با ما همراه باشید

اخبار

این ۱۰۰۰ روز طلایی را از دست ندهید

منتشر شده

در

این ۱۰۰۰ روز طلایی را از دست ندهید

  ۱۰۰۰ روز اول زندگی، از زمان اولین روز بارداری مادر تا پایان دو سالگی، زمان طلایی برای تضمین سلامت هر فرد در طول زندگی است و تغذیه با شیر مادر یکی از راه‌های اصلی تضمین سلامتی فرد به حساب می‌آید.

مریم کاظمی-کارشناس ترویج تغذیه با شیر مادر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مناسبت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر (۱۰ تا ۱۶ مردادماه) در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: شعار امسال هفته جهانی تغذیه با شیر مادر “حمایت از تغذیه با شیر مادر؛ مسئولیت مشترک” است، وقتی می گوییم مسئولیت مشترک منظور این است که تغذیه با شیر مادر یکی از ارکان اساسی حقوق بشر است که باید مورد احترام قرار گیرد و در راستای تحقق آن اقدامات بسیار زیادی انجام شود.
وی با بیان اینکه تمام شواهد و تحقیقات نشان می دهد سلامت عمومی با تغذیه با شیر مادر افزایش پیدا می کند، گفت: البته حدود ۱۸ ماه است که درگیر همه گیری کرونا هستیم و تغذیه با شیر مادر نیز تحت تاثیر تبعات این همه گیری قرار گرفته است. به عنوان مثال به دلیل اعمال محدودیت های کرونایی والدین مجبور شده اند در خانه بمانند و به مراقبت و پرورش فرزندان خود بپردازند، از سوی دیگر خطر انتقال ویروس کرونا گاهی بین مادر و نوزاد جدایی انداخته است، اگرچه بعد از مدتی سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که مادر و نوزاد حتی در این شرایط هم باید کنار هم باشند، چون تغذیه با شیر مادر نه تنها بی خطر است، بلکه در بسیاری از موارد از مرگ و میر نوزادان نیز جلوگیری می کند.
چالش های تغذیه با شیر مادر
کارشناس ترویج تغذیه با شیر مادر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی از مهم ترین چالش ها در برنامه تغذیه با شیر مادر را صنایع تولید کننده جانشین های شیر مادر دانست که تبلیغات گسترده و بازاریابی های غیراخلاقی دارند و افزود: یک کد یا آیین نامه ای به نام کد بین المللی جانشین شونده های شیر مادر داریم که در این کد یا آیین نامه تاکید شده باید با شرکت های تولید، توزیع و تبلیغ کننده شیر مصنوعی برخورد شود و اگر بخواهند مخالف سلامت عمومی جامعه اقدام کنند مشمول قوانین و جریمه های تعزیراتی می شوند.
وی خاطرنشان کرد: اگرچه اجرای کد بین المللی جانشین شونده های شیر مادر ضروری است، اما باز هم در برخی استان ها به راحتی اجازه می دهند این شرکت ها با تبلیغات و بازاریابی محصولات خود را عرضه کنند و این کار باعث می شود اعتماد به نفس مادران شیرده پایین آمده و به سمت استفاده از این محصولات بروند.
کاظمی به هزار روز طلایی از دوران بارداری مادر تا پایان دو سال شیرخوارگی اشاره و اظهار کرد: افراد زیادی می توانند در این دوران تاثیرگذار باشند، ازجمله بیمارستان های دوستدار کودک که می توانند از مادران برای شیردهی موفق حمایت کنند، همسر و خانواده مادر نیز می تواند با حمایت از مادر کمک کند نسل سالمی پرورش یابد.
وی با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی درباره حمایت از تغدیه با شیر مادر، گفت: باید این موضوع را به عنوان یک مسئولیت حیاتی و همگانی تثبیت کنیم. همچنین باید از افراد تاثیرگذار و سازمان های مردم نهاد برای تعامل و مشارکت در راستای تاثیرگذاری بیشتر در جامعه دعوت کنیم و اقدامات حمایتی زیادی برای تغذیه با شیر مادر در راستای حفظ سلامت عمومی جامعه داشته باشیم.
کارشناس ترویج تغذیه با شیر مادر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی دیگر از چالش های تغذیه با شیر مادر را نبود هماهنگی بین بخشی دانست و گفت: بعضی از ادارات و ارگان ها از مادران شیرده برای استفاده از مرخصی زایمان حمایت نمی کنند و یا اقدامات ده گانه بیمارستان های دوستدار کودک در بعضی از بیمارستان ها خیلی ضعیف اجرا می شود.
بحران‌هایی که تغذیه با شیر مادر را زیر سوال می‌برد
وی با اشاره به گذشت ۱۸ ماه از همه گیری کرونا، گفت: بحران هایی مثل سیل و زلزله و بسیاری از رخدادهای دیگری که بحران به حساب می آیند باعث می شوند آیین نامه های بین المللی و برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر زیر سوال بروند و در راستای حمایت از ترویج تغذیه با شیر مادر دچار چالش هایی شویم.
کاظمی با بیان اینکه براساس آمارهای جهانی ۴۳ درصد نوزادان در ساعت اول تولد، تغذیه با شیر مادر را شروع می کنند، افزود: ۴۱ درصد شیر خواران زیر شش ماه تغذیه انحصاری با شیر مادر دارند، یعنی تا پایان شش ماهگی فقط از شیر مادر تغذیه شوند و هیچ چیز دیگری به آنها داده نمی شود حتی آب. تداوم تغذیه با شیر مادر تا یک سال ۷۰ درصد است اما این تا پایان دو سالگی به ۴۵ درصد کاهش می یابد.
اصفهان در رتبه نخست تغذیه انحصاری با شیر مادر
وی با بیان اینکه براساس هدف گذاری جهانی تا سال ۲۰۲۵ تغذیه انحصاری به شیر مادر باید به ۵۰ درصد برسد، افزود: در ایران تغذیه انحصاری با شیر مادر ۵۲ و نیم درصد است، اما این درصد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۶۵ درصد است و اصفهان رتبه نخست را در تغذیه انحصاری با شیر مادر دارد.
کارشناس ترویج تغذیه با شیر مادر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تلاش کارکنان بهداشت را در آموزش تغذیه با شیر مادر موثر دانست و گفت: باید این میزان را ارتقا داده و به ۸۰ درصد برسانیم.
وی حق مرخصی زایمان و پرداخت حقوق والدین شاغل در بخش های دولتی و غیر دولتی را در راستای ترویج تغذیه با شیر مادر تاثیرگذار دانست و افزود: مادر باید تا ۹ ماه مرخصی زایمان داشته باشد اما متاسفانه در برخی بخش های خصوصی مادران هنوز از این حق خود محرومند که امیدواریم سیاست گذاران بتوانند این قانون را در مجلس به تصویب برسانند تا تمام بانوان شاغل بتوانند از حقوق خود بهره مند شوند. همچنین در تمام ادارات و ارگان هایی که بانوان شاغل دارای فرزند شیر خوار هستند باید یک اتاق شیردهی فراهم کنند و امکانات استراحت، دوشیدن شیر و یا مهدکودک داشته باشند تا مادر بتواند در طول روز کاری با فراغ بال و اطمینان خاطر فرزند خود را تغذیه کند.
ضرورت حمایت از مادران شاغل
کاظمی بر اهمیت برخورداری مادران از مرخصی با حقوق در دوران شیردهی تاکید کرد و گفت: سیاست ما باید حمایت از والدین باشد و در این زمینه تسهیلات لازم و فضای کافی برای تغذیه با شیر مادر در اختیار مادران شاغل گذاشته شود، حقوق آنها در این دوران پایمال نشود، ساعت های کاری شان انعطاف پذیر باشد، چون متاسفانه بسیاری از زنان شاغل از حمایت کافی برخوردار نیستند و این موضوع باعث می شود نتوانند تغذیه موفقی برای فرزند خود داشته باشند.
وی بر آموزش خانواده ها برای حمایت از مادران باردار تاکید کرد و افزود: مادران شیرده علاوه بر اینکه باید از حمایت خانواده هایشان برخوردار باشند باید از حمایت اجتماعی نیز برخوردار باشند، در این زمینه نقش سازمان های مردم نهاد و رسانه ها بسیار مهم است و باید همه دست به دست هم دهیم و برای داشتن جامعه ای سالم تلاش کنیم. در برابر صنایع تولیدکننده جانشین شونده های شیر مادر، پیام های استراتژیک و نوآورانه برای تغییر رفتار اعضای خانواده و جامعه مورد نیاز است که باید آنها را تهیه و در رسانه ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذاریم.
کاظمی با بیان اینکه شعار امسال ترویج تغذیه با شیر مادر به عنوان یک مسئولیت مشترک و همگانی است، گفت: یکسری هنجارها و شیوه های سنتی در جامعه ما وجود دارند که مانع تغذیه با شیر مادر به شکل مطلوب می شوند، به عنوان مثال در روزهای اول تولد قاعدتا میزان شیر مادر کم است اما حجم معده شیرخوار هم کم و کوچک است و همان قطره هایی که از شیر مادر وجود دارد برای پر کردن معده شیرخوار کافی است اما اطرافیان فکر می کنند شیر مادر کم است و به تغذیه با بطری یا تغذیه مختلط روی می آورند که این کار باعث می شود نوزاد نتواند از فواید بی نظیر شیر مادر بهره مند شود.
تصمیم گیری درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر
کارشناس ترویج تغذیه با شیر مادر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تصمیم گیری درباره این که شیرخوار با شیر مادر تغذیه شود یا خیر با مادر نیست، گفت: متاسفانه این موضوع تحت تاثیر همسر، خانواده و جامعه است، به این دلیل که ما سیستم های حمایتی تغذیه با شیر مادر در جامعه نداریم، درحالی که باید یک سیستم کارآمد داشته باشیم که بتوایم در کنار حمایت از مادران شیرده، آموزش حضوری و غیرحضوری برای خانواده مادران نیز داشته باشیم.
وی با تاکید براینکه متخصصان اطفال باید دقت کنند در دام این شرکت های تبلیغاتی و بازاریابی نیفتند و مادران شیرده را به سمت استفاده از شیر مصنوعی سوق ندهند، گفت: این موارد مطابق با شعار امسال است که می گوید تغذیه با شیر مادر یک مسئولیت مشترک و همگانی است.
کاظمی در خاتمه خاطرنشان کرد: تحقیقات و پژوهش ها نشان می دهد مادر در زمانی که به کرونا مبتلا است باید فرزند خود را با شیر مادر تغذیه کند و این شیر مادر در هر شرایطی ضامن سلامتی شیر خوار است.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها