با ما همراه باشید

علمی پزشکی

جهاد دانشگاهی آثار پربرکتی در حوزه های دفاعی، صنعتی، نفت و … داشته است

منتشر شده

در

جهاد دانشگاهی آثار پربرکتی در حوزه های دفاعی، صنعتی، نفت و ... داشته است

  عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: برای نخستین بار نیروهای جهاددانشگاهی توانستند بحث های فناوری با بهره گیری از دانش را در کشور نهادینه کنند و آثار بسیار پربرکتی در حوزه های مختلف از جمله دفاعی، صنعتی، نفت، نیروگاه و … داشته است.

دکتر”محمدمهدی زاهدی” پیش از ظهر امروز 11 مردادماه در آئین افتتاح مرکز تخصصی تولیدات فرهنگی – هنری جهاددانشگاهی استان کرمان و در ارتباط ویدئوکنفراسی با دکتر تقوی مدیرکل راهبری فرهنگی جهاددانشگاهی کشور گفت: در آستانه سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی هستیم و این نهاد یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

وی به تبیین دستاوردهای جهاددانشگاهی در چند دهه اخیر اشاره و اظهار کرد: جهاددانشگاهی گمنام اما در عین حال پرکار، خلاق و نوآور است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ادامه داد: در گذشته جهاددانشگاهی را با ایسنا می شناختند اما امروز همه جهاددانشگاهی را یکی از نهادهای بزرگ جهادی و انقلابی در حوزه فناوری های خلاقانه برای حل مشکلات کشور می دانند.

وی افزود: برای نخستین بار نیروهای جهاددانشگاهی توانستند بحث های فناوری با بهره گیری از دانش را در کشور نهادینه کنند و آثار بسیار پربرکتی در حوزه های مختلف از جمله دفاعی، صنعتی، نفت، نیروگاه و … داشته است.

زاهدی تشکیل شرکت های دانش بنیان را یکی از رویکردهای بسیار خوب جهاددانشگاهی دانست و بیان کرد: جهاددانشگاهی فناوری با بهره گیری از علم را به کاربرد تبدیل کرده است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس رویکرد جدید جهاددانشگاهی استان کرمان در زمینه اشتغال های خرد را در راستای کاهش بیکاری و رونق اقتصادی خانوارها بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: مرکز سلول های بنیادی این حوزه تحت عنوان پژوهشکده رویان که در جهان معروف است، همچنین پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهی نیز حرف های زیادی در حوزه پزشکی دارد. ضمن آنکه در حوزه گیاهان دارویی به خوبی درخشیده است.

وی با بیان این مطلب که جهاددانشگاهی با خلاقیت توانسته دستاورهای زیادی را کسب کند و در برخی حوزه ها کشور را به خودکفایی برساند، تصریح کرد: جهاددانشگاهی از آموزش حرفه ای عقب نیفتاده و پیشنهاد می دهم که دوره کاردانی آموزش اشتغال خانگی یا مهارت های صنایع دستی نیز در مرکز جهاد دانشگاهی تدوین شود که کاربردی هم باشد و می توان دوره ها را در سطح کارشناسی نیز ارتقا داد.

عضو کمیسیون آموزش و تحققات مجلس شورای اسلامی بر لزوم سوق دادن افراد به سمت صلاحیت های حرفه ای تاکید کرد و افزود: صلاحیت های حرفه ای باید ملاک استخدام باشد چراکه این موضوع نیاز ضروری کنونی کشور است که می توانیم در این حوزه اقدامات خوبی را شروع کنیم و جایگاه استان کرمان را در کسب و کار ارتقا دهیم؛ جهاد دانشگاهی می تواند در این زمینه پیشگام، تلاشگر و موثر باشد.

وی با انتقاد از اینکه بهره وری در کشور پایین است، اظهار کرد: باوجود خلاقیت ها و نوآوری ها در کشور، متاسفانه ایران رتبه بدی در حوزه کسب و کار دارد لذا افزایش بهره وری و ارتقای رتبه کسب و کار باید سرلوحه تصمیات و کارهایمان قرار گیرند.

زاهدی حضور خلاقانه و نوآورانه جهاد دانشگاهی در حل مشکلات کشور را یکی دیگر از رویکردهای قابل تقدیر این نهاد دانست و گفت: این مرکز حوزه های مختلف را مورد حمایت قرار داده که می توانیم نفت را مثال بزنیم؛ آن ها خلاقانه وارد شدند و باید نگاه به ظرفیت ها و توانایی های داخل کشور را در جامعه نهادینه کرد تا کمتر از تحریم ها آسیب ببینیم.

وی با اشاره به ارتباط درست جهاد دانشگاهی با صنایع و معادن استان کرمان گفت: رویکرد امروز جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی – هنری نیز خوب و اشتغال زاست؛ با آموزش لازم در این حوزه می توانند شغل چند هزار نفری ایجاد کنند و ما نیز با تمام وجود و علاقه از آن استقبال و حمایت می کنیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علمی پزشکی

نتایج امیدبخش درمان سرطان و کرونا با روش‌ کریسپرپایه/پیشنهاد محققان برای توسعه کریسپر در کشور

منتشر شده

در

توسط

نتایج امیدبخش درمان سرطان و کرونا با روش‌ کریسپرپایه/پیشنهاد محققان برای توسعه کریسپر در کشور

رئیس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به امیدهای جدید در درمان کم خونی “داسی شکل” و تالاسمی “بتا”، سرطان و یک بیماری چشمی مونوژنیک که منجر به کوری در کودکی می‌شود، با روش کریسپرپایه گفت: علاوه بر آن کشف آنزیم Cas۱۳ این پتانسیل را بوجود آورده است که بتوان از آن به عنوان یک ابزار درمانگر در برابر COVID-۱۹ استفاده کرد و علی رغم این دستاوردها همچنان نگرانی‌هایی از کاربرد این فناوری وجود دارد و هنوز این روش‌ها متداول نشده‌اند.

دکتر محمود تولایی، استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) و رئیس انجمن ژنتیک ایران به مناسبت ۲۰ اکتبر روز جهانی کریسپر (World CRISPR Day) گفت: با افزایش آگاهی بشر از ساختار ژن‌­های تشکیل دهنده صفات و ویژگی‌های موجودات زنده، کاربردهای نوینی برای آن شناخته می‌شود. افزایش دقت در تشخیص علل و عوامل بوجودآورنده بیماری‌ها، نقایص و اختلالات ژنتیکی و عوامل مؤثر در بروز صفات گوناگون از جمله رنگ پوست، چشم، رنگ و حالت مو و تمامی صفات دیگر میسر شده است.

وی با تاکید بر اینکه بموازات آن، تلاش برای حذف علل بیماری‌­ها و اختلالات و کشف داروهای مؤثر بر فعال سازی و یا غیرفعال سازی مسیرهای ژنی مؤثر در بیماری هم، مورد توجه قرار گرفته است، ادامه داد: از اوایل دهه ۱۹۹۰، پتانسیل درمان‌­های جدید مبتنی بر مهندسی و اصلاح ژن و سلول نیز، انقلابی در حوزه‌های پزشکی و کشاورزی ایجاد کرده است و هدف ژن درمانی، اصلاح نقائص ژنتیکی و یا بیان محصولات ژنی است که از نظر درمانی، مفید به نظر می‌رسند؛ از این رو امروزه برای ژن ­درمانی روش‌های مختلفی طراحی شده است که یکی از آنها سیستم برپایه کریسپر است.

تولایی، “ویرایش ژنوم” را دستکاری دقیق توالی‌های DNA سلولی توصیف کرد و یادآور شد: این فرایندی است که از آن می‌توان سرنوشت سلول‌ها و ویژگی‌های ژنتیکی موجودات زنده را تغییر داد و این فرایند می‌تواند به ما در درک بهتر ژنتیک انسانی و درمان بیماری‌های ژنتیکی کمک شایانی کند.

اجزای تشکیل دهنده فناوری کریسپر

رئیس انجمن ژنتیک ایران خاطر نشان کرد: در سال ۲۰۱۲ میلادی برای اولین بار نشان داده شد که سیستم کریسپر (CRISPR) که یکی از اجزاء مهم سازنده  سیستم ایمنی بدن در مواجهه با باکتری‌ها و ویروس‌ها است، می‌تواند از طریق برش هدفمند DNA عمل کند. سیستم ویرایش ژنومی کریسپر در ساده‌ترین حالت خود، از یک “اندونوکلئاز” غیر اختصاصی (Cas۹) جهت برش ژنوم و از یک آر ان ای راهنمای (gRNA) کوچک، جهت هدایت این نوکلئاز به سمت جایگاه برش از پیش مشخص شده توسط کاربر، عمل می‌کند.

وی اضافه کرد: در ویرایش ژنومی کریسپرپایه، توالی هدف می‌بایست مکمل توالی فاصله انداز  ۲۰ نوکلئوتیدی آر ان ای راهنما (gRNA) باشد و  در سمت ´۳ خود، بلافاصله بعد از جایگاهی که توسط آر ان ای راهنما  (gRNA) هدف گیری می‌شود، دارای یک توالی “پم”(PAM)  باشد. تنها در چنین شرایطی است که آر ان ای راهنما (gRNA) اندونوکلئاز Cas۹ را به محل توالی هدف برده و برش دو رشته‌ای دی ان ای هدف، به دست می‌آید.

وی ادامه داد: این برش ایجاد شده کریسپری، می‌تواند ازطریق پیوند انتهای غیر هومولوگ (NHEJ) ترمیم شود و  اگر یک الگوی ترمیمی (Repair Templet)  فراهم شود، محل برش دی ان ای می تواند از طریق فرایند هدایت شده هومولوگ (HDR) ترمیم شود و امکان یک ویرایش ژنی دقیق و بی نقص را فراهم آورد.

این استاد دانشگاه بقیه الله به بیان گزینه‌های انتقال اجزاء کریسپر پرداخت و توضیح داد: در ویرایش ژنومی کریسپر- پایه، آنزیم‌های کریسپری، RNA راهنماها و الگوهای ترمیمی (در مواقعی که نیاز به اعمال ترمیم هدایت شده هومولوگ است) می‌بایست به درون سلول‌هایی که نیاز به ویرایش دارند، انتقال داده شوند و معمولا این انتقال در سه فرمت DNA،  آر ان ای پیام رسان و آر ان ای راهنما و یا پروتئین  و آر ان ای راهنما به داخل سلول‌های اندام هدف انتقال یابند. در کارهای بالینی برای انتقال این اجزا از وکتورهای ویروسی، نانو ذرات و  الکتروپوریشن مجموعه‌ای از پروتئین و آر ان ای، کمک گرفته می‌شود.

محدودیت فناوری کریسپر: ضرورت توالی پم (PAM)

وی توالی پم (PAM) را یک توالی ژنومی ۳ تا ۵ نوکلئوتیدی دی ان ای‌ دانست که برای آنزیم Cas۹ به عنوان یک علامت اتصالی عمل می‌کند و گفت: آنزیم‌های مشابه Cas۹ مشتق شده از موجودات مختلف، یا آنزیم‌هایCas۹ جهش یافته و تهیه شده در آزمایشگاه‌های مختلف، به توالی‌های پمی (PAM) متفاوتی وابسته هستند. این تفاوت‌ها، به پژوهشگران اجازه می‌دهند نقاط ژنومی وسیع‌تر و متفاوتی را مورد هدف ویرایشی خود قرار دهند.

تولایی خاطر نشان کرد: به وضوح مشخص شده است که ویرایش ژنومی توسط CRISPR/Cas۹ می‌تواند به تغییرات ناخواسته بر روی نقاط غیر هدف، منجر شود. روش‌های کاهش این تغییرات ناخواسته که “اثرات برش نابجا” نامیده می‌شوند، شامل استفاده از Cas۹ گونه Nikase، کاهش بیان آنزیم Cas۹ و کوتاه کردن توالی آر ان ای راهنمای (gRNA) به کار برده شده برای هدف‌گیری می‌شود و اخیرا  دو واریته کریسپری  eSpCas۹ وSpCas۹-HF۱ کشف شده است که از طریق  استفاده از آنها عملکرد اختصاصی نوکلئاز Cas۹ بر روی اهداف مد نظر بهبود یافته است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) یادآور شد: ویرایش ژنومی غیر دقیق بر روی اهداف نامطلوب زمانی شکل می‌گیرد که این توالی‌ها شباهت زیادی به توالی اهداف مطلوب داشته باشند. استفاده از رویکردهای ویرایشی ژنوم در مطالعات بالینی منوط به میزان دقت اعمال آن ویرایش دارد. این میزان از دقت به نسبت اهداف مطلوب در برابر اهداف نامطلوب و همچنین به درصد ویرایش شکل گرفته بر روی اهداف مطلوب بستگی دارد.

وی با بیان اینکه این مخاطرات سبب شده است که توسعه فناوری کریسپر به سمت و سویی سوق داده شود که در آن از برش DNA ژنومی دوری شود،  نظیر فناوری CRISPR interference و CRISPR activation که در هر دو مورد از آنزیم Cas۹[۲] مرده استفاده می‌شود، گفت: همچنین در این راستا سیستم‌های کریسپری دیگری نیز در حال توسعه هستند که تغییرات ژنومی را به صورت “اپی ژنیک” اعمال می‌کنند تا بیان ژن را تحت کنترل بگیرند.

تولایی اظهار کرد: از دیگر مشکلاتی که در رابطه با استفاده از فناوری کریسپر در  امور بالینی وجود دارد، ایمنی زایی پروتئین‌های ویرایشی هست که از باکتری‌ها مشتق شده‌اند. این ایمنی زایی آنزیم‌های کریسپری می‌تواند از طریق اعمال تنها یک درمان ویرایشی بسیار کارآمد تک مرحله‌ای مدیریت شود، همچنین استفاده از آنزیم‌های ویرایشی مختلف نیز می‌تواند از بروز این شرایط نامطلوب جلوگیری کند.

به گفته وی همچنین نشان داده است که عدم دقت در بهینه سازی اعمال ویرایش کریسپری نیز می‌تواند منجر به غیر فعال شدن مسیر p۵۳ شود.

این استاد حوزه زیست فناوری تاکید کرد: با وجود تمامی مشکلات و مخاطراتی که به آن اشاره شد، گزارشات اخیر راجع به بیمار مبتلا به HIV که به وسیله دریافت سلول‌های بنیادی خون ساز ویرایش شده، تحت مداوا قرار گرفته بود، نشان داد که با گذشت تقریبا دو سال نتیجه نامطلوبی که بتوان آن را به ویرایش ژنومی کریسپری تعمیم داد، مشاهده نشد. به طور کلی این یافته‌ها نشان می‌دهند که در حال حاضر در  زمینه مسائل مربوط به ویرایش ژنوم انسان‌ها و توسعه کاربردهای بالینی مؤثر و ایمن موانعی وجود ندارد که نتوان از عهده آن بر آمد.

ژن درمانی کریسپر پایه از طریق ایمونوتراپی

رییس انجمن ژنتیک ایران با بیان اینکه در سال ۲۰۱۸ میلادی با صدور مجوز FDA اولین مطالعات بالینی مرتبط با درمان کریسپر-پایه سرطان شروع شد، گفت:  در این مطالعات از فناوری CRISPR/Cas۹ جهت ویرایش سلول‌های T بیمارانی که هیچ گزینه درمانی دیگری نداشتند، استفاده شد و در این مطالعه لنفوسیت‌های T از خون بیماران دریافت شدند و در محیط ex vivo به وسیله فناوری CRISPR/Cas۹ به شکلی مهندسی شدند که گیرنده‌های سلولی T مخصوص به تومور را بیان کنند.

وی با تاکید بر اینکه این سلول‌ها متعاقبا به داخل بدن بیمار تزریق شدند، اضافه کرد: نتایج رضایت بخش این روش درمانی چنان تاثیرگذار بود که از آن تاریخ به بعد تعداد زیادی از مطالعات بالینی با استفاده از فناوری کریسپر در انواع مختلفی از بیماران سرطانی مورد توجه قرار گرفته است.

ژن درمانی کریسپر پایه از طریق اخلال ژنی

استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه بقیه الله به کاربردی شدن فناوری کریسپر از طریق اخلال ژنی اشاره کرد و افزود: در این حوزه اولین مطالعات بالینی مربوط به بیمارانی بود که از کم خونی “داسی شکل” و تالاسمی “بتا” رنج می‌بردند. در این نوع از درمان سطح هموگلوبین F را افزایش می‌دهند و در نتیجه یک یا دو جایگاه از چهار جایگاه اتصال هموگلوبینی بر روی “اریتروسایت‌”ها اشغال می‌شود. این رویکرد در بهبود بیماری‌های هموگلوبینی مهم نظیر کم خونی داسی شکل و تالاسمی بتا نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: در این رویکرد سلول‌های بنیادی خونساز از خون خود بیمار جدا و با استفاده از فناوری کریسپر در ژن BCL۱۱A این سلول‌ها اخلال ایجاد می‌شود و در نتیجه سطح بیان هموگلوبین F افزایش می‌یابد. متعاقبا پس از از بین بردن سلول‌های بنیادی خون ساز ویرایش نشده در مغز استخوان بدن بیمار، این سلول‌های بنیادی پیرایش شده به صورت وریدی به بدن بیمار تزریق می‌شوند.

تولایی تاکید کرد: نتایج این مطالعات بالینی به قدری امیدوارکننده است که پژوهشگران در حال حاضر در حال ارزیابی خطرات بلند مدت و مزایای این روش درمانی جدید هستند.

ژن درمانی کریسپر پایه در محیط درون تنی

رئیس انجمن ژنتیک اضافه کرد: اگر چه ویرایش‌های ژنی در محیط درون تنی به علت عدم دسترسی مناسب به بافت‌های هدف محدود شده است، اما تعداد کمی از اندام‌ها نظیر چشم این شرایط را فراهم آورده است. بیماری “لبر آموروزیس” مادرزادی (LCA) یک بیماری چشمی مونوژنیک است که در کودکی سبب کوری می‌شود. عامل این بیماری جهش از بین برنده کارایی تک “اللی” در ژن CEP۲۹۰ است که درمانی برای آن وجود ندارد. در مطالعه بالینی که صورت گرفت، اجزای سیستم CRISPR/Cas۹ مستقیما به داخل شبکیه چشم بیمار انتقال داده شدند که نهایتا منجر به بیان پروتئین سالم و کارآمد شد.

وی تصریح کرد: اگرچه نتایج این مطالعه بالینی رضایت بخش است، اما با این حال می‌بایست پتانسیل بوجود آمدن ایمونوتوکسیسیتی و اثرات اهداف نابجا و نامطلوب در این روش مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. با تمام این تفاصیل درمان درون تنی کوری به وسیله فناوری کریسپر گام بزرگی است برای استفاده هر چه بیشتر کریسپر در حوزه مرتبط با ژن درمانی.

ویرایش کریسپری جنین انسان

تولایی با بیان اینکه در مورد ویرایش ژنوم سلول‌های غیر جنسی هر گونه عواقب ناشی از آن ویرایش پس از اخذ رضایتمندی از بیمار منحصر به خود فرد بیمار است، گفت: حال آنکه در مورد ویرایش ژنوم سلول‌های جنسی نه تنها ما به لحاظ حقوقی رضایت افرادی که متعاقبا به دنیا می‌آیند را نداریم، بلکه تمامی عوارض جانبی و دائمی ناشی از ژن درمانی را به نسل‌های آینده منتقل می‌کنیم. با این حال مطالعه کریسپر-پایه بحث برانگیزی که اخیرا بر روی جنین انسان صورت گرفت، واکنش‌های قابل ملاحظه‌ای در خصوص استانداردهای اخلاقی مربوط به این قبیل ویرایش‌های ژنومی بوجود آورده است.

وی یادآور شد: در این مطالعه بنیادین ژن CCR۵ جنین انسان با هدف ایجاد مقاومت دربرابر HIV مورد مهندسی ژنتیکی واقع شد؛ چرا که به طور طبیعی در بعضی از افراد، جهش ژن CCR۵ سبب بروز این مقاومت می‌شود. در این مطالعه دو جنین که در یکی، هر دو نسخه و در دیگری، تنها یکی از دو نسخه ژن مربوطه ویرایش شده بود، مجددا در بدن مادر کاشته شدند و این مهم در حالی صورت گرفت که کماکان از ایجاد مقاومت در برابر HIV  اطمینان کاملی حاصل نشده بود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله خاطر نشان کرد: احتمال بروز اثرات مادام العمر اهداف نابجا و ‌نامطلوب، از دیگر نگرانی‌های استفاده از این رویکرد در مطالعات انسانی است. پیشرفت‌های اخیری هم در زمینه توسعه ابزارهای ویرایشی کریسپری، جهت کاهش اثرات اهداف نابجا و نامطلوب، صورت گرفته است، نظیر استفاده از دیگر واریته‌های آنزیم Cas۹ که از کارآمدی بهتری برخوردارند، بوجود آمده است؛ لکن هنوز این روش‌ها متداول نشده‌اند.

کریسپر و پاندمی کرونا

تولایی با بیان اینکه علاوه بر کاربرد تشخیصی کریسپر، این فناوری می‌تواند گزینه مناسبی جهت درمان بیماران کرونایی باشد، توضیح داد: آنزیم Cas۱۳ یک اندونوکلئاز هدفگیر مولکول RNA است و در این راستا می‌تواند به وسیله RNA راهنما هدایت شود.

به گفته وی، کشف این آنزیم این پتانسیل را بوجود آورده است که بتوان از آن به عنوان یک ابزار درمانگر در برابر COVID-۱۹ استفاده کرد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله ادامه داد: سیستم PAC-MAN از واریته‌ای از آنزیم Cas۱۳ بهره می‌برد که بخاطر اندازه کوچک آن عملا نه تنها جاگیری آن را در وکتورهای ویروسی تسهیل می‌کند، بلکه در سلول‌های انسانی به آن عملکرد تخصصی و قدرت کاتالیکی بیشتری می‌دهد. این روش به منظور هدف گیری همزمان چندین ناحیه ژنتیکی و در راستای تجزیه RNA توسعه یافته است. بنابراین با توسعه این روش، محتمل است که ساز و کار سیستم CRISPR/Cas بتواند به وظیفه اصلی خود که همانا مبارزه با ویروس است، مبادرت ورزد و از این طریق به بشریت کمک کند.

ملاحظات اخلاقی پیرامون ویرایش ژن‌های انسانی

رییس انجمن ژنتیک با تاکید بر اینکه در حال حاضر به نظر می‌رسد با وضع قوانین مناسب و پایبندی به آن می‌توان به پژوهش‌های پایه و پیش بالینی در زمینه‌های ویرایش سلول‌های جنسی و غیر جنسی ادامه داد، گفت: کاربردهای بالینی سلول‌های غیر جنسی ارزشی بالقوه و آینده‌ای نویدبخش دارند، اما احتمال بروز خطراتی از قبیل ویرایش اهداف نابجا، می‌بایست همراه با فواید ویرایش هدفمند، مورد سنجش قرار گیرند و اینکه این کار باید در چارچوب وضع قوانین دقیق ژن درمانی صورت پذیرد.

وی ادامه داد: گسترش اخیر آنزیم‌های جدید و ارتقاء یافته کریسپری و همچنین افزایش کارهای پژوهشی، به پیشرفت و بهبود ویرایش کریسپری کمک می‌کند تا توسعه کاربردهای کلینیکی بر روی سلول‌های غیر جنسی بیشتر از پیش توسعه یابد.

تولایی معتقد است که برای رسیدن به یک اجماع اجتماعی در زمینه چگونگی استفاده از فناوری کریسپر، مسیر دور و درازی در پیش است، خصوصا تا زمانی که این فناوری به سمت ویرایش بالینی سلول‌های جنسی پیش برود و یادآور می‌شود، اگرچه بعضی از پژوهشگران، طرفدار ویرایش رده‌های سلولی جنسی هستند، اما  گروهی دیگر نگرانند که مبادا مناقشات مرتبط با ویرایش سلول‌های جنسی، باعث توقف مقبولیت کاربردهای بالینی ویرایش سلول‌های غیر جنسی شود. از آنجایی که، ذهن جامعه با این قبیل از مسائل اخلاقی درگیر است، مراودات و ارتباطات شفاف علمی، جهت اطمینان بخشی به جامعه ضروری است تا عامه مردم، هم فواید و هم مخاطرات کاربردهای انسانی کریسپر را درک کنند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از دانشمندان برجسته و متعهد و در اختیار داشتن زیرساخت‌های خوب تحقیقاتی، درصورت حمایت هوشمندانه مسئولین، در کنار توجه به ابعاد اخلاق زیستی مبتنی بر شرع دین مبین اسلام، می‌تواند پابه پای دانشمندان موفق در عرصه‌های تولید دانش جهانی، در عرصه‌های نوین ژنتیک و بیوتکنولوژی برای پاسخ به نیاز بشر در زمینه‌های پزشکی، کشاورزی مولکولی و … سربلند و افتخارآفرین باشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

علمی پزشکی

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار ۱۰ ماهه برای دریافت تاییدیه‌

منتشر شده

در

توسط

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار ۱۰ ماهه برای دریافت تاییدیه‌

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری پردیس بعد از چندین سال واردات تجهیزات پزشکی، اقدام به توسعه فناوری‌های این حوزه کردند و قبل از شیوع پاندمی کرونا موفق به طراحی، بومی سازی و تولید دستگاه‌های کمک تنفسی کم تهاجمی شدند.

مشکات نعمتی مدیر عامل این شرکت فناور با بیان اینکه این شرکت از سال ۹۲ فعالیت خود را در زمینه واردات تجهیزات پزشکی آغاز کرده است، اظهار کرد: از اواخر سال ۹۶ نسبت به طراحی و توسعه بر روی محصولات مختلف در این حوزه اقدام کردیم.

وی تولید محصول کمک تنفسی را از جمله محصولات این شرکت نام برد و اظهار کرد: این دستگاه در اواخر سال ۱۳۹۸ آماده عرضه شد و اطلاعات مربوط به این دستگاه را برای دریافت تاییدیه‌ها، به اداره کل تجهیزات پزشکی ارائه کردیم که این مساله همزمان با شروع پاندمی کرونا شد.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه که با نام “بای پپ” تولید شده بود به مدت ۱۰ ماه در پروسه ارزیابی قرار داشت، ادامه داد: مجوز تولید این محصول را در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۹ دریافت کردیم و بعد از راه اندازی خط تولید، این محصول از خردادماه سال جاری به بازار عرضه شد.

مدیر عامل این شرکت فناور، کارایی این دستگاه را برای کمک به بهبود تنفس دانست و خاطر نشان کرد: این دستگاه به نوعی “ونتیلاتور” غیر تهاجمی است که عموما برای بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی در منازل کار برد دارد ولی با شروع پاندمی کرونا و کمبود در زمینه دسترسی به دستگاه ونتیلاتور، این دستگاه در بیمارستان‌ها نیز کاربردی شد.

وی یکی از دلایل کاربردی شدن این دستگاه در بیمارستان‌ها را قیمت پایین آن دانست و یادآور شد: قیمت این دستگاه یک دهم دستگاه ونتیلاتور است ضمن آنکه این دستگاه برای بیمارانی که در شرایط بحرانی نیستند نیز، قابل استفاده است.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه در بخش‌های اورژانس و سایر بخش‌های بیمارستانی کاربرد دارد، ادامه داد: این دستگاه دارای دو مُود کاری دستگاه ونتیلاتور است و به علت کمبود دستگاه‌های ونتیلاتور در دنیا،‌ کاربرد دستگاه‌های کمک تنفسی در بیمارستان‌ها توسعه یافت.

به گفته بیمارانی که به تازگی از بخش‌ICU مرخص شدند و یا افرادی که دچار مشکلات خواب و قطع تنفس (خُرخُر) هستند می‌توانند از این دستگاه کمک تنفسی بهره‌مند شوند.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه با دانش بومی طراحی و ساخته شده است، تاکید کرد: این دستگاه به لحاظ قیمتی، نسبت به نمونه‌های اروپایی و امریکایی در برخی از مدل‌ها تا ۶۰ درصد پایین‌تر است؛ ضمن اینکه تا ۵۰ درصد  مانع از خروج ارز خواهد شد.

وی یادآور شد: علاوه بر آن، این دستگاه، یک دستگاه کمک تنفسی غیر تهاجمی است به این معنا که دستگاه‌های ونتیلاتور برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی، لوله‌ای به داخل مجاری تنفسی بیمار خواهد شد و از این طریق بیمار قادر به تنفس خواهد بود ولی این دستگاه، دارای ماسکی است که بر روی صورت قرار می‌گیرد و هوا را با فشار مشخصی وارد ریه بیمار می‌کند.

نعمتی اضافه کرد: این روش باعث می‌شود که ریه قادر به انجام عمل دم و بازدم شود. این دستگاه دارای آپشن‌هایی است که با توجه به تجویز پزشک و تنظیمات فشار، برای بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این دستگاه کمک تنفسی می‌تواند جایگزین ونتیلاتور شود، گفت: این امر بستگی به وضعیت بیمار دارد. ولی به طور کلی دنیا به این سمت در حرکت است که تا آنجا که امکان دارد بیماران در زیر دستگاه ونتیلاتورهای تهاجمی قرار نگیرند و سعی می‌شود که از دستگاه‌های غیر تهاجمی استفاده شود.

این محقق اضافه کرد: برای بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی در ابتدا از دستگاه‌های غیر تهاجمی استفاده می‌شود و در صورتی که شرایط بیمار بحرانی شد، از  ونتیلاتورهای تهاجمی استفاده خواهد شد.

نعمتی با بیان اینکه در حال حاضر این دستگاه به بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی فروخته می شود، اظهار کرد: در شروع پاندمی کرونا، حجم بالایی از این دستگاه به کشور وارد شد و بیمارستان‌ها در آن زمان نیازهای خود را از برندهای خارجی تامین کردند، ولی از آنجایی که حدود ۱۰ تا ۱۱ ماه در اداره کل تجهیزات پزشکی برای دریافت تاییدیه‌ها معطل شدیم، محصولات ما دیر به بازار عرضه شد از این رو ما فروش این دستگاه به بیمار را در دستور کار قرار دادیم .

به گفته وی استقبال بازار داخل از این محصول به دلیل قیمت پایین و کارایی آن، خوب بوده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

روش جدیدی برای آزمایش فوری کووید-۱۹

منتشر شده

در

توسط

روش جدیدی برای آزمایش فوری کووید-۱۹

پژوهشگران “کالج ترینیتی”، روش جدیدی را برای آزمایش کووید-۱۹ ابداع کرده‌اند که می‌تواند بررسی را به صورت فوری و قطعی انجام دهد.

 به نقل از نانومگزین، گروهی از پژوهشگران “مرکز پژوهش نانوساختارهای تطبیقی و نانوابزارها”(CRANN) و دانشکده فیزیک “کالج ترینیتی دوبلین”(Trinity College Dublin)، یک روش نانومکانیکی را برای آزمایش‌ فوری و یک مرحله‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند میزان واکنش ایمنی ناشی از انواع گوناگون کووید-۱۹ را در سرم خون تعیین کند. روش آنها، یک راهبرد تازه را برای ردیابی ایمنی عفونت و تجزیه و تحلیل گزینه‌های جدید واکسن ارائه می‌دهد.

روشی که این گروه پژوهشی به سرپرستی پروفسور “مارتین هگنر”(Martin Hegner)، پژوهشگر کالج ترینیتی ابداع کرده‌اند، امکان طبقه‌بندی ویژگی‌ها را برای بررسی انواع در حال ظهور کووید-۱۹ فراهم می‌کند.

مزیت بزرگ این روش جدید در مقایسه با روش‌های کنونی و مورد استفاده این است که همان میزان حساسیت را دارد و می‌تواند انواع گوناگون کووید-۱۹ را با تجزیه و تحلیل در لحظه و در کسری از زمان تشخیص دهد.

پروفسور هگنر و همکارانش، بر انواع نگران‌کننده کووید-۱۹ و واکنش “ایمنی هومورال”(Humoral immunity) ایجاد شده تمرکز کردند. ایمنی هومورال، واکنشی است که به واسطه پادتن صورت می‌گیرد و هنگامی رخ می‌دهد که مواد خارجی در بدن تشخیص داده شوند.

این موضوع که کووید-۱۹، جهش‌های قابل توجهی در پروتئین خوشه‌ای داشته است، می‌تواند اثر واکسن‌های کنونی و درمان‌های صورت گرفته با “پادتن‌های مونوکلونال”(Monoclonal antibodies) را تضعیف کند. فناوری ارائه شده توسط پروفسور هگنر و گروهش می‌تواند با تمرکز بر مقایسه الگوهای محافظتی و بررسی گزینه‌های جدید واکسن، به پژوهش‌های مربوط به توسعه واکسن در فاز یک تا سه کمک کند.

هگنر گفت: بررسی‌های ما با تجزیه و تحلیل‌های آماری مطابقت دارند. ما باور داریم که این فناوری جدید می‌تواند روند سلامت عمومی را بهبود ببخشد و سرعت آن را افزایش دهد.

وی افزود: این روش مستقیم، پروتکل آماده سازی را که معمولا با شست و شوی زیاد و مراحل بسیاری همراه است، ساده‌تر می‌کند. بدین ترتیب، میزان مواد مصرفی مورد نیاز و هزینه را کاهش می‌دهد. بنابراین، این روش برای استفاده در شرایط اضطراری، مناسب خواهد بود.

این پژوهش، در مجله “Nanoscale Advances” به چاپ رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها