با ما همراه باشید

اقتصادی

تعطیلی ۲۰درصد اسباب بازی فروشی‌های همدان در سایه کرونا

منتشر شده

در

تعطیلی ۲۰درصد اسباب بازی فروشی‌های همدان در سایه کرونا

ایسنا/همدان رئیس اتحادیه خرازی فروشان استان همدان گفت:شرایط کرونا ۲۰ درصد اسباب بازی فروشی‌های سطح شهرستان همدان را به تعطیلی و ابطال پروانه کسب کشانده است.

امیر گلبخش در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تعداد  ۴۷ واحد اسباب بازی فروشی کودکان در سطح شهرستان همدان، اظهار کرد: پیش از کرونا تعداد ۵۷ اسباب فروشی در سطح شهرستان دارای فعالیت بودند که به دلیل شرایط کرونا و کسادی بازار در دوسال گذشته تعداد ۱۰ واحد از اسباب بازی فروشی‌های شهرستان اقدام به تعطیلی و ابطال پروانه کسب خود کرده‌اند.

وی با بیان اینکه شرایط کرونا ۲۰ درصد اسباب بازی فروشی‌های سطح شهرستان همدان را به تعطیلی و ابطال پروانه کسب کشاند و اسباب بازی فروشی‌های این شهرستان  از شرایط کرونا  ۷۰ درصد دچار آسیب شدند،افزود: در دو سال گذشته به  دلیل  شیوع کرونا و کاهش  میهمانی‌ها و کادو و جشن و کمتر بیرون آمدن کودکان میزان فروش واحدهای  اسباب بازی فروشی نیز کاهش یافته، ضمن اینکه کاهش قدرت خرید مردم  و افزایش قیمت نیز در کسادی بازار اسباب بازی فروشان بی‌تاثیر نیست.

افزایش بیش از صد درصدی قیمت اسباب بازی در سه سال گذشته

گلبخش با اشاره به افزایش بیش از صد درصدی قیمت اسباب بازی در سه سال گذشته، خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیشتر خرید مردم در زمینه اقلام خوراکی بوده و خرید اسباب بازی به علت کاهش قدرت خرید خانواده‌ها کاهش یافته که این امر اسباب بازی فروشی‌ها را نیز کساد کرده است.

۶۰ درصد اسباب بازی‌های کشور وارداتی است

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد اسباب بازی‌ها در کشور وارداتی هستند و اسباب بازی‌های وارداتی به نسبت دو تا سه سال پیش، دو و حتی سه برابر افزایش قیمت داشته اند، یاد آور شد:در فروش اسباب بازی سعی بر آن است که مشتریان گرایش به سمت اسباب بازی‌های تولید داخل داشته باشند اما متاسفانه به دلیل تنوع و کیفیت پایین اسباب بازی‌های داخلی، بیشتر رغبت کودکان و مشتریان و خانواده‌ها در خرید اسباب بازی به سمت تولیدات خارجی است.

گلبخش که خود یکی از تولید کنندگان اسباب بازی است، خاطر نشان کرد: در تولید اسباب بازی داخلی وقتی تنوع مواد اولیه وجود ندارد و مواد اولیه نداریم مجبور به تکرار تولید یک کار هستیم و در تولید اسباب بازی قادر به تنوع تولید نیستیم ضمن اینکه هزینه های بالا  مواد اولیه و مشکلات تهیه مواد اولیه نیز در این امر بی تاثیر نیست.

تنوع بالای اسباب بازی های وارداتی

رئیس اتحادیه خرازی  فروشان استان همدان ادامه داد: تنوع اسباب بازی‌های خارجی بالاست و این امر موجب شده که مشتریان در خرید هر نوع از اسباب بازی‌های مختلف دارای حق انتخاب بالایی باشند در حالی که در تولید اسباب بازی‌های ایرانی یک اسباب بازی داخلی شاید تنها دارای دو یا سه مدل بوده که این امر حق انتخاب مشتری را خواهد کاست.

وی  افزود: با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با حمایت از تولیدات داخلی متاسفانه حمایت از تولید کنندگان داخلی بویژه تولید کنندگان اسباب بازی داخلی بسیار کم است که توجه ویژه مسئولین به این امر را می‌طلبد.

گلبخش در ادامه با اشاره به تسهیلات کرونایی اسباب بازی فروشی‌ها نیز خاطر نشان کرد: این تسهیلات با سقف ۱۲میلیون تومان به دلیل سخت‌گیری در ضمانت‌ها و سخت‌گیری در  شرایط دریافت موجب آن شد که بسیاری از همکاران از اخذ این تسهیلات منصرف شوند و حتی بسیاری  موفق به اخذ نشوند.

نقش مهم اسباب بازی در پرورش افکار و شخصیت کودکان

وی همچنین با بیان اینکه اسباب بازی در پرورش کودکان از نقش مهمی برخوردار بوده و با اسباب بازی می‌توان شخصیت کودکان را پرورش داد، اظهار کرد: در جلسه‌ای با کانون پرورش فکری استان همدان از کانون پرورش فکری درخواست کردیم که باید طرح‌هایی به تولیدکنندگان و واردکنندگان اسباب بازی داده شود که اسباب بازی‌های خود را بر اساس آن وارد و یا تولید کنند.

گلبخش با تاکید بر اینکه اسباب بازی و جعبه‌های آن با تصاویر و نقاشی‌های نامتعارف به روحیه کودکان و فرزندان آسیب می‌زند و نوع این اشکال و تصاویر در افکار کودکان تاثیر دارد، خاطر نشان کرد: در صورتی که این نوع از اسباب بازی‌ها ساماندهی نشوند دشمنان با تبلیغات پررنگ، فرزندان و کودکانمان را به سمت فرهنگ خود جذب خواهند کرد.

رئیس اتحادیه خرازی فروشان استان همدان با اشاره به برخی  از مناسبت‌های غربی چون ولنتاین، جشن هالووین و … افزود: این فرهنگ‌ها متعلق به فرهنگ ایرانی اسلامی نیست اما متاسفانه به دلیل تبلیغات پررنگ رسانه‌های غربی در فضای مجازی و نیز تبلیغات در تصاویر مربوط به این مناسبت‌ها و جشن‌ها در نوع اسباب بازی ،لوازم التحریر،پوشاک، برنامه‌های کودک و انیمیشن و روانه شدن آن به بازارهای بسیاری از کشورهای اسلامی موجب آن شده که بسیاری از کودکان و خانواده‌ها حتی در کشور ما به سمت این فرهنگ‌ها و رسوم رغبت و تمایل پیدا کنند و متقاضی استفاده از چنین کالاهایی با چنین تم‌ها باشند ضمن اینکه مشتریان و خریداران برای استفاده از تم‌هایی مانند هالووین، مناسبت‌های ولنتاین نیز در بین مشتریانمان به چشم می‌خورد.

ضرورت تبلیغات پررنگ فرهنگ ایرانی و اسلامی در اسباب بازی‌ها

گلبخش با تاکید بر اینکه باید رسانه ملی، رسانه‌های دیداری و شنیداری، فضای مجازی کشور تبلیغات فرهنگ ایرانی اسلامی را در برابر تبلیغات قوی دشمنان پررنگ تر کنند و کودکانمان را با فرهنگ اصیل ایرانی  و اسطوره‌ای ایرانی بیش از پیش آشنا کنند، بیان کرد: بدون شک این اقدام موجب آن خواهد بود که کودکان با آشنایی با فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی خود مشتاق فرهنگ اصیل و اسطوره‌های اصیل ایرانی شده و خواستار تم‌ها و اسباب بازی‌هایی با اشکال و تصاویر اسطوره‌های ایرانی باشند و قطعا فروشندگان نیز بسته به خواسته بازار نسبت به  تهیه اجناس خود اقدام می‌کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

دستور رئیس جمهور برای تامین داروی بیماران اس.ام.ای

منتشر شده

در

توسط

دستور رئیس جمهور برای تامین داروی بیماران اس.ام.ای

رئیس جمهور با حضور در جمع نمایندگان خانواده بیماران SMA، مشکلات و نگرانی‌های آنان را مورد بررسی قرار داد.

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی دیروز هنگام خروج از ساختمان مجلس شورای اسلامی در جمع خانواده‌های بیماران SMA حضور یافت و به آنان قول دیدار جداگانه داد که صبح امروز پنجشنبه در حاشیه جلسه فوق‌العاده دولت برای بررسی بودجه ۱۴۰۱ با تعدادی از نمایندگان خانواده‌های آنان دیدار و درباره نیازها و مشکلات شان گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهور در این دیدار پس از شنیدن دغدغه‌ها و نگرانی خانواده بیماران و گزارش وزیر بهداشت و مسئولین ذیربط در زمینه روش‌های تامین دارو برای بیماران خاص از جمله SMA دستور داد، داروی مورد نیاز بیماران در اسرع وقت برای یک دوره زمانی میان‌مدت و بلندمدت تهیه و با سازوکار مناسب در اختیار خانواده بیماران قرار گیرد و همزمان مراکز دانشگاهی و دانش‌بنیان نیز، اثربخشی آن را مورد بررسی قرار دهند تا بعد از اتمام این دوره، تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شود.

رئیسی بیماران خاص را فرزندان خود و اعضای دولت دانست و گفت: دولت رسیدگی و تامین داروهای بیماران به ویژه بیماری‌های خاص را وظیفه خود می‌داند و باید هر کاری که برای کاهش آلام خانواده‌ها و درمان فرزندان‌شان لازم است انجام شود.

رئیس جمهور خطاب به وزیر بهداشت گفت: اکنون که در حال تدوین بودجه ۱۴۰۱ هستیم اعتبار مورد نیاز و ضروری برای بیماری‌های خاص را هم پیشنهاد بدهید که در بودجه گنجانده شود.

رئیسی همچنین از مسئولان وزارت بهداشت خواست با همت مضاعف تلاش کنند تا مشکل و دغدغه خانواده بیماران حل شود و توجه داشته باشند که زیاد شدن تعداد بیمار از مسئولیت‌ آنها نمی‌کاهد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اقتصادی

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

منتشر شده

در

توسط

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

گر چه طی سال‌های گذشته الزام قانون برای دسترسی عمومی به اطلاعات حقوق کارکنان اجرایی نشده است ولی به استناد وعده اخیر معاون رئیس جمهوری باید به زودی این اتفاق رخ دهد.

 در اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا است و طی آن تمامی دستگاه‌های مشمول باید نسبت به اعلام میزان ناخالص پرداختی به هر یک از کارکنان اقدام کند، اما در همین بند قانونی تاکید شده دولت امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم به این اطلاعات را فراهم آورد.

با این وجود در سال پایانی برنامه ششم توسعه حتی ورود اطلاعات حقوقی از سوی دستگاه‌های مشمول در سامانه تکمیل نشده و برخی ورود هم نکرده‌اند و در همین رابطه اخیرا با اعلام سازمان اداری و استخدامی، شرط پرداخت حقوق، ورود اطلاعات به سامانه ثبت حقوق و مزایا اعلام شد.

وعده معاون رئیس جمهور برای دسترسی به اطلاعات حقوق

اما دسترسی به اطلاعات بر اساس قانون چگونه خواهد بود موضوعی است که اخیرا لطیفی -رئیس سازمان اداری و استخدامی و معاون رئیس جمهوری-به نوعی وعده آن را داده است؛ به طوری که در اظهاراتش گفته «دسترسی به اطلاعات پرداختی‌ها برای نهادهای نظارتی و عموم در قانون تکلیف شده که انشاالله این اتفاق صورت می گیرد.»

دولت دوازدهم که اعلام نکرد

این وعده در حالی مطرح شده و به مطالبه‌ای در اجرای قانون شفاف سازی پرداخت کارکنان خواهد بود که در دولت قبل با وجود درخواست‌هایی که در اجرای این بند از قانون برنامه ششم توسعه وجود داشت،  سازمان اداری و استخدامی اعلام کرده بود که با اینکه مسئول راه اندازی سامانه است اما نه مکلف به باز کردن دسترسی به این اطلاعات بوده و نه مجوز آن را دارد که سامانه را برای عموم باز کند.

انصاری -رئیس وقت سازمان اداری و استخدامی- این موضوع را مشروط به موافقت دولت دانسته و تاکید داشت که تصمیم گیری درباره دسترسی عموم به اطلاعات حقوقی مدیران به دولت بستگی دارد و هر زمان که این مجوز را  صادر کند، دسترسی به اطلاعات پرداختی مدیران فعال خواهد شد.

دولت سیزدهم به قانون عمل می‌کند؟

به هر حال اینکه در صورت تکمیل فرآیند اطلاعاتی حقوق دستگاه‌ها در سامانه ثبت حقوق و مزایا، دولت فعلی به قانون عمل خواهد کرد و وعده رئیس سازمان اداری و استخدامی تا چه حد عملیاتی خواهد شد هم به نوعی به انجام تعهد دولت به اجرای قانون برنامه ششم توسعه بستگی دارد.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

منتشر شده

در

توسط

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت الله امینی احوالپرسی کرد.

به گزارش ایسنا،‌ در پی کسالت آیت‌الله امینی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن احوالپرسی، برای ایشان دعا و آرزوی سلامتی و بهبود کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها