با ما همراه باشید

استانها

بازار سرمایه روند رو به‌ رشدی دارد

منتشر شده

در

بازار سرمایه روند رو به‌ رشدی دارد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به طور کلی روند بازار سهام رو به‌ رشد است. قیمت‌های جهانی نیز شرایط مساعدی دارند. به تبع بازار سهام نیز واکنش مثبتی را نسبت به این وضعیت نشان می‌دهد.

بهنام صمدی در گفت وگو با ایسنا در رابطه با وضعیت بازار سرمایه  اظهار کرد: بازار سرمایه بعد از برگزاری انتخابات رشد مناسبی را تجربه کرده است. یعنی بعد از ۲۸ خرداد تا امروز شاخص کل که حدودا یک میلیون و ۸۰ هزار واحد بوده است، در حال حاضر به بالای یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد رسیده است. یعنی شاخص حدودا ۳۰۰ الی ۳۲۰ هزار واحد رشد کرده است.

وی ادامه داد: درحال حاضر بازار سرمایه منتظر تعیین و تکلیف تیم اقتصادی دولت آقای رئیسی است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه «در بازار سرمایه دو موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است»، بیان کرد: موضوع اول موضوع قیمت‌گذاری دستوری است. آیا در دولت جدید افرادی که به عنوان وزیر صمت و وزیر اقتصاد منصوب می‌شوند، اعتقادی به قیمت‌گذاری دستوری دارند یا خیر؟. همچنین موضوع دوم نیز  این است که تصمیم رئیس جمهور جدید در رابطه با برجام و توافق با غرب چه خواهد بود نیز بسیار مهم است.

صمدی در خصوص فاکتور تاثیرگذار دوم بر بازار سرمایه عنوان کرد: بحث برجام و توافق بسیار اهمیت دارد و می‌تواند یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بازار سرمایه باشد. باید دید که چه اتفاقی رخ خواهد داد.

وی افزود: کسری بودجه در کشور باعث تشدید انتظارات تورمی شده است. اگر دولت نتواند نفت صادر کند، مسلما به سمت چاپ پول یا روش‌های دیگر که می‌تواند باعث جهش نرخ دلار شود می‌رود.

این کارشناس بازار بورس گفت: به طور کلی روند بازار سهام رو به‌ رشد است. قیمت‌های جهانی نیز شرایط مساعدی دارند. به تبع بازار سهام نیز واکنش مثبتی را نسبت به این وضعیت نشان می‌دهد.

صمدی با تاکید بر اینکه «دولت جدید باید دو موضع را در رابطه با بازار سرمایه روشن کند»، بیان کرد: مورد اول در زمینه  قیمت‌گذاری دستوری است که آیا دولت جدید می‌خواهد این مساله را حذف کند یا خیر؟. نظر بازار سرمایه در رابطه با قیمت‌های دستوری این است که به‌طور کلی این قیمت‌گذاری حذف بشود.

وی موضع دیگر دولت در این رابطه را نرخ سود و سپرده بانکی بیان کرد و ادامه داد: موضوع دیگر بحث بهره و نرخ سود سپرده بانکی است. حاشیه سود در برخی موارد در حالت خوشبینانه ۲۰ تا ۲۵ درصد است. وقتی که سود بانکی به ۲۰ درصد برسد انگیزه‌ای برای تولید دیگر وجود نخواهد داشت. چون کسی حاضر نمی‌شود مشکلات تولید را تحمل کند و به جای تولید سرمایه‌گذاری می‌کند. بنابراین سود سپرده باید به اندازه‌ای باشد که وارد خط قرمز تولید نشود.

این کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار سرمایه تا پایان سال ، اظهار کرد: وضعیت بازار سرمایه و بورس تا پایان سال بستگی به شرایط و رفع تحریم‌ها دارد. در این رابطه دو سناریو را باید در نظر بگیریم. اگر تحریم‌ها رفع نشود، مشکل کسری بودجه به آسانی حل نخواهد شد و باعث می‌شود انتظارات تورمی برافروخته شود و مردم شروع به خرید دارایی خواهند کرد و تورم ایجاد می‌شود. بازار سرمایه از این مسئله تاثیر می‌گیرد و ریزش پیدا خواهد کرد.

صمدی در مورد سناریوی دوم بیان کرد: اما اگر توافق انجام شود در بازار سرمایه اثر مثبت دارد و باعث می‌شود انتظارات تورمی متعادل شود. از این دو سناریو متفاوت هرکدام رخ دهد می‌تواند بر شاخص بازار سرمایه‌اثرگذار باشد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر شواهد این را نشان می‌دهد که آمریکا مایل به توافق نیست و احتمال وقوع سناریوی اول یعنی تشدید انتظارت تورمی بیشتر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

منتشر شده

در

توسط

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ایلام گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در پاسداشت سه هزار شهید گرانقدر این استان تعداد سه هزار دستگاه تبلت در بین دانش آموزان نیازمند این استان توزیع می‌شود.

 «قنبر موسی‌نژاد» در آیین توزیع هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان مددجوی ایلامی اظهار کرد: امروز هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت که با همکاری شرکت زرین معدن چاف تهیه شده‌اند بین نیازمندان توزیع می شود و تأمین مابقی آن نیز در روزهای آینده مدنظر ما خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) با عنوان اینکه در آستانه سال تحصیلی و در شرایط کرونایی تبلت و لوازم کمک آموزشی هوشمند مهم ترین نیاز دانش آموزان و دانشجویان این استان خواهد بود گفت: انتظار ما از افراد خیر و نیکوکار و همچنین دستگاه‌های دیگر این است که در این امر مهم کمیته امداد را همراهی و در این زمینه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نیازمند به لوازم هوشمند کمک آموزشی از قبل شناسایی و نیاز آنها اثبات  شده است تصریح کرد: تلاش ما این است که با تهیه تبلت برای این دانش آموزان و دانشجویان خدمات ماندگاری به این قشر ارائه دهیم.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با اشاره به اینکه شیوع کرونا موجب شد که  دانش آموزان برای ادامه تحصیل و بهره مندی از کلاس های مجازی نیاز به وسایل کمک آموزشی از جمله تبلت داشته باشند، افزود: در آستانه برگزاری کنگره ۳ هزار شهید استان ایلام به مناسبت  چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۳ خدمت به محروم و نیازمندان  ارایه می شو که ۱۰ نوع از این خدمات توسط کمیته امداد انجام می گیرد.

موسی نژاد با اشاره به اینکه یکی از این ۴۳ خدمت تهیه تبلت برای توزیع در بین دانش آموزان نیازمند سطح استان است تصریح کرد: خوشبختانه با مدد شهدا و تلاشی که صورت گرفت، به زودی رقم تبلت هایی که بین دانش اموزان استان توزیع می شود به رقم سه هزار دستگاه خواهد رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

 رئیس حوزه هنری استان ایلام در نخستین روز از کارگاه سه روز خلق پوستر از اهتمام حوزه هنری برای تشکیل خانه گرافیک ایلام خبر داد.

 محمدعلی قاسمی اظهار کرد: در مناطقی مانند استان ایلام فارغ‌التحصیلان زیادی در حوزه تجسمی و گرافیک داریم ولی در خلق اثر و حضور هنرمندان در بستر جامعه و مکان های فرهنگی و هنری تعدادشان اندک است که این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی گفت: امید است این سلسله جلسات و کارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان رشته های مختلف در استان ادامه داشته باشد و در آینده بتوانیم خانه گرافیک حوزه هنری را با حضور هنرمندان استان افتتاح کنیم تا از هنر این عزیزان در عرصه میدانی  و اجتماعی بیش از پیش بهره مند شویم.

رئیس حوزه هنری استان ایلام یادآور شد:  امروز در بستر فضای مجازی هنر گرافیک است که مفاهیم و موضوعات را در کمترین زمان ممکن و ارزانترین قیمت به مخاطب منتقل می‌کند.

کارگاه سه روزه گرافیک (خلق پوستر) با حضور استاد مجتبی مجلسی، با موضوع ایلام مهد پایداری و پایتخت خادمین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از ۲۸ تا ۳۰شهریور در محل حوزه هنری استان ایلام به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام برگزار می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

منتشر شده

در

توسط

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

 سرپرست منابع آب دورود از کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره شهرستان خبر داد.

شاددل در جلسه شورای حفاظت از منابع آب دورود که امروز ۲۷ شهریورماه برگزار شد، با ارائه گزارش کاملی از وضعیت نگران‌کننده منابع آبی، اظهار کرد: حجم رواناب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود نسبت به مردادماه سال آبی گذشته ۶۳ درصد و نسبت به متوسط طول دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به ‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه وضعیت خشکسالی در سال آبی آتی و کاهش نزولات جوی در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ و افت شدید آب‌های زیرزمینی، سطحی و همچنین موجب کاهش حجم رواناب و به تبع آن کاهش حجم مخزن ذخیره در پشت سد مروک شد و به کمترین مقدار خود که در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب رسید درحالی‌که سال گذشته همین موقع ۳۴ میلیون مترمکعب و ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سرپرست منابع آب دورود خاطرنشان کرد: با توجه به این بحران رهاسازی آب از سد مروک در سال آبی پیش رو برای پایین‌دست غیرممکن و اگر کشاورزان محصولات بهاره به میزان زیاد و عدم رعایت الگوی کشت، به‌منظور حفاظت از منابع آب شهرستان دورود از هرگونه اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز توسط متخلفین برابر قانون جلوگیری می‌شود.

شاددل اضافه کرد: از خردادماه ۱۴۰۰ در شهرستان دورود دو دستگاه حفاری غیرمجاز در حال حفر توقیف، ۴ حلقه چاه غیرمجاز پر و هفت حلقه به مراجع قضایی جهت اخذ حکم معرفی شده و تاکنون حکم مسدود کردن ۶۰ حلقه چاه اخذ که با این تعداد چاه غیرمجاز شرکت منابع آب شهرستان به حمایت و همدلی جمعی بیشتری نیاز داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها