با ما همراه باشید

اخبار 46

تنش جدید سیاسی در تونس، برکناری ۵ وزیر مورد تایید رئیس‌جمهوری

منتشر شده

در

تنش جدید سیاسی در تونس، برکناری ۵ وزیر مورد تایید رئیس‌جمهوری

در گام دیگر در مسیر تنش‌زایی و ضربه زدن به رئیس‌جمهوری تونس، نخست‌وزیر این کشور وزیرانی که مورد تایید رئیس‌جمهوری بودند، برکنار کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، دفتر نخست وزیری تونس اعلام کرد، هشام المشیشی، نخست وزیر این کشور تصمیم گرفت محمد بوستة وزیر دادگستری، سلوی الصغیّر وزیر صنعت، انرژی و معادن، کمال دقیش وزیر جوانان و ورزش، لیلی جفال، وزیر املاک دولتی و امور املاک و مستغلات و نیز عاقصة البحری، وزیر کشاورزی، منابع آبی و ماهیگیری را از سمت خود برکنار کند.

وزیرانی که از ترکیب دولت کنار گذاشته‌ شده‌اند، مورد حمایت و تایید قیس سعید، رئیس‌جمهوری این کشور بوده‌اند.

دفتر نخست وزیری تونس همچنین اعلام کرد: از تمامی راه‌حل‌های لازم برای تکمیل اصلاح کابینه استقبال می‌کنیم تا وزراء بتوانند وظایف خود را در چارچوب قانون اساسی آغاز کنند.

روابط بین سعید و المشیشی که مورد حمایت اخوان المسلمین است در سایه تنش بی‌سابقه‌ای به دلیل مخالفت رئیس‌جمهوری با اصلاح دولتی دچار تنش شده است.

در بیانیه نخست‌وزیری تونس آمده است: افرادی که اسامی‌شان می‌آید، تعیین شده‌اند که علاوه بر وظایف اصلی‌شان سرپرستی وزارتخانه‌های مطرح شده را برعهده خواهند داشت، به این ترتیب حسناء بن سلیمان برای وزارت دادگستری، محمّد بوسعید برای صنعت، انرژی و معادن، محمد فاضل کریم برای وزارت املاک و امور مستغلات، احمد عظوم برای کشاورزی و منابع آبی و ماهیگیری و سهام العیادی برای وزارت جوانان و ورزش در نظرگرفته شده‌اند.

از زمان اجرای اصلاح کابینه از دو هفته پیش سعید با ادای سوگند وزیران جدید در سایه مخالفت مردمی و سیاسی با این اصلاحات مخالفت کرده است.

۱۱ پست وزارتی بین مناقشه مجوزهای قانون اساسی در تونس معلق مانده که نخست‌وزیر را واداشت که بگوید: نگه داشتن وزیرانی که وظایف‌شان را شروع نکرده‌اند، ممکن نیست.

اصلاحات کابینه شامل بهداشت، کشور، انرژی، دادگستری، صنعت، املاک و مستغلات، محیط زیست، و ورزش و فرهنگ، کشاورزی می‌شوند که براساس آن وزیران مورد تایید کاخ قرطاج کنار گذاشته می‌شوند.

المشیشی ۱۶ ژانویه گذشته از تغییر ۱۱ پست وزارتی از مجموع ۲۵ پست خبر داد و ۱۰ روز بعد نیز پارلمان تونس آنها را تایید کرد. اما ریاست جمهوری بعد از این تاریخ مراسمی برای ادای سوگند تعیین نکرد و از شیوه اجرای اصلاحات در کابینه و عدم مشورت با ریاست‌جمهوری و غیبت زنان در پست‌های پیشنهادی انتقاد کرده است، او همچنین برخی وزیران را به فساد متهم کرده و روند اصلاح کابینه را غیرقانونی دانسته است.

راشد الغنوشی، رئیس پارلمان توسن نیز این بحران سیاسی را به مشکل ادغام دو سیستم ریاست‌جمهوری و پارلمانی ارجاع داده و تصریح کرده باید نقش رئیس‌جمهوری در سیستم کنونی نمادین است.

رئیس جمهوری تونس ژوئیه ۲۰۲۰ المشیشی را مأمور تشکیل دولت جدید کرد.

المشیشی نیز تصمیم گرفت یک کابینه تکنوکرات مستقل تشکیل دهد و ابتدای سپتامبر همان سال نیز رأی اعتماد پارلمان را گرفت.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها