با ما همراه باشید

اخبار 19

جانباختگان بی بضاعت رایگان دفن می‌شوند/نگذاشتیم با شیوع کرونا، تبریز به شهر ارواح تبدیل شود

منتشر شده

در

جانباختگان بی بضاعت رایگان دفن می‌شوند/نگذاشتیم با شیوع کرونا، تبریز به شهر ارواح تبدیل شود

ایسنا/آذربایجان شرقی شهردار کلانشهر تبریز با بیان اینکه قیمت قبور عمیق برای دفن فوتی‌های کرونا ۸۵۰ هزار تومان است، گفت: قیمت قبر طبق تعرفه عوارض محلی مصوب شواری شهر، تعریف می‌شود و بسته به یک یا دو طبقه بودن، فرق دارد.

ایرج شهین باهر در سومین نشست خبری کمیته اطلاع‌ رسانی ستاد مبارزه با کرونای استان، با بیان این مطلب اظهار کرد: جانباختگانی که اقوام آنها بضاعت مالی کافی برای خرید قبر نداشته باشند، توسط شهرداری و به صورت رایگان دفن می‌شوند و اجبار و الزامی برای پرداخت هزینه نیست.

وی، متذکر شد: برخی افراد ضمن اظهار عدم توانایی مالی برای خرید قبر، انتظار دارند تا عزیز از دست رفته آن‌ها در بلوک انتخابی آن‌ها دفن شود که استفاده از این مزیت در کنار استفاده از فرصت تدفین رایگان توسط شهرداری، ممکن نیست.

وی در ادامه با اشاره به تداوم فعالیت‌های عمرانی شهرداری تبریز، گفت: فعالیت‌های عمرانی شهرداری نیز در کنار خدماتی که در راستای پیشگیری و مبارزه با کرونا انجام می‌شود، ادامه داشته و فعالیت‌هایی مانند آسفالت ریزی باید به سرعت انجام شود.

به گزارش ایسنا، شهین باهر، اضافه کرد: به دنبال تعطیلی روزنامه‌ها، انتشار آگهی مناقصاتمان به مشکل برخورده است که از طریق وزارت کشور پیگیر بوده و تلاش می‌کنیم تا مناقصات را از طریق رسانه‌های مجازی پیگیری کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه با کسی عهد نبسته‌ایم که کار نکند و مدیر بماند، اظهار کرد: شهرداران مناطق نیز موظف به انجام وظیفه درست بوده و باید نواقصی که توسط اهالی رسانه یا شهروندان اطلاع رسانی می‌شود، برطرف شود،  در خصوص وانت بارهای میوه فروشی که در خیابان قره باغی سد معبر می‌کنند نیز پیگیری لازم انجام خواهد شد.

وی، متذکر شد: در کنار نقد عملکرد دستگاه‌ها که به حق است، توجه کمتری به جنبه فرهنگ سازی شده است.

وی، افزود: به عنوان مثال‌ در مورد ماسک‌هایی که در شهر رها شده‌اند به عملکرد پاکبان‌ها و شهرداری انتقاد می‌شود، اما تذکر کافی به مردم برای انداختن ماسک‌ها و زباله‌ها در باکس‌های زباله داده نمی‌شود.

شهردار کلانشهر تبریز در ادامه از تشکیل کمپین رحمت با مشارکت خیریه‌های معتبر استان به منظور کمک به کسب و کارها و خانواده‌های متضرر از شیوع کرونا خبرداد و گفت: با وجود برخی حواشی خیریه متعلق به شهرداری نبوده و شهرداری تنها امکاناتش را در اختیار این کمپین قرار داده است.

وی اضافه کرد: دو شماره حساب به منظور دریافت جداگانه نذورات گوشت قربانی و کمک‌های نقدی اعلام شده و شهرداری نیز کشتارگاهش را در اختیار این کمپین قرار داده است تا نذورات مردم به دست نیازمندان برسد.

وی، گفت: از اهالی رسانه انتظار می‌رود تا کسب و کارها و افراد متضرر را به این کمپین معرفی کنند، حمایت‌های این کمپین شامل حال کسانی که قبل از شروع کرونا بیکار بودند، نمی‌شود.

شهردار کلانشهر تبریز از تلاش برای استفاده از ظرفیت ۱۷۶۲ انجمن اسلامی مساجد در محلات برای شناسایی افراد نیازمند خبر داد.

شهین باهر در ادامه از توزیع حدود ۲۰۰۰۰ ماسک بین پاکبانان شهرداری تبریز خبر داد و گفت: تامین ماسک در ابتدا برای حدود دو هزار پاکبان بسیار سخت بود، اما اکنون دو فرهنگسرای شهرداری نیز به کار تهیه و تولید ماسک مشغول هستند.

وی در ادامه از ابتلای کم‌تر از ۱۰ نفر از کارکنان شهرداری تبریز به کرونا خبر داد و گفت: متاسفانه مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی تبریز را در راه مبارزه با کرونا از دست دادیم و برای عضو شورای شهر تبریز نیز آرزوی سلامتی می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به انتقاد از گلکاری و نصب المان‌های نوروزی در سطح کلانشهر تبریز و مغایرت آن با شعار در خانه بمانیم، اظهار کرد: این کار مغایرتی با این شعار نداشته و همه ساله در سه ماهه آخر سال و با فرا رسیدن عید نوروز انجام می‌شود و هزینه اضافی را به شهرداری تحمیل نکرده است.

وی هدف از این اقدامات را تزریق روحیه نشاط به جامعه عنوان کرد و گفت: هدفمان این بود تا به دنبال شیوع کرونا تبریز به شهر ارواح تبدیل نشود.

شهین باهر در ادامه با بیان اینکه نگهداری تونل‌های ضد عفونی طراحی شده در ورودی بیمارستان‌های امام رضا (ع) و سینای تبریز سخت بود، اظهار کرد: تونل‌های هوشمندی را برای قرار دادن در ورودی بیمارستان‌های تبریز و مکان‌های پر تردد مانند بازار سفارش داده‌ایم که کار ضدعفونی را به طور اتوماتیک و با هر ورود و خروج هر فرد انجام می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه حقوق و مزایای کارکنان شهرداری نیز مانند بقیه ادارات پرداخت خواهد شد، گفت: مشکلی در این حوزه نداریم و بخش‌های اداری شهرداری تبریز شامل شیفت کاری و فعالیت با یک سوم نیروها ادامه دارد، اما بخش‌های خدماتی به طور مرتب فعال بوده و حتی مسئولیتشان بیشتر نیز شده است.

وی در ادامه متذکر شد: با مصوبه شورای شهر اسلامی تبریز، تمامی امتیازات، تعرفه‌ها و تخفیفات اسفند ماه سال گذشته برای پیشگیری از تجمع در ادارات به پایان فروردین ماه انتقال یافته است.

شهردار کلانشهر تبریز، تصویب لایحه دو ماه بخشودگی اجاره واحدهای تجاری شهرداری مانند رستوران‌ها، مغازه‌ها، دکه‌ها و تمامی املاک شهرداری را از دیگر اقدامات این ارگان، عنوان کرد.

وی در ادامه یادآور شد: شهرداری تبریز با کمک سایر دستگاه‌های اجرایی از همان لحظات اولیه شیوع کرونا در تبریز پایه کار آمده و پیشگام بودند.

وی در خاتمه گفت: تا جایی که مطلع هستیم تعدادی از عوامل آرامستان‌ها در سایر شهرها از قبول این مسئولیت سرباز زده و نیروهای جهادی این وظیفه را بر عهده گرفته‌اند، اما عوامل شهرداری تبریز در این مورد نیز پای کار هستند.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 19

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

منتشر شده

در

توسط

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا از جلسه مشترک با وزارت بهداشت و تصمیم به تنظیم پروتکلی برای جمع‌آوری معتادان متجاهر در ایام شیوع کرونا خبر داد.

سردار مسعود زاهدیان در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت معتادان متجاهر و جمع‌آوری آنان اظهارکرد: در همین رابطه روز گذشته جلسه‌ای با مسئولان وزارت بهداشت داشتیم و بنا شد تا پروتکل مخصوصی در این رابطه تنظیم و بر اساس آن در شرایط فعلی مراکز ویژه‌ای برای نگه‌داری معتادان متجاهر راه اندازی شود.

وی در توضیح بیشتر در مورد چگونگی فعالیت این مراکز جدید گفت: در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا و با توجه به اینکه معتادان متجاهر جمع آوری شده عمدتا در نقاط و  محیط‌های آلوده تردد داشته‌اند، بنابراین نمی‌توان این افراد را مستقیما به مراکز بازپروری انتقال داد چراکه در این صورت حتی اگر یک نفر هم ناقل این ویروس باشد، احتمال ابتلای افراد دیگر بالا می رود.

وی افزود: در همین راستا تصمیم بر آن شد تا یک مرکز میانی بین چرخه غربالگری و جمع‌آوری تا حضور در مراکز بازپروری ایجاد شود و افرادی که در زمان شیوع کرونا جمع آوری می شوند ابتدا به این مراکز منتقل شوند.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا ادامه داد: معتادان متجاهر جمع آوری شده پس از حضور در این مراکز حدود دو هفته نگهداری شده و در آنجا وضعیت سلامتی و علائم جسمی‌شان بررسی می شود و در صورتی که هیچ یک از نشانه‌های ابتلا به کرونا را نداشته باشند، به مراکز بازپروری منتقل خواهند شد و در غیر اینصورت درمانشان هم آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه مرحله اول این طرح در تهران اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: تمام تاکید پلیس و وزارت بهداشت این است که جمع آوری معتادان ماده 16 یا همان معتادان متجاهر با کمترین هزینه برای خود فرد، شهروندان دیگر و نیز ماموران پلیس و کادر درمانی حاضر در مراکز انجام شود و پروتکل مذکور نیز در همین خصوص تدوین می شود.

زاهدیان با تاکید بر اینکه برای پلیس حضور معتادان متجاهر در سطح محلات و ایجاد ناامنی برای مردم قابل پذیرش نیست، خاطرنشان کرد: امیدوارم که تا پایان این هفته پروتکل مشخص شده و این طرح وارد فاز اجرایی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 19

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

منتشر شده

در

توسط

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

آنلاین شدن برای بسیاری از کاربران از جمله آمریکایی‌ها، راه مهمی برای ارتباط با دوستان و خانواده، خرید، دریافت اخبار و جست‌وجوی اطلاعات است. با وجود این، تحقیقات نشان داده که امروزه ۷ درصد از بزرگسالان ایالات متحده می‌گویند که از اینترنت استفاده نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، عدم پذیرش اینترنت با تعدادی از متغیرهای جمعیت‌شناسی مرتبط است، اما این متغیرها به‌شدت به سن ارتباط دارد، در عین حال بر اساس گزارش نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو، آمریکایی‌های مسن‌تر همچنان یکی از گروه‌هایی هستند که کمترین میزان استفاده از اینترنت را دارند. امروزه، گزارش می‌شود که ۲۵ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر، هرگز آنلاین نمی‌شوند، درحالی که بزرگسالان کمتر از ۶۵ سال، سهم بسیار کمتری از این آمار دارند.

میزان تحصیلات و درآمد خانوار نیز متغیرهایی از احتمال آفلاین بودن افراد است. حدود ۱۴ درصد از بزرگسالان با تحصیلات دبیرستانی یا کمتر از اینترنت استفاده نمی‌کنند، اما این سهم با افزایش سطح تحصیلات کاهش می‌یابد. بزرگسالانی که در خانوارهایی با درآمد کمتر از ۳۰ هزار دلار در سال زندگی می‌کنند، بسیار بیشتر از کسانی که درآمد سالانه خانواده آنها ۷۵ هزار دلار یا بیشتر است، احتمال دارد که از اینترنت استفاده نکنند و این میزان، ۱۴ درصد در مقابل یک درصد است. در مقابل، هیچ تفاوت آماری معنی‌داری در استفاده از اینترنت بر اساس جنسیت، نژاد و قومیت یا نوع جامعه وجود ندارد.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

با وجود اینکه برخی گروه‌ها به طور مداوم نرخ پذیرش اینترنت پایین‌تری دارند، اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها اکنون آنلاین هستند، زیرا برنامه‌های دولتی و خدمات اجتماعی در حال انجام، مناطق محروم را به پذیرش اینترنت تشویق می‌کند. با گذشت زمان، جمعیت آفلاین این کشور در حال کاهش است و برای برخی گروه‌ها این تغییرات به‌ویژه چشمگیر بوده است. به عنوان مثال، ۸۶ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر در سال ۲۰۰۰ آنلاین نبودند. امروز این رقم تنها به یک‌چهارم کاهش یافته است.

سهم بزرگسالان آفلاین ۵۰ تا ۶۴ ساله از سال ۲۰۱۹، هشت درصد کاهش یافته و از ۱۲ درصد به ۴ درصد رسیده است. سهم بزرگسالان سیاهپوست و اسپانیایی‌تبار آفلاین نیز در طی این دوره به میزان قابل توجهی کاهش یافته و از ۱۵ درصد به ۹ درصد میان سیاهپوستان و از ۱۴ درصد به ۵ درصد در میان افرادی که اسپانیایی‌تبار هستند، رسیده است.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 19

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

منتشر شده

در

توسط

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

ایسنا/مرکزی ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی با حضور ویدئوکنفرانسی دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و سردار غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستصعفین کشور برگزار شد.

دکتر فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در این آئین گفت: در آیین افتتاح که اظهار کرد: مجموعه سپاه روح الله و بسیج سازندگی استان مرکزی پیشگام در امر محرومیت زدایی هستند و اقدامات چشمگیری در حوزه خدمت رسانی به مردم و اجرای پروژه های محرومیت زدایی انجام داده اند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به پیشرفت و تکاملی که مد نظر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب است برسیم باید از ظرفیت های نهادهای انقلابی همچون بسیج استفاده کنیم، افزود: خوشبختانه در کشور ظرفیت نهادهای انقلابی و جهادی همچون بسیج و سایر ساختارهای دیگر که به برکت انقلاب اسلامی و تفکر حضرت امام خمینی(ره) شکل گرفته اند زمینه بسیار خوبی برای پیشرفت فراهم کرده اند که باید از آنها به خوبی در راستای پیشرفت همه جانبه کشور استفاده کرد.

استاندار مرکزی گفت: در همین راستا ما در استانداری مرکزی مرکز راهبری سازندگی و محرومیت زدایی را با کمک سپاه و بسیج و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی راه اندازی خواهیم کرد و کلیه مسائل محرومیت زدایی و سازندگی در استان را از این طریق با مشارکت و هم افزایی همه جانبه پیگیری خواهیم کرد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی نیز در این آیین اظهار کرد: بیش از ۱۳۰۰ پروژه عمرانی و محرومیت زدایی در ۴ سال اخیر در مناطق محروم استان مرکزی به ارزش بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان شامل لایروبی قنوات، اجرای کانال های کشاورزی، خطوط انتقال آب، استخرهای ذخیره آب، راه های بین مزارع، مخازن آب شرب، مسکن، پل و راه های روستایی، تکمیل مساجد و مدارس، خانه های عالم و… اجرا شده است.

وی افزود: به عنوان مثال بسیج سازندگی استان مرکزی موفق شده در زمینه کول گذاری و لایروبی قنوات بیش از ۴۵ کیلومتر قنات را احیا کند و در این زمینه نقش اساسی را جهت حراست از منابع ارزشمند آب و آبادانی روستاها در مناطق محروم ایفا کند.

کریمی گفت: اجرای بیش از ۱۰۰ کیلومتر کانال انتقال آب کشاورزی توسط بسیج سازندگی باعث شده که این پروژه ها ضمن جلوگیری از اتلاف حدود ۳۰ درصدی منابع آب در این مناطق، زمینه را جهت افزایش سطح زیر کشت، افزایش راندمان انتقال آب در مزارع و تحقق اقتصادمقاومتی در روستاها هموار کند. همچنین در مناطق مستعد اجرای طرح های لوله گذاری و خطوط انتقال آب نقش پررنگی در امیدآفرینی و ایجاد رضایت مندی در بین اهالی مناطق محروم استان داشته است و برای بالا بردن راندمان ذخیره آب، ساخت بیش از ۳۵ هزار مترمکعب استخرهای ذخیره آب بتنی درمناطق محروم و روستایی زمینه را جهت توجه به روستا و صیانت از منابع ارزشمند آب صورت داده است.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های عمرانی توسط بسیج سازندگی استان مرکزی همواره بر پایه مشارکت مردم، اهالی روستاها و همت گروه های جهادی استوار است و ما در بسیج معتقدیم اجرای هر پروژه و طرح در مناطق محروم بدون نقش آفرینی مردم قطعا محکوم به شکست است، افزود: “کار مردم توسط مردم” یکی از رویکردهای محوری بسیج سازندگی در مناطق محروم است و خوشبختانه با این رویکرد علاوه بر انجام اقدامات چشمگیر موفقیت های زیادی نیز حاصل شده است.

کریمی گفت: بسیج سازندگی استان مرکزی در دو سال اخیر با تحویل ۷۰۰ مسکن محرومان به ارزش بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان گام ارزشمندی را در زمینه صاحب خانه شدن محرومان، معلولان و اقشار آسیب پذیر سطح استان مرکزی برداشته است. اجرای این پروژه ها با بکارگیری گروه های جهادی تخصصی و جغرافیا محور بسیج سازندگی به استعداد ۱۲۵۰ گروه جهادی در سطح استان صورت گرفته به نحوی که این گروه ها به صورت میانگین در سال بیش از ۱۰۰ هزار نفر روز ارائه خدمت صادقانه گامی استوار و پولادین در مسیر خدمت صادقانه به ولی نعمتان انقلاب اسلامی برمی دارند.

وی با بیان اینکه امروز بسیج سازندگی دژ مستحکم جریان انقلاب در دفاع اصولی از خط مستضعفان است و باید قدر این ظرفیت الهی را دانست و از این ظرفیت ارزشمند در جهت پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب به خوبی استفاده کرد، اظهار کرد: به تصویب رسیدن قانون جدید بسیج سازندگی در حمایت از گروه های جهادی و تقویت محور خدمت رسانی امری اجتناب ناپذیر است که تاخیر در تصویب و اجرایی شدن این مهم، ضربات جبران ناپذیری را درپی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سپاه روح الله، کریمی گفت: امروز بسیج سازندگی به عنوان پناهگاه جهادگران و ماوای گروه های جهادی بدون برخورداری از پشتوانه های ثروت، جانانه در مسیر دفاع از محرومین ایستاده و می توان با کمترین حمایت و باور به این سازمان جهادی ، گام های بزرگ در زمینه خدمت به کشور برداشت. در هفته بسیج امسال نیز ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی شامل مسکن محرومان و معلولان، کانال ها و خطوط انتقال آب، پل، جاده، استخر و … در سراسر مناطق محروم استان مرکزی به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام

ادامه مطلب

برترین ها