با ما همراه باشید

اخبار 46

افزایش کتابخوانی در دوران کرونا/کتاب‌های بدون ‌استفاده ادارات به مناطق محروم اهدا شود

منتشر شده

در

افزایش کتابخوانی در دوران کرونا/کتاب‌های بدون ‌استفاده ادارات به مناطق محروم اهدا شود

ایسنا/خراسان رضوی سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به افزایش کتابخوانی در دوران کرونا گفت: در راستای ترویج کتابخوانی می‌توان کتاب‌های بدون استفاده ادارات را در اختیار کتابخانه‌های مناطق محروم قرار داد.

محمدعلی نبی‌پور در جلسه انجمن کتابخانه‌های مشهد که امروز، ۲۷ بهمن، در محل استاندری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در طول سال جاری که با بحران کرونا مواجه شدیم، اقدامات بسیار خوبی در حوزه کتاب‌خوانی در سطح کشور و منطقه انجام شده و برخی نیز در حال انجام است.

وی با اشاره به جایگاه و اهمیت کتاب در فرهنگ ایرانی ‌اسلامی ادامه داد: تلاش ما بر این است که با کوشش و پیگیری‌هایی که صورت می‌گیرد، فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور رواج پیدا کند. در این مسیر اقدامات خیرین و مجموعه انجمن کتابخانه‌های عمومی که تلاش می‌کنند کتاب در دسترس کتابخانه‌ها باشد، بسیار ارزشمند است.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان این‌که کرونا تمام حوزه‌های زندگی بشر را تغییر داده، خاطرنشان کرد: طبق گزارشاتی که به دست ما رسیده، در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی هم اتفاقات خوبی افتاده است. در این شرایط با توجه به محدودیت‌هایی که در رابطه با اجتماعات به وجود آمده، جهان از این فرصت استفاده کرده و کرونا مردم دنیا را کتاب‌خوان‌تر کرده است. طبق آمار منتشر شده، در طول یک ‌سال اخیر در سراسر دنیا میزان کتاب‌خوانی و فروش کتاب افزایش پیدا کرده است. برای نمونه فروش کتاب‌ها در آمریکا ۲.۸ درصد افزایش پیدا کرده و در انگلستان هم آمار نشر کتاب ۱۹ درصد رشد داشته است. در ایران نیز همین اتفاق افتاده؛ پس این فرصت ارزشمندی است که ما هم باید به این موضوع توجه کنیم.

وی افزود: طرح «کتاب موتوری» که در مشهد برگزار شد، یک طرح بسیار جالب بود چراکه اگر ما بتوانیم گنجینه‌های کتابخانه‌ها را در منزل به دست مردم برسانیم، اقدامی بسیار ارزشمند است و باید بیشتر از این ظرفیت استفاده کرد.

نبی‌پور گفت: در سال جاری در حوزه‌های مختلف استفاده خوبی از فضای مجازی برای رویدادهای فرهنگی صورت گرفت. با وجود این‌که در حال حاضر هم ما کتابخانه‌های مجازی داریم که به شکل گویا و نسخه الکترونیک در دسترس عموم قرار دارد اما واقعیت این است که بر اساس نظر متخصصان، وضعیت ناشی از بحران کرونا حداقل تا ۴ سال آینده تداوم پیدا خواهد کرد تا بشر بتواند به وضعیت سابق بازگردد و از شر این ویروس خلاص شود یا حتی به نوعی سازگاری با آن برسد. در چنین شرایطی معتقدم همان‌طور که در این دوران بسیاری از مفاهیم باز تعریف شد، فرآیند کتاب‌خوانی هم نیازمند تغییر و تحول است.

وی با اشاره به برنامه‌های انجام گرفته در جهت ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در استان بیان کرد: در گذشته کارهای ابتکاری انجام شده و یا در حال انجام است و طرح‌های جدید هم قابل برنامه‌ریزی است. به عنوان نمونه خیلی از کتاب‌ها در دستگاه‌های اجرایی و کتابخانه سازمان‌ها بدون استفاده باقی مانده است. حتی در همین استانداری بیش از ۴۰۰۰ کتاب بلااستفاده در اختیار مرکز اسناد قرار گرفت؛ در حالی‌ که می‌شد این کتاب‌ها را در اختیار کتابخانه‌های مناطق محروم استان قرار داد.

نبی‌پور با بیان این‌که کتابخانه‌های سیار دسترسی مردم به کتاب را آسان کرده، ادامه داد: معتقدم در این شرایط باید برای استفاده بهتر از داشته‌های‌مان کارهای ابتکاری انجام شود و آن‌چنان انتظاری برای توسعه فضای فیزیکی کتابخانه‌ها وجود نداشته باشد. با این‌ حال افزایش فضای کتابخانه‌ها هم جای تقدیر دارد.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: در حالی‌ که به توسعه زیرساخت‌ها توجه می‌شود، باید به موضوع نرم‌افزاری آن که فرهنگ کتابخوانی است هم توجه ویژه‌ای صورت گیرد. که ترکیب انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها با حضور ائمه جمعه، اعضای شوراها و خیرین و مدیران کتابخانه‌ها نشان می‌دهد که قانون‌گذار به‌دنبال این بوده است که در کنار توسعه فیزیکی، برای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی هم برنامه‌ریزی صورت گیرد.

فروش ۲.۵ میلیارد تومان کتاب در طرح پاییزه کتاب

جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به نگاه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی گفت: همیشه در برنامه‌هایی که تدارک می‌بینیم اهمیت حوزه فرهنگی ترویج کتاب‌خوانی را  هم مدنظر قرار می‌دهیم. به‌ عنوان مثال امسال با همکاری شهرداری طرح «پاییزه کتاب» را به میزبانی ۸۳ کتاب‌فروشی در سطح استان برگزار کردیم که حدود ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروش کتاب را در پی داشت. در این طرح، خریدها به ‌صورت مجازی و یا حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد که خراسان رضوی پس از تهران بیشترین میزان مشارکت در این طرح را داشت.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال تا کنون ۳۰۲۸ کتاب برای صدور مجوز نشر به دست ما رسیده و از این تعداد حدود ۹۰ درصد مجوزهای لازم را دریافت کردند و در نهایت ناشران روند چاپ و توزیع آن‌ها ‌را برعهده گرفته‌اند.

مروارید با ابراز امیدواری از فعالیت مثبت کانون‌های فرهنگی مساجد تصریح کرد: تا سال گذشته که نمایشگاه کتاب مشهد برگزار می‌شد و در سال گذشته در طول نمایشگاه فروش ۷ میلیارد تومانی داشتیم و ۲۰۰ رویداد برگزار را برگزار کردیم که بزرگترین نمایشگاه بعد از تهران بود. امسال به دلیل حفط سلامت مردم با همکاری نمایشگاه تهران، نمایشگاه مجازی کتاب از اول تا دهم بهمن به صورت ملی برگزار کردیم که در طول برگزاری این جشنواره یک میلیون و دویست و پنجاه و چهار هزار جلد کتاب به ارزش حدودی ۶۴ میلیارد تومان به فروش رسید.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها