با ما همراه باشید

اخبار 26

ترقه کودکانه ای که هستی یک مادر را به آتش می کشد

منتشر شده

در

ترقه کودکانه ای که هستی یک مادر را به آتش می کشد

ایسنا/قم چهارشنبه سوری در سالهای اخیر نه به یک شب بلکه به چند شب حادثه خیز بی محتوا مبدل شده است که می تواند گروه های مختلفی رااز جمله زنان باردار را از هستی خود که فرزندشان است محروم کند.

“زردی من از تو سرخی تو از من” عبارت گوش‌آشنا و مسرت‌بخشی که این روزها نقل محافل پیر و جوان شده و یادآور کهنه رسومات ایران زمین است، عیش شورانگیزی که با وحدت عناصر خود همه مذاهب و سلایق را در این جشن باستانی به رقص و ناز و آواز می‌کشاند.

نور پر فروغ آتش، آدمی از جنس خاک هستی‌بخش و آب جان‌افزا و باد جریان‌بخش زندگی را به ملکوت اعلی پیوند می‌زند و راه وصالش به خدای مهر و میترای خوبی و نیکی را تسهیل و بی‌باده وی را مست حکمت و خلقتش می‌کند.

جشن شادی‌بخش چهارشنبه‌سوری که شاید ریشه در آئین و مذهب یک ایران باستان داشته‌باشد و برافروختن آتش در این روز بازماندهٔ سنت اعلان سال نو با آتش‌افروزی بر بام‌هاست و پریدن از آتش، یادمان عبور سیاوش از آتش است و شاید هم از قیام خونین مختار ثقفی در آخرین چهارشنبه سال سرچشمه گرفته، یا آنکه این آتش‌افروختن گندزدایی و نظافت برای تحویل سال کهنه و ورود به سالی جدید و پر خیر و برکت باشد.

این روزها کودک و جوان مشتاق، در ولع رسیدن این شب خاطره‌انگیز قرار پایکوبی و آتش‌افروزی در محله‌های خود می‌گذراند و سور و سات یک جشن حسابی و مجلل را با خریدن ترقه و وسایل آتش‌بازی مهیا می‌کنند، غافل از آنکه خبری از وخامت اوضاع بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها داشته‌باشند. شاید این بیماران هم تنها برای ساعاتی محدود دور هم جمع شده و بساط خوش‌وبش و دورهمی‌های دوستانه را تدارک دیده‌بودند، اما اکنون در حسرت همان تنها ماندن در خانه به بهای سلامتی خود را می‌خورند.

این دومین چهارشنبه آخر سال است که با خواهش و درخواست، تهدید و توبیخ ستاد کرونا روبه‌روست، تهدید به جریمه‌ خروج از منزلی که صد البته از هزاران ملایمت منتهی به بیمارستان بهتر است.

ویروسی که قرار بود با رعایت بهداشت فردی و جمعی طی یکسال ریشه‌کن شود، اکنون با یار انگلیسی خود برگشته و قصد جان یک دنیا را دارد، انگار که از جان دادن ما خوشحال می‌شود و یک سلطنت جهانی به وسعت یک کره‌خاکی را برای خود دست و پا می‌کند. پس چه بهتر که با همیاری و همکاری با کادر درمان در چنین آرزوی رقت‌انگیزی سرنگون شود و برای همیشه سایه شوم خود را از ما دور کند.

اگر ما به فکر سلامت خود و هموطنان خود نباشیم انزوا و نابودی است که چشم به نتیجه فکر و عمل ما می‌دوزد. شاید درچند قدمی آتشی که برای طرب و شادی ما برافروخته شده پیرمرد ناتوانی باشد که مشکل قلبی دارد و کوچک‌ترین صدای ترقه پیامدی ناخوشایند به‌بار می‌آورد و زندگی او را که با هیچ دُر و گوهر گرانی قابل قیاس نیست به مُحاق می‌کشاند.

استرس های یک خانم باردار از حادثه ای که می تواند او را نابود کند

خانم عابری که آهسته و آرام در پیاده‌رو قدم برمی‌داشت و گاهی دست به کمر طفل داخل شکم خود را حمل می‌کرد در گفت‌وگو با ما گفت: مردم جامعه در قبال هم مسئول هستند چون همه در یک اجتماع به سر می‌بریم، پس باید حقوق شهروندی را هم رعایت کنیم. کرونا رعایت بهداشت فردی را که کمابیش عمل می‌کردیم به ما یادآور شد و با محدودیت‌هایی که به بار آورد حسرت خیلی کارها را بر دل گذاشت و باعث شد که قدردان فرصت‌هایی شویم که از ما سلب شد.

او ادامه داد: داغ‌هایی که بر دل خانواده‌ها مانده با هیچ پول و ثروتی جبران نمی‌شود و آنها برای همیشه عزیزانشان را از دست دادند، همین اتفاقات ناگوار درس عبرتی بزرگ برای همه ما هست که با رعایت محدودیت‌های کرونایی مسبب مرگ هموطنان خود نشویم و قدر فرصت‌های زندگی را بیشتر بدانیم.

اگر تنها یک لحظه تصور کنیم که در اثر صداهای گوش‌خراش و دلهره‌آور مواد منفجره طفل این مادر مهربان و دلسوز از دست برود  آسیب‌های روحی و روانی زیادی به وی وارد می‌شود و زندگی او را مختل می‌کند و یا افراد سالخورده‌ای که قلبی ضعیف اما به وسعت دنیائی پر از محبت و عشق دارند با هیجانی خارج از کنترل چه آسیب‌های جدی زندگی آن‌ها را مختل می‌کند.

در بحبوحه کرونا همدلی همه اقشار جامعه زبانزد شد و همگی بیش از پیش برای مقابله با آن قد علم کردند، چه کادر درمان که شب و روز به سلامت بیماران رسیدگی می‌کردند و چه مامورین ستاد کرونا که بی‌وقفه در تکاپوی برقراری امنیت بهداشتی و سلامت مردم با نظارت بر محدودیت‌های کرونایی در سطح شهر بودند.

باوجود تلاش بی‌دریغی که همه تشکل‌های درمانی و نظامی را برای پیشگیری کرونا به هم گره داده در این بین افرادی آنهارا سالب آزادی خود می‌دانند و البته که با رفتار و گفتار ناشایست زحمت و خستگی آنهارا دوچندان می‌کنند.

در این راستا، علی حمیدی از فعالان اداره بهداشت و ستاد پیشگیری از کرونا بیان کرد: چهارشنبه‌سوری یکی از رسومات دیرینه و قابل احترام ایران باستان است و باید زنده نگه‌داشته شود اما فعلا در شرایط عادی نیستیم و حفظ سلامت مردم در اولویت قرار دارد، پس باید بدون تجمع‌های خانوادگی چهارشنبه‌سوری امسال را به امید نابودی این ویروس مغرض بگذرانیم تا سال جدید را با ناراحتی افزون‌تر شروع نکنیم.

وی افزود: بااین وجود بسیاری از مردم بدون توجه به محدودیت‌ها و مقررات ستاد کرونا و بدون درنظر گرفتن حفظ سلامتی خود و هموطنانشان به فکر مسافرت‌های ایام نوروز هستند و این مسئله دغدغه اصلی ما خواهد بود، حفظ جامعه در گرو حفظ افراد جامعه است و اگر مردم به این روند ادامه بدهند قطعا مستحق توبیخ و جریمه‌های گزاف خواهند بود.

این مامور بهداشت اظهارکرد: متاسفانه امسال زمان برگزاری جشن شب چهارشنبه آخر سال در حالی فرا می‌رسد که سلطه کرونا بر سلامت افراد بسیاری از خانواده‌ها را به لغو شرکت در این سور ملی قانع کرده اما افرادی به برگزاری این آیین همچون سال‌های پیش پافشاری می‌کنند و این امر به معنای ریختن هیزم به آتش ویروس کروناست.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد سودجو با آموزش ساخت مواد منفجره و آتش‌زا در فضای مجازی، جوانان را تحریک به شرکت در مراسم چهارشنبه‌سوری می‌کنند و این امر از طرفی بخاطر تجمع افراد انتقال کرونا را تسهیل می‌کند و از سوی دیگر فشاری مضاعف بر کادر درمان وارد می‌آید، لذا خانواده‌ها با نظارت جدی بر فرزندان خود باید از وقوع بحرانی عظیم جلوگیری کنند.

چهارشنبه آخر سال و خریدهای شب عید از روزهای خطرآفرین برای شیوع کرونا است که نیاز به توجه مردم و مسوولان به موضوع دارد، در این چهارشنبه آخر سال اول بخاطر خودمان و دوم بخاطر قطع زنجیره شیوع کرونا در خانه بمانیم و قربانیان کمتری را به کام مرگ رهسپار کنیم. بیائید لحظات شیرین سال جدید را با حوادث ناشی از مواد محترقه، آتش‌زا و خطرناک به کام خود و دیگران تلخ نکرده و فرصت با دورهمی‌های بعد از کرونا را به یک تهدید جدی تبدیل نکنیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 26

نظری: قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی شرایط مالی باشگاه را درک کند

منتشر شده

در

توسط

نظری: قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی شرایط مالی باشگاه را درک کند

سخنگوی باشگاه استقلال می‌گوید امین قاسمی‌نژاد برای پیوستن به این تیم باید شرایط مالی باشگاه را درک کند.

به گزارش ایسنا، حجت نظری درباره آخرین وضعیت محمد دانشگر و فرشید باقری اظهار کرد: درباره این دو بازیکن صحبتی در هیات‌مدیره نشد و تصمیم‌گیری نهایی نشده است.

او همچنین درباره امین قاسمی‌نژاد هم گفت: درباره مالیکت شهرخودرو صحبت وجود دارد و ما نمی‌دانیم باید با کدام مرجع صحبت کنیم. از طرفی با هیات‌فوتبال و از طرف دیگر با حمیداوی صحبت کردیم اما نمی‌دانیم باید کدام عزیر توافق کنیم. البته مذاکرات اولیه انجام شده اما بعد از اینکه موضوع مالکیت باشگاه  شهرخودرو به نتیجه رسید، باید با خود آقای قاسمی‌نژاد هم صحبت کنیم و به توافق برسیم چون اعداد و ارقامی که مطرح شده با شرایط مالی باشگاه امکان پذیر نیست. ما دوست داریم این بازیکن را جذب کنیم اما انتظار داریم آقای قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی ببشتر به این باشگاه توجه کنند.

او در پاسخ به این سوال که با این شرایط پرسپولیس چطور توانست با فرشاد فرجی که در تیم شهر خودرو بازی می‌کرد، قرارداد امضا کند، گفت: من اطلاعی ندارم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 26

دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در خرمشهر

منتشر شده

در

توسط

دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در خرمشهر

ایسنا/خوزستان فرمانده انتظامی خرمشهر از دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ فرشاد کاظمی در بیان جزئیات این خبر گفت: در پی اعلام مرکز فوریت‎های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر تیراندازی افرادی در مراسم فاتحه خوانی در یک محله خرمشهر، بلافاصله دستگیری عاملان تیراندازی در دستور کار پلیس امنیت عمومی و ماموران انتظامی این شهرستان قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، وی افزود: ماموران پلیس با انجام کارهای اطلاعاتی محل اختفای ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی در چند عملیات غافلگیرانه دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی خرمشهر با تاکید بر این ‌که تخطی از قوانین و مقررات مربوط به حمل، نگهداری و استفاده از سلاح‌های گرم جرم محسوب می‌شود، تصریح کرد: پلیس علاوه بر نگاه پیشگیرانه، تاکید ویژه‌ای بر فرهنگ‌سازی، آموزش و همکاری سایر نهادها و دستگاه‌های مسئول داشته و بر این باور است که می‌توان سایر رسوم پسندیده را جایگزین رسم غلط تیراندازی در مراسم عزا و عروسی کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 26

دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای ۲۰۰ میلیاردی در چهارمحال و بختیاری

منتشر شده

در

توسط

دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای ۲۰۰ میلیاردی در چهارمحال و بختیاری

ایسنا/چهارمحال و بختیاری فرمانده انتظامی چهارمحال و بختیاری از دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای با ۲۰ فقره حکم جلب ویژه به اتهام کلاهبرداری و محکومیت مالی به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال خبر داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری پلیس چهارمحال و بختیاری، سردار منوچهر امان اللهی اظهار کرد: در پی صدور ۲۰ فقره حکم جلب ویژه به اتهام کلاهبرداری و محکومیت مالی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال برای یک متهم متواری، دستگیری متهم در دستور کار پلیس استان قرار گرفت.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: کارآگاهان پلیس آگاهی استان، با انجام اقدامات اطلاعاتی چند ماهه، مخفیگاه متهم را در استان مرکزی شناسایی و پس از اخذ نیابت قضایی متهم را در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر کردند.

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: متهم دستگیر شده در بازجویی‌های پلیسی به جرایم خود اعتراف کرد و پس از تشکیل پرونده برای طی کردن مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها