با ما همراه باشید

سلامت

بررسی اکسیژن‌درمانی برای مبتلایان به کرونا

منتشر شده

در

بررسی اکسیژن‌درمانی برای مبتلایان به کرونا

آزمایش های جدید از سوی متخصصان علوم پزشکی در انگلیس نشان داده است که درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا با ماسک‌های اکسیژن پرفشار، به تنفس آن‌ها کمک می‌کند و در نتیجه، بیماران کمتری به مراقبت‌های ویژه با دستگاه تنفس مصنوعی نیاز خواهند داشت.

 در جریان موج‌های همه‌گیری که ده‌ها هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ با اختلال شدید تنفسی به بیمارستان‌ها مراجعه کردند، پزشکان در انگلیس برای بسیاری از بیماران از ماسک‌های «فشار هوای مثبت مداوم» استفاده کردند.

ماسک‌ فشار هوای مثبت مداوم یا «سی‌پی‌اِی‌پی»، روی بینی و دهان را پوشانده و جریان هوای مثبت با فشار هوای ملایمی را به صورت مداوم آزاد می‌کند تا راه تنفسی را باز نگه دارد.

این روشی برای افزایش میزان اکسیژن در بیمارانی بود که ویروس، ریه‌های آنان را به شدت درگیر کرده بود. بسیاری از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به اختلال حاد دستگاه تنفسی مبتلا می شوند.

اکنون مطالعات جدید با حمایت انستیتوی ملی برای مطالعات بهداشتی در انگلیس، میزان موفقیت سی‌پی‌ای‌پی با تیوب‌های اکسیژن پرفشار در داخل بینی را با درمان‌های استاندارد با اکسیژن مقایسه کرده است.

آزمایش‌های فوق موسوم به «راهبردهای تنفسی در کووید-۱۹؛ فشار قوی و مراقبت‌های استاندارد» که با نظارت دانشگاه واریک و کویینز یونیورسیتی بلفاست انجام می‌شوند، یکی از اصلی ترین آزمایش‌های جهانی مربوط به درمان‌های غیرتهاجمی دستگاه تنفسی برای کووید-۱۹ در بیش از یک هزار و ۲۰۰ داوطلب در ۴۸ بیمارستان انگلیس است.

در طول یک سال از آوریل ۲۰۲۰ تا مه ۲۰۲۱، یک هزار و ۲۷۲ بیمار بالای ۱۸ سال مبتلا به کووید-۱۹ با علائم درگیری حاد دستگاه تنفسی که در بیمارستان بستری شده بودند، برای این تحقیقات انتخاب شدند.

دنی مکولی، پژوهشگر ارشد و متخصص درمان ویژه در بیمارستان ویکتوریا و کویینز یونیورسیتی بلفاست، می‌گوید: نتایج این آزمایش حقیقتا هیجان‌انگیز است زیرا نشان می‌دهد با استفاده از سی‌پی‌ای‌پی احتمالا برای درمان بسیاری از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که به اکسیژن نیازمندند، به لوله‌گذاری تنفسی نیازی نیست.

وی تاکید کرد: اجتناب از اکسیژن‌رسانی تهاجمی نه تنها برای بیمار بهتر است بلکه با افزایش ظرفیت بخش مراقبت ویژه از نظر منابع درمانی نیز اهمیت دارد. این یافته باید قاعدتا در درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به کادر درمان کمک کند، برای بیمار نتیجه بهتری داشته باشد و از فشار روی منابع درمانی نیز بکاهد.

به گزارش ایندیپندنت، نتیجه این تحقیقات هرچند هنوز مورد داوری سایر دانشمندان قرار نگرفته است اما متخصصان می‌گویند این آزمایش‌ها که اندکی مفید بوده، زمینه ای برای بررسی مجدد استفاده از اکسیژن پرفشار است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در کشور تا امروز

منتشر شده

در

توسط

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در کشور تا امروز

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا امروز سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ اعلام شد.

  بنابر اعلام وبدا، آمار واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

– اسپوتنیک نوبت اول: ۴۵۵۵۹۹

– اسپوتنیک نوبت دوم:  ۳۶۷۷۱۳

– سینوفارم نوبت اول:  ۱۸۰۷۱۶۰۲

– سینو فارم نوبت دوم: ۹۵۵۶۱۳۷

– بهارات نوبت اول: ۵۹۳۸۹

– بهارات نوبت دوم: ۵۴۲۱۸

– آسترازنکا نوبت اول: ۳۸۷۹۱۲۳

– آسترازنکا نوبت دوم: ۱۵۴۰۹۰۰

– برکت نوبت اول: ۲۶۲۸۰۷۱

– برکت نوبت دوم: ۱۲۵۳۷۹۹

– مجموع نوبت اول: ۲۵۰۹۳۷۸۴

– مجموع نوبت دوم: ۱۲۷۷۲۷۶۷

بر این اساس کل واکسن تزریق شده ۳۷۸۶۶۵۵۱ دز است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد

منتشر شده

در

توسط

رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد

مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اعلام کرد که رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد.

  مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای اعلام کرد: از پنجشنبه شب که سامانه salamat.gov.ir برای دانشجویان و طلاب سراسر کشور باز شد تا ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه جمعه (۱۹ شهریور) بیش از ۵۰۰ هزار نفر ثبت‌نام و بلافاصله نوبت دریافت کرده‌اند.

بنابر اعلام مرکز مدیریت آمار وزارت بهداشت رکورد قبلی، ۱۳۰ هزار ثبت‌نام در یک شبانه روز بود. هم‌اکنون ظرفیت تعریف شده در بسیاری از شهرها پر شده‌ است. در حال هماهنگی با دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت افزایش ظرفیت ثبت‌نام هستیم. با توجه به حجم واکسن وارد شده به کشور قطعاً هیچ مشکلی برای نوبت‌دهی به کل دانشجویان و طلاب طی روزهای آینده نخواهد بود.

به گزارش وبدا، در این اطلاعیه آمده است: از تمامی عزیزانی که هنوز موفق به دریافت نوبت واکسیناسیون نشده‌اند، تقاضا می‌کنیم حتما طی دو تا سه روز آینده مجدداً برای ثبت‌نام و دریافت نوبت تلاش کنند و از مراجعه بدون نوبت یا در خارج از زمان به پایگاه‌های تزریق واکسن جدا خودداری کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

پرستاران به مرخصی نیاز دارند

منتشر شده

در

توسط

پرستاران به مرخصی نیاز دارند

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران در ۱۸ ماه گذشته بدون استراحت و مرخصی، شبانه روز در خدمت بیماران کرونا بوده اند، سختی کار و فشار کاری مضاعف، مشاهده مرگ بیماران و کمبود نیرو آنان را خسته کرده است و به شدت به مرخصی و استراحت نیاز دارند.

  یوسف رحیمی، گفت: تبعیض در هر جایی که باشد، سبب اختلاف و کاهش انگیزه است. تفاوتی که بین نیروهای شرکتی و رسمی در گروه پرستاری است با وجود تحصیل و خدمات یکسان، اختلاف و کاهش انگیزه را در بر دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پرستاران نزدیک به ۲ سال با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و مبارزه با این بیماری یک نبرد فرسایشی برای آنها است، برای جلوگیری از خستگی و فرسایشی شدن پرستاران نیاز به جذب نیرو در سیستم درمان کشور داریم. به خصوص در این شرایط که بخش‌های غیر فعال بیمارستان نیز به دلیل افزایش کرونا فعال شده است.

عضو شورای عالی نظام پرستاری اظهار کرد: افزایش بیماران و نبود پرستار کافی به کار و زحمت بیشتر پرستاران منجر می‌شود و همین امر باعث آسیب و فرسایش پرستاران و کاهش خدمات با کیفیت درمانی برای بیماران است.

رحیمی ادامه داد: اولین معضل در گروه پرستاری، کمبود نیرو است و لازم است به صورت کارشناسی و سازمان یافته در این خصوص تصمیم گرفته شود تا به استانداردهای جهانی نسبت پرستار به جمعیت نزدیک شوم. وجود نیروی کافی کیفیت خدمات پرستاران افزایش می دهد و از فرسودگی پرستاران جلو گیری می کند.

وی افزود: فوت بیمار فشار روحی و روانی زیادی را برای پرستاران ایجاد می کند، شایسته است مرخصی هایی در نظر گرفته شود تا التیام بخش روحی برای پرستاران باشد. متاسفانه در بحران کرونا نه تنها پرستاران مرخصی نداشتند، بلکه در شیفت های طولانی مدت در حال ارائه خدمات به بیمار هستند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری در خصوص تبعیض میان نیروی شرکتی و رسمی در گروه پرستاری، تصریح کرد: تبعیض در هرجایی که باشد، سبب اختلاف و کاهش انگیزه است. تفاوتی که بین نیروهای شرکتی و رسمی در گروه پرستاری هست با وجود تحصیل و خدمات یکسان، اختلاف و کاهش انگیزه را در بر دارد. از مسئولان می خواهیم به این موضوع به طور جدی بپردازند.

بنابر اعلام پایگاه خبری سازمان نظام پرستاری، رحیمی خاطر نشان کرد: در بحران کرونا و تعطیلات، مشاغل دیگر تعطیل و دور کار بوده اند، در حالی که پرستاران شبانه روز مشغول ارائه خدمت هستند، بنابراین مناسب است امتیازاتی برای این عزیزان در نظر گرفته شود که کمکی برای معیشت و التیام سختی آنها باشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها