با ما همراه باشید

سیاسی

جلیلی: دولت منفعل تمام فرصت‌ها را در رابطه با چند کشور خلاصه می‌کند/ مبارزه با رانت‌خواری را باید از جناح خودی شروع کرد

منتشر شده

در

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: نباید کشور ما با همه توانمندی‌ها معطل و منفعل و یا صریحتر بگویم علاف این باشد که قاتلان حاج قاسم بخواهند به ما عنایت کنند.

سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز در برنامه تلویزیونی “رئیس جمهور با مردم” از شبکه یک سیما، با بیان اینکه ایران بزرگ در طول تاریخ فراز و نشیب‌ها و ماجراهای زیادی پشت سر گذاشته، گفت: ما یک تمدن و یک فرهنگ بوده و هستیم. با انقلاب اسلامی یک خیز بلند برای احیای این نقش تمدنی ایجاد شد. امروز بعد صدها سال شخصیت‌هایی داریم که به مرزهای دانش نزدیک شده‌اند.

وی افزود: از ابن سیناها تا کاظمی آشتیانی‌ها، از خواجه نصیرها تا شهید شهریاری‌ها و فخری‌زاده و از سربداران تا قاسم سلیمانی‌ها. ما راه درازی آمدیم و در یک پیچ تاریخی هستیم. در چند قرن گذشته هربار که خواستیم جهشی داشته باشیم، دشمنان خارجی مانع ما شدند. جریان‌هایی هم از داخل را همراه خود کردند و به خدمت گرفتند. امیرکبیر حرکت بزرگی شروع کرد اما علیه او فضاسازی شد و نهایتاً به شهادت رسید. ما در دوره‌های مختلف شخصیت‌هایی داشتیم که کشور را به افق‌های بلند رساندند اما توسط جریان‌های سرسپرده غرب کنار زده شدند. آخرین جنایت آنها ترور سردار دلها شهید سلیمانی و دکتر فخری‌زاده بود.

جلیلی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم مسائل روزمره را حل کنیم به یک نگاه بلند مدت و تمدنی نیاز داریم، اظهار داشت: امروز به یک جهش بزرگ نیاز داریم. ما در اقتصاد نابسامانی داریم، گرانی، بیکاری، مسکن، تحریم را از 8 سال پیش البته کمتر داشتیم. در انتخابات 92 با همین دوربین صحبت کردم و گفتم چگونه می‌توان این مسائل را حل کرد. من کلید نشان ندادم و وعده صد روزه ندادم و از ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها گفتم؛ البته برخی هم از چرخ سانتریفیوژ و لبخند به دنیا گفتند و کشور با این کلید قفل شد.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: نباید کشور ما با همه توانمندی‌ها معطل و منفعل و یا صریحتر بگویم علاف این باشد که قاتلان حاج قاسم بخواهند به ما عنایت کنند. من همان زمان گفتم برخی مسیرها جواب نمی‌دهد. مردم امروز می‌بینند که روندِ طی شده وعده‌ها را به انجام رساند یا نه؟ رویکرد غلط و عملکرد ضعیف نمی‌تواند کشور را به قله برساند.

وی با بیان اینکه رویکرد غلط یعنی اینکه ما رویکرد حداقلی داشته باشیم و اینکه ما از میان راه‌‌های مختلف بخواهیم به یک راه اکتفا کنیم، گفت: ما هیچوقت مخالف مذاکره نبودیم اما برای رسیدن به قله های پیشرفت باید همه توانمندی ها را فعال کرد نه اینکه با گفتگو بخواهیم همه مسائل را حل کنیم نه اینکه با امتیاز وعده بگیریم و سرمایه‌های کشور را بتن بریزیم و در ازای آن پوزخند بگیریم. آن شهروند عزیز ما که بعد از یک توافق خوشحالی می‌کرد از ارزانی دلار حق داشت، چون به وی وعده داده بودند. اما چه شد؟! امروز تحریم‌ها دوبرابر شده و قیمت دلار 7 برابر شده است.

جلیلی خاطرنشان کرد: در اقتصاد نابسامانی‌هایی داریم که 8 سال پیش هم داشتیم اما کمتر بود؛ دولت نباید علاف باشد و دولت به جای علاف بودن باید فعال باشد؛ یعنی همه ظرفیت‌ها را به فعالیت دربیاورد. این به چه نیاز دارد؟ اول باور، دوم اراده و سه، برنامه.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه مهم‌ترین باور این است که راهبردهای حداقلی جواب نمی دهد، تصریح کرد:  راهبردهای حداقلی در شان مردم ایران نیست. کشور نباید فقط اداره بشود. برخی برنامه شان فقط اداره و حل چند مسئله است . این ایران را به جهش نمی‌رساند چون نه باورش را دارند و نه اراده‌اش را. زمانی در همین تاریخ ما کسانی مانند رزم آرا از عدم توان ساختن لولهنگ می‌گفتند و قابل تاسف است که برخی در داخل نیز ظرفیت ایرانی را در حد ساخت آبگوشت بزباش و صادرات پوست بز دانستند. این ناشی از یک نگاه غلط و حداقلی است.

وی افزود: کشور باید در 4 سال‌ آینده جهش پیدا کند. در 8 سال گذشته 120 سفر داشتیم و جوانان و مردم و مدیران و کارشناسان را دیدیم. بیش از 1000 جلسه داشتیم و با مدیران ارشد و اساتید از جناح‌ها جلسه داشتیم و به این باور رسیدیم که می‌شود اما برخی نمی‌توانند. کشور ظرفیت جهش را دارد و با اراده و باور و برنامه می‌شود. برنامه یک شبه نوشته نمی‌شود. ما 8 سال کار کردیم. سال 92 من در جمع اعضای ستاد گفتم کار ما تازه شروع شده و دولت در سایه را تشکیل دادیم. گفتم وظیفه ما این است تحولات را سایه به سایه دنبال کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره “دولت در سایه”  ادامه داد: ما با تشکیل کارگروه‌ها از اساتید و مدیران با کفایت و کارشناسان سعی کردیم روند کشور را سایه به سایه دنبال کنیم و در اولین فرصت کار خطایی می‌بینیم در جهت تصحیح و اگر کار درستی می‌بینیم در جهت تکمیل آن گام برداریم. ما سعی کردیم از همه جناح‌ها استفاده کنیم و به یک برنامه رسیدیم و آن برنامه به ما یک جهش نشان داد و حالا وقت جهاد بزرگ برای جهش ایران است. این کاری است که باید شروع بشود.

جلیلی با بیان اینکه برای آشنایی با فضای عملیات‌های ما در دولت آینده، چند برنامه را توضیح می‌دهم، گفت:  مردم ما عده هایی  شنیدند که عمل نشده و حق مردم است که یک وعده و برنامه را باور کنند. باور کنند اگر برنامه‌ای ارائه می‌شود پاسخ به مشکلات آنها است. امروز شما مردم در نظرسنجی‌ها بیان کردید که چند موضوع اصلی وجود دارد. یکی اشتغال است. مشکل بیکاری، مشکل مهم کشور ما است و مردم خواستند که دولت آینده برنامه‌اش برای اشتغال را بگوید. ما به 31 استان رفتیم و شهرک ‌های صنعتی را دیدیم. ما با برآوردمان از فرصت‌های کشور متوجه شدیم که کشور آمادگی جهش در تولید را دارد. این جهش می‌تواند یک اشتغال در سطح خودش ایجاد کند. طرح‌های پیشرانی باید شکل بگیرد که موتور جهش را فعال کند. وظیفه رئیس‌جمهور این نیست که فلان دستگاه چند طرح پیدا کند و به فکر اشتغال باشد مانند طرح‌های وام دادن و بنگاه‌‌های  زودبازده و… . ما نمی‌خواهیم با آمار سر مردم را کلاه بگذاریم یا یک ساعت در کار در هفته را مصداق اشتغال بدانیم. این کلاه گذاشتن سر خود و مردم است.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: رئیس جمهور وظیفه دارد که تمام دستگاه ها را بسیج کند و برای‌ آنها ماموریت اشتغال تعریف کند. ما باید این برآورد را داشته باشیم که در هرعرصه‌ای چه ماموریت‌هایی باید انجام داد. اگر از جهش تولید صحبت می‌کنیم جهش تولید بدون جهش صادرات صورت نمی‌گیرد و لازمه صادرات تعاملات گسترده با جهان است. دولت منفعل و علاف یعنی که بخواهد تمام فرصت‌ها را در روابط با چند کشور خلاصه کند. امروز 200 کشور داریم که با این ها باید بتوانیم تعامل داشته باشیم تا بتوانیم صادرات و افزایش تولید داشته باشیم.

وی افزود: وزارت علوم، وزارت کشاوری و نیرو و سایر دستگاه‌ها وظایفی دارند. وقتی یک جوان شما بهترین دوران عمرش را تقدیم نظام و کشورش می‌کند و از 18 سالگی وارد دانشگاه می‌شود و ده سال از بهترین زمان زندگی‌اش را تقدیم کشور می‌کند تا دکترا بگیرد، حق او و کشور است که از وی بهترین استفاده را کرد. اگر دانشگاه‌های ما رشته‌هایی دارد و جوانان ما عمرشان را سرمایه‌گذاری می کنند، باید یک نتیجه مثبت برای فرد و جامعه داشته باشد.

جلیلی تصریح کرد: امروز سالی 600 هزار نفر در رشته تجربی در کنکور شرکت می‌کنند و 5 هزار دانشجوی پزشکی می‌گیریم. این نشان می‌دهد که برخی جاها تدبیر نیست و منافعی در کار است در حالیکه  کشور به پزشک بیشتر نیاز دارد و کماکان مقید به همان 5 هزار دانشجو هستیم. فقط از این 600 هزار دانش آموزانی با معدل‌های بالا هستند. عرض من این است که اگر می‌خواهیم به اشتغال برسیم باید بوروکراسی‌های ظالمانه و مانع کارآفرینی را برداریم .

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه کشوری که ادعا می‌کند در سطح جهانی می‌خواهم نقش تمدنی داشته باشم نباید بخاطر مزیت نسبی خودش تحت فشار قرار بگیرد و مزیت گاز و نفت ما ابزاری در دست دشمن باشد، اظهار داشت: این وظیفه رئیس جمهور است که در این زمینه فعال باشد. باید برای همه دستگاه‌ها این وظیفه را تعریف کرد. یک وقت می‌گویم چون نفتم به فروش نمی‌رسد کار سایر دستگاه را کم یا  تعطیل کنیم ولی یک موقع می‌گوییم که چون نفت نمی‌فروشیم باید سایر دستگاه‌ها این نقیصه را رفع کنند و از طریق کشاوزی و صنعت و هنر و فرهنگ و حتی خود صنعت نفت و تبدیل آن به فراورده، ارزآوری داشته باشیم.

وی افزود: ما اگر فقط در تولید پتروشیمی که با هر میلیون تن 200 هزار شغل ایجاد کنیم، این یک ظرفیت بزرگ است. در بازار منطقه 135 میلیارد دلار سهم بازار صنایع پایین دستی است و بیش از 16 میلیون ظرفیت ما است که 4 میلیون آن فعالیت می‌کند. ارزآوری یک بحث مهم است و اینکه چگونه می‌توان از کشاورزی، پتروشیمی، برق و معدن چند ده میلیارد ارزآوری داشت و معطل نفت نماند.

جلیلی با بیان اینکه ما امروز در کشاورزی فرصت‌های بزرگی داریم، گفت: با یک نگاه منصفانه می‌توان ظرفیت‌ها را فعال کرد. دولت در همین هشت سال یک کار خوب انجام داد و آن هم از 500 هزار هکتار اراضی خوزستان، 300 هزار هکتار تصدیع شد و امروز همه کشور از آن منتفع می شوند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: عرض من این است که می‌توان بسیاری از راه‌های تولید  و اشتغال و ارزآوری را دنبال کرد. اگر از مافیای مالیات می‌گوییم، گزارشات گمرک می‌گوید با دلار 4200 چه چیزها وارد شد. از سنگ‌پا و گل سر و روسری و.. . در همین سه سال که ملت نجیبانه تحمل کردند، 55 میلیارد ارز 4200 تخصیص داده شد به برخی کالاها اما یکدفعه مرغ قیمتش گران می‌شود. این ارز گرفته شده و کالاها وارد شده اما به دست مردم نرسیده! این نشان می‌دهد باید یک کار بزرگ انجام داد و یک راهبرد حداکثری داشت.

وی درباره نحوه برخورد با تحریم‌ها اظهار داشت: یک راه این است که تحریم‌ها را با مذاکره برداریم. این تنها راه نیست و یکی از چند راه است و این راه زمانی موفقیت آمیز است که دست ما پر باشد و برنامه‌ای برای خنثی سازی تحریم داشت. یک وقت دشمن می‌آید و می‌گوید بنزین را تحریم می‌کنم. یک راه مذاکره است که امتیازی بدهیم و او منصرف بشود. یک راه این است که تحریم را با خرید از جای دیگری دور بزنیم؛ یک راه هم این است که تحریم را با تولید بنزین خنثی کنیم که اینجا اهرم بنزین از دست دشمن خارج می‌شود.

جلیلی ادامه داد: ما با کمک جوانان و کارشناسان  و مدیران برنامه‌ای برای خنثی کردن تحریم‌ها داریم. برای آنکه اهرم مذاکره و دور زدن فعال تر بشود، باید دشمن را از تحریم پشیمان کنیم. باید کاری کنیم دشمن به التماس بیفتد که در فعالیت های اقتصادی مان کوتاه بیاییم. رئیس جمهور فعلی‌ آمریکا  یک ماه بعد از سرکارآمدن سندی امضا کرد که در آن 4 خط درباره ایران بود. نوشته بود که ایران در حال ورود به بازی های جدید در عرصه فناوری است. امروز ما به قدرت فناوری‌های پیشرفته که هم موادش در کشور هست می‌توانیم دشمن را از تحریم پشیمان کنیم و امری ممکن وسهل‌الوصول است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه بحث گرانی و تورم نه در این سالها که 50 سال است با آن آشنا هستیم و نیاز به آمار دادن نیست ولی در چند سال اخیر تورم بالای 50 درصد را داشتیم، گفت: گرانی و تورم زمانی است که پول از کالاها بیشتر شود. روزانه دو هزار میلیارد تومان خلق پول توسط بانک‌ها می‌کنیم و 50 درصد مردم از‌ آنها تسهیلات نگرفتند. رئیس بانک مرکزی می‌گوید 90 هزار میلیارد معوقات دست 11 نفر است. در 47 سال گذشته از سال 52 تا 98 پول و خلق پول در ایران 42 هزار برابر شده اما تولید  در کمترین حالت رشد آن 1.7 دهم بوده و بالاترین آمار آن دو رقمی نشده است.

وی افزود: راهکار این است که برنامه جدی داشت و مطالعه عمیقی روی آن شود و با بودجه‌ریزی صحیح آن را تنظیم کرد. من متاسفم که ده‌ها کشور تورمشان زیر 5 درصد است و متوسط تورم در دنیا زیر 5 درصد است اما تورم ما 50 درصد است. مشکل در این نیست که راه حل چیست بلکه اراده می‌خواهد. اراده مقابله با کسانی که نفعشان در تورم است. ما امروز احساس می‌کنیم در برخی موضوعات و برخی آسیب ها فراتر از یک دولت و جناح درگیر است. باید کسانی که عهد‌ه‌دار کار می‌شوند، نه تنها با رقبا که با رفقایشان که به جیب ملت دست درازی کنند برخورد کنند. اگر می‌خواهید با رانت‌خواری مبارزه کنید ابتدا باید در جناح خودی مبارزه کرد.

جلیلی با بیان اینکه امروز 25 درصد جمعیت در روستا هستند و هر روستا می‌تواند یک سلول پیشرفت کشور باشد، تصریح کرد: شما اگر برای 40 هزار روستا برنامه داشته باشید نه تنها مشکلات را می‌توان حل کرد بلکه این 25 درصد جمعیت نه تنها فقط 7 درصد بودجه کشور را باید داشته باشد بلکه هر روستا می‌تواند در صنعت، کشاورزی، گردشگری به جهش کشور کمک کند. ما الگویی داشتیم که سند پیشرفت روستا را جوانان بنویسند و در 100 روستا این انجام شد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد:  ما امروز نه تنها می‌توانیم کشور را  اداره کنیم بلکه می‌توانیم جهش بزرگ داشته باشیم. امروز وقت عملیات و جهاد بزرگ برای جهش ایران است.

منبع : تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

واکنش خطیب‌زاده به یک بیانیه مداخله‌جویانه درباره وقایع خوزستان

منتشر شده

در

توسط

واکنش خطیب‌زاده به یک بیانیه مداخله‌جویانه درباره وقایع خوزستان

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان نسبت به بیانیه مداخله‌جویانه و سیاسی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیرامون وقایع خوزستان واکنش نشان داد.

به نقل از وزارت امورخارجه، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه مداخله‌جویانه و سیاسی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیرامون وقایع خوزستان، اظهار داشت: بیانیه کمیسر درباره وقایع اخیر خوزستان از جهت میزان بی‌اعتباری و آلوده بودن به اتهامات واهی و اطلاعات نادرست تأسف‌بار است.

وی در ادامه افزود: اتهامات وارد شده بدون توجه به تلاش‌های وسیع مقامات دولتی، قضائی، امنیتی و رسانه‌ای کشور برای کاهش آلام مردم این استان و برطرف کردن معضلات موجود، مهم‌ترین گواه بر سیاسی بودن و بی‌اعتباری این بیانیه است و از این لحاظ، بیانیه کمیسر عالی بیش از آنکه سخنان یک مقام بین‌المللی حقوق بشری باشد، بیشتر شبیه یک اعلامیه سیاسی با ادبیات خصمانه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه، اظهارنظر غیر کارشناسانه و مغرضانه در خصوص مدیریت منابع آب کشور را نه در حیطه مسئولیت کمیسر دانست و نه نهاد تحت مسئولیت وی را دارای وجاهت و شأنیتی برای اظهارنظر در این خصوص ارزیابی کرد و بیان داشت: بحران آب ایجاد شده در خوزستان نتیجه سلسله‌ای از پدیده‌های طبیعی، به‌ویژه خشکسالی سال جاری و همچنین یکی از پیامدهای اقدامات قهرآمیز یکجانبه‌ای است که بر کشورمان تحمیل شده و مانع از انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری در بخش آب در خوزستان شده است و سؤال اینجاست که چرا کمیسر اینچنین بی‌پروا تحریم‌های غیرقانونی تحمیل شده از سوی آمریکا علیه ملت ایران که منجر به نقض بسیاری از حقوق‌بنیادین بشر این ملت سرافراز شده است را تاکنون محکوم نکرده و تنها به بیان معدود جملاتی کوتاه و کمرنگ کفایت نموده است!؟

خطیب‌زاده تأکید کرد: به نظر می‌رسد تلاش دفتر کمیسر برای اقلیت‌سازی و ایجاد تفرقه میان ملت یکپارچه ایران در راستای برنامه سیاسی معدودی از دولت‌های خاص باشد که عداوتشان با ملت ایران بر کسی پوشیده نیست و این دولت‌ها، همان سوء‌استفاده‌کنندگان از مفهوم والای حقوق بشر و حامیان اصلی قطعنامه‌های سیاسی ضد حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد هستند.

وی با تصریح بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برای حق تجمع مسالمت‌آمیز شهروندانش احترام قائل بوده و در بالاترین سطح، مقامات کشور وجود مشکل آب در منطقه و حق اعتراضات مسالمت‌آمیز را به رسمیت شناخته‌اند، افزود: حضور پلیس و نیروی انتظامی در چنین تجمعاتی به منظور پیشگیری از اغتشاشات و آسیب به مردم و اموال عمومی، براساس عرف و مقررات بین‌المللی امری قانونی و پذیرفته شده بوده و در عین حال شهادت یک مأمور پلیس و مجروح شدن تعداد دیگری، نشان از رخنه عوامل وابسته به بیگانه در صفوف معترضین به منظور فتنه‌افروزی و ایجاد درگیری‌های تصنعی دارد.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

سیاسی

سرلشکر سلامی کسب مدال طلای جواد فروغی را تبریک گفت

منتشر شده

در

توسط

سرلشکر سلامی کسب مدال طلای جواد فروغی را تبریک گفت

فرمانده کل سپاه در پیامی کسب مدال طلای جواد فروغی در المپیک توکیو ۲۰۲۰ را تبریک گفت.

 به نقل از سپاه‌نیوز، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی کسب مدال طلای جواد فروغی در المپیک توکیو ۲۰۲۰ را تبریک گفت.

متن پیام تبریک سردار سلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

موفقیت غرورانگیز ورزشکار برومند بسیجی، پاسدار رشید انقلاب اسلامی و مدافع فداکار عرصه سلامت ” جواد فروغی ” در کسب مدال طلای تیراندازی با تپانچه در المپیک ۲۰۲۰ توکیو را به محضر مبارک رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، ملت شریف و قهرمان ایران، جامعه ورزش کشور و خانواده مکرم وی صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم.

امیدوارم صعود افتخارآفرین این جوان مومن و متعهد به آرمان‌های دینی، انقلابی و ملی بر بلندای المپیک، سرآغاز پیروزی‌های درخشان و تاریخ‌سازی‌های جدید کاروان ورزشی کشورمان در این آوردگاه مهم و خطیر برای اعتلای بیش از پیش نام مقدس ایران و ایرانی در سپهر جهانی قرار گیرد.

سرلشکر پاسدار حسین سلامی

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

سیاسی

توسعه فناوری اطلاعات موجب شفافیت و عدالت اجتماعی شد

منتشر شده

در

توسط

توسعه فناوری اطلاعات موجب شفافیت و عدالت اجتماعی شد

رئیس‌جمهور گفت: با ایجاد شفافیت می‌توان در مسیر مبارزه با فساد گام برداشت و شفافیت بدون دسترسی به فناوری اطلاعات تقریباً ناممکن است.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در آخرین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم با اشاره به برگزاری بیست و دو جلسه این شورا، اظهار داشت: با مصوبات این جلسه یکی از پایه‌های حرکت در مسیر توسعه فناوری اطلاعات ایجاد شد.

وی خاطر نشان کرد: اگر پایه‌های اصلی فضای مجازی را زیرساخت، شبکه و سپس آشنایی و همکاری مردم بدانیم، قطعاً پایه چهارم، مقررات و شیوه‌نامه‌هایی است که حرکت در مسیر فناوری اطلاعات را در مسیر درست قرار می‌دهد.

رئیس‌جمهور افزود: در طول این مدت در جلسات شورای اجرایی فناوری اطلاعات در کنار شورای عالی فضای مجازی و همچنین جلسات دولت و مجلس و سایر جلسات مرتبط تلاش شد تا این مسیر برای مردم هموار شود.

روحانی با بیان اینکه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، بیش از آنچه در دولت‌های قبل در زمینه فناوری اطلاعات تلاش شده بود، اقدامات مستمری انجام شده است، گفت: اگر چه در این زمینه‌ها به طور کامل اتفاق اندیشه، فکر و نظر وجود نداشت، اما در عین حال حرکت بزرگی را در کنار یکدیگر شروع کردیم و این مسیری است که همه کشورها و ملت‌ها ناچارند در آن گام بردارند.

وی با ذکر این نکته که فضای مجازی، فضای سایبری، اقتصاد دیجیتال و انقلاب اطلاعات در دنیای امروز یک واقعیت است و نمی‌توان از آن فاصله گرفت، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم در این مسیر با سرعت حرکت کنیم، بدون استفاده از فناوری اطلاعات امکان‌پذیر نیست و چنانچه این فناوری کنار گذاشته شود، دریافت و ارائه خدمات از طرف دولت به سرعت امکان نخواهد داشت.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در دوران کرونا میلیون‌ها خدمت از طریق فضای مجازی در کوتاه‌ترین زمان به مردم ارائه شد و لازمه این کار فراهم بودن زیرساخت‌ها و امکانات لازم بود که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با جدیت مورد توجه قرار داشت.

روحانی گفت: با توسعه فناوری اطلاعات، عدالت اجتماعی و نزدیکی بین شهر و روستا در این زمینه برقرار شد، به نحوی که امروز بیش از ۹۸ درصد مردم روستا هم می‌توانند از خدمات ارائه شده در این فضا استفاده کنند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم با فساد و رانت هم مبارزه کنیم، باز هم راه آن استفاده از فناوری اطلاعات و فضای مجازی است، گفت: با ایجاد شفافیت می‌توان در مسیر مبارزه با فساد گام برداشت و شفافیت بدون دسترسی به فناوری اطلاعات تقریباً ناممکن است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سلامت الکترونیک از بخش‌های مهمی بود که در بستر فناوری اطلاعات ایجاد شد، اظهار داشت: امروز سلامت مردم به نوعی در بستر فضای مجازی انجام می‌شود و مردم با کارت سلامت و بهداشت می‌توانند به راحتی امور خود را انجام دهند و با استفاده از فضای مجازی می‌توانند خدمات سریع‌تر و دقیق‌تری دریافت کنند.

روحانی افزود: با استفاده از فناوری اطلاعات می‌توان مواد اولیه، دارو، تجهیزات و حتی تخت‌های بیمارستانی و نیز نیروی انسانی متخصص مورد نیاز را به موقع تأمین کرد.

وی با بیان اینکه امروز در حوزه اشتغال صدها هزار شغل و میلیون‌ها جوان مشغول به کار هستند، گفت: اینکه امروز تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به آغاز دولت یازدهم بیش از صد برابر افزایش یافته است، همه در سایه بهره‌برداری از فناوری اطلاعات است و استفاده از این فضا می‌تواند بستری برای توسعه علم و دانش در سایر رشته‌ها هم باشد و در این زمینه اقدامات بسیار خوبی در ۸ سال گذشته شروع شده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز ارائه خدمات مجازی از طریق دستگاه‌های دولتی به بیش از ۷۰ درصد رسیده است و می‌توان سرعت این خدمات را افزایش داد و براساس گزارشی که در جلسه ارائه شد، سازمان تأمین اجتماعی ۳۰ نوع خدمت را از طریق فضای مجازی ارائه می‌دهد و ۷۰ میلیون جمعیت بدون اینکه نیاز باشد از خانه خارج شوند، می‌توانند با موبایل خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

روحانی خاطر نشان کرد: در موضوع کرونا با وجود همه مشکلات و غم‌ها، گرفتاری‌ها و فشارهایی که به مردم، کسب و کار و مدافعان سلامت وارد شد با استفاده از فناوری اطلاعات، اقدامات بسیار مثبت و ارزشمندی نیز انجام گرفت، به‌گونه‌ای که بیش از ۲۰ میلیون خانوار توانستند بدون مراجعه حضوری وام بانکی دریافت کنند و برای سهام عدالت و پرداخت اقساط آن و بهره‌مندی مردم از بورس خدمات قابل توجهی از طریق فضای مجازی ارائه گردید.

وی اضافه کرد: بی‌تردید می‌توان در آینده کاری کرد که همه خدمات مهم از مالیات تا عوارض شهرداری و دریافت مجوزهای گوناگون از دستگاه‌های مختلف، از طریق فضای مجازی با کمترین زمان و پایین‌ترین قیمت انجام شود و اساساً یکی از قواعد فضای مجازی دریافت سریع‌تر خدمات با قیمت ارزان و البته با اطمینان بیشتر است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: وزیران وزارت ارتباطات در دولت‌های یازدهم و دوازدهم همه توان خود را بکار گرفتند تا زیرساخت‌ها و شبکه ملی اطلاعات را مهیا سازند و با اقدامات انجام شده برای داده‌ها در کشور امنیت ایجاد کنند، چرا که سرورهای آن در داخل کشور مستقر شد.

روحانی با اشاره به اینکه اگر در دوره کرونا بستر مناسبی برای فضای مجازی وجود نداشت، دانش‌آموزان و دانشجویان به طور کامل از خدمات فرهنگی و آموزشی محروم می‌شدند، اظهار داشت: راه‌اندازی سامانه شاد توانست برای دانش‌آموزان و معلمین شادی‌آفرین باشد و از طرفی عدالت آموزشی فراهم شد به نحوی که دانش‌آموز روستایی نیز می‌توانست از تدریس معلم خوب بهره‌مند شود.

وی با قدردانی از تلاش‌ها و خدمات بخش خصوصی و دولتی در توسعه فضای مجازی، گفت: با تلاش کارشناسان و متخصصان بخش خصوصی، سامانه‌های با ارزشی در حوزه‌های مختلف در کشور بوجود آمد و به واسطه سامانه سلامت و سامانه تجارت خدمات بسیار بزرگی در ۸ سال گذشته به مردم ارائه گردید.

رئیس‌جمهور گفت: مردم در این مدت با فکر و عملشان با اقدامات دولت در توسعه فضای مجازی همراهی و همکاری داشتند و بی‌تردید اگر این همراهی‌ها نبود، نمی‌توانستیم این گشایش‌ها را در فضای مجازی ایجاد کنیم.

روحانی تصریح کرد: امروز این کار بزرگ در مسیر خود قرار گرفته است و تردید ندارم دولت‌های آینده همین مسیر را ادامه خواهند داد، چرا که این خواست و نیاز مردم بوده و راه جایگزینی برای آن وجود ندارد.

در این جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید برای توسعه و گسترش فناوری اطلاعات و استفاده از فضای مجازی برای ارائه خدمات گوناگون به مردم، گفت: در توسعه و تسریع جایگاه فناوری اطلاعات و توسعه و تکمیل زیرساخت‌های آن رئیس‌جمهور محترم نقش تأثیرگذاری داشتند.

در آخرین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم همچنین در حضور رئیس‌جمهور، از سامانه‌های یکپارچه خدمات دستگاه‌های اجرایی و سامانه جامع مدیریت نظام اداری، ۳۰ خدمت الکترونیکی سازمان تأمین اجتماعی، سامانه سفته و برات الکترونیکی و کارت اعتباری، سامانه‌های الکترونیکی سازمان بازنشستگی کشوری، فاز اول پایانه‌های فروشگاهی و نسخه‌نویسی الکترونیکی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در مراکز سطح یک دولتی رونمایی شد.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها