با ما همراه باشید

ورزشی

ایتالیا سه – ترکیه صفر؛ شروع باشکوه یورو 2020 برای آتزوری

منتشر شده

در

در مسابقه افتتاحیه رقابت‌های یورو 2020، امشب در ورزشگاه المپیکو رم تیم‌های ملی ایتالیا و ترکیه از رقابت‌های گروه A رو در روی یکدیگر قرار گرفتند؛ کارنامه 28 بازی متوالی بدون شکست و هم‌چنین 8 پیروزی متوالی بدون حتی دریافت یک گل باعث شده بود تا شاگردان روبرتو مانچینی با انگیزه مضاعفی در خانه مقابل ترکیه به میدان بیایند.

 

مطابق انتظار در نیمه نخست توپ و میدان در اختیار ایتالیایی‌ها بود و شاگردان شنول گونش به دنبال دفاع تیمی برای حفظ نتیجه بودند که به خوبی توانستند مقابل حملات پرشمار ایتالیا در نیمه نخست بایستند و اجازه خلق موقعیت جدی روی دروازه چاکیر را ندادند؛ جدی‌ترین موقعیت نیمه اول روی ارسال کرنر برای کیه‌لینی مدافع پیش‌تاخته ایتالیا به دست آمد که ضربه سر او با واکنش استثنایی دروازه‌بان ترکیه دفع شد.

 

در نیمه نخست سه موقعیت مشکوک به پنالتی رخ داد، دو صحنه مشکوک درون محوطه جریمه ترکیه و یک صحنه مشکوک درون محوطه جریمه ایتالیا که ماکلی داور هلندی مسابقه هیچ اعتقادی به پنالتی نداشت؛ مشکوک‌ترین صحنه در دقیقه 45 و پس از برخورد ارسال اسپیناتزولا به دست مدافع ترکیه رخ داد که داور ویدئویی هم تصمیم ماکلی را تایید کرد و بازی ادامه پیدا کرد تا نیمه اول بدون گل مساوی به پایان برسد.

پس از 13 شوت نافرجام در نیمه اول، ایتالیایی‌ها در نیمه دوم با میل بیشتری به گلزنی وارد زمین شدند و به دنبال شکستن محاصره خط دفاعی ترکیه بودند و به حملات پرشمار خود به مانند نیمه اول ادامه دادند؛ سرانجام حملات شاگردان مانچینی باعث شد تا نفوذ عالی دومنیکو براردی و ارسال او، با اشتباه مریح دمیرال وارد دروازه ترکیه شود و اولین گل یورو 2020، این‌چنین توسط مدافع حریف به ثمر برسد.

 

پس از این گل، آشفتگی خط دفاعی ترکیه بیشتر شد و آن‌ها فرصت بیشتری برای حمله به تیم حریف دادند و این مسئله باعث شد تا بار دیگر با تاثیرگذاری براردی و روی ریباند شوت دیدنی اسپیناتزولا، در دقیقه 66 چیرو ایموبیله از دفع ناقص دروازه‌بان ترکیه استفاده کند و اختلاف گل‌های دو تیم را به عدد 2 برساند.

 

فوتبال دفاعی ترکیه پس از دریافت گل دوم هم ادامه داشت و شاگردان مانچینی اجازه خودنمایی به تیم حریف ندادند و به حملات خود برای افزایش اختلاف و پیروزی قاطع در گام نخست ادامه دادند؛ پرسینگ شدید ایتالیایی‌ها توأمان با اشتباه عجیب چاکیر در شروع مجدد بازی همراه شد تا توپ به براردی برسد و روی کار تیمی و پس از سه پاس تک‌ضرب، توپ به لورنتزو اینسینیه رسید و او تیر خلاص را به پیکره ترکیه زد و پیروزی سه بر صفر تیمش را رقم زد.

 

پس از گلزنی اینسینیه، با تصمیم روبرتو مانچینی زوج گلزن خط حمله ایتالیا از زمین مسابقه خارج شدند تا برای دیدارهای آینده، استراحت کنند و بلوتی و کیه‌زا به عنوان جانشین ایموبیله و اینسینیه وارد زمین شدند؛ در دقیقه 10  پایانی بازی و پس از گل سومی که ایتالیایی‌ها به ثمر رساندند، توپ و میدان بازهم در اختیار شاگردان روبرتو مانچینی بود و اجازه حمله به حریف ندادند تا سوت پایان بازی توسط داور هلندی دمیده شود و اولین مسابقه یورو 2020، با پیروزی ایتالیا همراه شود.

 

پیروزی در جدال امشب باعث شد تا رکورد بازی‌های بدون باخت متوالی تیم ملی ایتالیا با هدایت روبرتو مانچینی به عدد 29 برسد و هم‌چنین آن‌ها برای نهمین بازی متوالی بدون باز شدن دروازه‌شان پیروز از زمین مسابقه خارج شدند و حالا تا انجام دیگر بازی گروه A میان ولز و سوئیس، ایتالیایی‌ها صدرنشین گروه با تفاضل +3 و کسب سه امتیاز شیرین دیدار افتتاحیه هستند.

 

بازی از هفته اول گروه A رقابت‌های یورو 2020؛ جمعه: 1400/03/21 ؛ ساعت: 23:30
استادیوم: المپیکو رم
داور: دنی ماکلی

 

ترکیب تیم ملی ایتالیا:

 

جان‌لوییجی دوناروما
الساندرو فلورنزی (46: جیووانی دی لورنزو)
لئوناردو بونوچی
جورجیو کیه‌لینی
لئوناردو اسپیناتزولا
نیکولو بارلا
جورجینیو
مانوئل لوکاتلی (74: برایان کریستانته)
دومنیک براردی (85: فدریکو برناردسکی)

لورنتزو اینسینیه (81: فدریکو کیه‌زا)
چیرو ایموبیله (81: آندره‌آ بلوتی)

 

سرمربی: روبرتو مانچینی

 

 

ترکیب تیم ملی ترکیه:

 

اورجان چاکیر
زکی چلیک
مریح دمیرال
چایلار سویونجو
اومیت مراش
اوکای یوکوشلو (65: عرفان کاهوجی)
اوزان توفان (65: کان آی‌هان)
هاکان چالهان‌اوغلو
یوسف یازیچی (46: چنگیز اوندر)
کنان کارامان (76: هلیل درویش اوغلو)
بوراک ایلماز

سرمربی: شنول گونش

 

 

 

کارت زرد:

 

چایلار سویونجو (دقیقه 88) هلیل درویش اوغلو (دقیقه 90) از ترکیه

 

 

شرح گل :

ایتالیا یک – ترکیه صفر (دقیقه 53: گل به خودی دمیرال): روی حمله سرعتی ایتالیایی‌ها، دومنیکو براردی درون محوطه جریمه حریف توپ را به صورت کات‌بک برای چیرو ایموبیله فرستاد که در میانه راه توپ به سینه مریح دمیرال برخورد کرد و وارد دروازه ترکیه شد تا این‌چنین اول گل یورو 2020 رقم بخورد.

 

 

ایتالیا دو – ترکیه صفر (دقیقه 66: چیرو ایموبیله): کار تیمی فوق‌العاده زیبای ایتالیایی‌ها از سمت راست آغاز شد که توپ را براردی با ارسال تماشایی برای اسپیناتزولا فرستاد اما ضربه سرکش مدافع چپ ایتالیا را چاکیر دروازه‌بان ترکیه دفع کرد و روی دفع ناقص او، بدون مکث چیرو ایموبیله توپ را به تور دروازه ترکیه چسباند تا حساب کار دو بر صفر شود.

 

 

ایتالیا سه – ترکیه صفر (دقیقه 79: لورنتزو اینسینیه): روی اشتباه مرگبار چاکیر دروازه‌بان ترکیه، توپ به براردی رسید و روی کار تیمی و با چهار پاس، به سرعت توپ به زیر پای لورنتزو اینسینیه منتقل شد و او توانست در موقعیتی تک به تک توپ را به گل تبدیل کند و خیال شاگردان مانچینی را از پیروزی در دیدار افتتاحیه یورو 2020 آسوده کند.

 

 

 

 

لحظات حساس:

 

دقیقه 1: نفوذ عالی دومینکو براردی از سمت راست خط حمله ایتالیا و ارسال او درون محوطه جریمه ترکیه به چیرو ایموبیله رسید که ضربه او به بغل دروازه ترکیه برخورد کرد و راهی به دروازه حریف پیدا نکرد.

دقیقه 13: فرصت شوت‌زنی پشت محوطه جریمه برای تیم ملی ایتالیا که ضربه بی‌دقت براردی با برخورد به دفاع ترکیه در آغوش اورجان چاکیر قرار گرفت.
دقیقه 16: روی یک کار تیمی، لورنتزو اینسینیه درون محوطه جریمه ترکیه صاحب توپ شد اما ضربه بدی به توپ وارد کرد و فرصت طلایی به دست آمده برای شاگردان مانچینی را از دست داد.

دقیقه 20: فرصت شوت‌زنی از پشت محوطه جریمه برای چیرو ایموبیله روی حرکت انفرادی که خود او انجام داده بود، پس از برخورد به دست مدافع ترکیه برگشت داده شد؛ بازیکنان ایتالیا اعتقاد به خطای پنالتی داشتند اما داور مسابقه چنین اعتقادی نداشت و برخورد توپ با مدافع ترکیه را طبیعی دانست و دستور به ادامه بازی داد.
دقیقه 22: اولین موقعیت جدی مسابقه روی ارسال اینسینیه از روی نقطه کرنر برای تیم ملی ایتالیا ایجاد شد که ضربه سر جورجینو کیه‌لینی از حوالی نقطه پنالتی با واکنش تماشایی دروازه‌بان ترکیه به کرنر رفت.

دقیقه 33: سانتر دومینیک براردی از سمت چپ خط حمله ایتالیا با عبور از مدافعان ترکیه به چیرو ایموبیله رسید که ضربه سر مهاجم ایتالیایی‌ها از کنار دروازه ترکیه به بیرون رفت و در چارچوب نبود.

دقیقه 44: فرصت گلزنی برای چیرو ایموبیله درون محوطه جریمه ترکیه که ضربه مهاجم ایتالیایی‌ها توسط چاکیر مهار شد.
دقیقه 45: صحنه مشکوک به پنالتی با سرنگونی بوراک ایلماز درون محوطه جریمه ایتالیا که داور مسابقه اعتقادی به پنالتی نداشت و تصمیم به ادامه بازی گرفت.

دقیقه 45: پس از عدم اعلام پنالتی به سود ترکیه، روی نفوذ اسپیناتزولا و ارسال او، توپ به دست چلیک مدافع تیم ملی ترکیه برخورد کرد که بازهم داور هلندی اعتقادی به پنالتی نداشت و کمک داور ویدئویی هم تصمیم ماکلی را تایید کرد.

 

 

دقیقه 52: در اولین موقعیتی که نصیب چنگیز اوندر شد، مهاجم تیم ملی ترکیه به سرعت به درون محوطه جریمه ایتالیا نفوذ کرد اما ضربه او با واکنش دوناروما مهار شد.

دقیقه 54: روی کار تیمی زیبا بازیکنان ایتالیا توپ درون محوطه جریمه ترکیه به لئوناردو اسپیناتزولا دفاع چپ ایتالیایی‌ها رسید که شوت محکم او از زاویه بسته با واکنش زیبای اورجان چاکیر دروازه‌بان ترکیه برگشته داده شد.

دقیقه 57: روی اشتباه دفاع ترکیه توپ به لورنتزو اینسینیه رسید و او به سرعت خود را به محوطه جریمه رساند که ضربه هافبک ایتالیایی‌ها پس از برخورد به دمیرال مدافع ترکیه راهی کرنر شد.

دقیقه 59: بار دیگر روی کار تیمی شاگردان مانچینی توپ به لوکاتی رسید که ضربه بغل پای مانوئل لوکاتی با واکنش چاکیر بار دیگر به کرنر رفت.

دقیقه 90+1: فرصت خوب گلزنی برای تیم ملی ترکیه با نفوذ بوراک ایلماز به درون محوطه جریمه ایتالیا که تکل فوق‌العاده کیه‌لینی در محوطه شش قدم باعث شد تا فرصت ایده‌آل گلزنی ایلماز از دست برود.

 

 

در حاشیه:

 

* ایتالیا در 10 بازی قبلی خود در جام ملت‌ها پیروز شده است.
* ترکیه در 5 بازی از 6 بازی قبلی خود در جام ملت‌ها موفق به کلین شیت شده است.
* گربه‌ آشیل، ایتالیا را به عنوان قهرمان یورو 2020 پیش بینی کرد؛ این گربه 8 ساله پیش بینی اشتباه در زمینه فوتبال نداشته است.

 

* ترکیه در 6 بازی قبلی خود در جام ملت‌ها شکست نخورده است.
* حضور حدود 20 هزار تماشاگر در ورزشگاه المپیکو رم یکی از اتفاقات جالب‌توجه مسابقه افتتاحیه است.

 

 

* در مراسم آغازین مسابقه امشب، شاگردان مانچینی به سبک همیشگی خود سرود ملی ایتالیا را هم‌خوانی کردند.

 

 

* صحنه مشکوک به پنالتی برای ایتالیا در دقیقه 20 و روی برخورد شوت ایموبیله به دست مدافع ترکیه، که دنی ماکلی داوری هلندی مسابقه اعتقادی به پنالتی نداشت؛ این صحنه اعتراض بازیکنان و هم‌چنین هواداران ایتالیا را در پی داشت.

 

 

* صحنه مشکوک به پنالتی برای تیم ملی ترکیه در دقیقه پایانی نیمه اول که داور مسابقه اعتقادی به خطای پنالتی روی بوراک ایلماز نداشت.

 

 

* جیانلوئیجی دوناروما با 22 سال و 106 روز به جوانترین دروازبان تاریخ تیم ملی ایتالیا تبدیل شد که در یک تورنمنت مهم‌ برای لاجوردی پوشان بازی کرده است.

 

* برای اولین‌بار در تاریخ مسابقات یورو، گل افتتاحیه این رقابت‌ها گل به‌خودی بود. (مریح دمیرال مدافع ترکیه)

 

 

* ایتالیا برای اولین بار در دوران حضورش در مسابقات یورو موفق شد در یک مسابقه حداقل 3 گل به ثمر برساند.

 

منبع :ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

قهرمان جهان مغلوب ایران شد / شاهکار تیم ملی والیبال در گام نخست

منتشر شده

در

توسط

قهرمان جهان مغلوب ایران شد / شاهکار تیم ملی والیبال در گام نخست

تیم ملی والیبال ایران در بازی نخست خود در المپیک توکیو مقابل تیم لهستان شگفتی ساز شد و توانست قهرمان جهان را مغلوب خود کند.

 سی دومین دوره بازی‌های المپیک به میزبانی توکیو در حال برگزاری است. تیم ملی والیبال ایران امروز (شنبه) در نخستین بازی مرحله گروهی این مسابقات از ساعت ۱۵:۱۰ امروز شنبه مقابل تیم قدرتمند لهستان، قهرمان جهان در سال ۲۰۱۸ صف آرایی کرد. ملی پوشان ایران در دیداری تماشایی انتقام المپیک ریو را از لهستان گرفتند و با پیروزی ۳ بر ۲ مقابل قهرمان جهان گام محکمی در شروع بازی‌ها برداشتند.

دو تیم ایران و لهستان در المپیک ریو نیز مقابل هم قرار گرفته بودند که تیم ملی در آن بازی با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب شده بود.

سعید معروف، میلاد عبادی پور، علی اصغر مجرد، محمد موسوی، میثم صالحی و مهدی مرندی بازیکنان شروع کننده بودند که «ولادیمیر الکنو» سرمربی تیم ملی روانه زمین کرد.

ست نخست؛ ۲۵ بر ۱۸ به سود لهستان

شاگردان ولادیمیر الکنو در ابتدای بازی شروع خوب و برابری مقابل لهستان داشتند و بازی تا امتیاز ۶ برابر پیش رفت اما در ادامه اسپک های تماشایی و برق آسای کورک و لئون و اشتباه بازیکنان جوان تیم در کار سرعتی باعث شد تا حریف پیشی بگیرد. عملکرد خوب لهستان در سرویس در ادامه باعث شد تا ست نخست با برتری ۲۵ بر ۱۸ حریف همراه شود.

ست دوم؛ ۲۵ بر ۲۲ به سود ایران

در ست دوم ایران از ابتدا برتری را از آن خود کرد تا ۲ بر صفر پیش بیافتد. درخشش میثم صالحی در اسپک و دفاع، برتری ایران را تثبیت کرد تا ملی پوشان ۱۰ بر ۷ پیش باشند و همین باعث شد تا «ویتال هینن» سرمربی لهستان تقاضای تایم استراحت دهد. اما این وقفه تأثیری در درخشش و امتیاز آوری صالحی نداشت تا ایران ۱۳ بر ۸ پیش باشد و هینن مجدد تقاضای تایم استراحت دهد.

ملی پوشان برتری خود را تا امتیاز ۲۲ بر ۱۹ حفظ کردند و زمانی که لهستان امتیاز ۲۰ را کسب کرد، الکنو تقاضای تایم استراحت داد تا مانع امتیاز آوری لهستان شود و اختلاف امتیاز را حفظ کند. در نهایت ایران با درخشش صالحی و عملکرد بد لهستان در سرویس موفق شد با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ پیروز ست دوم شود تا دو تیم در ست شماری برابر یک شوند.

ست سوم؛ ۲۵ بر ۲۲ به سود ایران

دو تیم در شروع ست سوم تا امتیاز ۴ برابر پیش رفتند اما در ادامه دو سرویس طوفانی لئون، لهستان را ۶ بر ۴ پیش انداخت تا الکنو تقاضای تایم استراحت دهد. لهستان تا امتیاز ۱۴ بر ۱۲ پیش بود و دو دفاع بی نقص و تماشایی مجرد و صالحی کار را در امتیاز ۱۴ برابر کرد. در ادامه دفاع محمد موسوی نیز باعث برتری ۱۶ بر ۱۵ ایران شد. عملکرد فوق العاده ایران در دفاع باعث برتری ۱۸ بر ۱۶ شاگردان الکنو شد.

ملی پوشان ایران برتری را از دست ندادند و سد دفاعی ایران اختلاف امتیاز برتری را حفظ کرد تا ایران ۲۱ ۱۹ پیش باشد و هینن مجبور به گرفتن تایم استراحت شود. وقفه ایجاد شده جواب داد و سرویس‌های لئون به کمک لهستان آمد تا کار در امتیاز ۲۱ برابر شود. تک دفاع مجرد یک بار دیگر ایران را در امتیاز ۲۲ پیش انداخت. اشتباهات لهستانی‌ها در ادامه اختلاف امتیاز را به سود ایران بیش‌تر کرد تا ایران ست سوم را با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ پیروز شود.

ست چهارم؛ ۲۵ بر ۲۲ به سود لهستان

بازی در شروع ست چهارم نیز برابر آغاز شد و دو تیم تا امتیاز ۴ برابر بودند. سرویس‌های لئون بار دیگر به کمک لهستان آمد تا حریف ۷ بر ۵ پیش بیافتد. امتیاز سرویس‌های عبادی پور ایران را در امتیاز ۷ برابر و سپس ۸ بر ۷ پیش انداخت. بازی برابر دو تیم تا امتیاز ۱۵ پیش رفت و در ادامه سرویس‌های لهستان باعث شد تا حریف ۱۸ بر ۱۵ پیش بیافتد و الکنو تقاضای تایم استراحت دهد. لهستان برتری امتیاز خود را تا امتیاز ۲۲ بر ۱۸ حفظ کرد و در نهایت شاگردان هینن با اتکا به سرویس‌های لئون با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ پیروز شدند.

ست پنجم؛ ۲۳ بر ۲۱ به سود ایران
در این ست نیز دو تیم بازی برابری داشتند و بازی در امتیاز ۴ برابر شد. پس از آن لهستان امتیاز برتری ۵ را به دست آورد تا الکنو تقاضای تایم استراحت دهد. در ادامه بازی دو تیم در امتیاز ۱۰ مساوی شد. شاگردان الکنو امتیاز ۱۴ بر ۱۳ را از آن خود کردند و بازی جذاب‌تر از قبل دنبال شد تا در نهایت با امتیاز ۲۳ بر ۲۱ به سود ایران به پایان برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی والیبال ایران در گروه A المپیک با تیم‌های لهستان، کانادا، ونزوئلا، ایتالیا و ژاپن همگروه است. پس از پایان مرحله گروهی چهار تیم به مرحله حذفی صعود خواهند کرد.

ملی پوشان در بازی دوم روز دوشنبه از ساعت ۴:۳۰ مقابل تیم ونزوئلا صف آرایی خواهد کرد. ونزوئلا در بازی نخست مقابل ژاپن، میزبان مسابقات شکست خورد.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

ورزشی

پاسخ قاطع تیم ملی والیبال به کُری‌خوانی ستاره لهستان

منتشر شده

در

توسط

پاسخ قاطع تیم ملی والیبال به کُری‌خوانی ستاره لهستان

تیم ملی والیبال ایران در گام نخست مسابقات المپیک قهرمان جهان را شکست داد تا پاسخ محکمی به کُری‌خوانی ستاره لهستان بدهد.

تیم ملی والیبال ایران امروز (شنبه) در نخستین بازی مرحله گروهی المپیک توکیو امروز شنبه مقابل تیم قدرتمند لهستان، قهرمان جهان در سال ۲۰۱۸ صف آرایی کرد. ملی پوشان ایران در دیداری تماشایی انتقام المپیک ریو را از لهستان گرفتند و با پیروزی ۳ بر ۲ مقابل قهرمان جهان گام محکمی در شروع بازی‌ها برداشتند.

«کوبیاک» ستاره جنجالی لهستان پیش از آغاز بازی در مصاحبه‌ای گفته بود: « من روی تیم ملی ایران به‌عنوان یک تیم، حساب چندانی نمی‌کنم و آنها مرا تحت تأثیر قرار نمی‌دهند. ایران، تیمی است مثل تیم‌های دیگر که باید آنها را شکست دهیم تا رؤیاهای‌مان محقق شود.»

ملی پوشان ایران اما با برد ۳ بر ۲ در دیداری که بسیار جذاب دنبال شد، پاسخ کُری خوانی ستاره لهستان را دادند. نکته جالب اینجاست که کوبیاک در این بازی ذخیره بود و در زمین حضور نداشت.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

ورزشی

الکنو پس از غلبه بر لهستان: چهار بازی دیگر در پیش است

منتشر شده

در

توسط

الکنو پس از غلبه بر لهستان: چهار بازی دیگر در پیش است

سرمربی تیم ملی والیبال ایران پس از پیروزی مقابل لهستان گفت: چهار بازی دیگر در پیش داریم.

 تیم ملی والیبال ایران امروز (شنبه) در نخستین بازی مرحله گروهی مسابقات والیبال المپیک موفق شد تیم لهستان را با نتیجه 3 بر 2 از پیش رو بردارد و شگفتی ساز شود.

 

ولادیمیر الکنو سرمربی روس تیم ملی والیبال ایران در پایان این مسابقه قصد داشت مصاحبه ای زنده با شبکه سه سیما داشته باشد. الکنو مقابل گزارشگر این برنامه حاضر شد و هنگام گفتگو، ارتباط تصویری و صوتی با توکیو به مشکل خورد.

الکنو در بخشی از صحبت هایش با بیان اینکه تیمش فقط یک بازی انجام داده است، به مسابقات پیش رو اشاره کرد و گفت: چهار بازی دیگر در این مسابقات خواهیم داشت.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها