با ما همراه باشید

سیاسی

تروریست‌های تکفیری و نابودی «ایبلا»، اثر بزرگی که شناسنامه تمدن سوریه است/گزارش اختصاصی

منتشر شده

در

تروریست‌های تکفیری مورد حمایت محور آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع عرب طی یک دهه جنگ ویرانگر در سوریه به هیچ یک از آثار ارزشمند باستانی آن رحم نکردند که یکی از این آثار بزرگ تاریخی، شهر باستانی«ایبلا» است.

دمشق، «ایبلا»،‌ شهری با بافت سوری است که تاریخ آن ریشه در دوران باستان و بشریت دارد. این منطقه در دل خود یک سوم آثار باستانی سوریه را در هزار مکان باستانی جای داده است که برخی از آنها در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

آثاری مانند شهر باستانی «ایبلا» شاهدی زنده بر شکوه و تاریخ سوریه است که قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد باز می‌گردد.

ادلب که مورد حمله تروریسم و مزدوران جنگ‌ها قرار گرفت، آثار باستانی آن به خوراکی برای حشی‌گری تکفیری تبدیل شده است. در برابر وجدان جامعه جهانی تاریخ این شهر از دست رفت و از زیباترین بناهای تاریخی آن تهی شد و آنچه از آن باقی مانده بود، ویران شد.

«میمون فجر»، پژوهشگر آثار باستانی و مسئول گردشگری منطقه ادلب در این باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: در حقیقت، آثار باستانی ادلب، دنیا و به ویژه کارشناسان را شگفت زده کرده است. آثار باستانی در جای جای استان ادلب پراکنده است و این وضع، مصایب فراوانی به همراه آورد، به گونه ای که دستان جنایتکار، تخریب و نابودی، آثار باستانی استان ادلب را در همه جا هدف قرار داد.

ایبلا صرفا نام یک پادشاهی باستانی در سوریه قدیم در شمال غربی کشور نیست. ایبلا نام و عنوان تاریخی است که گروه‌های تروریستی بر آن سیطره یافتند و گروه تروریستی موسوم به «فیلق الشام» آن را به پادگانی نظامی تبدیل کرد و تونل‌های زیر زمینی، خاکریزها و اردوگاه‌های آموزشی در آن احداث شد.

آنچه حجم خونریزی زخم خونین آثار باستانی را دو برابر می‌کند، حفاری‌ها، خاک‌برداری با بولدوزرها و ماشین آلات سنگین است که طبقه‌ها و لایه‌های باستانی مهمی از تاریخ سوریه را نابود کرد که تاریخ آنها به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد باز می‌گردد.

«غازی علولو»، رئیس آثار باستانی و تاریخی ادلب به خبرنگار تسنیم می‌گوید: حقیقت این است که پادشاهی ابیلا، پادشاهی باستانی و قدیمی است که بسیاری از اسرار تاریخ را آشکار کرد و به آن ارزش‌های باستانی و جهانگردی جهانی افزود؛ البته در سطح ملی رهاوردهای بیشتری داشت به طوری که اولین زبان عربی در این منطقه کشف شد که مردم ایبلا به آن صحبت می‌کردند. اولین فرهنگ لغت و اولین نت موسیقی در اینجا کشف شد، همچنین حدود 17 هزار کتیبه در آن کشف شد.

گروه‌های تروریستی، آثار باستانی به سرقت رفته ادلب را به عنوان کالا برای تجارت و تأمین منابع مالی به خدمت گرفتند و تجارت آثار باستانی به منبع بزرگ ثروت برای باندهای قاچاق تبدیل شد که در ادلب و اطراف آن فعالیت می‌کنند.

منبع : تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

یک سال پس از انفجار بیروت؛ لبنان بیشتر در باتلاق فساد فرو می‌رود

منتشر شده

در

توسط

یک سال پس از انفجار بیروت؛ لبنان بیشتر در باتلاق فساد فرو می‌رود

“در زمین صفر آخرالزمانی لبنان، بوی گند موش‌های مرده هنوز در میان انبوه دانه‌های پوسیده برجا مانده از انفجار سیلوهای بیروت به مشام می‌رسد؛ انفجار فاجعه آمیزی که روح بیروت را در هم شکست.”

به گزارش ایسنا گاردین در گزارشی از بیروت امروز نوشته است: محتویاتی که باید به یک ملت غذا می‌داد هنوز بر ویرانه‌های بندر اصلی بیروت ریخته شده است.

یک سال پیش در این روزها، یکی از بزرگترین وقایع صنعتی کره زمین باعث یکی از بزرگترین انفجارها شد و شهری که در نقطه اوج قرار داشت، متلاشی کرد. ابر قارچ‌مانند مواد شیمیایی که در ۴ اوت ۲۰۲۰ بر فراز پایتخت لبنان بالا رفت و لرزشی که موج آن خانه‌ها و مغازه‌ها را ویران کرد، با وحشت در سراسر جهان مشاهده شد.

در میان هرج و مرج کشوری که اجازه داده بود این اتفاق برای مردم آن بیفتد، مطمئناً این لحظه، زمان تلافی و حسابکشی بود.

با این حال، در آستانه اولین سالگرد فاجعه، لبنان همچنان فلج است. تحقیقات در مورد این انفجار ساده و سطحی بوده و عاملان آن مانند همیشه از پاسخگویی دور هستند. بدتر از آن، برای اکثر لبنانیها، کمک‌های جهانی که در پی ویرانی وعده داده شد، همچنان توسط حاکمان این کشور نادیده گرفته شده و اکنون همه یک طرح نجات جهانی را برای نجات کشور ترجیح می‌دهند.

نیدال عثمان، از مقاطعه کاران ساختمانی در طرابلس می‌گوید: “چه کسی فکر می‌کرد کاسه گدایی ما اینقدر بزرگ و اینقدر خالی باشد. جهان باید به ما بخندد. آنها می‌خواستند پول بدهند و در عوض ناامیدی دریافت کردند. در حالی که آنها می‌خندند، ما گریه می‌کنیم.”

در ازای ۱۱ میلیارد دلار کمک، فرانسه خواستار اصلاحات ساختاری در حکومت و شفافیت در همه سطوح هزینه‌ها شده است. میلیاردها دلار دیگر از اروپا مشروط به ممیزی بانک مرکزی است.

در سالی که بیروت آواربرداری می‌کرد، ارزش پول لبنان ۱۵ برابر کاهش یافت. تورم بیش از حد، غذاهای اصلی را از دسترس بسیاری از مردم خارج کرده است. داروهای حیاتی دیگر یافت نمی‌شوند- یک دختر چهار ساله بر اثر نیش عقرب جان خود را از دست داد زیرا داروی ضد سم موجود نبود. و سوخت کافی برای تأمین برق نیست، یا مافیای خصوصی تولید برق هزینه‌های گزافی را برای این کار در نظر می‌گیرد.

انفجار، اختلال عملکرد مطلق دولتی را مشخص کرده است که در همه اهداف شکست خورده است. طبقه سیاسی آن هنوز قادر به تشکیل دولت نیست و هنوز بر سر تخصیص وزارتخانه‌ها به عنوان ابزاری برای تقویت قوای خود نزاع می‌کند. به همین ترتیب، موسسات دولتی نیز تابع جناح بازی هستند. ذخایر بانک مرکزی این کشور در سایه الزامات اجباری کاهش یافته است، لبنانی‌ها به سوری‌ها و دیگر مردمان رها شده منطقه ملحق شده‌اند تا با قایق به مدیترانه بروند و از شرایط خود فرار کنند. و هیچ راه حلی بجز طرح نجات گسترده بین‌المللی وجود ندارد که به معنای نفی حکومتی است که ۳۰ سال پس از پایان جنگ داخلی حاکم بوده است.

همچنان که مردم بهای سقوط کشورشان را پرداخت می‌کنند، برخی به این دیدگاه روی آورده‌اند که مبانی و پایه‌های مفهوم “دولت” در همه سطوح آن دارای اشکال و نقص بوده است. از امپراتوری عثمانی گرفته تا قیمومیت فرانسه، قیمومیت سوریه، خرابی‌های جنگ داخلی و سپس سیستم رانتی که به دنبال توافقنامه طائف در سال ۱۹۹۱ و پایان درگیری‌های داخلی منعقد شد، لبنان هیچگاه روی آرامش را ندیده است. اما به ویژه سه دهه گذشته، زمینه‌های سقوط آن فراهم شده است.

نورا بوستانی، مدرس روزنامه نگاری در دانشگاه آمریکایی بیروت که درگیری‌ها و پیامدهای آن را پوشش می‌دهد، می‌گوید: “بعد از طائف، [فرماندهان جنگ] به جای آنکه به خاطر ادامه دادن جنگ مجازات شوند، جایزه گرفتند. آنها به شهر رفتند. سوری‌ها می‌دانستند که اتفاقی در حال رخ دادن است و آنها نیز خواهان آن بودند که بخشی از اقدام باشند. برای حفظ صلح، نوعی تساوی و تقسیم سهم به وجود آمد و این باعث ایجاد فرهنگ مصونیت و بعد به قاعده و هنجار تبدیل شد.

بوستانی، با اشاره به نخست وزیر سابق که ریاست بازسازی پس از جنگ لبنان را برعهده داشت و ثروت هنگفتی را در این راه جمع آوری کرد، می‌گوید: “رفیق حریری با بازسازی حرکت خود را آغاز کرد. عربستان سعودی و سوریه در بازسازی لبنان، ایجاد شبکه‌های حمایتی و حوزه‌های نفوذ، نقش مهمی در امور این کشور ایفا کردند، ثروت، توسعه و زندگی ظاهری که به بیروت آورده شد، بر حلقه حریری تاثیر خود را گذاشت. توافق این بود که این امر برای حفظ آرامش اتفاق بیفتد. همه آنها سر در آخور داشتند. آنها کمک‌ها و پول را از صندوق‌های بزرگ کمک برداشتند و فقط به سرقت ادامه دادند. پول زیادی برای نهادسازی وجود داشت اما تقریباً هیچ مبلغی در این راه خرج نشد.”

هفته گذشته، لبنان ثروتمندترین مرد این کشور یعنی نجیب میقاتی را که دو بار نخست وزیر و ساکن فقیرترین شهر آن یعنی طرابلس بوده است بار دیگر به عنوان نخست وزیر معرفی و وی را مأمور تشکیل دولت کرد. در ۱۲ ماه گذشته، سعد حریری، یکی دیگر از رهبران سابق و فرزند رفیق حریری نتوانست این کار را انجام دهد – ترکیبهای مختلف کابینه وی توسط رئیس جمهور این کشور، میشل عون رد شد.

خلدون شریف، تحلیلگر و کهنه سرباز لبنانی مستقر در طرابلس می‌گوید: “آنچه اکنون در حال رخ دادن است، درگیری بین دو پروژه، دو ایده است. مردم باید درک کنند که فساد، سیستم اینجاست. این امر از زمان اجرای طائف در سال ۱۹۹۱ تأیید شد. همه هدایایی دریافت کردند. دوران بزرگنمایی بود. همه شروع به سرقت پول کردند و به این کار تشویق شدند. با توجه به سیستم ایجاد شده در آن زمان، هیچ شانسی برای حالت عادی وجود ندارد. هر شغلی – برق، آب، جمع آوری زباله، بازسازی – همه اینها برای مردم لبنان بسیار بیشتر از آنچه باید هزینه داشت زیرا هزینه‌های هنگفتی به بازیگران سیاسی پرداخت می‌شد. چه چیزی تغییر کرد؟ حزب‌الله قوی‌ترین بازیگر کشور شد.”

برخی روزها، قبل از شروع گرمای شدید تابستان، کارگران بندر، موش‌های مرده را از سیلوهای دانه جمع آوری می‌کنند و آنها را به خلیج می‌اندازند. ابو هیثم، افسر یکی از سرویس‌های امنیتی می‌گوید: “بوی آنها بسیار بد است”. برای ابوهیثم و دیگر لبنانی‌ها این جوندگان متعفن انباشته شده در سیلوها نماد خیانت به کشوری است که هرگز واقعاً به آن خدمت نشده و بعید به نظر می‌رسد بعد از این هم کاری انجام شود.

یار حدید، دانشجوی ۲۴ ساله، که مانند خواهر و برادرهایش می‌خواهد به بلژیک برود، می‌گوید: “اگر اکنون زمان تغییر نیست، پس کی است؟ آیا باید قبول کنیم که لبنان این گونه است؟ اگر بازیگران منطقه‌ای و اروپایی‌ها موافقند که کشور باید ساخته شود، یا باید یاری کنند تا خراب شده و دوباره ساخته شود یا باید در این مورد صادق باشند که ما محکوم به نابودی هستیم.”

ادامه مطلب

سیاسی

دفاع مقدس تجلی‌گاه حقانیت، استقلال و هویت نظام بود

منتشر شده

در

توسط

دفاع مقدس تجلی‌گاه حقانیت، استقلال و  هویت نظام بود

دومین نشست ستاد برنامه‌ریزی مراسم‌ و مناسبت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال جاری به‌منظور هماهنگی برنامه‌های بزرگداشت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی، روز یکشنبه ۱۰ مردادماه با حضور معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در سالن جلسات معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد برگزار شد.

به گزارش ایسنا، سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در این نشست با اشاره به هماهنگی و هم‌افزایی برنامه‌های بزرگداشت سالروز ورود آزادگان و هفته دفاع مقدس، گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان نهاد متولی شهدا و ایثارگران نقش مهمی برای ترویج و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت با برگزاری یادبود شهدا و آزادگان و گرامیداشت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی و هفته دفاع مقدس دارد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به دلیل آغاز پیک پنجم گسترش ویروس کرونا برای برگزاری برنامه‌های بزرگداشت سالروز ورود آزادگان و هفته دفاع مقدس خاطرنشان کرد: نگاه ما برای برگزاری ابن برنامه‌ها این است که این برنامه ها هدفمند بوده و بتواند بر مخاطبان تأثیرگذار باشد.
وی با اشاره به برنامه‌های بزرگداشت سالروز ورود آزادگان و هفته دفاع مقدس در مکان‌های عمومی از جمله گلزارهای شهدا و در بیمارستان‌ها عنوان کرد: همانند برنامه‌های سال‌های گذشته از جمله حضور آزادگان در بیمارستان و تجلیل از مدافعان سلامت تدبیری صورت بگیرد که این برنامه‌ها دارای جاذبه‌ی خلاقانه  و اثرگذار باشد.
سردار سلیمانی با بیان اینکه دفاع مقدس ما تجلی‌گاه حقانیت، استقلال و  هویت نظام بود، گفت: دنیا ما را از دریچه سال‌های دفاع مقدس تجزیه و تحلیل می‌کند برای همین باید برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاش کرد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد با اشاره به نقش بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تجلیل فرهنگ ایثار و شهادت عنوان کرد: بنیاد افضل‌ نهادها است و باید به عنوان مرجع و محلی برای رجوع ایثارگران باشد تا بتوانند در این نهاد احساس آرامش و تعلق‌خاطر داشته باشند. اگر بخواهیم در بنیاد شهید و امور ایثارگران اثرگذار باشیم باید به خط بزنیم و وارد میدان عمل شویم. رسالت ما ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و باید در وهله اول حرف برای گفتن داشته باشیم و به آن عمل کنیم.
سردار سلیمانی با تأکید بر مشارکت جدی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ستاد گرامیداشت دفاع مقدس گفت: باید حضور چشم‌گیری در برنامه‌های دفاع مقدس داشته باشیم و بنیاد شهید و امور ایثارگران به صورت برنامه‌محور نقش فعالی در برگزاری برنامه‌های بزرگداشت سالروز ورود آزادگان به کشور ایفا کند.

ادامه مطلب

استانها

اعلام نتایج قطعی و نهایی انتخابات شورای اسلامی شهر تبریز

منتشر شده

در

توسط

اعلام نتایج قطعی و نهایی انتخابات شورای اسلامی شهر تبریز

  فرمانداری شهرستان تبریز، با صدور اطلاعیه‌ای نتایج قطعی و نهایی انتخابات شورای اسلامی شهر تبریز را پس رسیدگی به شکایات اعلام کرد.

در این اطلاعیه آمده است:

پیرو آگهی قبلی، بدینوسیله به آگاهی عموم اهالی حوزه انتخابیه شهر تبریز تابع بخش مرکزی شهرستان تبریز می‌رساند که بعد از بررسی شکایات و بررسی‌های قانونی، افراد زیر به عنوان افراد منتخب معرفی می‌شوند:

اعضای اصلی شورای شهر:

۱- خانم حکیمه غفوری نام پدر غفور دارای ۴۰۶۵۹ رأی

۲- آقای محمدحسن اسوتچی نام پدر علی دارای ۳۳۳۸۵ رأی

۳- آقای روح‌الله رشید کرشان نام پدر حمداله دارای ۳۱۶۹۳‌ رأی

۴- آقای رسول برگی خلجان نام پدر محمدعلی دارای ۲۸۴۶۸ رأی

۵- آقای غلامرضا احمدی ملامحمود نام پدر اسداله دارای ۲۳۱۳۶ رأی

۶- آقای شهرام دبیری اسکویی نام پدر رحیم دارای ۲۱۸۸۱ رأی

۷- آقای‌ پرویز هادی باسمنج نام پدر خداویردی دارای ۲۱۰۳۵ رأی

۸- آقای فریدون بابائی اقدم نام پدر علی دارای ۲۰۴۵۲ رأی

۹- آقای روح‌الله دهقان‌نژاد نام پدر جعفردارای ۲۰۲۰۳ رأی

۱۰- آقای سید کاظم زعفرانچیلر نام پدر میر داود دارای ۱۹۶۳۸ رأی

۱۱- آقای‌ علیرضا نوای باغبان نام پدر مصطفی دارای ۱۹۳۶۳ رأی

۱۲- آقای احد صادقی مقبره نام پدر کاظم دارای ۱۹۱۳۷ رأی

۱۳- آقای یاسین بجانی نام پدر علی دارای ۱۸۲۰۲ رأی

و اعضای علی‌البدل شورای شهر:

۱- آقای اسماعیل چمنی نام پدر بلوت دارای ۱۸۰۶۷ رأی

۲- آقای علی راستی نام پدر عبدالمحمد دارای ۱۷۳۰۸ رأی

۳- آقای داود امیرحقیان نام پدر محمود
دارای ۱۷۰۲۲ رأی

۴- آقای علی آجودان‌زاده نام پدر سیف‌اله دارای ۱۶۷۰۵ رأی

۵- آقای محمدحسین جعفری نام پدر حیدرعلی دارای  ۱۶۶۰۴ رأی

۶- آقای داود شعبانی فرد نام پدر غلام دارای ۱۴۷۹۷ رأی

۷- آقای محرم محمدزاده قره‌بلاغ نام پدر محمود دارای ۱۴۰۷۰ رأی

۸- آقای محرم علیزاده نام پدر کامران دارای ۱۳۷۵۶ رأی

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها