با ما همراه باشید

سلامت

دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت برای تزریق واکسن کرونا

منتشر شده

در

دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت برای تزریق واکسن کرونا

متخصصان و پزشکان به بهترین وجه می توانند افراد را در مورد نیاز یا عدم نیاز به تزریق واکسن و زمان مناسب واکسیناسیون آگاه سازند و در عین حال شرایط بسیار اندکی وجود دارد که فرد را از واکسیناسیون منع می کند.

 بر اساس شواهد موجود افرادی که سابقه واکنش های آلرژیک شدید به هر یک از اجزای تشکیل دهنده واکسن کووید-۱۹ را دارند، به طور کلی باید از برنامه واکسیناسیون حذف شوند تا از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری شود.

همچنین بنابر دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت، اگر در حال حاضر بیمار هستید یا علائم بیماری کووید-۱۹ را در خود مشاهده می کنید، می توانید پس از برطرف شدن علائم اولیه، واکسینه شوید.

متخصصان همچنین تاکید دارند که در زمان مراجعه برای تزریق واکسن، مسئول واکسیناسیون از فرد دریافت کننده درخواست می کند ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در محل منتظر بماند و سپس مرکز واکسیناسیون را ترک کند. این امر به این دلیل است که کارکنان مراکز بهداشت می توانند هر گونه واکنش احتمالی و غیرمنتظره پس از واکسیناسیون را تحت کنترل داشته باشند.

واکسن کووید-۱۹ مانند هر واکسن دیگری می تواند عوارض جانبی خفیف تا متوسط  در بدن ایجاد کند. عوارض جانبی شایع پس از واکسیناسیون نشان می دهد که بدن در حال ایمن سازی در برابر کروناویروس است.

تب درجه پایین یا احساس درد یا قرمزی در محل تزریق، خستگی، سردرد و درد مفاصل ​​از جمله عوارض جانبی واکسن است. این موارد معمولا پس از گذشت چند روز برطرف می شود. در صورتیکه قرمزی یا حساسیت (درد) در محل تزریق بعد از ۲۴ ساعت افزایش می یابد یا اگر عوارض جانبی بعد از چند روز برطرف نشود لازم است با پزشک مشورت شود.

بنابر گزارش این سازمان، برخی از واکسن های کروناویروس به صورت دو دُز هستند و ضرورت دارد دُز دوم حتما تزریق شود. واکسن هایی که به صورت دو دُز هستند، در اولین دُز آنتی ژن ها – پروتئین هایی که تولید آنتی بادی ها را تحریک می کنند – برای اولین بار به سیستم ایمنی ارائه می شود. دُز دوم همچون یک تقویت کننده عمل کرده و تضمین می کند که سیستم ایمنی بدن در صورت مواجهه مجدد با ویروس، واکنش نشان دهد.

در صورت بروز واکنش آلرژیک شدید به اولین دُز واکسن کووید-۱۹، نباید دُزهای دیگر واکسن تزریق شود. با این حال این موضوع که واکنشهای شدید به واکسن به طور مستقیم ناشی از آن باشد، بسیار نادر است.

همچنین در رابطه با این پرسش که آیا نوع مواد غذایی و نوشیدنی مصرفی یک تا دو روز پس از واکسیناسیون تفاوتی در روند مصون سازی دارد؟ کارشناسان معتقدند که اثربخشی واکسن به هیچ نوع غذا یا نوشیدنی قبل یا بعد از تزریق واکسن بستگی ندارد.

نکته دیگر اینکه مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن قبل از دریافت واکسن برای جلوگیری از عوارض جانبی توصیه نمی شود زیرا مشخص نیست چگونه مسکن ها می توانند بر عملکرد واکسن تاثیر بگذارند. با این حال، در صورت بروز عوارض جانبی مانند درد، تب، سردرد یا درد عضلانی پس از واکسیناسیون می توان از استامینوفن یا سایر مسکن ها مصرف کرد.

همچنین در واکنش به تردیدهای برخی از مردم که به دلیل شنیدن گزارش هایی مبنی بر لختگی خون پس از تزریق واکسن در معدودی از دریافت کنندگان، تصور می کنند پیش از واکسیناسیون مصرف داروهای رقیق کننده خون ضروریست، متخصصان تاکید دارند که این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک متخصص به منظور بیماری فعلی فرد، مصرف این نوع از قرص ها را تجویز کرده باشد. متخصصان تاکید دارند که واکسن کووید-۱۹ برای افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند بی خطر است اما باید قبل از تزریق واکسن موضوع را به مسئول واکسیناسیون اطلاع داده و او را نسبت به نوع داروهای مصرفی آگاه سازید.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، کارشناسان همچنین توصیه می کنند حتی اگر پیش از این به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اید، باید در برابر بیماری واکسینه شوید. مصونیتی که شخص از ابتلا به این بیماری کسب می کند در افراد مختلف متفاوت است و در عین حال مشخص نیست مصونیت طبیعی چقدر می تواند دوام بیاورد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در کشور تا امروز

منتشر شده

در

توسط

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در کشور تا امروز

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا امروز سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ اعلام شد.

  بنابر اعلام وبدا، آمار واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

– اسپوتنیک نوبت اول: ۴۵۵۵۹۹

– اسپوتنیک نوبت دوم:  ۳۶۷۷۱۳

– سینوفارم نوبت اول:  ۱۸۰۷۱۶۰۲

– سینو فارم نوبت دوم: ۹۵۵۶۱۳۷

– بهارات نوبت اول: ۵۹۳۸۹

– بهارات نوبت دوم: ۵۴۲۱۸

– آسترازنکا نوبت اول: ۳۸۷۹۱۲۳

– آسترازنکا نوبت دوم: ۱۵۴۰۹۰۰

– برکت نوبت اول: ۲۶۲۸۰۷۱

– برکت نوبت دوم: ۱۲۵۳۷۹۹

– مجموع نوبت اول: ۲۵۰۹۳۷۸۴

– مجموع نوبت دوم: ۱۲۷۷۲۷۶۷

بر این اساس کل واکسن تزریق شده ۳۷۸۶۶۵۵۱ دز است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد

منتشر شده

در

توسط

رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد

مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اعلام کرد که رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد.

  مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای اعلام کرد: از پنجشنبه شب که سامانه salamat.gov.ir برای دانشجویان و طلاب سراسر کشور باز شد تا ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه جمعه (۱۹ شهریور) بیش از ۵۰۰ هزار نفر ثبت‌نام و بلافاصله نوبت دریافت کرده‌اند.

بنابر اعلام مرکز مدیریت آمار وزارت بهداشت رکورد قبلی، ۱۳۰ هزار ثبت‌نام در یک شبانه روز بود. هم‌اکنون ظرفیت تعریف شده در بسیاری از شهرها پر شده‌ است. در حال هماهنگی با دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت افزایش ظرفیت ثبت‌نام هستیم. با توجه به حجم واکسن وارد شده به کشور قطعاً هیچ مشکلی برای نوبت‌دهی به کل دانشجویان و طلاب طی روزهای آینده نخواهد بود.

به گزارش وبدا، در این اطلاعیه آمده است: از تمامی عزیزانی که هنوز موفق به دریافت نوبت واکسیناسیون نشده‌اند، تقاضا می‌کنیم حتما طی دو تا سه روز آینده مجدداً برای ثبت‌نام و دریافت نوبت تلاش کنند و از مراجعه بدون نوبت یا در خارج از زمان به پایگاه‌های تزریق واکسن جدا خودداری کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

پرستاران به مرخصی نیاز دارند

منتشر شده

در

توسط

پرستاران به مرخصی نیاز دارند

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران در ۱۸ ماه گذشته بدون استراحت و مرخصی، شبانه روز در خدمت بیماران کرونا بوده اند، سختی کار و فشار کاری مضاعف، مشاهده مرگ بیماران و کمبود نیرو آنان را خسته کرده است و به شدت به مرخصی و استراحت نیاز دارند.

  یوسف رحیمی، گفت: تبعیض در هر جایی که باشد، سبب اختلاف و کاهش انگیزه است. تفاوتی که بین نیروهای شرکتی و رسمی در گروه پرستاری است با وجود تحصیل و خدمات یکسان، اختلاف و کاهش انگیزه را در بر دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پرستاران نزدیک به ۲ سال با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و مبارزه با این بیماری یک نبرد فرسایشی برای آنها است، برای جلوگیری از خستگی و فرسایشی شدن پرستاران نیاز به جذب نیرو در سیستم درمان کشور داریم. به خصوص در این شرایط که بخش‌های غیر فعال بیمارستان نیز به دلیل افزایش کرونا فعال شده است.

عضو شورای عالی نظام پرستاری اظهار کرد: افزایش بیماران و نبود پرستار کافی به کار و زحمت بیشتر پرستاران منجر می‌شود و همین امر باعث آسیب و فرسایش پرستاران و کاهش خدمات با کیفیت درمانی برای بیماران است.

رحیمی ادامه داد: اولین معضل در گروه پرستاری، کمبود نیرو است و لازم است به صورت کارشناسی و سازمان یافته در این خصوص تصمیم گرفته شود تا به استانداردهای جهانی نسبت پرستار به جمعیت نزدیک شوم. وجود نیروی کافی کیفیت خدمات پرستاران افزایش می دهد و از فرسودگی پرستاران جلو گیری می کند.

وی افزود: فوت بیمار فشار روحی و روانی زیادی را برای پرستاران ایجاد می کند، شایسته است مرخصی هایی در نظر گرفته شود تا التیام بخش روحی برای پرستاران باشد. متاسفانه در بحران کرونا نه تنها پرستاران مرخصی نداشتند، بلکه در شیفت های طولانی مدت در حال ارائه خدمات به بیمار هستند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری در خصوص تبعیض میان نیروی شرکتی و رسمی در گروه پرستاری، تصریح کرد: تبعیض در هرجایی که باشد، سبب اختلاف و کاهش انگیزه است. تفاوتی که بین نیروهای شرکتی و رسمی در گروه پرستاری هست با وجود تحصیل و خدمات یکسان، اختلاف و کاهش انگیزه را در بر دارد. از مسئولان می خواهیم به این موضوع به طور جدی بپردازند.

بنابر اعلام پایگاه خبری سازمان نظام پرستاری، رحیمی خاطر نشان کرد: در بحران کرونا و تعطیلات، مشاغل دیگر تعطیل و دور کار بوده اند، در حالی که پرستاران شبانه روز مشغول ارائه خدمت هستند، بنابراین مناسب است امتیازاتی برای این عزیزان در نظر گرفته شود که کمکی برای معیشت و التیام سختی آنها باشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها