با ما همراه باشید

علمی پزشکی

خطرناک‌ترین آجیل‎‌ها برای سلامتی را بشناسید

منتشر شده

در

به نقل از شبکه روسی “Zevzda” شوبینا متخصص تغذیه روس می‌گوید: انواع مختلفی از آجیل‌ها به ویژه بادام زمینی، بادام و ماکادمیا برای سلامت انسان می‌توانند خطرناک باشند.

شوینا افزود: اگر بخواهیم در مورد مضرات آجیل صحبت کنیم، در وهله اول من بادام زمینی را نام می‌برم؛ زیرا آن‌ها اغلب حاوی آفلاتوکسین، ماده سمی تولید شده توسط قارچ هستند که می‌توانند سرطان زا باشند و باعث تاخیر در رشد انسان شوند. همچنین ممکن است از قدرت سیستم ایمنی بدن بکاهند و آن را در معرض عفونت قرار دهند.

این متخصص توضیح داد: بادام نیز می‌تواند خطرناک باشد؛ زیرا “یکی از رایج‌ترین مواد حساسیت زا در میان آجیل هاست. آجیل ماکادمیا نیز به همین شکل؛ زیرا از همه انواع آجیل چرب‌تر است.

او گفت: بهترین و سالم ترین انواع آجیل‌ها گردو، بادام هندی با کمترین کالری و بیشترین میزان پروتئین و فندق، که حاوی درصدد بالایی از منیزیم است، هستند

در همین حین شوینا تأکید کرد: همه آجیل‌ها به نوبه خود خوب و سالم هستند و میزان مجاز ۲۰ تا ۴۰ گرم آجیل به عنوان میان وعده، نمی‌تواند زیان آور باشد.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزشی

اسامی نفرات برتر کنکور اعلام شد

منتشر شده

در

توسط

اسامی نفرات برتر کنکور اعلام شد

اسامی نفرات برتر کنکور در ۵ گروه آزمایشی بر روی سایت سنجش آموزش کشور قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی محمد پیام ثابتی از تهران، محمد شایان شعبانی از رفسنجان، محمد اسماعیلی از اراک، پارسا نوروزی نژاد از سبزوار ، امیر مهدی میقانی از اراک، ترانه خسرو جردی از مشهد، محمدجواد احمد پور از اصفهان ، امیرحسن جعفرآبادی از تهران، ماهان بیهقی از تهران و دانیال غریب از مشهد به ترتیب رتبه های ۱ تا ۵ را از آن خود کردند.

در گروه آزمایشی علوم تجربی نیما ابوالحسنی از تبریز، پارسا فتحی از اردبیل، عرفان کرپه از ترکمن ، آیناز مارالی از جلفا، حسن قیم از اهواز ، آرین آور از تهران، باربد محمدی از سقز، محمد حسن فلاحت از اهواز، آوا فاضلی از اصفهان و نگین سرلک از تهران نیز به ترتیب موفق به کسب رتبه های یک تا ۱۰ شدند.

در گروه آزمایشی علوم انسانی امیر مهدی ذلفی از ابهر، جواد عبدیایی از شمیرانات، محمد جواد مهدیان از شاهین شهر، امیر حسین جلالی از یزد، امیر محمد باقری از تهران، حسین ملکی از نیشابور، سحر محمدی از زنجان، سید محمد علی شهرستانی از شمیرانات، دانیال دولت شاهی از تهران و امیر محمد سلیمانی از تهران رتبه های۱ تا ۱۰ این گروه آزمایشی را به دست آوردند.

در گروه آزمایشی هنر سید سپهر فرندی از زنجان، بهنود امیری از کرج، پریا الستی از تهران، می سا شفیع پور فومنی از رشت، و پروشا یوسف سیاه بندی از تهران نیز رتبه های ۱ تا ۵ را کسب کردند.

همچنین امیر حسین زرندی از خوی ، سحر دورود گر از تربت حیدریه، آرتین معتبری از تهران، دانیال منتظری از اصفهان، امیر حسین جعفر آبادی از تهران، و سید محمد صادق سید هاشمی ریزی از کرج نیز به ترتیب رتبه های ۱ تا ۵ گروه آزمایشی زبان را به دست آوردند.

ادامه مطلب

استانها

کرونا در اسدآباد شعله ور شده است

منتشر شده

در

توسط

کرونا در اسدآباد شعله ور شده است

  رئیس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد گفت:در شهرستان به نسبت هفته قبل بیماری کرونا شعله ور تر شده و در این امر تجمعات تأثیر بسزایی داشته است.

به گزارش ایسنا، ایرج صالحی یکشنبه ۱۰مرداد در ستاد مدیریت پیشگیری از کرونا شهرستان با اشاره به خطر ویروس دلتا  اظهار کرد: متأسفانه در شهرستان اسدآباد نیز مواردی از ویروس دلتا داشته ایم که در این موارد برخی از افراد اقدام به زدن  واکسن  کرونا کرده اند اما با وجود واکسن مبتلا به ویروس دلتا  شده اند که این امر موجب نگرانی و احساس خطر شده است.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون کرونا همراه با رعایت پروتکل های بهداشتی در مهار بیماری کارساز خواهد بود، تصریح کرد: متأسفانه در پیک پنجم کرونا مردم با عادی انگاری نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی بی تفاوت شده اند و رعایت نمی کنند.

صالحی افزود:سراسر کشور و به تبع آن شهرستان اسدآباد وارد پیک پنجم کرونا شده اند و در همین رابطه سه هفته سخت خواهیم داشت که هفته اول آن آغاز شده و برای کنترل پیک دوهفته باقی مانده است.

وی با اشاره به اینکه استان همدان در سطح کشور با کمتر از ۳۵ درصد دارای پایین ترین رتبه در بحث رعایت پروتکل های بهداشتی است بیان کرد:افزایش تخت در بخش های کرونایی چاره کار نبوده و با توجه به افزایش تخت بیماران کرونایی باید تعداد کادر درمان نیز به ازاء هر تخت افزایش یابد که در این رابطه کادر درمان  دیگر خسته و مستأصل شده اند.

صالحی با درخواست از شهروندان و مردم درتداوم  رعایت پروتکل های بهداشتی و پرهیز از هر گونه عادی انگاری کرونا خاطر نشان کرد:پیک پنجم کرونا با آمدن محرم همراه شده که در این رابطه لازم است مصوبات و موارد پروتکل های بهداشتی در هرگونه مراسمات عزاداری حسینی رعایت شود.

وی اضافه کرد:در آخرین آمارها تجمعات جشن و عروسی با ۲۹ درصد و تجمعات و دورهمی های خانوادگی با ۶۹ درصد از مهمترین دلایل طغیان و علت کرونا در استان همدان شناخته شده است.

صالحی همچنین با اشاره به اقدام برخی از کشورها در بحث واکسیناسیون تصریح کرد:برخی از کشورهای مستکبر اقدام به واکسیناسیون ۶۰ تا ۷۰ درصدی جمعیت هدف کشور خود کرده اند که منت این کار را بر سر نظام می گذارند در حالی که این اقدام آنان انسانی نبوده و باید در کل دنیا این برنامه همگام باهم پیش می رفت چرا که به تنهایی این اقدام کشورها در واکسیناسیون هیچ فایده ای ندارد.

فرماندار اسدآباد هم با تاکید بر اینکه هیچ برنامه ای بدون استعلام از ستاد کرونا در سطح شهرستان نباید برگزار شود افزود:مصوبه ستاد کرونا برابر با مصوبه ستاد شورای امنیت ملی است و باید برنامه ها ضابطه مند بوده و با مصوبات ستاد کرونا تناقض نداشته باشد.

سعید کتابی با اشاره به فرارسیدن ایام محرم ظرف کمتر از ده روز آینده گفت:در محرم و صفر امسال نیز  دستورالعمل و ضوابط سال گذشته اجرایی خواهد شد و در این رابطه هر چه سریعتر تبلیغات اسلامی شهرستان باید کارگروه خود را تشکیل دهد.
وی با تاکید بر هماهنگی، اقناع سازی و اطلاع رسانی تبلیغات اسلامی در رابطه با برنامه های ایام محرم خاطر نشان کرد:برگزاری مراسمات در فضای باز با تجمعات حداقلی و با فاصله دو متری از یکدیگر، زمان حداکثری برای هر مراسم و برنامه دو ساعت، ممنوعیت جابه جایی هیئات مذهبی و دسته جات عزاداری و سوگواری، ممنوعیت استفاده از طبل و سنج، ممنوعیت مراسمات خاص محرم، ممنوعیت تجمع هیئات و دسته جات سینه زنی و عزاداری در امامزاده ها، ممنوعیت هر گونه پذیرایی در جریان مراسمات، ممنوعیت نذورات و طبخ و توزیع غذای گرم از جمله دستورالعمل هایی است که باید در ایام محرم در مراسمات نسبت به این موارد توجه ویژه شود در غیر این صورت با موارد تخلف برخورد خواهد شد.
کتابی همچنین با بیان اینکه هر گونه ایستگاه صلواتی پذیرایی در سطح شهرستان دارای ممنوعیت خواهد بود، اضافه کرد:توزیع نذورات خام و طبخ نشده و  بسته های معیشتی دارای ممنوعیت نبوده و باید از هم اکنون نسبت به هر گونه توزیع نذورات و غذای گرم تذکر لازم داده شود.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اسدآباد با بیان اینکه هم اکنون ۲۹ بیمار در بخش کرونایی شهرستان بستری بوده که از این تعداد ۱۲ نفر کرونا مثبت هستند، افزود:مراجعات به بیمارستان شهرستان دو تا سه برابر شده و با داروی سرپایی فعلا شرایط تحت کنترل است.
الهام عظیمی با اشاره دو مورد فوتی کرونایی در طی هفته گذشته در اسدآباد، بیان کرد:شهرستان اسدآباد دارای ۸۳ هزار و ۹۱۹ نفر جمعیت هدف بالای ۱۸ سال واجد دریافت واکسیناسیون بوده که تاکنون ۱۳ درصد این میزان جمعیت واکسینه شده اند.
وی میزان دز تزریق شده در شهرستان را تاکنون ۱۲ هزار و ۵۹۳ دز برشمرد و اظهار کرد:از روز گذشته واکسیناسیون ۱۵۰۰ نفر از فرهنگیان شهرستان آغاز شده که در همین رابطه روز گذشته ۱۰۰ نفر از فرهنگیان اسدآبادی دز اول واکسن خود را دریافت کردند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

علمی پزشکی

آمادگی نیماد برای همکاری مشترک با سازمانها/ حمایت 14 میلیارد تومانی از طرحهای توسعه زیست فناوری

منتشر شده

در

توسط

آمادگی نیماد برای همکاری مشترک با سازمانها/ حمایت 14 میلیارد تومانی از طرحهای توسعه زیست فناوری

فصل جدیدی از فعالیت‌های “موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی کشور” (NIMAD) در همکاری با سازمان‌هایی که متقاضی انجام پروژه‌های حوزه سلامت در قالب پژوهش هستند، آغاز شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با اعلام این خبر گفت: مدل جدید حمایتی اعلام “فراخوان مبتنی بر درخواست پروپوزال تحقیقاتی” در راستای توصیه سازمان جهانی بهداشت برای تصمیم‌گیری آگاه از شواهد است. با این روش مدل جدیدی برای شبکه‌های تحقیقاتی حوزه سلامت تعریف شد تا اولویت‌های مهم حوزه خود را مشخص کرده و تبدیل به ‌RFP کنند و سپس با سازمانهای مرتبطی که سیاست گذاران حوزه سلامت هستند به توافق و تفاهم برسند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت،  افزود: هر سازمانی که متعهد شود 50 درصد هزینه تحقیقاتی یک RFP را تامین کند، موسسه نیماد نیز 50 درصد باقی‌مانده را به شرط رعایت چارچوب‌های علمی مانند برگزاری فراخوان و انجام داوری peer review  پرداخت خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه مشارکت مالی سازمانی که در آینده مجری نتایج آن تحقیقات است، تضمین‌کننده به کارگیری نتایج پژوهش خواهد بود، گفت: همیشه در دنیا یکی از چالش‌های مهم این است که نتیجه تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده توسط دستگاه‌های مجری و سیاست‌گذار به کار گرفته شود و سیاست‌گذاری‌ها بر مبنای شواهد علمی باشد؛ وقتی یک سازمان سیاست‌گذار حاضر است 50 درصد از هزینه‌های تحقیقاتی یک طرح را پرداخت کند بدون شک تعهد بیشتری برای به‌کارگیری نتایج آن طرح تحقیقاتی را هم خواهد داشت.

نجفی در خصوص سازمان‌های متقاضی پروژه‌های تحقیقاتی گفت: این سازمان‌ها می‌توانند از درون وزارت بهداشت باشند یا سازمان‌هایی که خارج از وزارت بهداشت فعالیت مرتبط با حوزه سلامت دارند، مانند سازمان محیط زیست، بهزیستی، وزارت ورزش و جوانان ، سازمان انتقال خون، سازمان‌های بیمه گرو غیره.

به کارگیری مراکز تحقیقاتی همکار

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه وظیفه تعیین اولویت‌های حوزه سلامت با سازمان‌های سیاست‌گذار همراه با محققین و متخصصین رشته‌های مختلف است، گفت: شاید برخی نقد داشته باشند که سازمان و دستگاه اجرایی اگر اولویت‌های تحقیقاتی را مشخص کنند امکان دارد سوالاتی طرح کنند که پاسخ آن سئوالات قبلا در مجموعه‌های دانشی ارایه شده است ولی سازمان سیاست‌گذار از آن‌ها بی‌اطلاع هستند. برای این مسئله هم مراکز تحقیقاتی همکار را در کنار سازمان‌ها در نظر گرفتیم تا در صورت تعیین اولویت یا طرح سوال ابتدا توسط مرکز تحقیقاتی مورد بررسی و راستی‌آزمایی قرار گیرند که آیا جواب موضوعات مطرح شده در پایگاه‌های دانشی داخلی یا خارجی وجود دارد یا خیر؟!  اگرچه در حال حاضر در بسیاری از سازمان‌های سیاست‌گذار حوزه سلامت توانایی رصد آخرین مطالب علمی وجود دارد، همکاری مراکز تحقیقاتی در این خصوص می‌تواند نقائص احتمالی را برطرف کند.

وی افزود: اولویتی که از این سازمان یا نهاد سیاست‌گذار حوزه سلامت با همکاری مرکز تحقیقاتی همکار تعیین می‌شود ابتدا باید تبدیل به ‌RFP شود و سپس به تایید موسسه نیماد به عنوان بزرگترین موسسه حامی تحقیقات حوزه علوم پزشکی برسد تا برای انجام آن طرفین تامین اعتبار کنند و در نهایت به‌صورت فراخوان در معرض اعلان عمومی قرار گیرد.

حمایت 14 میلیارد تومانی از طرح های تحقیقاتی

نجفی در ادامه گفت: فاز بعدی همکاری موسسه نیماد با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. واقعیت این است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با در اختیار داشتن 12 ستاد و بسیاری از نهادهای وابسته، یکی از مهمترین بخش‌های تاثیرگذار در زیست بوم تحقیقات و فناوری کشور محسوب می‌شود. از 12 ستاد حداقل پنج ستاد این معاونت به‌طور مستقیم با حوزه سلامت مرتبط است.

معاون وزیر بهداشت با اعلام اینکه در حال حاضر مشارکت موسسه نیماد با چندین ستاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شده است، گفت: از جمله آنها ستاد توسعه زیست فناوری است که بر اساس توافق صورت گرفته نیماد و ستاد مزبور به‌طور مشترک تا سقف 14 میلیارد تومان از طرح‌های مرتبط و مورد علاقه، حمایت می کنند.

وی با اشاره به اینکه در دنیا امور مرتبط با علوم شناختی و مغز پیشرفت شگرفتی داشته است، گفت: در راستای توسعه همکاری‌ها، کمیته علوم اعصاب و بهداشت روان در نیماد و ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری نیز مشارکت خود را در حمایت از طرح‌های تحقیقاتی در این زمینه آغاز کرده‌اند که طی آن و بر اساس توافق صورت گرفته، به صورت مشترک طرفین 4 میلیارد تومان در طرح‌های تحقیقاتی مشترک سرمایه‌گذاری خواهند کرد. هم اکنون نیز فراخوان‌های علوم شناختی در سایت نیماد منتشر شده است.

در همین راستا، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از همکاری چهارجانبه میان دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و موسسه نیماد خبر داد که به‌زودی این همکاری به‌صورت رسمی توسعه خواهد یافت.

تجاری‌سازی نتایج تحقیقات حوزه سلامت

نجفی با بیان اینکه نقطه غایی تمام این برنامه‌ها ایجاد یک زیست بوم منسجم تحقیق و فناوری در حوزه سلامت است که امیدواریم در دولت بعدی ادامه یابد، افزود: اکنون همگرایی میان ستادها، نیماد و دیگر موسسات حامی تحقیقات و فناوری شکل گرفته است تا طرح‌های تحقیقاتی هدفمند و راهبردی با افقی روشنتر در کشور انجام شود. قدم بعدی برای تکمیل این چرخه، سوق دادن طرح‌ها و پروژه‌ها به‌سوی فناوری و تولید است. در این مرحله باید سرمایه‌گذران صندوق‌هایی مانند صندوق نوآوری و شکوفایی به‌طور سیستماتیک و نظام‌ مند بتوانند بعد از شناسایی چنین پروژه هایی از آنها حمایت کنند. چنین اتصالی می‌تواند چرخه تحقیق و فناوری کشور در حوزه سلامت را تکمیل کند و یک زیست بوم همگرا، متصل و فعال را در کشور شکل دهد.

بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ،به گفته وی، این زنجیره زیبای تحقیق و فناوری است که پیش از این به صورت پراکنده وجود داشت ولی اکنون می تواند با این برنامه‌ها به صورت ساختارمند شکل بگیرد و تکمیل شود.

 

ادامه مطلب

برترین ها