کد خبر : 204081
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱ - ۵:۲۲

تفاوت حق سنوات و پایه سنوات را دو دقیقه ای یاد بگیرید!

تفاوت حق سنوات و پایه سنوات را دو دقیقه ای یاد بگیرید!

  از طرف شرکت حسابداری خوب میخوام بهتون بگم که اگر برای شما هم این سوال پیش اومده که حق سنوات چیست و تفاوتش با پایه سنوات چیه با ما همراه بشید تا دو دقیقه ای بهتون یاد بگیریمش…   حق سنوات چیست؟ حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که کارفرما در هر حالت

 

از طرف شرکت حسابداری خوب میخوام بهتون بگم که اگر برای شما هم این سوال پیش اومده که حق سنوات چیست و تفاوتش با پایه سنوات چیه با ما همراه بشید تا دو دقیقه ای بهتون یاد بگیریمش…

 

حق سنوات چیست؟

حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که کارفرما در هر حالت موظف به پرداخت آن به کارگر است . حق سنوات یا پاداش پایان  خدمت مبلغی است که کارگر هنگام فراغت از کار از قبیل بازنشستگی از کار افتادگی فوت و استعفا و غیره دریافت می کند و میزان آن معادل یک ماه آخرین مزد ثابت دریافتی کارگر است.

 

در روزهای آخر سال یا به هنگام بازنشستگی، از کار افتادگی، فوت، استعفا یکی از مهمترین موضوعات محاسبه سنوات کارمندان می باشد. حق سنوات با عنوان مزایای پایان کار یا مزایای پایان خدمت می شناسند، که طبق قانون کار ماده  ۲۱ مبلغی معادل اخرین حقوق دریافتی کارگران می باشد، که از طریق کارفرما با پایان کار یا فسخ قرارداد می بایست پرداخت گردد. اگر فردی کمتر از یکسال کارکرد داشته باشد مشمول حق سنوات نمی باشد. مبلغ سنوات را می توان در پایان هر سال به همراه عیدی و پاداش، به حساب کارگران واریز کردو به اصطلاح بصورت سالانه سنوات را تسویه کرد. نظر به اینکه پرداخت سنوات خدمت منوط به خاتمه قرارداد کار می باشد لذا در قراردادهای کار دائم، چنانچه در حین اجرای قرارداد کار از جمله در پایان هر سال خدمت کارگر، سنوات وی محاسبه و به وی پرداخت گردد این پرداخت ها علی الحساب تلقی و در حکم بدهی کارگر به کارفرما محسوب می شود و در خاتمه کار و قطع رابطه از کل مبلغ سنوات خدمت وی که بر اساس آخرین مزد کارگر محاسبه می شود کسر و مابقی آن به کارگر پرداخت خواهد شد.

 

پایه سنوات چیست؟

در تعاریف خدمات مالیاتی کارگرانی که حداقل یک سال سابقه دارند یا از پرداخت پایه سنوات آنها یک سال می گذرد مستحق دریافت پایه سنوات میباشند‌. پایه سنوات جزو مزد کارگران بوده و میزان آن هر ساله بر اساس مصوبات شورای عالی کار تعیین می گردد.

 

به دلیل اینکه حق سنوات جزو مزد دریافتی کارگر می باشد، لذا در محاسبه سنوات پایان کار ،عیدی و پاداش محاسبه خواهد شد.

 

پایه سنوات جزو مزد ثابت کارگر بوده و بایستی به همراه سایر مزایا و حقوق به طور ماهانه به کارگر پرداخت شود.

 

پایه سنوات مطابق با اعلام شورای عالی کار برای کارگاههایی که بر اساس طرح طبقه بندی مشاغل پیش می روند، بر اساس فرمول مشخص‌شده در بخشنامه دستمزدی وزارت کار پایه سنواتی برای آن‌ها واریز می‌گردد. اما آن دسته از کارگاه‌هایی که فاقد طرح طبق بندی مشاغل هستند، به‌شرط آن‌که نیروی کار دارای سابقه یک‌ساله در آن کارگاه باشند (دائم و موقت) مشمول پایه سنوات می‌شوند و یا یک سال از اخرین دریافت پایه سنواتشان گذشته باشد. در پایه سنوات سابقه کارگران در حقوق آن ها نمود پیدا می کند. کارگرانی که بیش از یک سال در محیطی مشغول بکار هستند حقوق متفاوتی با کارگرانی که تازه وارد سازمان شده اند، دارند. پایه سنوات بخش حمایتی حقوق محسوب می شود. طبق اعلام وزارت کار در سال ۹۲ تفاوتی بین کارگران قراردادی و رسمی در پرداخت حق  سنوات وجود ندارد و سنوات جبران کمبود حقوق به کارگران می باشد. این حق در صورتیکه بین کارکرد ان ها فاصله افتاده باشد نیز محق می شود.

 

تفاوت حق سنوات و پایه سنوات

 

دو تعریف قبلی تفاوت پایه سنوات و حق سنوات را روشن می‌کند. بعد از گذشت یک سال از کارکرد کارگر در یک کارگاه پایه سنوات به او تعلق می گیرد .

پایه سنوات مبلغی است که ماهانه به کارگر پرداخت میشود. ولی حق سنوات مبلغی است که در پایان سال یا هنگام قطع و پایان همکاری به دلایلی که اشاره شد به کارگر پرداخت میشود.

 

نحوه محاسبات حق سنوات

 

حق سنوات برای کارگرانی که یک سال تمام مشغول کار بوده اند برابر با یک ماه حقوق می باشد. و برای کارگرانی که کمتر از ۱۲ ماه کار کرده اند به این صورت می باشد

 حق سنوات برابر است با حقوق پایه تقسیم بر تعداد روزهای سال ،ضربدر روزهای کارکرد 

 

پایه سنوات سال ۱۴۰۱

 

همه شرکتهای خدمات حسابداری و فعالیت حوزه مالی از این موضوع آگاهند که پایه سنوات هر ساله  توسط شورای عالی کار مصوب می‌شود.

کارگرانی که در سال ۱۴۰۱ یک سال سابقه کار داشته باشند یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات گذشته باشد، روزانه مبلغ ۴۶۶۶۷ ریال به عنوان پایه سنوات پرداخت خواهد شد. مجموع این رقم در هر ماه معادل ۱۴۰ هزار تومان است که به کارگران شاغل در کارگاههای بدون طرح طبقه بندی مشاغل پرداخت خواهد شد.

بخشنامه شورای عالی کار در خصوص پایه سنوات

 • پایه سنوات شامل دانشجویان و دانش‌آموزانی که مشاغل تابستانی دارند نمی‌شود
 • پایه سنوات با سنوات خدمت (پاداش پایان کار) متفاوت است و طبق ماده ۲۴ کارفرما موظف است معادل آخرین حقوق کارگر را به‌عنوان پایان کار به وی بپردازد.
 • در سال ۱۴۰۱ میزان پایه سنوات ۷.۰۰۰ تومان است که به‌صورت روزانه به‌حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود
 • در سال ۹۷ میزان پایه سنوات ۱۷۰۰ تومان است که به‌صورت روزانه به‌حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • در سال  ۹۸ میزان پایه سنوات ۲۳.۳۳۳ ریال است که به‌صورت روزانه به‌حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • تعویض کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید نیز موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کارند بپردازد.
 • به کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکردشان سنوات تعلق می‌گیرد و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه وجود دارند مراجعه کنید.
 • اگر سال ۹۸ چهارمین سال کار یک کارگر باشد علاوه بر پایه سنوات این سال مبلغ سال‌های دیگر نیز به‌حساب وی به‌صورت تصاعدی منظور می‌شود.

 

بازخرید حق سنوات در زمان بازنشستگی

 

در خصوص بازخرید سنوات خدمت بازنشستگان باید بدانیم که بازنشستگان شاغل در واحد های مشمول قانون کار در صورت خاتمه قرارداد کار، کارفرما مکلف است به کارگر برای هر سال سابقه کار بر اساس آخرین حقوق مبلغی معادل یکماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید. بازنشستگانی که مجددا به کار اشتغال پیدا کنند، همانند سایر کارگران استحقاق دریافت سنوات پایان کار را دارند.

 

سنوات مشاغل سخت

 

کارگران به نسبت سابقه کارگاهی برای هر سال سابقه مشمول دریافت یکماه پاداش بازنشستگی کارگرانی که با داشتن سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور بازنشسته می شوند (حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور) ، همانند سایر قرار می گیرد.

تهیه شده توسط: شرکت حسابداری کاوش گویا ارقام با استفاده از منابع رسمی سازمان امور مالیاتی .

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.