با ما همراه باشید

اخبار 54

توضیحات سفیر روسیه درباره مانور مشترک با ایران و چین، سوخت نیروگاه بوشهر و همکاری‌های نظامی

منتشر شده

در

توضیحات سفیر روسیه درباره مانور مشترک با ایران و چین، سوخت نیروگاه بوشهر و همکاری‌های نظامی

سفیر روسیه در تهران در یک مصاحبه از برگزاری رزمایش نظامی– دریایی چند جانبه با حضور ایران و روسیه در شمال دریای هند در اواسط ماه فوریه سال 2021 خبر داد.

به گزارش ایسنا، لوان جاگاریان سفیر روسیه در جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک به سوالاتی درباره نیروگاه اتمی بوشهر، رزمایش های دریایی قریب الوقوع میان تهران و مسکو پاسخ داد و اعلام کرد که روسیه برای بحث در خصوص قرارداد جدید با ایران درباره مناسبات دوجانبه و ارزیابی مثبت دورنمای همکاری نظامی– فنی ابراز آمادگی کرده است.

متن این گفت وگو به شرح زیر است:

سوال؛ شما فکر نمی کنید که پاندمی ویروس کرونا باعث دشوار شدن روند گفت وگوی سیاسی میان مسکو و تهران ازجمله به این دلیل که تماس های مستقیم وجود ندارد، می شود؟ آیا امکان آن وجود دارد که نشست کمیسیون بین دولت ها درباره همکاری تجاری– اقتصادی در سه ماه اولیه 2021 برگزار شود و یا این تاریخ بازهم تغییر خواهد کرد؟

جاگاریان: البته، پاندمی ویروس کرونا باعث دشوار شدن فرایند گفت وگو و مذاکره میان مسکو و تهران شده است اما سفرهای شخصیت های رسمی دو کشور هرچند به اندازه سابق نیست در این دوران دشوار نیز انجام می شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال، چندی پیش در 26 ژانویه 2021  محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران سفری به مسکو داشت که در آنجا در فرمت کامل دیپلماتیک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مذاکراتی انجام شد. در ماه اوت سال 2020 نیز لئونید اسلوتسکی، ریاست کمیته امور بین الملل دومای کشوری روسیه سفری به تهران داشت. حل و فصل بحران سوریه پاییز سال گذشته در جریان سفر الکساندر لاورنتیف، نمایده ویژه ریاست جمهوری روسیه به ایران مورد بحث قرار گرفت.

سفیر روسیه افزود: فقدان تماس های دوجانبه تا حدودی با برگزاری کنفرانس های ویدئویی جبران شد که در جریان برگزاری آن‌ها مسائل مهم در دستور کار روسیه – ایران و مسائل بین المللی بررسی شد اما اگر صادقانه بگوئیم این نوع فرمت‌ها نمی تواند جای تماس های مستقیم را بگیرد. آنچه به برگزاری نشست نوبتی کمیسیون دوجانبه روسیه و ایران در عرصه تجاری –اقتصادی مربوط می شود، زمان برگزاری آن بین روسای دوم این کمیسیون، نیکلای شولگین، وزیر انرژی روسیه و رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران به توافق خواهد رسید. تا آنجا که ما می دانیم شرکا با در نظرگرفتن وضعیت اپیدمولوژی کشور خود، برگزاری این نشست را تا قبل از فرا رسیدن سال نوی ایران (21 ماه مارس) اعلام خواهند کرد.

سوال؛ آیا روسیه و ایران روی امضای پیمان جدید درباره اصول تعامل و همکاری کار خواهند کرد که بعدا جایگزین پیمان قبلی شود که در سال 2001 به امضا رسید و یا پیمان کنونی بطور خودکار تمدید خواهد شد؟

لوان جاگاریان: در حال حاضر کاری درخصوص امضای پیمان جدید در جریان نیست. هم اکنون بر اساس پیمان امضا شده توسط فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران در 12 مارس سال 2001 در مسکو کار می کنیم. این پیمان درباره اصول همکاری میان دو کشور است. این پیمان بطور خودکار به مدت 5 سال دیگر بر طبق یکی از مفاد آن تمدید خواهد شد. همزمان ما برای مذاکرات در این خصوص آماده هستیم، اگر ایران پیشنهادات خود درباره پیمان جدید را مطرح سازد، ما آماده‌ایم بطور فعال در بحث ها شرکت کنیم.

سوال؛ تأثیر پاندمی برروند ساخت واحد دوم نیروگاه و کارهای مربوط به سومین بلوک نیروگاه اتمی بوشهر چگونه بوده است؟

جاگاریان: هم اکنون، کارهای ساخت واحد دوم و سوم نیروگاه بوشهر در حالت عادی انجام می شود و با وجود پاندمی متوقف نشده است. آنچه به گسترش تعامل مربوط می شود، مذاکراتی در این خصوص در زمان حاضر صورت نمی‌گیرد.

سوال؛ ایران اعلام کرد که قصد دارد تولیدکننده سوخت اتمی شود و متذکر شد که روسیه در این جهت به ایران کمک خواهد کرد. آیا این گفته صحت دارد؟ آیا این نکته به معنای تلاش برای دستیابی به استقلال از روسیه در عرصه هسته‌ای است به ویژه با درنظرداشتن این موضوع که همکاری در فردو متوقف شده است؟ آیا روسیه دورنمای آغاز همکاری در رابطه با فردو در آینده نزدیک را مشاهده می کند، به ویژه با توجه به احتمال پیشرفت در رابطه با برجام به دلیل تغییر دولت در آمریکا؟

جاگاریان: با هدف تأمین امنیت بهره برداری از اولین واحد نیروگاه بوشهر، فدراسیون روسیه سوخت تازه هسته ای را به این نیروگاه تحویل می دهد. تعامل با ایران در جهات دیگر که مرتبط با موضوع سوخت هسته ای باشد وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: آنچه به پروژه فردو مربوط می شود روز شش نوامبر سال 2019 درچارچوب مرحله دیگر کاهش داوطلبانه تعهدات مربوط به برجام از سوی ایران، در تأسیسات فردو اقداماتی برای غنی سازی انجام شد که این امر باعث شد که از نظر فنی اجرای پروژه اصلاح دو آبشار سانتریفیوژ گازی در تأسیسات فردو برای تولید ایزوتوپ های پزشکی پایدار ناممکن شود.

این دیپلمات روس تصریح کرد: غنی سازی اورانیوم و تولید ایزوتوپ های پایدار نباید در یک سالن انجام شود زیرا در هوا و بر سطح دستگاه ها، اثرات ذراتی از اورانیوم باقی می ماند که با استفاده از ایزوتوپ ها برای اهداف پزشکی جور در نمی آید. برای احیای این کارها باید آبشارهایی که توسط آن ها اورانیوم غنی سازی شده است دمونتاژ شوند و پاکسازی کامل محل و تجهیزات به انجام برسد.

سوال؛ در ماه ژوئیه سال 2020 نشت آنلاین روسیه، ایران و ترکیه درباره سوریه برگزار شد و روسای جمهور این کشورها درباره دیدار در ایران به توافق رسیدند اما تاکنون این دیدار برگزار نشده است. آیا امکان برگزاری این دیدار بصورت کنفرانس ویدویی ممکن است؟

جاگاریان: تاکنون تصمیمی درباره برگزاری دیدار حضوری روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه اتخاذ نشده است. باید گفت که وضعیت اپیدمولوژی در ایران دشوار است. در این روزها، مقامات از بروز موج جدید بیماری کرونا صحبت کردند و از این رو، بازگشت تعدادی از محدودیت ها را ممکن دانستند. بعد از برگزاری نشست روزهای 17-16 فوریه سال 2021 در سوچی که در آنجا دیدار نوبتی شخصیت های عالی مقام رسمی در چارچوب آستانه برگزار خواهد شد، می توان به بحث درباره این مسأله برگشت.

سوال؛ آیا روسیه یا ایران حضور مشترک در بازسازی زیرساخت سوریه را در نظر می گیرند؟ اگر پاسخ مثبت است، صحبت از کدام قراردادها در میان است؟

جاگاریان: روسیه و ایران خیلی نگران وضعیت وخیم اجتماعی– اقتصادی در سوریه هستند. تبادل عقاید درباره طرق و روش های ممکن احیای زیر ساخت و دیگر تأسیسات حیاتی و ضروری در سوریه بین مسکو و تهران جریان دارد. از نظرمن، در اینجا وزارتخانه ها و نهادهای مالی– اقتصادی باید نقش کلیدی را بازی کنند. شایان ذکر است که تحریم های غیرقانونی آمریکا در این رابطه مانع بزرگی در اجرای این اهداف است که در واقع باعث خفگی سوریه می شود. منظورم قانون سزار است. به عقیده من، این یک خودخواهی بی حد و مرز است که واشنگتن در یک نقطه از جهان اصول انسانی و جنبه های بشردوستانه را تبلیغ می کند و در نقاط دیگر جهان بطور همزمان سیاستی را به اجرا می گذارد که به وخامت زندگی مردم سوریه منجر می شود. امیدوارم که دولت جدید آمریکا از موضع عاقلانه تری در رابطه با سوریه عمل کند و از فشار اقتصادی بر سوریه دست بردارد.

سوال؛ روز 18 اکتبر 2020 تحریم تسلیحاتی ایران به پایان رسید. آیا ایران قصد خرید تسلیحات روسی را دارد و بر این امر تأکید می ورزد؟

جاگاریان: همکاری نظامی– فنی با ایران تحت قراردادهای بسیار سخت دولتی انجام می شود و کاملا با قوانین فدراسیون روسیه همخوان است. این قراردادها با رعایت تعهدات بین المللی روسیه در چارچوب رژیم عدم اشاعه اجرایی می شود. تاریخ معاصر همکاری روسیه و ایران در عرصه نظامی– فنی بیش از 50 سال از عمرش می گذرد. طی این سال‌ها در این عرصه حساس بین کشورهای ما پیمان های پایداری اجرایی شدند که در جهت همکاری متقابل با درنظرداشتن منافع هر دو کشور سمت‌گیری شده بودند.

وی تصریح کرد: تجربه مثبت اجرای پروژه های زیاد این اجازه را می دهد که با خوشبینی درباره دورنمای این نوع همکاری ها در آینده صحبت کنیم. بدون شک، پایان تحریم های تسلیحاتی ایران در روز 18 اکتبر سال 2020 و پایان این محدودیت ها از سوی سازمان های معینی در رابطه با ایران، امکان گفت وگوی سازنده و بررسی پیشنهادات ایران در تمامی لیست محصولات نظامی ساخت روسیه را  فراهم می سازد.

سفیر روسیه افزود: در این رابطه می خواهم یک بار دیگر متذکر شوم که روسیه یک کشور مستقل است و تصمیمات خود را مطابق با منافع ملی خود اتخاذ می کند.

سوال؛ اواخر سال 2019 نیروی دریایی ایران، روسیه و چین رزمایش مشترکی تحت عنوان «کمربند امنیتی دریایی» را در بخش غربی دریای هند برگزار کردند. رزمایش بعدی در چه زمانی برگزار خواهد شد؟

جاگاریان: رزمایش نظامی– دریایی چند جانبه در شمال دریای هند اواسط ماه فوریه سال 2021 برگزار خواهد شد. در جریان این رزمایش قرار است همکاری و تعامل در عملیات جستجو – نجات و تأمین امینت کشتیرانی تمرین شود.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 54

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

منتشر شده

در

توسط

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا دیگر چهره یک قدرت فائقه جهانی را ندارد و قوای پیشران قدرت او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران عزیز و چه در سایر بلاد اسلامی، فرسوده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آیین الحاق شناورهای رزمی به نیروی دریایی سپاه در بندرعباس، اظهار داشت: ما از وادی ظلمت به سرزمین نور هدایت شدیم؛ ایرانی که جلال و شوکت و شکوهت در شوکت شیطانی امپراتوری غرب ادغام شده بود، بر اثر انقلاب اسلامی مجد و عظمت فراموش شده خود را بازیافت و اسلام به حاکمیت رسید و تشکیل قدرت داد.

وی گفت: ما از تحریم و پیامدهای آن عبور کرده ایم و معماران آن را شکست داده ایم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پیشرفت‌های ما در زمان تحریم بسیار قوی تر، درخشان‌تر و مدرن‌تر از فضای غیر تحریم بوده است.

فرمانده کل سپاه  افزود: قدرت‌های بزرگ در برابر روح آسمانی این انقلاب شکوهند ایستاده اند.واکنش‌های سرسخت استکبار در دفاع مقدس، برای بازگشت دوباره و به دست گرفتن سرنوشت ملت ایران صورت گرفت.ملت ما تجربه‌های سختی در تاریخ گذشته از سلاطین و حاکمان دیده بود و تجربه‌های دردناک از صدر اسلام در حافظه خود داشت.

سردار سلامی گفت: این بار ایران عزیز سرافراز در مقابل همه توطئه‌های جهانی ایستاد.حجم تهاجمات در این ۴۲ سال کاملا جهانی بود و همه قدرت‌های جهان با هم متحد بودند.دشمن تمام زوایای ملت بزرگ ایران از جمله عرصه‌های روانی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به جغرافیای جنگ تبدیل کرد.

فرمانده کل سپاه  تصریح کرد: در تمام فرازهای سخت ملت عزیز ایران و سایر ملت‌های همراه ایران اسلامی درخشیدند و در هیچ صحنه‌ای عقب ننشستند و تسلیم نشدند.تا امروز که ۴۲ سال از این انقلاب ناب میگذرد، جلال و جبروت شیطانی دشمنان در هم شکسته شده است.آمریکا دیگر چهره یک قدرت فاتح جهانی را ندارد و قادر نیست در هر نقطه دلخواه، سیاست‌های خود را پیش ببرد.قوای پیشران او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران و یا سایر بلاد اسلامی فرسوده شده است.

سردار سلامی با بیان اینکه ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند گفت: در عرصه جنگ اقتصادی دشمن، امروز ما بسیار قوی‌تر از آغاز این جنگ هستیم. مقاومت جواب داده است و قوی شدن مسیر قطعی ماست. در دنیای امروز باید قوی بود و یا تسلیم شد.ما با تجربه‌های زیاد از این ۴۲ سال، دریافته ایم در هر نقطه‌ای که دشمنان متمرکز شده اند، ما ایستاده ایم و آنجا قوی‌تر شده ایم. رهبر بزرگ انقلاب اسلامی و ملت عزیز با هم در یک جبهه واحد برای ایستادگی اراده کرده اند و این ایستادن واقعیت پیدا کرده است.

وی افزود: تصور دشمنان این بود که می‌توانند با فشار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ارعاب نظامی، تهاجم رسانه‌ای و جنگ نیابتی ملت شریف ایران را از نظام و رهبری عزیز جدا کنند.دشمن تصور می‌کرد می‌تواند ملت را به ستوه بیاورد و آن‌ها را در مسیر تسلیم قرار دهند.ما فهمیده ایم باید در اقتصاد به ظرفیت‌های خود تکیه کنیم. فشار حداکثری و معمار آن، با هم از ملت ایران شکست خورده اند و امروز با یک دشمن شکست خورده روبرو هستیم.

وی گفت: ما باید قوی باشیم، این راهی است که رهبر عزیزمان فرا روی ما گشوده اند و ملت عزیز ما پشتیبان آن بوده اند و باید در اینجا از ملت سرافراز، نجیب، آگاه و هوشمند تشکر کنیم. دشمنان را اگر رها کنیم، آن‌ها رها نمی‌کنند و این سفارش قرآن است.باید دشمن را تعقیب کنیم و اجازه ساماندهی نظامی و سیاسی به آن‌ها ندهیم. امروز برخی رژیم‌های مرتجع، سرزمین‌های اسلام را میزبان سیاست‌های صهیونیست‌ها کرده اند.صهیونیست‌ها شجره ملعونه هستند که در هر سرزمینی رشد می‌کنند ارمغانی جز آتش ندارند.

سردار حسین سلامی افزود: اجازه به صهیونیست‌ها در سرزمین اسلامی چیزی جز دشمنی با مسلمانان نیست.در دوستی با صهیونیست‌ها افراط نکنید و این ازدواج نامبارک هر دوی شما را در آتش قرار می‌دهد.مسلمانان چنین رفتارهایی را از حاکمانشان نمی‌پذیرند.

سردار سلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزود: شما در میدان فشار علیه ملت ایران شکست خورده اید و سیاست‌های شکست خورده را تکرار نکنید.دریا یکی از جبهه‌های دفاعی ما است که به وسعت تمام آب‌های جهان گسترش یافته است.این برای دفاع از منافع این ملت عزیز، جمال و شوکت الهی ایران بزرگ است.نیروی مسلح، ارتش و سپاه قهرمان در حال متراکم سازی قدرت خود هستند.

وی گفت: این چهارمین مرحله گسترش کمی و کیفی قدرت در نیروی دریایی سپاه است.از ابتدای سال تاکنون حدود صد فروند شناور دریایی، ۲۰۰ فروند پهپاد تهاجمی، اعزام شناور اقیانوس پیما و امروز صدها فروند شناور رزمی، نشان دهنده بخشی از تلاش گسترده همه خادمان، طراحان و مجریان سیاست‌های دفاعی و قدرتمند ایران عزیز است.

سردار سلامی افزود: نیروی دریایی ما در ارتفاع قدرتمند است و سیستم‌های پرتابگر از هوا برای مقابله با شناورهای دشمن مجهیز می‌شود. ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند ؛روی سطح، افق‌های بلندی برای نیروها طراحی شده است و باز هم گسترش می‌یابد.در زیرسطح در موضوع کشف و مقابله با دشمن، پدیده جدیدی در سپاه شکل گرفته و توسعه می‌یابد.سرافرازی از آن ملت ماست و در همه ارکان دفاعی، رویش قدرت بر مبنای فن آوری‌های مدرن که از ذهن جوانان خلاق ما سرچشمه می‌گیرد وجود دارد.

وی از همه مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران شریف، وزارت دفاع و بخصوص نیروی دریایی و فرماندهان که با این حرکت، ناکارآمدی دشمن را رقم زدند و آرامش را به قلب‌های مردم این سرزمین آوردند، قدردانی کرد.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 54

محورهای مواصلاتی فارس باز است

منتشر شده

در

توسط

محورهای مواصلاتی فارس باز است

ایسنا/فارس مدیر مرکز مدیریت راه‌های فارس گفت: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

حمید احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین شرایط جوی در محورهای فارس بیان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و گزارش اعلامی راهداران مستقر در محورها هم‌اینک‌ بارش پراکنده باران در محورهای منتهی به ارسنجان و خرامه در جریان است.

او با بیان اینکه سایر محورهای استان نیمه ابری تا تمام ابری گزارش شده است، ادامه داد: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

به گفته احمدی، طی شبانه روز گذشته، کل تردد ثبت شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۲۸ تردد شمار فعال در محورهای برون شهری، نسبت به روز قبل ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۳ درصد است.

او خاطرنشان کرد: اوج تردد بین ساعات ۷ تا ۸ در محور مرودشت-شیراز و کمترین تردد در محور احشام-لامرد بین ساعات ۹ تا ۱۰ انجام شده است.

مدیر مرکز مدیریت راههای فارس به هموطنان توصیه کرد بدلیل شیوع ویروس کرونا از سفرهای جاده‌ای پرهیز کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 54

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

منتشر شده

در

توسط

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

نسخه‌ای از مجموعه شعرهای «پل الوار» شاعر فرانسوی در یک حراجی به قیمتی فراتر از انتظار فروخته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیگارو، یک نسخه از مجموعه شعر «پل الوار» شاعر فرانسوی در حراجی کریستیز به قیمت حدود ۱۷۰ هزار یورو فروخته شد.

مجموعه شعر «محفوظ از شکست» که «خوان میرو» نقاش اسپانیایی تصویرگری آن را برعهده داشته است به عنوان یکی از موفقیت‌آمیزترین کتاب‌های این هنرمند شناخته می‌شود.

کارشناسان ارزش تقریبی این کتاب را حدود ۵۰هزار تا ۷۰هزار یورو برآورد کرده بودند.

این کتاب در سومین بخش از حراجی «کتابخانه آوانگارد» کریستیز به فروش گذاشته شد. کتاب دیگری از شعرهای «تریستان تزارا» شاعر رومانیایی- فرانسوی با تصویرگری «میرو» نیز در همین حراجی درحالی به قیمت ۹۰هزار یورو فروخته شد که ارزش تقریبی آن ۲۰هزار یورو برآورد شده بود.

در جولای ۲۰۱۹ نیز کتاب دیگری از شعرهای «پل الوار» با تصویرگری «پیکاسو» به قیمت ۵۳۲هزار یورو فروخته شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها