفته و بذرهای آن‌ها برای انجام آزمون‌های نهایی و ثبت رقم به موسسه تحقیقات بذر و نهال کشور ارسال خواهد شد.

وی ادامه داد: از مشخصات این لاین های جدید می‌توان به افزایش طول سنبله بلندتر، وزن هزار دانه و تعداد دانه در سنبله بیشتر مقایسه با ارقام شاهد، تحمل به کم آبی و مقاومت به بیماری ها اشاره کرد که تولید انبوه آن‌ها می‌تواند به خودکفایی در شرایط تغییر اقلیم و کم آبی موجود کشور کمک کند.

محمدی ضمن قدردانی از بنیاد ملی نخبگان کشور که زمینه حضور فعال دانشجویان نخبه را در این پروژه ها تحت دو دوره هسته های نخبگانی فراهم کرده است را به عنوان یکی از نقاط قوت این طرح‌ها شمرد و افزود: این دانشجویان با توجه کسب تجارب ارزنده و عملی درزمینه‌ی به نژادی گیاهی مولکولی، به نژادی سریع، انجام تلاقی‌ها و کارهای مزرعه‌ای، می‌توانند به عنوان مجموعه های توانمند در برنامه های تولید و خودکفایی محصولات کشاورزی موثر باشند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، در پایان این مراسم دکتر فرخ رحیم‌زاده‌خوئی، استاد بازنشسته دانشکده‌ی کشاورزی ضمن تجلیل از اقدامات صورت گرفته به نکاتی را در زمینه‌ی تحقیقات علمی و عملی در دانشگاه بیان کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

منتشر شده

در

توسط

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ایلام گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در پاسداشت سه هزار شهید گرانقدر این استان تعداد سه هزار دستگاه تبلت در بین دانش آموزان نیازمند این استان توزیع می‌شود.

 «قنبر موسی‌نژاد» در آیین توزیع هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان مددجوی ایلامی اظهار کرد: امروز هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت که با همکاری شرکت زرین معدن چاف تهیه شده‌اند بین نیازمندان توزیع می شود و تأمین مابقی آن نیز در روزهای آینده مدنظر ما خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) با عنوان اینکه در آستانه سال تحصیلی و در شرایط کرونایی تبلت و لوازم کمک آموزشی هوشمند مهم ترین نیاز دانش آموزان و دانشجویان این استان خواهد بود گفت: انتظار ما از افراد خیر و نیکوکار و همچنین دستگاه‌های دیگر این است که در این امر مهم کمیته امداد را همراهی و در این زمینه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نیازمند به لوازم هوشمند کمک آموزشی از قبل شناسایی و نیاز آنها اثبات  شده است تصریح کرد: تلاش ما این است که با تهیه تبلت برای این دانش آموزان و دانشجویان خدمات ماندگاری به این قشر ارائه دهیم.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با اشاره به اینکه شیوع کرونا موجب شد که  دانش آموزان برای ادامه تحصیل و بهره مندی از کلاس های مجازی نیاز به وسایل کمک آموزشی از جمله تبلت داشته باشند، افزود: در آستانه برگزاری کنگره ۳ هزار شهید استان ایلام به مناسبت  چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۳ خدمت به محروم و نیازمندان  ارایه می شو که ۱۰ نوع از این خدمات توسط کمیته امداد انجام می گیرد.

موسی نژاد با اشاره به اینکه یکی از این ۴۳ خدمت تهیه تبلت برای توزیع در بین دانش آموزان نیازمند سطح استان است تصریح کرد: خوشبختانه با مدد شهدا و تلاشی که صورت گرفت، به زودی رقم تبلت هایی که بین دانش اموزان استان توزیع می شود به رقم سه هزار دستگاه خواهد رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

 رئیس حوزه هنری استان ایلام در نخستین روز از کارگاه سه روز خلق پوستر از اهتمام حوزه هنری برای تشکیل خانه گرافیک ایلام خبر داد.

 محمدعلی قاسمی اظهار کرد: در مناطقی مانند استان ایلام فارغ‌التحصیلان زیادی در حوزه تجسمی و گرافیک داریم ولی در خلق اثر و حضور هنرمندان در بستر جامعه و مکان های فرهنگی و هنری تعدادشان اندک است که این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی گفت: امید است این سلسله جلسات و کارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان رشته های مختلف در استان ادامه داشته باشد و در آینده بتوانیم خانه گرافیک حوزه هنری را با حضور هنرمندان استان افتتاح کنیم تا از هنر این عزیزان در عرصه میدانی  و اجتماعی بیش از پیش بهره مند شویم.

رئیس حوزه هنری استان ایلام یادآور شد:  امروز در بستر فضای مجازی هنر گرافیک است که مفاهیم و موضوعات را در کمترین زمان ممکن و ارزانترین قیمت به مخاطب منتقل می‌کند.

کارگاه سه روزه گرافیک (خلق پوستر) با حضور استاد مجتبی مجلسی، با موضوع ایلام مهد پایداری و پایتخت خادمین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از ۲۸ تا ۳۰شهریور در محل حوزه هنری استان ایلام به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام برگزار می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

منتشر شده

در

توسط

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

 سرپرست منابع آب دورود از کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره شهرستان خبر داد.

شاددل در جلسه شورای حفاظت از منابع آب دورود که امروز ۲۷ شهریورماه برگزار شد، با ارائه گزارش کاملی از وضعیت نگران‌کننده منابع آبی، اظهار کرد: حجم رواناب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود نسبت به مردادماه سال آبی گذشته ۶۳ درصد و نسبت به متوسط طول دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به ‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه وضعیت خشکسالی در سال آبی آتی و کاهش نزولات جوی در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ و افت شدید آب‌های زیرزمینی، سطحی و همچنین موجب کاهش حجم رواناب و به تبع آن کاهش حجم مخزن ذخیره در پشت سد مروک شد و به کمترین مقدار خود که در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب رسید درحالی‌که سال گذشته همین موقع ۳۴ میلیون مترمکعب و ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سرپرست منابع آب دورود خاطرنشان کرد: با توجه به این بحران رهاسازی آب از سد مروک در سال آبی پیش رو برای پایین‌دست غیرممکن و اگر کشاورزان محصولات بهاره به میزان زیاد و عدم رعایت الگوی کشت، به‌منظور حفاظت از منابع آب شهرستان دورود از هرگونه اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز توسط متخلفین برابر قانون جلوگیری می‌شود.

شاددل اضافه کرد: از خردادماه ۱۴۰۰ در شهرستان دورود دو دستگاه حفاری غیرمجاز در حال حفر توقیف، ۴ حلقه چاه غیرمجاز پر و هفت حلقه به مراجع قضایی جهت اخذ حکم معرفی شده و تاکنون حکم مسدود کردن ۶۰ حلقه چاه اخذ که با این تعداد چاه غیرمجاز شرکت منابع آب شهرستان به حمایت و همدلی جمعی بیشتری نیاز داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها