با ما همراه باشید

اخبار 56

افتتاح 238 پروژه مخابراتی آذربایجان شرقی در دهه فجر

منتشر شده

در

افتتاح 238 پروژه مخابراتی آذربایجان شرقی در دهه فجر

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیر مخابرات منطقه آذربایجان شرقی گفت: در دهه فجر سال جاری 238 پروژه شرکت مخابرات استان با اعتبار 48 میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

یوسف شکوری امروز یکشنبه 19 بهمن ماه، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ارتباطات در سطح کلان به عنوان زیرساخت توسعه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی معرفی شده است، اظهار کرد: در حوزه اقتصادی نیز بخش جدیدی به عنوان اقتصاد دیجیتال مطرح شده که مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده و شبکه‌های مخابراتی نقش مهمی در توسعه این بخش از اقتصاد دارد.

وی با بیان اینکه ارتباطات و شبکه‌های فیبر نوری در حوزه تجارت و آموزش الکترونیک و همچنین ایجاد شهرهای الکترونیک و هوشمند نیز نقش محوری دارند، اضافه کرد: نقش شبکه‌های ارتباطی با شیوع کرونا، ملموس‌تر شد و این فناوری به سهولت انجام کارها کمک کرد؛ حتی برخی از فعالیت‌های که به نظر می‌رسید در ایام کرونایی تعطیل شود، در بستر شبکه‌های مخابراتی و ارتباطی دوام یافت که آموزش مجازی از جمله آن است.

وی با بیان اینکه نقش ارتباطات در این روزها بیش از گذشته در امورات جاری مردم مشهود بوده و لازم است این زیرساخت‌ها توسعه یابد، اضافه کرد: شرکت مخابرات استان در راستای سیاست‌های کلی شرکت مخابرات ایران، توسعه شبکه‌های مخابراتی و به ویژه ارتباطات مبتنی بر دیتا و آی پی را در سطح استان به طور مرتب پیگیری می‌کند.

مدیر مخابرات منطقه آذربایجان شرقی تاکید کرد: برای اینکه دسترسی به این زیرساخت‌ها به طور عام ایجاد شود، باید شبکه‌ها به طور مستمر توسعه یابد.

افتتاح 661 پروژه طی یک سال

وی با بیان اینکه شرکت مخابرات منطقه آذربایجان شرقی از دهه فجر سال 98 تا دهه فجر سال‌جاری، 661 پروژه با اعتبار و سرمایه‌گذاری 159 میلیارد تومان در سطح استان اجرا کرده است، افزود: عمده این سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه توسعه شبکه کابل مسی، توسعه شبکه فیبرنوری و تجهیزات کافوهای نوری برای توسعه تلفن ثابت و اینترنت و… بوده است.

وی با بیان اینکه در قالب این پروژه‌ها، بیش از 573 تکنولوژی از نوع 2G، 3G و 4Gو بیش از 140 تجهیزات کافو نوری در سطح استان نصب شده که برای توسعه شبکه تلفن ثابت و اینترنت پیاده سازی شده و از کیفیت مطلوب نیز برخوردار هستند، گفت: به علت افزایش نیاز مردم به اینترنت در دروان کرونا، بیش از 161 پروژه توسعه تجهزات دیتا و اینترنت در سطح استان اجرایی شده است.

شکوری به اشاره به توسعه فناوری جدید FTTH یا همان فیبرنوری به منازل در استان، اضافه کرد: طی سال گذشته در تبریز و چند شهر دیگر استان این فناوری پیاده سازی شده و طی یکسال گذشته، 3300 مشترک جدید به این شبکه اضافه شده و میزان شبکه فیبر نوری استان 144 کیلومتر نسبت به سال قبل افزایش یافته است؛ به طوری‌که اکنون 11600 کیلومتر شبکه فیبر نوری در استان داریم.

وی با تاکید بر اینکه مجموع پروژه‌های افتتاح شده طی یک سال گذشته، منجر به توسعه مشترکان تلفن ثابت شده و 41 هزار مشترک جدید به شبکه تلفن ثابت استان اضافه شده است، افزود: بر این اساس، به مجموع مشترکان سرویس‌های اینترنت(سرویس‌های باند پهن) که از طریق تکنولوژی ADSL و VDSL ارائه می‌شود، 88300 مشترک جدید فعال اضافه شده است.

رشد تعداد مشترکان در سرویس‌های باند پهن

وی اضافه کرد: رشد تعداد مشترکان در سرویس‌های باند پهن نسبت به سایر سرویس‌ها بیشتر است، چراکه مردم بخشی از نیازمندی‌های خود را از طریق اینترنت و شبکه‌های دیتا برطرف می‌کنند.

به گزارش ایسنا، مدیر مخابرات منطقه آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی در روستاهای استان نیز گفت: طی یک سال گذشته، در بیش از 47 روستا تجهیزات اینترنت پرسرعت نصب شده است.

وی با بیان اینکه در سطح استان، یک میلیون و 983 هزار شماره تلفن ثابت نصب شده داریم که یک میلیون و 560 هزار مورد آن فعال است، اظهار کرد: ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان برابر با 38.14 درصد بوده و بیش از 2384 روستای استان نیز تحت پوشش شبکه تلفن ثابت هستند.

وی با اشاره به اینکه 803 روستای استان از اینترنت بر روی خط تلفن ثابت بهره‌مند هستند، گفت: بیش 1830 روستای استان نیز تحت پوشش شبکه همراه اول هستند که آمار قابل توجهی است؛ همچنین بیش از 400 روستا تحت پوشش شبکه نسل سوم تلفن همراه بوده و آذربایجان شرقی در بخش ارتباطات روستایی از سرویس‌های مناسبی برخوردار است.

وی با بیان اینکه در سطح استان بیش از چهار میلیون سیم کارت در اختیار مردم بوده، اما بیش از سه میلیون مشترک فعال تلفن همراه درسطح استان داریم، اضافه کرد: طی یک سال تاخیر با توجه به شیوع کرونا و افزایش استفاده مردم از شبکه‌های ارتباطی و مخابراتی، در تمام نقاط استان ظرفیت انتقال دیتا و اینترنت را افزایش دادیم.

شکوری با اشاره به میزان استفاده مردم از شبکه‌های ارتباطی و مخابراتی، گفت: سال گذشته نهایت پهنای باندی که در استان مصرف می‌شد زیر 50 گیگابیت بود که امروز این میزان از مرز 84 گیگابیت رد شده و مصرف روزانه بیش از 550 ترابایت شده است؛ آموزش‌های مجازی، تجارت الکترونیک و… یکی از علل این افزایش مصرف بوده است.

وی با بیان اینکه با توجه به افزایش مصرف، ظرفیت شبکه‌های ارتباطی را در تمام نقاط استان افزایش دادیم، گفت: بر این اساس، از سال گذشته تاکنون، بیش از 88 هزار مشترک فعال ADSL به مجموع مشترکان اضافه شده و اکنون بیش از 335 هزار مشترک فعال اینترنت پرسرعت( ADSL) داریم.

2384 روستای استان تحت پوشش تلفن ثابت

وی با اشاره به وضعیت ارتباطی و مخابراتی روستاهای استان و با بیان اینکه 2700 روستا و آبادی در سطح استان داریم که 2014 مورد آن بالای 20 خانوار است، افزود: در 2384 روستای استان تلفن ثابت داریم که بیش از تعداد روستاهای 20 خانوار استان است.

مدیر مخابرات منطقه آذربایجان شرقی با بیان اینکه آزادراه‌های استان نیز تحت پوشش شبکه‌های ارتباطی و مخابراتی بودند که شبکه نسل سوم تلفن همراه را نیز در این مسیرها راه اندازی کردیم، خاطرنشان کرد: اتوبان تبریز-زنجان، تبریز-ارومیه و تبریز-مرند نیز به شبکه نسل سوم تلفن همراه اضافه شده و تحت پوشش قرار گرفته است.

وی، توسعه شبکه تلفن ثابت، توسعه شبکه فیبرنوری به منازل، توسعه شبکه دیتا و اینترنت و توسعه شبکه تلفن همراه نسل سه و چهار را جزو برنامه‌های آتی و پروژه‌های برنامه‌ریزی شده در سطح استان عنوان کرد.

 

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها