با ما همراه باشید

اخبار

تکمیل پروژه های نیمه تمام استان تهران در بخش بهداشت تا پایان سال

منتشر شده

در

تکمیل پروژه های نیمه تمام استان تهران در بخش بهداشت تا پایان سال

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از تکمیل تمامی پروژه های نیمه تمام استان در بخش بهداشت تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، مسعود شفیعی در نشست خبری امروز چهارشنبه در تشریح عملکرد سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال ۱۳۹۴ شکل گرفت. در حقیقت دولت یازدهم در بدو شروع فعالیت خود تشکیل این سازمان را در دستور کار قرار داد و نهایتا این سازمان شکل گرفت.
وی افزود: فعالیت های این سازمان در حوزه امور علمی، فرهنگی و آموزشی قابل مشاهده و ارزیابی است به شکلی که طی هفت سال گذشته تعداد زیادی از پروژه های بیمارستانی همچون بیمارستان ملارد که به اتمام رسیده و تنها بخش کوچکی از تکمیل تجهیزات آن باقی مانده به همراه بیمارستان های شهریار، قدس، فیروزآبادی، امام حسین (ع) در بهارستان و… در همین مدت تکمیل شده است.
در هشت سال گذشته بیش از ۳۰۰۰ تخت بیمارستانی در استان تهران افزوده شده است
وی ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی ایران در استان تهران افزایش تخت بیمارستانی نداشتیم اما ظرف مدت هشت سال گذشته بیش از ۳۰۰۰ تخت بیمارستانی در استان تهران افزوده شده است که بی تردید اگر این مهم محقق نمی شد در شرایط کرونایی با وضعیت بسیار سخت تری مواجه می بودیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران به اقدامات انجام شده در حوزه ورزش استان تهران اشاره کرد و افزود: در شهرستان های استان تهران در دوره هشت ساله گذشته استادیوم ها و مکان های ورزشی بسیاری به بهره برداری رسیده و همچنین پایگاه های سلامت در استان تهران افزایش پیدا کرده است. بی تردید کلیه پروژه های نیمه تمام در بخش بهداشت تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید هر چند که هنوز با میانگین سرانه های کشوری، استان تهران فاصله دارد و قطعا تأمین آن برای رسیدن به سرانه های کشوری همت ملی را می طلبد.
وی افزود: در حوزه مدارس شاهد بهره برداری از مدارس در سطح استان تهران بوده ایم. همچنین طرح زیربنایی-تولیدی بسیاری اجرا شد که از جمله آن می توان به طرح «کاداس» اشاره کرد که طرحی کلیدی در جهت جلوگیری از زمین خواری، کوه خواری و تثبیت مالکیت و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی قلمداد می شود. در مسیر اجرای این طرح برای اراضی که در اختیار دولت بوده همچون جنگل ها سند مالکیت صادر شده تا به این ترتیب از تعدی به آن ها جلوگیری شود.
۱۲۰۰ هکتار درختکاری در دامنه های جنوبی البرز و تهران
وی ادامه داد: در حوزه آب نیز با تلاش دستگاه های مختلف اقدامات خوبی انجام شده به شکلی که آب شرب شهرستان های غربی استان در شرایطی که در خشکسالی ها با مشکلات بسیاری مواجه می شدند و در شرایط بی ثباتی قرار می گرفتند با علاج بخشی که برای سد لار انجام  و هدررفت آن متوقف شد، می توان در جهت تأمین آب حرکت کرد. همچنین رینگ بزرگ قمر بنی هاشم که برای توزیع آب در سطح استان تهران به ویژه آب های سطحی به بهره برداری رسید گام موثری در حوزه مباحث زیست محیطی و توزیع آب های سطحی به سراسر استان تهران است.
وی تأکید کرد: ۱۲۰۰ هکتار درختکاری در دامنه های جنوبی البرز و در استان تهران اتفاق افتاده است. این حرکت مهم از سال ۹۲ و با تأکیدات مقام معظم رهبری در دستور کار قرار گرفته و تاکنون ۱۲۰۰ هکتار از درخت کاری های آن انجام شده است.
شفیعی در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع تأمین زیرساخت ها در استان تهران اشاره کرد و افزود: تعدادی از شهرک های صنعتی در استان تهران که با تقاضای بسیاری برای استقرار در آن ها روبرو بودند در حوزه زیرساخت های آب و برق با مشکل مواجه بودند که با اقداماتی همچون بازچرخانی آب مشکلات آن ها حل و فصل شد.
وی افزود: ۸۰۰ هکتار از اراضی کشور که عمدتا اراضی ملی هستند در طرح کاداس تحت پوشش قرار گرفتند. از سوی دیگر ۲۶۹۲ کیلومتر از شبکه جمع آوری فاضلاب در تهران تکمیل و ۱۱۴۳ کیلومتر اصلاح شبکه های آبرسانی را داشتیم. در همین ایام پروژه آزادراه تهران-شمال که از مگاپروژه های کشور قلمداد می شود بخشی از آن به بهره برداری رسید. بزرگراه همت نیز به عنوان خط ارتباطی با استان البرز و تسهیل رفت و آمد در این مسیر تکمیل اش در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: در حوزه نظام فنی و اجرایی، استان تهران سهم بالایی را نسبت به سایر استان ها به خود اختصاص داده به شکلی که طی هشت سال گذشته در کل کشور ۴۸ هزار و ۱۶۲ تشخیص صلاحیت پیمانکار انجام شده که از این تعداد حدود ۱۰ هزار تشخیص صلاحیت یعنی معادل ۲۰ درصد کل کشور در استان تهران بوده است. همچنین در حوزه توسعه مدیریت و سرمایه انسانی هشت آزمون استخدامی یکپارچه برگزار شده و تمامی استخدام های پیمانی از طریق آزمون انجام شده است. از سوی دیگر آسیب شناسی ساختار سازمانی نیز در استان تهران در دستور کار قرار گرفته است. شناسایی گلوگاه های فسادخیز در دستگاه های مختلف و توسعه مدیریت و تقویت نظام پاسخ گویی و خدمت رسانی از طریق استقرار میز خدمت در استان تهران دنبال شد. هشت جشنواره شهید رجایی در هشت سال گذشته برگزار شد.
وی تأکید کرد: سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ اجرایی شد و برای سرشماری سال ۱۴۰۵ آماده می شویم که عملا این سرشماری دیگر به شکل مراجعه حضوری و صف های سنتی نخواهد بود. سامانه ۲۱۲۱ نیز بخشی از سرشماری ها را انجام می دهد که اقدام بسیار موثری در بهره گیری از ظرفیت های نوین بوده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با تأکید بر لزوم اطلاع رسانی شفاف در خصوص تخصیص بودجه دستگاه های مختلف گفت: قطعا تخصیص بودجه دستگاه های مختلف موضوعی محرمانه نیست و در جهت ارزیابی درست دستگاه ها گام نخست اطلاع رسانی شفاف تخصیص ها و اعتبارات پرداختی است. این اطلاع رسانی باید به صورت لحظه ای انجام شود و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تمام تلاش خود را برای تحقق این مهم به کار گرفته است. بخشی از اعتبارات ما هزینه ای است که تکلیف شده در بخش های هزینه ای براساس پیشرفت فعالیت ها تخصیص پیدا کند اما متأسفانه ابزاری برای این کار وجود ندارد. اعتبار هزینه ای ماهانه به هر دستگاهی پرداخت می شود و موافقت نامه ای در ابتدای سال مبادله می شود اما ما نمی دانیم در داخل دستگاه ها چقدر براساس این موافقت نامه اقدام می شود. سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نخستین سازمانی بود که هر ماه هر چه هزینه کرده است اعلام می کند و باید این کار در دستگاه های مختلف اتفاق بیفتد. سازمان مدیریت باید دلیل و پشتوانه کارشناسی مناسب برای عملکرد بودجه ای خود داشته باشد. بسیاری از اتفاقاتی که در کشور ما رخ می دهد به دلیل نبود اطلاعات و شفافیت است لذا هیچ راهی جز شفافیت وجود ندارد و دولت باید این کار را از خود شروع کند و همه این موارد نیز باید توسط رسانه ها به عنوان یک مطالبه دنبال شود.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها