با ما همراه باشید

اخبار 53

دستاوردهای علمی و صنعتی ایران دنیا را زیر و رو خواهد کرد

منتشر شده

در

دستاوردهای علمی و صنعتی ایران دنیا را زیر و رو خواهد کرد

ایسنا/قزوین رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: نهادهای علمی به مرور زیرساخت‌ها را در کشور می‌سازند و در آینده نزدیک خواهیم دید که دستاوردهای علمی و صنعتی ایران دنیا را زیر و رو خواهد کرد به شرطی که در بستر ایمان و دین حرکت کنیم و این امر با وحدت و انسجام محقق خواهد شد.

دکتر علی‌اکبر صالحی در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه دائمی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور که امروز ۲۰ بهمن در سرای سعدالسلطنه قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: انقلاب انفجار نور بود و رنگ و بوی الهی داشت، بستری که انقلاب فراهم کرد بستر خداباوری و دین باوری بود و اساس انقلاب نیز اخلاق و ادب است.

وی با اشاره به گذشت ۴۲ سال از عمر با برکت انقلاب عنوان کرد: علی‌رغم تهدیدها و تحریم‌ها فراز و نشیب‌های زیای داشتیم اما بالنده و روبه‌جلو در حال حرکت هستیم.

صالحی بیان کرد: دوره برانگیختگی از زمان مشروطه آغاز شد و به برکت رهبری امام راحل دین غبارگرفته احیا و عرضه شد و این عرضه نه تنها در ایران بلکه در سطح جهان بود به گونه‌ای که جوانان اروپایی که به پوچ‌گرایی رسیده بودند به دین گرایش پیدا کردند.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی فلسفه زندگی را برای جهانیان عرضه و هدف از زندگی را بیان کرد؛ طی ۴۲ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با انواع توطئه‌ها از قبیل جنگ تحمیلی و تحریم‌ها روبه‌رو بودیم در خصوص جنگ تحمیلی باید بگوییم جنگ تحمیلی جنگ صدام نبود بلکه جنگ جهانی علیه ایران بود.

این مسئول ضمن تأکید روی این موضوع که رمز انقلاب الله اکبر و پیوند با الله است و در دنیا می‌بینیم که مردم کشورهای اسلامی متأثر از انقلاب اسلامی ایران هستند؛ بیان کرد: کشورهای غربی با نظام اسلامی مشکل دارند و انرژی هسته‌ای را بهانه قرار می‌دهند چون نمی‌توانند بگویند با نظام اسلامی مشکل دارند زیرا در این صورت آزادی بیان که مدعی آن هستند زیر سؤال خواهد رفت.

وی گفت: به لطف خداوند متعال و تلاش دانشمندان به تمامی آستانه‌های صنعت هسته‌ای دست یافته‌ایم و اکنون فناوری هسته‌ای را در اختیار داریم ولی برای بلوغ آن نیازمند زمان هستیم.

علی رغم همه محدودیت‌های ۴۲ ساله دستاوردهای عظیمی داشته‌ایم؛ حال سؤال اینجاست کدام کشور می‌توانست با جنگ تحمیلی و تحریم‌های فلج کننده و کاهش صدور نفت به کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه به این دستاوردها دست پیدا کند؟

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: اما اکنون با اتکا به توان داخل نیازهای صنعتی، علمی، پزشکی، سلامت و کشاورزی کشور را تأمین می‌کنیم و تهیه بیش از ۱۰۰ میلیون تن مواد غذایی در سال یک نمونه است. اگر تنها به یک دستاورد بخواهیم اشاره کنیم، لوله کشی ۳۸۰ هزار کیلومتر گاز است که سالانه ۱۰ هزار کیلومتر انجام شده ولی برای مردم عینیت ندارد.

وی بیان کرد: اوایل انقلاب ۱۷۵ هزار دانشجو داشتیم ولی اکنون این آمار افزایش یافته و برای مثال در شهری مانند قزوین بیش از ۸۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند و دانشگاه‌های مختلف دستاوردهای بزرگی برای این استان داشته‌اند.

پیشرفت ایران به دلیل پتانسیل داخلی است

صالحی تصریح کرد: همه دنیا پیشرفت کرده است و عده‌ای می‌گویند اگر انقلاب اسلامی اتفاق نمی‌افتاد هم همین پیشرفت‌ها در کشور صورت می‌گرفت در پاسخ این افراد باید بگوییم که دو نوع پیشرفت داریم اول پیشرفتی که ناشی از توان و پتانسیل داخلی است و پیشرفت دوم وابستگی و دریافت آن از بیگانگان است.

وی افزود: دستاوردهای علمی و فناوری ایران از درون جوشیده است، ما علم هسته‌ای را از کسی دریافت نکردیم و تنها با دسترسی به کتب و مقالات علمی توانستیم علم را به فناوری تبدیل کنیم که این کار آسانی نیست چون همه دنیا به این منابع دسترسی دارند و تبدیل علم به فناوری نیازمند تلاش مضاعف است.

این مسئول خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی طیف وسیعی از فعالیت‌ها را دارد و جبهه‌های علم و فناوری را فتح می‌کند؛ سال ۶۸ چند سانتریفیوژ مستعمل وارد کشور و از سال ۶۸ تا ۷۶ طول کشید تا مونتاژکاری را بیاموزیم، از سال ۷۶ تا ۸۵ نیز به فعالیت خود ادامه دادیم تا بتوانیم یک آبشار بسازیم و اکنون صفر تا ۱۰۰ سانتریفیوژ را خودمان طراحی می‌کنیم و در حال حاضر با طراحی یک نرم افزار طراحی سانتریفیوژ هم سهل شده است.

وی اظهار کرد: همه این پیشرفت‌ها در سایه تحریم به دست آمده و اگر تحریم نبود پیشرفت‌های بیشتری اتفاق می‌افتاد، انقلاب اسلامی رو به قله پیشرفت در حال حرکت است ولی هنوز به قله نرسیدیم؛ رسیدن به قله تلاش و کوشش مضاعف می‌خواهد و تلاش دشمن برای این است که ما به قله نرسیم. اگر می‌خواهیم رو به جلو حرکت کنیم باید امید را به  جامعه تزریق کنیم و نیمه پر لیوان را ببینیم هرچند مشکلات اقتصادی داریم اما برای رفع آن در کشورتلاش می‌شود.

صالحی در ادامه با اشاره به انتخاب بایدن در آمریکا گفت: بایدن نیامده درباره خروج از برجام سخن می‌گوید، بایدن محدودیت‌های مالی، بانکی و دارویی وضع کرده با این حال ادعای حقوق بشر نیز دارد؛ وی شعار ترامپ زدایی می‌دهد ولی خودش همان راه ترامپ را طی می‌کند. آمریکا باید فکر تسلیم شدن ایران را از سرش بیرون کند چون در این ۴۲ سال نتیجه‌ای از اعمال فشار نگرفته است؛ فشار بایدن نیز به جایی نخواهد رسید.

وی تصریح کرد: یکی از گلوگاه‌های تولید واکسن، ساخت سانتریفیوژ بود که سازمان اتمی آن را ساخت و به بنیاد برکت تحویل داد. دشمن باید بداند هرچه بیشتر ما را محدود کند ما از پای نخواهیم نشست و نیازهایی که در ما ایجاد خواهد شد منجر به خلاقیت و اختراع می‌شود.

این مسئول ادامه داد: دشمن با ورود از در تقابل راه به جایی نخواهد برد و بهتر است تعامل بر اساس توازن را امتحان کند؛ صدام و داعش توطئه‌های آمریکا علیه ایران بودند تا ما را اسیر کرده و چهره اسلام را خدشه‌دار کنند اما حق را نمی‌توان پنهان کرد و برای همیشه کنار گذاشت؛ اکنون حقانیت ایران نمایان شده است و حتی ایرانیان مخالف انقلاب نیز به آن اذعان دارند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به این موضوع که هیچ ایرانی نمی‌تواند نسبت به اقتدار کشورش بی‌تفاوت باشد؛ بیان کرد: دشمنان نمی‌خواهند ایران به دانش موشکی و فناوری هسته‌ای مسلح باشد بنابراین ما باید قوی باشیم تا مانند صدام ما را بازیچه خود قرار ندهند. انقلاب اسلامی رهبری متفکر دارد که جامعه را هدایت می‌کند و ایشان همواره بر قوی شدن ایران تأکید دارند.

وی گفت: نهادهای علمی به مرور زیرساخت‌ها را می‌سازند و در آینده نزدیک خواهیم دید که دستاوردهای علمی و صنعتی ایران دنیا را زیر و رو خواهد کرد به شرطی که در بستر ایمان و دین حرکت کنیم و این امر با وحدت و انسجام محقق خواهد شد.

صالحی در پایان با اشاره به اختلاف سلیقه‌ها، تصریح کرد: ضمن داشتن اختلاف باید در یک مسیر حرکت کنیم اگر اختلاف درست باشد باعث حرکت جامعه خواهد شد؛ اختلاف باید سنجیده و معنی‌دار باشد و به ادب در بیان نیز توجه شود؛ چون یک مسلمان فاخر صحبت می‌کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها