با ما همراه باشید

اخبار

جهاددانشگاهی ایلام / از اکوسیستم گیاهان دارویی تا اقتصاد دانش‌بنیان و شبکه‌سازی فناورانه

منتشر شده

در

جهاددانشگاهی ایلام / از اکوسیستم گیاهان دارویی تا اقتصاد دانش‌بنیان و شبکه‌سازی فناورانه

  رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام از تلاش‌ها و گام‌های استواری گفت که در حال سوق دادن این واحد به سمت یکی از موفق‌ترین واحدها در تعریف و اجرای اکوسیستم گیاهان دارویی ، تقویت اقتصاد دانش‌بنیان و شبکه‌سازی فناورانه در سطح منطقه است.

«سید غلامرضا حسینی»اظهار کرد: سال ۱۳۹۹ با همه فراز و نشیب‌ها، ویروس کرونا کوید-۱۹، مشکلات اقتصادی ، تحریم و … با یاری  خداوند بزرگ سالی پرکار و با تلاش همکاران  سپری شد. ودر جهت تحقق اهداف و ارتقای جایگاه جهاد دانشگاهی واحد ایلام گام های استواری برداشته شد.
وی گفت: آنچه مسلم است، مسئله اساسی و فعلی کشور تحقق اقتصاد مقاومتی است و لازمه عبور از بحران های اقتصادی، التزام عملی همه دستگاه های کشور، به اجرای دقیق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.» ،  بر همین اساس جهاد دانشگاهی مولد مبارک انقلاب اسلامی با شعار جهاد دانشگاهی نماد عبور از موانع با باور توان ایرانی به استقبال ۱۶ مرداد چهل و یکمین سالگرد تاسیس خود می‌رود.
رئیس جهاددانشگاهی استان ایلام با اشاره به اینکه با مد نظر قرار دادن رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم، می‌توانیم با اتکا به توان داخل و از طریق دانش و ارتقا دانایی، به توانایی و قدرت در ابعاد مختلف دست یابیم، گفت: جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی، فرهنگی ، آموزشی و پژوهشی از کارآمدترین ظرفیت‌ها برای تحقق منویات مقام معظم رهبری برخوردار است.
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه موفقیت‌های متعدد و دستاوردهای ارزشمند جهاددانشگاهی نشان می‌دهد که این نهاد جوهره اصیل و انقلابی خود را حفظ و در مسیر آرمانهای انقلاب گام بر می‌دارد، با اشاره به بخشی از دستاوردهای جهاد دانشگاهی در زمینه های فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و اشتغال ادامه داد: علاوه بر گسترش فعالیت‌ها سعی شده  ارتباط تنگاتنگی در حوزه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های واحد با سایر دستگاه‌های اجرایی و تعامل با مدیران استان برقرار شود که رهاورد آن انجام پروژه‌های کاربردی و جذب اعتبارات استانی و ملی بوده است.
اکوسیستم گیاهان دارویی در ایلام کم‌نظیر است
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام ادامه داد: بر اساس  سیاست‌های ابلاغی از سوی دفتر مرکزی در جهت تبدیل ظرفیت استانها  به ثروت  هر واحد متناسب با پتانسیل‌های استان محور اصلی فعالیت‌ها را مشخص  می‌کند و  این واحد با توجه به پتانسیل‌های استان در حوزه‌های آب و خاک، پوشش گیاهی مناسب، تنوع اقلیمی، نیروی انسانی متخصص و متعهد، مرز بین المللی مهران و چیلات با بیش از ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق، وجود بازارهای مصرف درون و برون استانی بخصوص بازار مستعد کشور عراق  هم چنین  با اجرای طرح احیای دشتهای خوزستان و ایلام) انتقال آب از سد کرخه به ایلام(و سامانه گرمسیری )انتقال آب از رودخانه سیروان به استانهای کرمانشاه و ایلام نسبت به راه اندازی اکوسیستم گیاهان دارویی  اقدام نموده است .
حسینی تصریح کرد: در این اکوسیستم مرکز علمی کاربردی واحد  با جذب دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی  رشته گیاهان دارویی ، مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی در زمینه شناسایی و اهلی سازی گیاهان دارویی ،مشاوره و آموزش فعالیت دارد ، مرکز نوآوری با جذب ایده ها و برگزاری رویدادها و شناسایی افراد با ایجاد تیم سازی و تجاری سازی ایده ها فعالیت دارد .
وی گفت: مرکز رشد گیاهان دارویی با حمایت از واحدهای فناور ، مجتمع فناوری و تحقیقاتی گیاهان دارویی با ایجاد زیر ساخت مناسب جهت توسعه کاشت گیاهان دارویی و در نهایت مرکز فراوری گیاهان دارویی که با ایجاد ارزش افزوده این زنجیره را تکمیل می‌کند.
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام ادامه داد: اولین مجتمع تحقیقاتی و فناوری گیاهان دارویی در کشور در زمینی به مساحت ۳۵ هکتار در ابوغویر دشت عباس راه اندازی شده و در این مرکز تمامی مراحل از کاشت تا برداشت گیاهان دارویی و بخصوص فرآوری، بسته بندی، بازاریابی و فروش محصولات که مهمترین و حیاتی ترین مرحله از فرایند چرخه اقتصادی گیاهان دارویی است که به عنوان یک حلقه گمشده در بسیاری از سیستم های کشاورزی و تولیدی کشور جای خالی آن به چشم میخورد، در نظر گرفته شده است. و ریسک تولید و فروش با تکیه بر یک سیستم منظم و مدیریت شده به حداقل کاهش می‌یابد.
حسینی با بیان اینکه بستر لازم جهت کشت و کار و تولید گیاهان دارویی به عنوان اولین حلقه از این زنجیره بزرگ با توجه به وسعت و انتظام حاکم بر کار در نظر گرفته شده است و در کنار این بستر و فضای کاشت، راه اندازی خزانه جهت تولید انواع قلمه و نشاء گیاهان دارویی اولین قدم در راستای اجرایی کردن این چرخه است، تصریح کرد: انتقال قلمه و نشاء های تولید شده در این خزانه، و کاشت آنها در بستری مناسب از فضای مزرعه ریسک تلفات ناشی از حمل و نقل نشاها را به حداقل کاهش می‌دهد و به دلیل نبود فاصله بین خزانه و مزرعه خطرات طولانی شدن زمان انتقال نیز کم شده و امکان اسقرار موفقیت آمیز قلمه و نشاءها افزایش می‌یابد .
آموزش؛ از کوتاه مدت تا آموزش‌های عمومی و تخصصی
رئیس جهاددانشگاهی ایلام با بیان اینکه آموزش‌های کوتاه مدت مهارتی از قدیمی ترین فعالیت های حوزه آموزشی جهاد دانشگاهی است که در قالب ارائه آموزش‌های استاندارد و متناسب با نیاز بازار کار در قالب ۷ گروه آموزشی شامل زبان های خارجی ، علوم پزشکی ، علوم انسانی ، فنی – مهندسی، فرهنگ، هنر و معماری، کشاورزی و منابع طبیعی و علوم کامپیوتر به متقاضیان ارائه می‌شود، گفت:  در این حوزه سالانه بیش از ۱۰ هزار نفر از فراگیران آزاد شامل دانش‌آموزان، دانشجویان و افراد جویای کار به صورت متوسط از این خدمات استفاده می‌کنند.
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی  گفت: ارائه آموزش‌های ضمن خدمت کارکنان دولت از دیگر حوزه های فعالیت معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی است و سالانه حدود ۳ هزار نفر از کارکنان دستگاه های اجرایی استان در دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی  جهاد دانشگاهی ایلام شرکت می‌کنند.
برگزاری ۲ کانون ارزیابی و توسعه شایستگی و ۶ آزمون استخدامی
حسینی یکی دیگر از خدمات حوزه آموزشی جهاد دانشگاهی را برگزاری و اجرای کانون‌های ارزیابی و توسعه شایستگی مدیران دستگاه های اجرایی عنوان و تصریح کرد: در سال ۹۲ طرحی با عنوان « طراحی و تدوین مدل شایستگی های عمومی مدیران دستگاه های اجرایی کشور» به معاونت توسعه مدیریت ریاست جمهوری ارائه داد که خوشبختانه با موافقت این معاونت طرح مذکور به بخشنامه تبدیل و از اواخر سال ۹۷ به صورت بخشنامه به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.
وی گفت: در دو سال اخیر دو مرحله کانون ارزیابی و توسعه صلاحیت و شایستگی مدیران استان با شرکت حدود ۶۰ نفر از مدیران میانی و پایه دستگاه‌های اجرایی استان اجرا شده که خوشبختانه هم استقبال مدیران و دستگاه ها از این کانونها چشمگیر بوده است و هم رضایت بالایی از سوی سازمان مدیریت استان به عنوان ناظر از کانون‌های اجرا شده حاصل شده است.
حسینی  برگزاری آزمون‌های استخدامی فراگیر را از دیگر فعالیت‌های حوزه معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی برشمرد و تصریح کرد: « مرکز آزمون» جهاد دانشگاهی که از مراکز تابع حوزه معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی است در سالهای اخیر به عنوان یکی از مراکز مجاز برگزاری آزمونهای استخدامی فعالیت خود را آغازکرده و  در استان تاکنون ۶ آزمون استخدامی با شرکت حدود ۷۵۰۰ نفر در کمال سلامت، نظم و آرامش  و رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شده است.
معاونت فرهنگی؛ پیشران فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌های استان
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی در تشریح فعالیت‌های معاونت فرهنگی واحد ایلام اظهار کرد: شکل گیری نسبتا مناسب ساختارهای این معاونت و جذب نیروی انسانی و تأمین فضای فیزیکی و امکانات سخت‌افزای و نرم‌افزاری مورد نیاز منجر به ایجاد روند رو به رشد  فعالیت‌های فرهنگی به لحاظ کمی و کیفی در غالب سازمان‌های فرهنگی موجود در ساختار معاونت فرهنگی از قبیل کانون‌ها، انجمن‌ها و هیئت‌های مذهبی شده است.
رئیس جهاددانشگاهی استان ایلام  با اشاره به فعالیت خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) شعبه ایلام، مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران(ایسپا)، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه ایلام و سازمان دانشجویان در استان، تصریح کرد: افزایش ضریب نفوذ ایسنا از طریق گسترش فعالیت در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ، افزایش فعالیت های کمی و کیفی ایسپا ، شروع به فعالیت سازمان انتشارات، افزایش میزان درآمدزایی فعالیت های فرهنگی از طریق انعقاد قراردادهای ایسپا، چاپ کتاب، انعقاد قراردادهای اشتغالزایی با موضوعات فرهنگی و افزایش تعداد طرح های فرهنگی هماهنگ و سراسری از جمله فعالیت‌های انجام گرفته در این زمینه بوده است.
حسینی اجرای طرح‌های مطالعاتی و اجرایی شاخص استانی، منطقه‌ای و ملی ، حضور فعال در شورای فرهنگ عمومی و شورای فرهنگی دانشگاههای استان، گسترش گفتمان بین دانشجویی از طریق افزایش تعداد تیم های شرکت کننده در مسابقات مناظره دانشجویی ، گسترش فعالیتهای فرهنگی، دینی، قرآنی در سطح دانشگاه های استان، برگزاری جشنواره ها و مسابقات متعدد فرهنگی با هدف گسترش فرهنگ اجتماعی، دینی، سیاسی، زیست محیطی وایجاد دفاتر فرهنگی در دانشگاه‌های استان، اعزام دانشجویان دانشگاه های استان به اردوهای جهادی مناطق محروم و برگزاری گارگاه های متعدد آموزشی در دانشگاههای استان با هدف افزایش توانمندی‌های فردی و اجتماعی دانشجویان را از دیگر کارهای انجام شده در این معاونت برشمرد.
ایسپا، از تربیت پرشسگران تا انجام ۵ موج نظرسنجی از زائرین شرکت کننده در پیاده‌روی اربعین
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی ادامه داد: آموزش و تربیت پرسشگران جدید به منظور گسترش و بهینه سازی فعالیت ایسپا در استان و  افزایش بیش از ۱۵۰ درصدی درآمد ایسپا طی ۳ سال از محل انعقاد قراردادهای کارفرمایی – استانی را از مهمترین فعالیت‌های شعبه‌ی استانی ایسپا بوده است.
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام گفت: انجام ۵ موج نظرسنجی از زائرین شرکت کننده در پیاده روی اربعین ، تصویب طرح سوگواره ملی اربعین در آیینه رسانه و  انجام طرح مطالعاتی وضعیت فعالیت تشکل‌های دانشجویی دانشگاه ایلام را از جمله طرح‌های شاخص ایسپا عنوان کرد.
برگزاری بیش از ۹۰ میزگرد و نشست تخصصی در ایسنا
حسینی برگزاری بیش از ۹۰ میزگرد و نشست تخصصی با موضوعات مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را گامی مهم در جریان‌سازی رسانه‌ای و خدمتی بزرگ از جهاددانشگاهی استان عنوان کرد و گفت: از مهم ترین فعالیت‌های سازمان دانشجویان می‌توان به افزایش مستمر تعداد تیم های شرکت کننده در مسابقات مناظره دانشجویی، حضور موثر نمایندگان استان در باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست  و  برگزاری جشنواره ها، سوگواره ها و رویدادهای مختلف فرهنگی مختلف فرهنگی با همکاری نهادهای فرهنگی استان اشاره کرد.
راه‌اندازی مرکز نوآروی و شتابدهی جوانان
وی تاکید کرد: در شرایط موجود جوانانی داریم که می توانند کارهای بزرگی انجام دهند بنابراین باید از این پتانسیل استفاده کنیم موضوعی که کمتر مورد توجه قرار می گیرد. به همین منظور این واحد با همکاری اداره کل ورزش جوانان نسبت به راه اندازی مرکز نواوری و شتابدهی جوانان با امکانات و تجهیزات مناسب و ساختمان به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع   اقدام کرده که تاکنون با برگزاری ۳۴ رویداد و جذب  ۲۴ واحد فناور توانسته در شناسایی و جذب نخبگان و تجاری‌سازی ایده‌ها بسیار موثر باشد.
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی، پروتیین بار گرانولا(دارای ارزش غذایی مناسب برای ورزشکاران بدون استفاده از مواد شیمیایی) ، تولید پک روشن کننده پوست  محصولی ترکیب از ۴ نوع گیاه دارویی، تولید شکر رژیمی از استویا، ساخت عینک از پس ماند محصولات دامی (انواع شاخ)، راه‌اندازی سامانه فروش محصولات کشاورزی و  تولید کود ارگانیک را از جمله محصولات واحدهای مستقر در مرکز نواوری و شتابدهی جوانان استان اعلام کرد.
تلاش برای راه‌اندازی مرکز اصلاح نژاد دام سنگین
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان ایلام در بخش دیگر این گفت و گو اظهار کرد: با توجه به پتانسیل بسیار بالای استان در زمینه کشاورزی (بالغ بر ۴۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی)  و دامپروری (بالغ بر ۳ میلیون انواع دام سبک و سنگین) این بخش می تواند موتور محرک توسعه اقتصادی استان باشد. مطابق بررسی¬های بعمل آمده تولید بخش کشاورزی و دامداری استان غالبا به صورت سنتی بوده و راندامان بسیار پایینی دارد.
وی گفت: در این راستا این واحد در نظر دارد با همکاری پژوهشگاه ابن سینا از طریق راه اندازی مرکز اصلاح نژاد دام سنگین (با ظرفیت اشتغال زایی ۵۰ نفر نیروی مستقیم) گامی در جهت افزایش راندمان و ارتقاع ژنتیکی جمعیت دام استان بردارد. در این طرح با استفاده از روش کاشت جنین، ریخته ژنتیکی دام استان با ورود نژادهای لاین خالص مانند: جرزی، سیمنتال، هرفورد و …. اصلاح خواهد شد، در این طرح مطابق برآوردهای بعمل آمده سالانه امکان تولید ۱۰۰۰ گوساله اصلاح شده وجود دارد.
انجام ۶ طرح اشتغال‌زایی در مرکز اشتغال و کارآفرینی
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی با بیان اینکه استان ایلام دارای قابلیتهای گسترده در زمینه تامین مواد اولیه و نیروی انسانی است، اما به لحاظ توسعه اقتصادی و اشتغال متناسب با این ظرفیتها حرکت نکرده است، تصریح کرد: مرکز اشتغال و کارآفرینی جهاد دانشگاهی ایلام در راستای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال از سال ۹۶ تا کنون ۶ طرح اشتغالزایی (طرح پایلوت مشاغل خانگی مبتنی بر الگوی نوین، طرح توانمند سازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار، طرح راهبری شغلی، طرح آموزش ومشاوره شغلی، طرح ملی مشاغل خانگی و طرح هدایت شغلی) با ظرفیت بیش از ۱۰.۰۰۰ نفر را در استان به انجام رسانده است.
حسینی تاکید کرد: این مرکز در اجرای طرح های مذکور عمدتا تمرکز خود را بر توسعه بازار، برندسازی، شبکه سازی و هم افزایی بین دستگاهای متولی امر گذاشته و نتایج قابل قبولی نیز حاصل کرده است.
راه‌اندازی مرکز توسعه کسب و کارهای مجازی
وی گفت: پیشرفت فزآینده تکنولوژی، گسترش ظرفیت‌ها و قابلیت های دنیای دیجیتال ، وجود دانش و تمایل نسل جوان به استفاده از فناوری اطلاعات در اکثر حوزه های کاری و زندگی، موجب شده کسب و کارهای مجازی یکی از بهترین زمینه های توسعه کارآفرینی و ایجاد اشتغال پایدار در کشور باشد.
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی استان ایلام ادامه داد: بر این اساس در این واحد مرکز ” توسعه کسب و کارهای مجازی” با هدف بهبود و توسعه فضای کسب و کار، اشتغال فارغ التحصیلان حوزه IT، افزایش جذب سرمایه‌گذار و رشد اقتصادی راه‌اندازی شده است.
برنامه‌های در دست اقدام و چشم‌اندازها/ از طرح جامع توسعه جنگل‌های بنه تا راه‌اندازی مرکز فناوری تولید آزمایشگاهی جنین گاو
حسینی در تشریح برنامه های در دست برنامه های در دست اقدام واحد تصریح کرد:راه اندازی مرکز فرآوری گیاهان دارویی استان ایلام،  طرح ایجاد پارک محله ای در زمین مجاور ساختمان جهاد دانشگاهی با مشارکت شهرداری،  احداث سوله در مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری، طرح جامع توسعه جنگل های بنه و صنایع  و فرآورده های مورد نیاز استان ایلام و راه اندازی مرکز فناوری تولید آزمایشگاهی جنین گاو(نژاد جرزی) از جمله این برنامه‌ها است.
عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی با قدردانی از زحمات جهادگران دانشگاهی استان ایلام تاکید کرد: سرآمد شدن در حوزه علمی و فناوری در یک یا دو حوزه(گیاهان دارویی و دامپروری) ، حضور فعال در بازار عراق و اقلیم کردستان ، توجه به همکاری دستگاه‌های اجرایی استان برای تقویت توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان و  افزایش همکاری و شبکه سازی فناورانه در سطح بین‌المللی( کشور عراق، اقلیم کردستان )از جمله چشم‌اندازهای این واحد است.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها