با ما همراه باشید

اخبار 50

برگزاری کنسرت‌های کیش با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/کنسرت‌ها عامل کرونا نیستند

منتشر شده

در

برگزاری کنسرت‌های کیش با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/کنسرت‌ها عامل کرونا نیستند

ایسنا/هرمزگان مدیرعامل موسسه جشنواره ها و مناسبت های کیش گفت: کنسرت‌های کیش با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی انجام می شود.

محسن قریب در گفت و گو با ایسنا پیرامون نحوه و چگونگی برگزاری کنسرت های اخیر کیش در شرایط کرونا، با اشاره به صدور مجوز برگزاری کنسرت های کیش در بهمن ماه افزود: طی کمتر از یک ماه، کنسرت ها با رعایت کامل و سختگیرانه فواصل اجتماعی، عدم تجمع در هنگام ورود، نشستن و خروج و الزام به گذاشتن ماسک برگزار شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار، هیچ گونه افزایش جدی بیماری کرونا در کیش نداشتیم و این مسئله نشان می‌دهد که با داشتن فضاهای استاندارد و رعایت پروتکل ها همراه با آموزش و راهنمایی مردم می توانیم برنامه های خوبی را اجرا کرده و اوقات فراغت گردشگران را پر کنیم تا کیش به عنوان یک قطب گردشگری، در برگزاری مجموعه  فعالیت هایی که بتواند مسافرین را رضایتمند به شهرهایشان برگرداند، موفق باشد.

مدیرعامل موسسه جشنواره ها و مناسبت های کیش اضافه کرد: شاید در شهرهای مختلف کشور به تناسب تجمع بیش از حد جمعیت، عدم استاندارد بودن سالن ها و همچنین عدم رعایت توسط برخی از مردم، واقعا نتوانند کنسرت اجرا کنند، ما اشرافی به شهرهای دیگر نداریم ولی قائل به این هستیم که در کیش با داشتن سالن های استاندارد، پرسنل مجرب، کارآزموده و دقیق و رعایت کامل پروتکل ها به هیچ وجه نگرانی برای ترویج و شیوع آلودگی ویروس کرونا وجود ندارد و می توانیم کماکان کنسرت ها را داشته باشیم.

قریب ادامه داد:کیش همیشه به عنوان یک قطب مهم گردشگری کشور، دارای فعالیت های نوآورانه  و پیشرو بوده است و همین خلاقیت ها باعث شده همیشه کسانی که علاقه مند به یک فضای فرهنگی و هنری خوب هستند، کیش را به عنوان یک مقصد گردشگری مناسب انتخاب کنند.

وی با اشاره به اینکه بخش های مختلف تفریحی، ورزشی، فرهنگی و هنری در طول سال برنامه های مختلفی را در جزیره ی کیش اجرا می کنند، تصریح کرد: همایش های مختلف، کنسرت های موسیقی، جنگ های شادی و برنامه های تفریحی در مجموعه ی کلوپ های دریایی از جمله این برنامه ها هستند. آتش بازی، چراغانی فضای شهر، ایجاد فضای سبز زیبا، مجموعه اقداماتی است که در راستای زیبا سازی و جذاب کردن فضای عمومی کیش انجام می شود.

قریب درباره تاثیر کرونا بر اقتصاد کیش عنوان کرد: سال ۹۹ را کاملا در شرایط کرونا بودیم و عوامل محدود کننده ای در سر راه ما قرار گرفت، ولی سعی کردیم با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و عدم ایجاد تجمع بتوانیم برنامه های مناسبی را در حد اینکه به بحث های بهداشتی آسیب نزند برگزار کنیم. نکته ایی که براساس آمار و ارقام، باید مجددا بر روی آن تاکید کنیم این است که کیش یک جزیره ی پاک و یک شهر سالم است.

مدیرعامل موسسه جشنواره ها و مناسبت های کیش با بیان اینکه همیشه این شعار ما بوده و در دوره کرونا هم کاملا مشهود است که علی رغم سفرهای متعددی که به کیش انجام می شود در خیلی از مواقع کیش جزیره سفید بود، اظهار کرد: در چندین ماه از همین سال ۹۹ بیمارستان کیش فاقد حتی یک بیمار بستری کرونایی بوده و در این روزها هم که روزانه پروازهای بسیاری از فرودگاه‌های مختلف کشور به کیش انجام می‌شود، افراد بستری در بیمارستان به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد.

وی با اشاره به اینکه این موارد از مزایای کیش است که همه خودشان را به اینکه تمامی پروتکل ها را رعایت کنند مقید و متعهد می‌دانند، اضافه کرد: چون اول سلامتی خودشان مهم است. ما داریم در این شهر زندگی می‌کنیم، خانواده هایمان دراین شهر زندگی میکنند، پس نسبت به اینکه بخواهیم پروتکل ها را ندید بگیریم و رعایت نکنیم بی مهابا نیستیم. اول برای حفظ جان شهروندان کیش و بعد هم برای گردشگران که به کیش سفر می‌کنند و برای اینکه این بیماری شیوع و توسعه پیدا نکند تمامی پروتکل ها رعایت میشود. در ورودی بازارها متصدیانی هستند که از ورود افراد بدون ماسک جلوگیری می‌کنند و همانجا غرفه هایی هست که محلول ضدعفونی کننده و ماسک را در اختیار افرادی فاقد این تجهیزات قرار می‌دهد.

قریب بیان کرد: مسافرین در هنگام ورود به فرودگاه کیش توسط پرسنل هلال احمر تب سنجی وکنترل می‌شوند. در هتل ها دائما ضدعفونی انجام می شود و بعد از تخلیه اتاق توسط هر خانواده، اتاق کاملا ضدعفونی می‌شود. در تالارها و فضاهای عمومی نیز روزانه به صورت کامل ضدعفونی انجام میشود تا برای کسانی که به دیدن کنسرت ها و جنگ ها می آیند فضا کاملا سالم باشد. لذا با رعایت تمام این جوانب توانستیم برنامه های نسبتا مناسبی را هم در ایام کرونا برگزار کنیم تا مسافرینی که در ایام فراغتشان به کیش تشریف می آورند از امکانات تفریحی کیش بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: بخش گردشگری کشور در دوران کرونا دچار خسارت های سنگینی شد. جزیره ی کیش هم در چند ماه اول تعطیل صد در صدی بود، ولی از خرداد ماه که فعالیت ها ی گردشگری کیش با رعایت پروتکل های بهداشتی شروع شد شرایط خوب و مناسبی داشته و امیدوار هستیم که کماکان بتوانیم کیش را آماده ی پذیرایی از هم میهنان عزیزمان نگه داریم.

این مقام مسئول افزود: اگر کیش بتواند رسالت اصلی خودش را در رضایت مندی مسافرین بدست بیاورد، باعث آن میشود که بسیاری از سرمایه گذاری ها در داخل کشور و در داخل جزیره ی کیش انجام شود و اگر اینجا تاسیسات گردشگری و اقامتی و تفریحی بیشتری ساخته شود از خروج ارز کشور و خیلی از آن تبعات ضد فرهنگی که می‌تواند در کشورهای دیگر برای ایرانی ها بوجود بیاید جلوگیری می‌شود.

وی ادامه داد: افراد اینجا در کشور خودمان با آرامش در کنار خانواده های خودشان از فضای خوب استفاده می کنند و بهره مند می شوند و باعث رونق و آبادانی جزیره ی ایرانی در دل خلیج فارس خواهد شد. یکی از اهداف نظام جمهوری اسلامی همیشه این بوده که جزایر ما جزایر آبادی باشند و این مسئله هم به لحاظ دفاعی و هم به لحاظ فرهنگی مهم است.

قریب با اشاره به اینکه ما کسانی که در کیش زندگی می کنیم پرچم دار عمران، آبادانی و دفاع از جزیره ی کیش هستیم، خاطرنشان کرد: کیش مثل یک ناو بزرگ در وسط خلیج فارس آماده است که بتواند رسالت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خودش را برای کشور انجام بدهد. اعتقادمان بر این است که هر چقدر کیش رشد کند به نفع اقتصاد کشور است و می‌تواند یک الگوی موفق اقتصادی برای کشور ترسیم کرده و از خروج بی رویه ارز به کشورهای هم جوار جلوگیری کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در همین مدت کوتاه یک ساله که پروازهای خارجی عملا بسته شد و هزینه های سفر برای خارج از کشور هم به شدت افزایش پیدا کرد  شاهد آن هستیم که در کیش بسیاری از تاسیسات گردشگری در حال تکمیل شدن و در شرف افتتاح هستند، اظهار کرد: امسال سه هتل ۵ ستاره در کیش افتتاح خواهند شد. این یک موفقیت است. هتل هایی که خیلی تمایل نداشتند کارشان را تکمیل کنند، چون حس می‌کردند مسافر ندارند ولی این شور و شعف و این استقبال مردم از سفر به کیش باعث شده که تمام پروژه های نیمه تمام انگیزه پیدا کرده تا پروژه هایشان را تکمیل کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از پروژهای انبوه سازی و مسکونی کیش در طی سال‌های گذشته عملا تعطیل شده بودند و جرایم سنگینی به عهده‌ی سازندگانش افتاده بود، ولی در طی همین یک ساله که شرایط کرونایی و به ظاهر بازدارنده است، تمام این پروژه ها تاکید می‌کنم تمام این پروژه ها فعال شده اند. می‌خواهم بگویم که ما در شرایط کرونا با رعایت فواصل اجتماعی دارای یک رونق خوب در بخش های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و هنری کیش هستیم. امیدواریم سال ۱۴۰۰ که به استقبال قرن جدید می رویم و یک قرن جدیدی را تجربه میکنیم بتواند سال شکوفایی و نوآوری بیشتر برای کیش باشد و تمامی پروژه ها به مسیر بهره برداری بیافتند و استقبال مردم و مسافرین از جزیره ی کیش بیشتر و بیشتر باشد.

مدیرعامل موسسه جشنواره ها و مناسبت های کیش درباره چرایی گستردگی برگزاری کنسرت ها در کیش اضافه کرد: در مقوله ی هنر، موسیقی همیشه سرآمد بوده و با بیشترین استقبال روبرو است. می‌گویند آنجا که سخن در می‌ماند موسیقی آغاز می‌شود. موسیقی زبان دل است و زبانی که همه می‌فهمند، به همین دلیل هم مشتاقان بسیار زیادی دارد. کیش هم همیشه با موسیقی زنده شناخته شده و مردم بر همین اساس به کیش سفر می‌کردند. هنرمندان بسیار خوبی از کیش متولد شده و به جامعه‌ی هنری کشور معرفی شدند. بسیاری از خوانندگان و نوازندگان طلوع اولیه شان از کیش بود و الان در جایگاه های خوبی در حال فعالیت هستند. این استعداد یابی که در کیش انجام شد در سایه  موفقیت هایی بود که در عرصه ی هنر و موسیقی در کیش اتفاق افتاده و ما اعتقادمان بر این هست که موسیقی زنده و موسیقی مجاز که در مجموعه های مختلف کیش چه در بخش سنتی چه در بخش پاپ در حال اجرا است  می‌تواند برای کسانیکه کیش را میخواهند به عنوان یک مقصد گردشگری انتخاب بکنند بسیار محرک و مشوق باشد.

وی عنوان کرد: اتفاقی که در سال‌های گذشته در کیش وجود داشت این بود که کنسرت ها فقط آخر هفته ها و در ایام تعطیل مشتری و خواهان داشت ولی در این ایام کرونایی استقبال به گونه ایی بود که تمام روزهای هفته مورد استقبال مردم قرار گرفته، شنبه و جمعه هیچ فرقی ندارد و با رعایت تمام فاصله گذاری های اجتماعی که همکاران و دوستان در تمام مجموعه های کیش و از جمله در تالار شهر به صورت کامل و با دقت فراوان از نقطه ورود مسافر تا انتهای مراسم انجام می دهند کنسرت ها توانسته اند که ۲۰ روز ادامه پیدا کنند و اگر قرار بود آلودگی و مشکلی باشد اول باید همکاران ما دچار این آلودگی می‌شدند چون هر شب در این سالن ها هستند ولی خداراشکر همه سالم و فعال هستند، پس نشان دهنده این هست که هیچ کدام از این‌ها عامل بیماری نیست و اگر شما شئونات کار و پروتکل ها را رعایت کنید، برنامه می تواند ادامه داشته باشد. ما در کیش باید از خوبی‌ها و ظرفیت هایی که داریم بتوانیم به خوبی دفاع کنیم و مقامات ذیربط را نسبت به رویکردی که در کیش وجود دارد توجیح کنیم.

قریب درباره برنامه های پیش بینی شده جهت توروز ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: برای ایام نوروز طبق روال سال های گذشته برنامه های خاصی در نظر گرفته ایم و با توجه به اینکه به استقبال قرن جدید می‌رویم و سال ۱۴۰۰ را آغاز خواهیم کرد، حتما با یک هیجان خاصی مواجه هستیم. در حال وارد شدن به یک قرن جدید هستیم و قرن بعدی را هیچ کدام از ماه‌ها نخواهیم. این شانسی است که به ما رسیده و می‌توانیم شروع قرن ۱۴۰۰ را تجربه کنیم. به طبع باید برنامه ها ی جذاب و مهیجی برای مردم داشته باشیم. تدوین برنامه ها و بودجه بندی انجام شده و به سازمان منطقه آزاد کیش برای تامین بودجه ارائه شد. همچنین با چندین اسپانسر بزرگ تجاری در داخل کشور مذاکراتی را انجام دادیم که آنها هم بتوانند حمایت مالی از این رویداد بزرگ قرن داشته باشند. اگر مجموع این اتفاقات به خوبی انجام شود و نگرانی بابت شروع موج چهارم کرونا اتفاق نیفتد، امیدوار هستیم که برنامه های خوبی را در ایام نوروز بتوانیم در سطح جزیره ی کیش اجرا کنیم و مردم عزیز کشورمان شور و نشاط و خاطرات خوبی را از کیش با خودشان به ارمغان ببرند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 50

پیری جمعیت؛ بلایی که دیر یا زود گریبانگیر کشور می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پیری جمعیت؛ بلایی که دیر یا زود گریبانگیر کشور می‌شود

ایسنا/چهارمحال و بختیاری بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در آینده‌ای نه چندان دور جمعیت سالمندان در ایران افزایش پیدا می‌کند و ایران از یک کشور جوان به یک کشور سالمند تبدیل می‌شود، پیری جمعیت در کشورها پیامدهای بسیاری دارد، مشکلات اقتصادی یکی از این پیامدها است، به همین دلیل تمامی کشورها سیاست‌هایی برای جلوگیری از پیری جمعیت و برقراری توازن بین جمعیت اتخاذ می‌کنند.

به گزارش ایسنا، نیروی جوان در هر کشور یک سرمایه محسوب می‌شود، زیرا باوجود نیروی جوان در یک کشور امکان رشد، شکوفایی و نوآوری فراهم می‌شود، نیروی جوان در حرکت چرخ‌های اقتصاد بسیار موثر بوده و یکی از مولفه‌های مهم در تامین امنیت یک کشور نیز به شمار می‌رود، بنابراین حضور جوانان در یک جامعه بسیار مهم و حیاتی است.

از طرفی سالمندان به مراقبت‌های بسیاری نیازمند هستند و این مراقبت‌ها نیز عموما هزینه‌هایی را به کشور تحمیل می‌کند، یکی دیگر از مسائل مهم پیرامون سالمندان پرداخت حقوق بازنشستگی است، زمانیکه جمعیت یک کشور به سمت سالمندی حرکت کند و عمده نیروی آن کشور از تولیدکننده به مصرف‌کننده تبدیل شود، مشکلات اقتصادی گوناگونی برای کشور ایجاد می‌شود و به دلیل نبود نیروی جوان مورد نیاز انجام فعالیت‌های اقتصادی و کسب درآمد نیز بسیار سخت خواهد شد.

پیری جمعیت امری طبیعی است و در هر کشوری رخ می‌دهد، به‌همین دلیل در بسیاری از کشورها سیاست‌های گوناگون برای جلوگیری از این موضوع اتخاذ شده و تمرکز بسیاری بر موضوع فرزندآوری و برقراری توازن در جمعیت صورت گرفته است، در ایران نیز طی سالیان گذشته هشدارهای بسیاری مبنی بر حرکت جمعیت به سمت سالمندی بیان شده و به همین دلیل نیاز به فرزندآوری و تلاش برای داشتن جامعه جوان به شدت احساس می‌شود.

البته یکی از موضوعات بسیار مهم در خصوص فرزندآوری در میان خانواده‌های امروزی مسائل اقتصادی است، زیرا داشتن فرزند نیازمند هزینه‌هایی است که شاید تامین آن برای تمامی زوجین کار آسانی نباشد، متاسفانه امروزه بسیاری از زوج‌های جوان حتی توان پرداخت اجاره یک منزل مسکونی را ندارند و خرید خانه برای آن‌ها به امری بسیار سخت و محال تبدیل شده است، البته مشکلات آن‌ها تنها به این مورد ختم نمی‌شود، زیرا باوجود افزایش روز افزون قیمت انواع کالاها حتی خرید مواد خوراکی مورد نیاز و لباس نیز برای افراد با درآمد پایین بسیار دشوار شده و این موضوع بیانگر این است که تشویق زوجین به فرزندآوری و در نتیجه برقراری توازن در جمعیت و جلوگیری از پیری آن به برنامه‌ریزی دقیق و سیاست‌گذاری صحیح در حوزه اقتصاد نیازمند است.

 نیازهای اساسی یک کودک قابل چشم‌پوشی نیست

محمد احمدی_ یکی از افرادی که در یکی از شرکت‌های تولیدی در شهرکرد مشغول به کار است و حدود سه سال از زندگی مشترک او می‌گذرد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه امروزه تامین هزینه‌های مربوط به زندگی بسیار دشوار است و بنده با وجود اینکه فرزندی ندارم، مشکلات بسیاری در تامین مخارج زندگی دارم، زیرا در بسیاری از موارد با پرداخت اجاره منزل، اقساط تسهیلات گوناگون و خرید مواد خوراکی ضروری در همان روزهای ابتدایی ماه حقوق تمام می‌شود و به همین دلیل تا به حال به داشتن فرزند به صورت جدی فکر نکرده‌ام.

وی افزود: البته که داشتن فرزند برای هر انسانی بسیار شیرین است، اما امروزه نمی‌توان از نیازهای اساسی یک کودک چشم‌پوشی کرد، از آغاز بارداری به دلیل انواع چکاپ‌ پزشکی مورد نیاز برای زنان باردار، هزینه‌های مربوط به داشتن فرزند آغاز می‌شود و تمامی این موارد نیز برای سلامت کودک و مادر ضروری است و نمی‌توان به دلیل مشکل مالی از آن چشم‌پوشی کرد.

احمدی ادامه داد: تامین هزینه‌های مربوط به زایمان و بیمارستان و پس از آن خرید شیرخشک و پوشک و… بسیار سخت است و همین موضوعات باعث می‌شود که جوانان از داشتن فرزند واهمه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: برخی افراد با وجود اینکه از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار هستند، تمایل به داشتن فرزند ندارند، اما بسیاری از زوجین تنها به دلیل مشکلات اقتصادی اقدام به فرزندآوری نمی‌کنند، بنابراین اگر این افراد از لحاظ مالی دارای دغدغه‌های کمتری باشند، برای داشتن فرزند اقدام خواهند کرد، برای مثال استرس افزایش اجاره‌بها منزل و مجبور به نقل‌مکان، افزایش هر روزه قیمت کالاهای ضروری، نداشتن امنیت شغلی بسیاری از افراد و… از مهم‌ترین موانع موجود بر راه زوجین بوده که برطرف شدن آن‌ها نیازمند تدابیری جدی است.

بالا بودن هزینه‌های نگهداری از کودک مانعی برای فرزندآوری

سحر اسدی_مادری که حدود پنج ماه از تولد فرزند او می‌گذرد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: داشتن فرزند و تجربه حس مادر شدن بسیار خوشایند است، اما برخی افراد باتوجه به وضعیت اقتصادی موجود از فرزندآوری اجتناب می‌کنند، البته بنده باتوجه به اینکه به‌خوبی از میزان هزینه‌های مربوط به داشتن فرزند آگاهی دارم در برخی موارد به این افراد حق می‌دهم.

وی افزود: از هزینه‌های سرسام آور دوران بارداری، زایمان و بیمارستان که بگذریم، تامین هزینه‌های یک کودک بسیار دشوار است، برای مثال شیرخشک و پوشک دو اقلامی است که برای یک کودک بسیار ضروری هستند و نمی‌توان در خرید آن کوتاهی و یا صرفه‌جویی کرد، اما متاسفانه همین اقلام قیمت بسیار بالایی دارند و روز به‌روز نیز قیمت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

اسدی ادامه داد: کودکان رشد روزانه دارند و بنابراین نمی‌توان از یک لباس برای مدت طولانی برای آن‌ها استفاده کرد، عموما لباس کودکان نیز قیمت بالایی دارد و خرید آن‌ها برای والدین کار آسانی نیست، در صورتیکه تنها مدت کوتاهی نیز قابل استفاده هستند، البته تمامی این موارد مربوط به زمان کودکی است و طبیعی است با رشد کودک هزینه‌های او نیز افزایش پیدا می‌کند و باتوجه به تورم موجود تامین این هزینه‌ها دشوار خواهد شد.

وی عنوان کرد: من و همسرم هر دو شاغل هستیم، اما با این وجود در کنار هزینه‌های فرزندمان برای پرداخت اجاره منزل و سایر موارد گاهی با مشکل رو به‌رو می‌شویم و به همین دلیل فکر می‌کنم برای خانواده‌هایی که تنها یک نفر و مرد خانواده شاغل بوده، داشتن فرزند و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن بسیار دشوار است.

کیفیت جمعیت اهمیت بالاتری نسبت به کمیت آن دارد

شهرام مقدس_ جامعه‌شناس در خصوص اهمیت جوانی جمعیت، اظهار کرد: موضوع فرزندآوری پیرو بحث ازدواج است، بنابراین باید بررسی کرد به چه علت شاهد کاهش آمار ازدواج هستیم و این دلایل می‌تواند در موضوع فرزندآوری نیز تاثیر داشته باشند.

وی افزود: درحال حاضر در فضایی قرار داریم که باتوجه به تحولات اقتصادی و اجتماعی نگرانی‌هایی برای تامین آینده در دوره‌های مختلف مطرح می‌شود، در چنین حالتی انسان‌ها به دلیل نبود اطمینان از آینده قادر به انجام یک برنامه‌ریزی صحیح نیستند و نمی‌توانند برای آینده تصمیمات جدی اتخاذ کنند، موضوعات ازدواج و فرزندآوری از استراتژیک‌ترین و بلندمدت‌ترین برنامه‌ریزی‌هایی است که هر انسانی برای آینده خود دارد و موضوعی نیست که بتوان به صورت مقطعی به آن نگاه کرد، زیرا دارای تبعات دائمی و پایدار بوده، بنابراین باید با اطمینان بالایی این تصمیمات اتخاذ شوند.

مقدس با بیان اینکه انسان‌ زمانی یک مسئولیت را برعهده می‌گیرد که برای او منافع و مزایایی داشته باشد، ادامه داد: اگر افراد در فضایی که مجبور هستند، مسئولیت‌پذیر باشند دچار تنش‌های متعدد شوند، احتمال دارد که در مراحلی به‌دلیل تمام شدن توان فرد به سمت راحت‌طلبی و فرار از مسئولیت حرکت کنند، در سیستم‌های سنتی داشتن فرزند یک امتیاز بود، زیرا به‌عنوان یک سرمایه اجتماعی تلقی می‌شد، اما در سیستم جدید و کنونی این کارکردها دچار تغییر شده و در حقیقت فرزندان در زمان گذشته به نوعی کمک‌رسان خانواده بودند، اما امروزه فرزندان تا سن بالایی وابستگی به خانواده را داشته و استقلال یافتن برای آن‌ها مشکل شده، بنابراین برخی عوامل کلان، عوامل خُرد را تحت تاثیر خود قرار داده و منجر به کاهش میزان زاد و ولد شده است.

این جامعه‌شناس عنوان کرد: کیفیت جمعیت از اهمیت بالایی برخوردار بوده و حتی کیفیت جمعیت از کمیت آن مهم‌تر است، زیرا در دنیای امروز بسیاری از کارها به سمت مکانیزه شدن و حذف نیروی کار پیش می‌رود و تمامی این موارد بیان‌کننده این موضوع است که داشتن جمعیت با عده بالا ضرورتی ندارد، بنابراین در این مرحله لازم است افرادی که می‌توانند کیفیت جمعیت را تضمین کنند، مشارکت داشته باشند.

مقدس اضافه کرد: زمانیکه برای فرزندآوری برخی امتیازات درنظر گرفته می‌شود، افرادی که از لحاظ آگاهی و در نتیجه فرزندپروری ضعیف هستند به این کار تشویق می‌شوند و در نتیجه گروه‌هایی از انسان‌ها در آینده وارد جمعیت می‌شوند که کیفیت جمعیت را تغییر داده و این کیفیت را کاهش می‌دهند، زیرا این افراد در خانواده‌های با سطح آگاهی پایین پرورش پیدا کرده و درنتیجه دارای تخصص و مهارت‌های لازم نشده‌اند، در حالیکه جامعه به شدت به افراد متخصص و با مهارت بالا نیازمند است.

وی تصریح کرد: زمانیکه امکانات و منابع کافی در جامعه وجود داشته باشد، خود افراد جامعه قادر به تصمیم‌گیری صحیح در خصوص فرزندآوری هستند، اما زمانیکه امکانات و منابع موجود نباشد، اضطرار برای افزایش جمعیت به تعویق می‌افتد و فرزندآوری جایگاهی در ذهن و تصمیمات افراد نخواهد داشت، بنابراین منابع و امکانات با تصمیم‌گیری درخصوص فرزندآوری رابطه مستقیم و تنگاتنگ دارد.

این جامعه‌شناس بیان کرد: در دهه ۶۰ فرزندآوری رشد بالایی داشت و این موضوع نیز منجر به بروز برخی مشکلات در جامعه شد، برای مثال در زمان مناسب برای متولدین این دهه کار ایجاد نشد و همچنین مشکلاتی در خصوص تامین مسکن و ازدواج این افراد به وجود آمد.

مقدس افزود: جمعیت در حقیقت دارای مکانیزم‌های درونی است و این یعنی هرچقدر درخصوص فرزندآوری تبلیغات انجام شود، احتمال دارد نتیجه مورد انتظار به دست نیاید و این موضوع به دلیل همین مکانیزم‌های درونی جمعیت بوده و بهترین کار این است که فرصت‌های زندگی و امنیت نسبت به آینده برای افراد تضمین شود، سپس جامعه را به یک جامعه رو به توسعه با چشم‌انداز بلندمدت تبدیل کرد، همچنین لازم است روی خانواده موفق و کارکردهای آن متمرکز شده و یک الگو مناسب برای افراد و جامعه ایجاد کنیم، در نتیجه افراد جذب چنین خانواده‌هایی شده و متقاضی داشتن آن می‌‎شوند و این بهترین تبلیغ است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 50

عمان: از سطح کنونی روابط با اسرائیل راضی هستیم

منتشر شده

در

توسط

عمان: از سطح کنونی روابط با اسرائیل راضی هستیم

وزیر خارجه عمان گفت که کشورش نسبت به سطح کنونی روابط با رژیم صهیونیستی رضایت دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، بدر البوسعیدی، وزیر خارجه عمان گفت که کشورش از سطح روابط و گفتگو با رژیم صهیونیستی که شامل کانال‌های مناسب تماس می‌شود، راضی است.

وی گفت که کشورش به صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها بر اساس راهکار تشکیل دو کشور پایبند است.

این اظهارات البوسعیدی در حالی مطرح می‌شود که برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال عادی سازی روابط مسقط و تل آویو بعد از عادی سازی روابط بحرین و امارات با این رژیم حکایت داشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 50

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در جهان

منتشر شده

در

توسط

 

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در جهان

آمار جهانیِ مبتلایان به کروناویروس تاکنون به ۱۰۸ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۶۶۸ نفر رسیده و مرگ دو میلیون و ۳۷۸ هزار و ۸۷۳ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.

به گزارش ایسنا، بنابر تازه‌ترین آمارها تاکنون ۸۰ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۴۲۰ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند.

روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۹ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

آمریکا تاکنون با بیش از ۲۸ میلیون مبتلا و بیش از ۴۸۰ هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد.

هند نیز با آمار بیش از ۱۰.۸ میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برزیل هم از ۹.۷ میلیون نفر فراتر رفته است.

همچنین در حال حاضر چهار کشور ایالات متحده، برزیل، مکزیک و هند رکورددارِ شمار قربانیان این بیماری در دنیا هستند.

تعداد جان‌باختگان کووید ۱۹ در انگلیس نیز از ۱۱۵ هزار نفر عبور کرده و این کشور تاکنون بیشترین قربانیان کرونا را در بین کشورهای اروپایی داشته است. به علاوه هم‌اکنون تعداد قربانیان کرونا در ایتالیا هم از ۹۲ هزار نفر عبور کرده و در میان کشورهای اروپایی در رتبه دوم این جدول قرار دارد.

همچنین فرانسه بیش از ۸۰ هزار، روسیه بیش از ۷۸ هزار و آلمان نیز بیش از۶۴ هزار و ۵۰۰ فوتی بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را گزارش داده‌اند.

پس از این کشورها، اسپانیا با بیش از ۶۴ هزار و ۲۰۰، ایران با بیش از ۵۸ هزار، کلمبیا با بیش از ۵۶ هزار، آرژانتین با بیش از ۴۹ هزار، آفریقای جنوبی با بیش از ۴۷ هزار و پرو با بیش از ۴۳ هزار جان‌باخته دیگر کشورهایی هستند که تاکنون آمار بالای مرگ‌ و میر ناشی از کووید ۱۹ را ثبت کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی “ورلداُمتر”، شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری در ۱۰ کشوری که طبق گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را تاکنون داشته‌اند تا صبح امروز (جمعه) به ترتیب به شرح زیر است:

۱. آمریکا: ۲۸ میلیون و ۲ هزار و ۲۴۰ مبتلا، ۴۸۶ هزار و ۹۲۲ قربانی

۲. هند: ۱۰ میلیون و ۸۸۰ هزار و ۶۰۳ مبتلا، ۱۵۵ هزار و ۴۸۴ قربانی

۳. برزیل: ۹ میلیون و ۷۱۶ هزار و ۲۹۸ مبتلا، ۲۳۶ هزار و ۳۹۷ قربانی

۴. روسیه: چهار میلیون و ۲۷ هزار و ۷۴۸ مبتلا، ۷۸ هزار و ۶۸۷  قربانی

۵. انگلیس: سه میلیون و ۹۹۸ هزار و ۶۵۵ مبتلا، ۱۱۵ هزار و ۵۲۹ قربانی

۶. فرانسه: سه میلیون و ۴۰۶ هزار و ۶۸۵ مبتلا، ۸۰ هزار و ۸۰۳ قربانی

۷.اسپانیا: سه میلیون و ۴۱ هزار و ۴۵۴ مبتلا، ۶۴ هزار و ۲۱۷ قربانی

۸. ایتالیا: دو میلیون و ۶۸۳ هزار و ۴۰۳ مبتلا، ۹۲ هزار و ۷۲۹ قربانی

۹. ترکیه: دو میلیون و ۵۶۴ هزار و ۴۲۷ مبتلا، ۲۷ هزار و ۱۸۷ قربانی

۱۰. آلمان: دو میلیون و ۳۲۱ هزار و ۲۱۵ مبتلا، ۶۴ هزار و ۵۱۳ قربانی

براساس آمار فوق در حال حاضر ۲۱ کشور اول این جدول، همگی از رقم یک میلیون ابتلا عبور کرده‌اند و پس از ایالات متحده، هند و برزیل – که سه کشور رکورددار شمار مبتلایان در دنیا هستند – کشورهای روسیه، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، آلمان، کلمبیا، آرژانتین، مکزیک، لهستان، ایران ،آفریقای جنوبی،اوکراین، پرو، اندونزی، جمهوری چک و هلند نیز بیش از یک میلیون مبتلا را ثبت کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها