با ما همراه باشید

اخبار

تاثیر باکتری‌ها بر اکسیژن زمین

منتشر شده

در

تاثیر باکتری‌ها بر اکسیژن زمین

  زمانی که سیاره ما هنوز مکانی غیرقابل سکونت بود به‌طور تقریبی تمام اکسیژن روی زمین با فتوسنتز موجودات کوچک، سیانوباکتری‌ها تولید شد.

به گزارش سایتک دیلی، سیانوباکتری‌ها بیش از ۲.۴ میلیارد سال پیش تکامل یافتند و زمین به آرامی به سیاره غنی از اکسیژن که امروزه می‌شناسیم، تبدیل شد. جودیت کلات، زمین زیست‌شناس میکروبی می‌گوید: «ما به‌طور کامل نمی‌فهمیم چرا این زمان طولانی بوده و چه عواملی اکسیژن‌رسانی زمین را کنترل کرده است اما هنگام مطالعه توده‌های سیانوباکتریایی در گودال جزیره میدل در دریاچه هیوران در میشیگان، آمریکا که در شرایطی شبیه به زمین اولیه است، ایده‌ای ارائه کردیم.»
در این تحقیق کلات با گروهی از محققان به‌همراه گرگوری دیک از دانشگاه میشیگان همکاری کرد. آنان دریافتند، در آب موجود گودال جزیره میدل، مکانی که آب‌های زیرزمینی از کف دریاچه خارج می‌شود، اکسیژن بسیار کمی وجود دارد.
بوپی بیداندا، بوم‌شناس میکروبی از دانشگاه ایالت گرند ولی، آمریکا می‌گوید: به‌طور عمده زندگی در کف دریاچه میکروبی و شبیه شرایطی است که میلیاردها سال بر سیاره ما حاکم بوده است. میکروب‌های موجود به‌طور عمده سیانوباکتری‌های تولیدکننده اکسیژن بنفش هستند که با باکتری‌های اکسیدکننده گوگرد سفید رقابت می‌کنند. اولی با نور خورشید و دومی با کمک گوگرد انرژی تولید می‌کند.
این باکتری‌ها برای زنده ماندن هر روز چرخش کوچکی انجام می‌دهند؛ از غروب تا سپیده دم، باکتری‌های گوگردخوار در بالای سیانوباکتری‌ها قرار دارند و دسترسی آنها به نور خورشید را مسدود می‌کنند. با طلوع خورشید، گوگردخواران به سمت پایین حرکت می‌کنند و سیانوباکتری‌ها به سطح توده افزایش می‌یابند.

کلات توضیح داد: در این زمان آنها می‌توانند فتوسنتز و اکسیژن تولید کنند. با این حال، چند ساعت طول می‌کشد تا در واقع راه بیفتند و تاخیری صبحگاهی زیادی دارند. به‌نظر می‌رسد سیانوباکتری‌ها دیرتر از افراد سحرخیز بیدار می‌شوند. در نتیجه، زمان آنها برای فتوسنتز تنها به چند ساعت در روز محدود می‌شود. برایان اربیک، اقیانوس‌شناس فیزیکی در دانشگاه میشیگان، در مورد این چرخش میکروبی  یک سوال جالب را مطرح کرد، «آیا این روند می‌تواند به این معنی باشد که تغییر طول روز بر فتوسنتز در تاریخ زمین تاثیر گذاشته است؟»
طول روز روی زمین همیشه ۲۴ ساعت نبوده است. اربیک بیان کرد: هنگامی که سیستم زمین و ماه شکل گرفت، روزها بسیار کوتاه‌تر و حتی به مدت ۶ ساعت کمتر بودند. سپس چرخش سیاره ما به‌دلیل کشش گرانش ماه و اصطکاک جزر و مدی کند شد و روزها طولانی‌تر شدند. برخی از محققان می‌گویند که کاهش سرعت چرخش زمین، همزمان با دوره طولانی سطح پایین اکسیژن جهانی، حدود یک میلیارد سال متوقف شده است. پس از آن وقفه، هنگامی که گردش زمین مجدد  در حدود ۶۰۰ میلیون سال پیش شروع به کند شدن کرد، یک تغییر عمده دیگر در غلظت‌های اکسیژن جهانی رخ داد.
پس از اشاره به شباهت خیره‌کننده بین الگوی اکسیژن‌رسانی و میزان چرخش زمین در مقیاس‌های زمانی زمین‌شناسی، کلات مجذوب این فرضیه شد که ممکن است بین این دو پیوند وجود داشته باشد، پیوندی که فراتر از تاخیر فتوسنتز «دیربرخیزنده» از گودال جزیره میدل مشاهده شده است. کلات متوجه شد که طول روز و انتشار اکسیژن از توده‌های میکروبی با یک مفهوم بسیار اساسی و بنیادین مرتبط است؛ در روزهای کوتاه، زمان کمتری برای ایجاد افت حرارتی وجود دارد بنابراین اکسیژن کمتری می‌تواند از توده‌ها رها شود.

از توده‌های باکتریایی تا اکسیژن جهانی
کلات با آرجون چنو که با موسسه میکروب‌شناسی دریایی ماکس پلانک، آلمان فعالیت داشت، همکاری کرد و اکنون گروه خود را در مرکز تحقیقات دریایی گرمسیری لیبنیز (ZMT) در برمن، آلمان رهبری می‌کند. بر اساس یک نرم‌افزار آزاد که توسط چنو برای این تحقیق توسعه یافته است، آنان نحوه ارتباط پویایی نور خورشید با انتشار اکسیژن از توده را مورد بررسی قرار دادند.
چنو گفت: «شواهد نشان می‌دهد که دو روز ۱۲ ساعته باید شبیه یک روز ۲۴ ساعته باشد. نور خورشید دو برابر سریع‌تر بالا و پایین می‌رود و تولید اکسیژن در مرحله آهسته انجام می‌شود. اما انتشار اکسیژن از توده‌های باکتریایی این‌گونه نیست زیرا توسط سرعت انتشار مولکولی محدود می‌شود. این رهایی دقیق انتشار اکسیژن از نور خورشید در قلب این مکانیسم قرار دارد.»
برای درک چگونگی تاثیر فرآیندهای رخ داده طی یک روز بر اکسیژن‌رسانی طولانی‌مدت، کلات و همکاران وی نتایج خود را به مدل‌های جهانی سطح اکسیژن ضمیمه کردند. تجزیه‌وتحلیل نشان می‌دهد که افزایش اکسیژن ناشی از تغییر طول روز می‌تواند سطح اکسیژن را در سطح جهانی افزایش دهد. این پیوند بین فعالیت موجودات کوچک و فرآیندهای جهانی است. ما قوانین فیزیک را که در مقیاس‌های بسیار متفاوت عمل می‌کنند، از انتشار مولکولی گرفته تا مکانیک سیاره‌ها، به هم پیوند می‌دهیم. ما نشان می‌دهیم که بین طول روز و میزان اکسیژن آزاد شده توسط میکروب‌های ساکن زمین ارتباط اساسی وجود دارد و بسیار هیجان‌انگیز است. به این ترتیب ما چرخش مولکول‌ها را در توده میکروبی با چرخش سیاره خود و ماه آن پیوند می‌دهیم.
به‌طور کلی، دو رویداد مهم اکسیژن‌رسانی (جهش در غلظت اکسیژن) در تاریخ زمین، رویداد اکسیداسیون بزرگ بیش از دو میلیارد سال پیش و رویداد بعدی اکسیژناسیون نئوپروتروزوئیک (پیشین‌زیستی نو) ممکن است با افزایش طول روز مرتبط باشد. بنابراین، افزایش طول روز می‌تواند بهره‌وری خالص عمق اقیانوس را به اندازه کافی افزایش دهد تا سطوح اکسیژن جو را تحت تاثیر قرار دهد.
کلات در پایان گفت: بازی با این طیف وسیع از مقیاس‌های زمانی و مکانی بسیار گیج‌کننده و سرگرم‌کننده بود.
نتایج این تحقیق در مقاله‌ای تحت عنوان «ارتباط احتمالی بین سرعت گردش زمین و اکسیژن‌رسانی» در مجله Nature منتشر شده است.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

۲۰۲۲ فرا رسید؛ مردم جهان خوشبین‌اند

منتشر شده

در

توسط

در ۲۰۲۲ انتظار چه چیزهایی را داشته باشیم؟ با اینکه سویه اومیکرون کرونا از راه رسیده است، تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از خوش‌بینی مردم به سال ۲۰۲۲ حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، در اینجا به برخی از مهمترین تحولات در سال آجدید میلادی به ویژه در عرصه سیاست که انتظار می‌رود تاثیراتی در عرصه جهانی داشته باشند، فهرست‌وار بیان شده‌اند:

جام جهانی

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ بیست و دومین دوره جام جهانی فوتبال است که از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در قطر برگزار خواهد شد. این اولین جام جهانی است که در خاورمیانه و یک کشور عربی برگزار می‌شود. همچنین این برای دومین بار است که کشوری از آسیا میزبانی این مسابقات را بر عهده دارد. بار اول در سال ۲۰۰۲ ژاپن و کره‌جنوبی میزبان این رقابت‌ها بودند. علاوه بر این، این تورنمنت آخرین دوره از مسابقات خواهد بود که ۳۲ تیم در آن شرکت می‌کنند و برای جام جهانی ۲۰۲۶ و پس از آن، حضور ۴۸ تیم برنامه‌ریزی شده‌ است.

المپیک زمستانی

چین از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ (۱۵ بهمن تا اول اسفند) میزبان رقابت‌های المپیک زمستانی است. از همان زمان روشن شدن مشعل المپیک پکن معلوم بود که با یکی از سیاسی‌ترین رقابت‌های تاریخ روبرو خواهیم بود. بعد از آمریکا، نیوزیلند، بریتانیا، استرالیا و کانادا هم بازی‌های زمستانی پکن را تحریم دیپلماتیک کردند، اما اروپایی‌ها بعید است به راه حل مشترکی برسند. چین واکنش تندی نشان داده است، در حالی که انتقادها به کارنامه حقوق بشری این کشور شدت می‌گیرد.

انتخابات کنگره آمریکا

در هشتم نوامبر ۲۰۲۲ ایالات متحده شاهد برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره است و در مجموع ۴۶۹ کرسی کنگره آمریکا شامل ۳۴ کرسی سنا و تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته می‌شوند.

انتخابات شورای امنیت

این رای‌گیری در ژوئن ۲۰۲۲ در جریان مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود و برای عضویت دوساله پنج عضو غیردائم است که از اول ژانویه ۲۰۲۳ آغاز می‌شود. مطابق با قوانین چرخشی شورای امنیت که به موجب آن ۱۰ کرسی غیردائم شورای امنیت بین بلوک‌های منطقه‌ای مختلف می‌گردد، پنج کرسی موجود به شرح زیر اختصاص داده می‌شوند؛ یکی برای آفریقا، یکی برای گروه آسیا-اقیانوسیه، یکی برای آمریکای لاتین و کارائیب و دو کرسی برای غرب اروپا و دیگر گروه‌ها. این پنج عضو در دوره ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ خدمت می‌کنند.

انتخابات هنگ‌کنگ

ششمین انتخابات تعیین رئیس اجرایی هنگ‌کنگ در ۲۷ مارس سال آتی میلادی برگزار می‌شود. این بالاترین سمت در منطقه خودمختار ویژه هنگ‌کنگ است و ریاست کنونی آن بر عهده کری لام است که در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد و دوره کنونی او در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد اما می‌تواند برای بار دوم نامزد شود. پیروز این رقابت در اول ژوئیه ۲۰۲۲ سوگند یاد می‌کند.

انتخابات پارلمانی لیبی

این رای‌گیری برای ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲ (چهارم بهمن) برنامه‌ریزی شده است. براساس اعلام کمیسیون عالی انتخابات ملی لیبی، ۵۳۸۵ نامزد برای انتخابات پارلمانی ثبت‌نام کرده‌اند. پیش از این قرار بود انتخابات در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ برگزار شود اما فعلا به تعویق افتاده است.

انتخابات پارلمانی لبنان

لبنان در ۲۷ مارس ۲۰۲۲ (هفتم اردیبهشت) شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خواهد بود. به علت بحران سیاسی و اقتصادی کنونی، همچنین قانون جنجالی انتخابات، گمانه‌زنی‌هایی از احتمال به تعویق افتادن انتخابات وجود دارد.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ برگزار می‌شود. چنانچه هیچ یک از نامزدها نتوانند در دور اول اکثریت را به دست آورند، دور دوم برای ۲۴ آوریل برنامه‌ریزی شده است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه تا ۱۳ مه ۲۰۲۲ به کارش ادامه خواهد داد. این انتخابات کمی پیش از انتخابات قانونگذاری (۱۲ تا ۱۹ ژوئن) برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری کره‌جنوبی

بیستمین انتخابات ریاست جمهوری جمهوری کره برای ۹ مارس ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. براساس قانون اساسی کره‌جنوبی، روسای جمهور به یک دوره پنج ساله محدود شده‌اند و این بدان معناست که مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور نمی‌تواند برای بار دوم نامزد انتخابات شود.

انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین

انتخاب رئیس‌جمهوری و معاون رئیس‌جمهوری در فیلیپین برای نهم مه ۲۰۲۲ تعیین شده است و این بخشی از سال انتخاباتی این کشور به شمار می‌آید. این هفدهمین انتخابات ریاست جمهوری مستقیم و شانزدهمین انتخابات معاونت ریاست جمهوری از ۱۹۳۵ است و این هفتمین انتخابات ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری شش ساله از سال ۱۹۸۶ است. رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فعلی فیلیپین مجاز به شرکت در انتخابات نیست. طبق قانون ۱۹۸۷، ریاست جمهوری به یک دوره محدود شده است. انتخابات سنا و مجلس نمایندگان فیلیپین هم در نهم مه برگزار می‌شود.

انتخابات سراسری برزیل

مردم برزیل در دوم اکتبر سال آتی میلادی برای انتخابات یک رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور و کنگره جدید به پای صندوق‌های رای می‌روند. انتظار می‌رود ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری کنونی برزیل برای دومین دوره چهار ساله نامزد شود. او به سوءمدیریت در بحران کرونا و ترغیب به نابودی جنگل آمازون متهم است و احتمالا مهمترین رقیب او لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری  پیشین برزیل باشد که سال ۲۰۱۷ به جرم فساد محکوم شد، اما با درخواست تجدیدنظر حکم او شکست.

انتخابات پارلمانی مجارستان

«اوربان یا اروپا»، این مساله‌ای که در انتخابات پارلمانی مجارستان در آوریل ۲۰۲۲ مشخص می‌شود. ویکتور اوربان که ریاست حزب راست افراطی فیدز است، از ۲۰۱۰ در مقام نخست‌وزیر مجارستان به سر می‌برد. او خود را مدافع ارزش‌های مسیحی قلمداد می‌کند. منتقدان او که تعدادشان در داخل و خارج بیشمار است، معتقدند او دموکراسی مجارستان را ویران کرده است. اوربان همچنین بابت یک سری نقض‌های حقوق بشری، به ویژه علیه مهاجران مورد انتقاد است. شش حزب اپوزیسیون برای برکنار کردن اوربان متحد شده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی یازدهم دی

منتشر شده

در

توسط

نمایندگان مختار ۲۶ کشور جهان پیمان اتحادی علیه دولت‌های محور امضاء کردند. این پیمان بعداً بنام (اعلامیه ملل متحد) معروف گردید.

به گزارش ایسنا، مهم‌ترین رویدادهای یازدهم دی را در ادامه به نقل از پایگاه «موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران» می‌خوانید.

رویدادهای یازدهم دی

سال ۱۲۹۰

صمدخان شجاع‌الدوله وارد تبریز شد و زیر حمایت روس‌ها امور حکومتی را در دست گرفت.

سال ۱۲۹۳

سپاه عثمانی با کمک کردها شروع به تجاوز به خاک ایران نمود.

سال ۱۳۰۳

سردارسپه، رئیس‌الوزراء، که پس از فیصله‌دادن کار خوزستان برای زیارت اعتاب مقدسه به کربلا و نجف رفته بود، وارد تهران شد. در مسیر سردارسپه طاق نصرت‌های زیادی بر پا شده بود و نظامیان و مردم از او استقبال کردند.

سال ۱۳۱۳

قنسولگری‌های افتخاری ایران در ممالک خارجه ملغی شد.

سال ۱۳۲۱

نمایندگان مختار ۲۶ کشور جهان پیمان اتحادی علیه دولت‌های محور امضاء کردند. این پیمان بعداً بنام (اعلامیه ملل متحد) معروف گردید.

سال ۱۳۳۰

دکتر علی‌اکبر سیاسی مجدداً رئیس دانشگاه گردید.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها