با ما همراه باشید

انرژی

تهرانی‌ها هر روز معادل دریاچه چیتگر آب مصرف می‌کنند!

منتشر شده

در

مصرف آب تهران در ۱۲ اسفندماه ۱۴۰۰ به سه میلیارد و ۱۷۳ میلیون لیتر رسید؛ به عبارتی، تهرانی‌ها هر روز به اندازه یک دریاچه چیتگر آب مصرف می‌کنند.

ب محمدرضا بختیاری – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اعلام این مطلب و با بیان این‌که تهران از نظر منابع آبی در شرایط بسیار سختی است، گفت: تأمین آب تهران نیازمند مدیریت جدی مصرف است، افزود: سال گذشته آبی یکی از بدترین سال‌های نیم قرن اخیر بود و امسال شرایط از آن هم بدتر است؛ به طوری که در سال آبی جاری بارش‌ها ۳۰ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل و یکی از کم بارش‌ترین سال‌های ۵۰ سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به این‌که هر سال از مهر تا اسفندماه مصرف آب تهران زیر سه میلیون مترمکعب بوده است، گفت: امسال بجز چند روز محدود، هر روز مصرف بیش از سه میلیون مترمکعب بوده است و این مسئله نگرانی‌هایی را در خصوص مصرف آب در فصول گرم‌تر شکل داده است.

بختیاری با اشاره به اینکه مصرف کنونی آب تهران با سابقه مصرف سال‌های اخیر هم‌خوانی ندارد، اظهار کرد: از نظر منابع آبی، تهران در شرایط سختی قرار دارد. البته به‌دنبال ایجاد نگرانی در جامعه نیستیم اما برای تأمین پایدار آب در تهران و کاهش برداشت آب از دشت ممنوعه تهران لازم است که مشترکان مصرف خود را مدیریت کنند.

۱۰ درصد مدیریت مصرف ضروری است

مدیرعامل آبفای تهران با اشاره به این‌که مصرف آب در تهران بالا و منابع آن محدود است، گفت: مصرف آب تهران برابر با ۱۸ درصد کل مصرف کشور است.

البته به‌راحتی می‌توان ۱۰ درصد مصرف را مدیریت کرد. ۱۰ درصد صرفه‌جویی بدون آنکه آسیبی به کیفیت زندگی تهرانی‌ها وارد کند، ممکن است. ما در شرایطی قرار داریم که در این زمان از سال هر روز معادل سه میلیارد لیتر در تهران آب مصرف می‌کنیم و این بحران‌زا خواهد بود.

او ادامه داد: هر سال در این زمان مصرف آب تهران بیشتر از ۲.۸ میلیون متر مکعب در روز نبوده است. این نشان می‌دهد که می‌توان مصرف را مدیریت کرد. هفت تا ۱۰ درصد کاهش مصرف آب تهران تعیین کننده است. چراکه حدود ۳۰۰ هزار متر مکعب معادل مصرف ۱.۵ میلیون نفر را می‌توان از محل مدیریت مصرف آب تهرانی‌ها تأمین آب کرد.

طبق اعلام وزارت نیرو، وی اضافه کرد: اندکی اصلاح مصرف در تهران با ۱۰ میلیون نفر جمعیت، می‌تواند عدد قابل توجهی از منابع آبی کشور را آزاد کند و به همین خاطر ۱۰ درصد مدیریت مصرف در تهران عدد بسیار بزرگی برای منابع آبی کشور است.

۳۵ درصد مشترکان پرمصرف هستند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران ادامه داد: ۶۵ درصد تهرانی‌ها زیر الگو یا در حد الگو رعایت می‌کنند و تنها ۳۵ درصد پرمصرف هستند. از این میزان نیز پنج درصد تهرانی‌ها بسیار پرمصرف هستند و ۱۵ درصد از کل مصرف آب تهران را به خود اختصاص می‌دهند. به همین خاطر باید روی اصلاح مصرف این بخش بیشتر تمرکز کرد، به طوری که اکنون علاوه بر اصلاح تعرفه‌ها بر اساس قانون به‌دنبال آن هستیم که با این پنج درصد بسیار پرمصرف برخوردهای قانونی داشته باشیم تا مصرف خود را اصلاح کنند.

وی با اشاره به اینکه صرفه‌جویی به معنی این نیست که بهداشت را رعایت نکنیم، ادامه داد: «این صرفه‌جویی با لحاظ تمام مصارف ضروری به‌ویژه برای مقابله با بیماری کروناست. تنها باید مصارف غیرضروری مانند شست‌وشوی خودرو و حیاط و پر کردن استخر را متوقف کرد. در تهران آب شرب بسیار باکیفیتی به مردم تحویل می‌دهیم که استانداردهای بالایی دارد و با مشکلات فراوانی از فواصل زیاد (حدود فاصله ۱۵۰ کیلومتری با خط لوله) به تهران می‌رسد و صحیح نیست که آن را بی‌رویه هدر بدهیم.

مدیرعامل آبفای تهران با اشاره به اینکه در دو سال اخیر در سطح کشور تهران تنها کلانشهری که یک ساعت قطعی آب نداشت، گفت: باید مشترکان نیز همراهی لازم را برای تأمین پایدار آب داشته باشند.

بختیاری با بیان به این‌که وضعیت تأمین آب تهران در تابستان ۱۴۰۱ به میزان بارش‌ها تا زمان اوج مصرف ۱۴۰۱ بستگی دارد، افزود: ما سناریو را بدبینانه تنظیم می‌کنیم. به همین خاطر مصرف را باید کنترل کرد تا در تابستان غافلگیر و درگیر بحران نشویم.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی ما این است که در تابستان مصرف به ۳.۹ میلیون متر مکعب می‌رسد، ادامه داد: تاکنون سه میلیون اخطار برای مشترکان پرمصرف فرستاده‌ایم و اگرچه آب را قطع نکرده‌ایم، اما چنانچه این روند ادامه‌دار باشد، آب پرمصرف‌ها را قطع خواهیم کرد.

به گفته مدیرعامل آبفای استان تهران، عموم مردم که همان ۶۵ درصد خوش مصرف یا در محدوده الگو هستند، مشمول این قطعی آب نخواهند شد. بلکه نوک پیکان جریمه‌ها و قطعی آب به سوی ۳۵ درصد پرمصرف تهرانی است.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انرژی

تغییر مسیر فراورده‌های روس به سمت بازار ایران

منتشر شده

در

توسط

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: آنچه باعث نگرانی است موضوع فراورده‌ها است، روسیه روزانه حدود 2.5 میلیون بشکه صادرات فراورده‌هایی مثل ، گاز مایع ، روغن پایه ، مازوت و گازوئیل دارد که بازارهای کشورهای همسایه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

سیدحمید حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تصاحب بازار نفت ایران از سوی روسیه اظهار داشت: اخیرا کپلر که کشتی‌های نفتکش را ردیابی می‌کند، ادعا کرده که صادرات نفت ایران در ماه اوریل 34 درصد کاهش پیدا کرده است. از طرف دیگر خبرگزاری دیگری مدعی شده است که صادرات نفت روسیه به هند که رقم پایینی در حد 20 هزار بشکه بوده، الان به 600 هزار بشکه در روز  افزایش پیدا کرده است. همچنین بلومبرگ  ادعا کرده که روسیه در هر بشکه نفت  30 دلار تخفیف می‌دهد.

وی افزود: تا زمانی که اروپا نفت روسیه را تحریم نکرده خیلی نگرانی وجود ندارد چون روسیه می‌تواند 4.5 تا 5 میلیون بشکه نفت در روز  صادر کند که 50 درصد آن به اروپا می‌رود و همه کشورهای اروپایی نیز این میزان را خریداری می‌کنند، ممکن است روسیه بازارهایی مثل کانادا و امریکا را از دست بدهد که فعلا هند جایگزین شده و حدود 600 هزار بشکه در روز به این کشور صادر می‌کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: روسیه یک خط لوله هم به چین دارد که از قبل حدود یک میلیون بشکه نفت را در روز به این کشور انتقال می‌داد، بنابراین آن میزان نفت روسیه که بدون مشتری مانده و بارگیری شده و به سمت بازارهای جهانی حرکت می‌کند، رقم عمده‌ای نیست، اما قیمت‌های بازار را دچار مشکل می‌کند.

وی در ادامه بیان داشت: در هر حال قطعا با توجه به اینکه نفت و شرکت نفت روسیه تحریم نیست و امریکایی‌ها هم به چینی‌ها در این رابطه معافیت داده‌اند، چون نمی‌خواهند کمبود در بازار جهانی ایجاد شود، همه این موارد حکایت از این دارند که روس‌ها بالاخره سهم ما را خواهند گرفت و باید هشیار باشیم که در آینده نزدیک هیچ بعید نیست که سهم ما در بازار نفت چین کاهش پیدا کند.

حسینی تاکید کرد: آنچه باعث نگرانی است موضوع فراورده‌ها است، روسیه روزانه حدود  2.5  میلیون بشکه صادرات فراورده‌هایی مثل مازوت و گازوئیل دارد که بازارهای کشورهای همسایه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

وی گفت: بنابراین تحریم روسیه می‌تواند خطر بالقوه برای بازار انرژی ایران باشد و در این رابطه بهترین فرصت برای ایران این است که توافق برجام را احیا و به راحتی 600 هزار بشکه نفتش را روانه اروپا کند.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

انرژی

ایران اقدام به راه‌اندازی کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ در نطنز کرده است

منتشر شده

در

توسط

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی راه‌اندازی کارگاه جدید ساخت قطعات سانتریفیوژ توسط ایران در یکی از سالن‌های زیرزمینی کارخانه غنی‌سازی سوخت در تأسیسات نطنز شد.

 «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی راه‌اندازی کارگاه جدید ساخت قطعات سانتریفیوژ توسط ایران در یکی از سالن‌های زیرزمینی کارخانه غنی‌سازی سوخت در تأسیسات نطنز شد.

وی روز گذشته نیز مدعی شده بود که برخی پرسش‌های آژانس از ایران در خصوص کشف آثار اورانیوم در سه مکان، هنوز بی‌پاسخ مانده است.

مدیرکل آژانس با اشاره به افزایش قابلیت‌های هسته‌ای ایران، گفت که توان غنی‌سازی اورانیوم این کشور از زمان خروج دولت سابق آمریکا از توافق هسته‌ای، بیشتر شده است.

گروسی همچنین گفت که ایران در حال انتقال سانتریفیوژهای خود «به مکانی امن» است.

مدیرکل آژانس در ادامه با اشاره به جنگ اوکراین و افزایش تنش‌ها میان روسیه و غرب، گفت که به‌رغم این تحولات «ضرروی است که بر روی زمینه‌های مشترک کار کنیم» و نباید متوقف شویم چرا که به راه افتادن مسابقه تسلیحاتی به نفع هیچ‌کس نخواهد بود.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

انرژی

قیمت‌ برق؛ سرمایه‌گذار را فراری می‌دهد/ امسال خاموشی سراسری داریم؟

منتشر شده

در

توسط

یک عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت: ۵۵ درصد نیروگاه‌های کشور غیردولتی هستند، باید موجباتی فراهم شود که این سهم به ۷۰ درصد برسد و اجازه داده شود نیروگاه‌ها مستقیما در بورس انرژی برق بفروشند.

حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره احتمال خاموشی در سال جاری و زمان پیک مصرف اظهار داشت: باتوجه به روند رشد مصرفی که به طور سنواتی داریم و همچنین عدم سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاهی نسبت به رشد مصرف؛ پیش‌بینی‌ها بر کمبود برق و احتمال خاموشی در تابستان سال جاری است.

شرایط برای سرمایه‌گذاری آماده نیست

وی با بیان اینکه دولت طی سال‌های گذشته منابعی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه نداشت چراکه درآمدها و بودجه‌های عمرانی به پایین‌ترین حد خود رسیده، تصریح کرد: علاوه بر این بستر را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی که در یک اقتصاد تعریف شده و انرژی منابع مالی خوبی را از بازار سرمایه و بانکی به صنعت برق وارد کند، فراهم نکرده است. حتی علیرغم جذاب بودن بخش انرژی در دنیا امکان جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم وجود نداشته است.

افزایش کمبود برق در سال جاری

این عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت: بعد از امضای برجام سرمایه‌گذاران زیادی وارد ایران شدند، به طوری که شرکت‌هایی از فرانسه و آلمان برای سرمایه‌گذاری وارد ماهان کرمان و یزد شدند. اما ما روند بهبود مولفه‌های اقتصادیِ حوزه انرژی را انجام ندادیم و خواستیم به همان سبک‌های قدیم جلو برویم که نهایتا منجر به این شد که در سال‌های قبل خاموشی شدید اعمال شد. پارسال اعلام شد که 10 هزار مگاوات کمبود داشتیم و امسال هم سرمایه‌گذاری جدیدی صورت نگرفته و پروژه‌های نیمه‌تمام باقی مانده و اکنون پیش‌بینی این است که در سال جاری کمبود برق بیشتر احساس شود چون مصرف همچنان رشد حدود 8 درصدی را دارد و این به 10 هزار مگاوت کمبود پارسال اضافه می‌شود.

تعرفه‌ها مصرف برق خانگی را کاهش می‌دهند

وی بیان داشت: نیاز مصرف سال گذشته 57 هزار مگاوات بود و کل برقی که توانستیم در زمان پیک تامین کنیم 48 هزار مگاوات بوده است که منجر به این شد که روی صنایع و بعد بخش خانگی خاموشی اعمال شود. البته به نظر می‌رسد با سیاست‌هایی که امسال در زمینه افزایش تعرفه برق خانگی اتخاذ شده، مصرف کمتر شود اما در بخش صنعت موضوع مصرف برق نیست به قدری میزان هزینه تمام‌شده محصولات انرژی‌بر در ایران نسبت به دنیا پایین‌تر است که می‌توانیم 3 تا 4 درصد هزینه را روی انرژی اعمال کرد و از طرفی هم نمی‌توان یک‌شبه قیمت انرژی صنایع را بالا ببریم چون به هرحال نیاز داریم درآمدهای ارزی کشور حفظ شوند و صنایع بتوانند صادرات داشته باشند.

اجازه فروش برق در بورس داده شود

صالحی تاکید کرد: در هر حال نیاز است تصمیمی در دولت اتخاذ شود که در یک تا دو سال آینده این مشکل در کشور برطرف شود، پیشنهاد اینکه باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد و مهم‌‌ترین مسئله حل اقتصاد انرژی است.  55 درصد نیروگاه‌های کشور غیردولتی هستند، باید موجباتی فراهم شود که این سهم به 70 درصد برسد و اجازه داده شود نیروگاه‌ها مستقیما در بورس انرژی به صنایع؛ برق بفروشند، یعنی دولت از تعیین قیمت کنار برود، ساختارهای قدیمی و سرکوب قیمت کنار گذاشته شود. نیروگاه نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی دارد، بنابراین باید بتواند طی چند سال منابع خود را بازگرداند.

قیمت‌ها سرمایه‌گذار را فراری می‌دهند

وی با بیان اینکه با پایین آوردن قیمت، سرمایه‌گذار طرد می‌شود، گفت: به عنوان مثال اکنون قیمت تعیین‌شده برق هر کیلووات‌ساعت حدود 80 تومان است که به صنعت با نرخ 600 تومان فروخته می‌شود، بهای برق صادراتی هم 2500 تومان است. همان برق به بهانه اینکه گاز را ارزان در اختیار نیروگاه‌ قرار می‌دهند، 60 تا 70 تومان از نیروگاه‌دار خریداری می‌شود، بنابراین سرمایه‌گذار منتفع نمی‌شود که بتواند نیروگاه نیمه‌ساخته خود را تکمیل کرده و یا نیروگاه جدید بسازد.

صنعت و مردم چوب انحصار را می‌خورند

این کارشناس حوزه انرژی بیان داشت: اکنون اراده بر این است که بخش عمده‌ای از منابع وارد صنعت نیروگاه‌سازی شود، ولی مقاومت‌هایی هم وجود  دارد، چون دولت‌ها حاضر نیستند نقش مالکیتی و درآمدی را که تاکنون داشته‌اند از دست بدهند و این باعث می‌شود نه خود سرمایه‌گذاری کنند و نه شرایطی فراهم کنند که بخش خصوصی امکان فعالیت داشته باشد، در نتیجه چوب آن را صنعت و مردم می‌خورند.

امسال خاموشی سراسری داریم؟

وی در ادامه درباره احتمال blackout در سال جاری گفت: خوشبختانه شبکه برق ایران پایدار و منسجم است، تولید و مصرف در کشور ما در مرز 300 میلیارد کیلوات ساعت است که یک‌سوم این حجم در بخش صنایع مصرف می‌شود، زمان پیک مصرف در بخش صنعت خاموشی کنترل‌شده اعمال و همین باعث می‌شود بتوانیم از اوج مصرف و تابستان عبور کنیم، بنابراین قطعا به خاموشی سراسری نخواهیم رسید.

صالحی یادآور شد: البته این موضوع را نیز باید در نظر داشت که اعمال خاموشی برای بخش صنعت خسارت‌هایی هم در پی دارد، صنعت بخش درآمدزای کشور است در همه جای دنیا قیمت برق صنعتی از خانگی ارزان‌تر است چون ارزش افزوده، اشتغال و صادرات صورت می‌گیرد اما در کشور ما اولویت تامین برق خانگی است.

وی ابراز امیدواری کرد که مشکل ساختاری صنعت و اقتصادی انرژی حل، قیمت برق هم رقابتی شود. یعنی اگر از انحصار خارج شویم، در این صورت سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد و رونق بزرگی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها