با ما همراه باشید

اخبار 26

دعوت مردم به بورس کار درستی بود

منتشر شده

در

دعوت مردم به بورس کار درستی بود
تصویر آرشیوی است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این‌که دعوت مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کار درستی بود، از احتمال حذف دامنه نوسان در آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، “محمدعلی دهقان دهنوی” با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما، در مورد مباحثی مبنی بر این‌که صعود روزهای گذشته شاخص بورس ناشی از دستکاری سهم‌های شاخص‌ساز بوده است، گفت: شاخص بازار تحت تاثیر روند تعداد زیادی شرکت بزرگ، کوچک و متوسط ساخته می‌شود که آن هم بستگی به تحلیل سهامداران از ارزندگی سهام دارد.

وی ادامه داد: هرچه سهام ارزنده‌تر باشد رشد بیشتری می‌کند و مهم نیست که سهم کوچکی است یا بزرگی.

وی با تاکید بر این‌که دستکاری در بازار سرمایه معنی نمی‌دهد، اظهار کرد: در بازار سرمایه مکانیسم عرضه و تقاضا برقرار است و وظیفه سازمان بورس نظارت بر این فرایند است.

دامنه نوسان نامتقارن برای ایجاد آرامش گرفته شد

دهقان هنوی در ادامه با اشاره به دامنه نوسان نامتقارن، گفت: زمانی که این پیشنهاد در شورای عالی بورس مطرح شد، من گفتم دامنه نوسان باید باز باشد اما این تصمیم در شرایطی گرفته شد که متغیرهای کلان اقتصادی و تحولات سیاسی پیش‌رو فضای نااطمینانی را در بازار ایجاد کرده بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بنابراین شورای عالی بورس تصمیم گرفت برای این‌که سهامدار فرصت خوب داشته باشد تا با آرامش تصمیم بگیرد، دامنه نوسان نامتقارن را اعلام می‌کند. بنابراین عنوان دستکاری قیمت برای دامنه نوسان نامتقارن درست نیست.

وی با تاکید بر این‌که هر تصمیمی گرفته می‌شود هزینه‌ها و فایده‌هایی دارد، توضیح داد: فایده دامنه نوسان نامتقارن، ایجاد فضای آرامش، فرصت تحلیل‌ دادن به سهامدار و رفع نگرانی سهامدار بود. هزینه این تصمیم، کاهش نقدشوندگی است و برای رفع این هزینه باید کمک کنیم نقدشوندگی در بازار افزایش پیدا کند.

دهقان دهنوی با اشاره به صندوق‌های با درآمد ثابت، گفت: این صندوق‌ها در گذشته نصاب داشتند. اما روند بورس در ماه‌های ابتدایی سال صعودی بود، نصاب آن را به صفر رساندیم و دوباره در این ماه‌ها به دلیل شرایط بازار نصاب صندوق‌ها باز گردانده شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این‌که سازمان بورس به عنوان تنظیم‌گر بازار ابزارهایی در اختیار دارد که یکی از آنها نصاب صندوق‌هاست، ادامه داد: ما هیچ‌گاه و به هیچ صندوقی نگفته‌ایم که باید چه سهمی بخرد.

احتمال حذف دامنه نوسان

وی در ادامه با تاکید بر این‌که بازارگردانی تجربه جدیدی در بازار سرمایه است، گفت: این فرایند در نقاطی نقص دارد که باید برطرف شود و در حال کارکردن روی بازنگری آن هستیم. بازارگردان مسئولیت‌پذیری ناشر به سهم است. وقتی دامنه نوسان منفی پنج و فضای بازار هیجانی باشد بازارگردان تبدیل به نوسان‌گیر می‌شود.

دهقان دهنوی در مورد این‌که دامنه نوسان نامتقارن تا چه زمانی ادامه دارد؟ توضیح داد: این تصمیم موقت برای شرایط موقت گرفته شد و قرار بود هر ماه نتیجه آن در شورا بررسی شود. تاکنون دامنه متقارن آرامش را تا حدی به بازار بازگردانده است. از طرفی دیگر فضای اقتصاد به سمت روشن‌شدن رفته است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: باید بسته‌ای برای دامنه نوسان طراحی شود و چشم‌انداز ما حذف دامنه نوسان است. در بسیاری از بورس‌های دنیا دامنه نوسان وجود دارد اما آن‌قدر بزرگ است که به ندرت به چشم می‌آید. باید بتوانیم شرایط تعریف‌شده‌ای را روی دامنه نوسان اعمال کنیم که در مقاطع خاص انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشد. بنابراین پیشنهاد ما این است که تا زمانی که امکان حذف دامنه نوسان ایجاد شود شرایط به این صورت بماند. اما جمع‌بندی نهایی را رای اعضای شورا مشخص می‌کند.

اعطای مجوز به یک تامین‌سرمایه و هفت سبدگردان

وی در ادامه با تاکید بر این‌که فلسفه سهامداری نگاه بلندمدت است، اظهار کرد: پیشنهاد ما برای منابع خود روش غیرمستقیم است. ما بر این نکته تاکید می‌کنیم که افراد قبل از سرمایه‌گذاری مشاوره بگیرند و آموزش ببینند اما ممکن است هزینه‌های آموزش دیدن برای فردی که می‌خواهد ۱۰ میلیون سرمایه وارد بازار کند، زیاد باشد.

دهقان دهنوی گفت: بنابراین روش غیرمستقیم به این افراد پیشنهاد می‌شود. البته بازار سرمایه بزرگ شده و نهادهای مالی پاسخگو نیستند که ما سعی می‌کنیم این مشکل را برطرف کنیم. برای مثال در آخرین جلسه هیات‌مدیره به یک تامین‌سرمایه و هفت سبدگردان مجوز داده شد. همچنین دستورالعمل تاسیس کارگزاری در حال بازنگری است و احتمالا اواخر اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ بازنگری خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به توسعه رمزارزها در کشور گفت: رمزارز در کشور قانونی است اما استفاده از رمزارز در خرید و فروش غیرقانونی است و ما درخواست می‌کنیم که با این تخلفات برخورد شود.

از اظهارنظر سیاسی در مورد بورس بپرهیزیم

وی با تاکید بر این‌که در سال‌جاری تلاطم زیادی در بازار سرمایه ایجاد شد، گفت: امثال شاهد رشد و نزول چشمگیری در بازار سرمایه بودیم. برخی از دلایل این اتفاق، اتفاقاتی کلان بود. برای مثال جهش ارزی داشتیم یا قیمت سکه از ۹ میلیون تا ۱۶ میلیون تومان نوسان داشت.

دهقان دهنوی ادامه داد: برخی عوامل غیراقتصادی بود. برخی افراد از روی خیرخواهی صحبت‌هایی می‌کردند که روی بازار تاثیر منفی داشت. بنابراین باید از اظهارنظر سیاسی بپرهیزیم و به‌طور کلی صحبت در مورد شاخص بورس کار درستی نیست، مخصوصا از طرف افرادی که مسئولیت دارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این‌که برای سرمایه‌گذاری در کشور به افق بلندمدت نیاز داریم، گفت: نباید برای افزایش بودجه، مناسبات سرمایه‌گذاری را تغییر دهیم.

دولت با عرضه پالایشی یکم به‌دنبال سوءاستفاده نبود

وی در ادامه در مورد انتقاداتی که راجع به کاهش ارزش سهام پالایشی یکم مطرح می‌شود، گفت: دولت پالایش یکم را گران‌تر از تابلو نفروخت بلکه با ۲۰ درصد تخفیف این صندوق را با هدف مردمی‌سازی اقتصاد و زمانی که تقاضا در بازار وجود داشت، عرضه کرد.

دهقان دهنوی ادامه داد: دارا یکم هنوز ۴۰ درصد بالای قیمت معامله می‌شود و اگر دولت فکر سوءاستفاده بود این کار را نمی‌کرد. البته پالایش یکم نیز همانند عرضه اولیه است و ما از ناشر می‌خواهیم قیمت آن حداقل تا یک‌سال به زیر قیمت عرضه نرود.

دعوت مردم به بورس درست بود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد این‌که دولت مردم را به بورس دعوت کرد، گفت: مردم پس‌انداز دارند، یا باید آن را در بانک سرمایه‌گذاری کنند و یا به انواع دارایی از جمله ارز، طلا، مسکن و سهام تبدیل کنند. کدام یک از این موارد به نفع اقتصاد کشور است؟ بازدهی بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها بیشتر بوده و به اشتغال کشور کمک کرده است. بنابراین دعوت مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه درست بود.

روش‌های جدید برای فروش سهام عدالت

وی در مورد فروش سهام عدالت گفت: تصمیم‌ در مورد فروش این سهام با توجه به شرایط بازار گرفته می‌شود اما روی روش‌هایی کار می‌کنیم که مردم بتوانند به‌صورت غیرمستقیم سهامداری خود را ادامه دهند.

دهقان دهنوی با تاکید بر این‌که تقسیم‌بندی سهامداران به دو گروه حقیقی و حقوقی اشتباه است، گفت: هر کدام از این گروه تخلف کردند باید بررسی شود و باید با آن برخورد مناسب صورت بگیرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 26

نظری: قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی شرایط مالی باشگاه را درک کند

منتشر شده

در

توسط

نظری: قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی شرایط مالی باشگاه را درک کند

سخنگوی باشگاه استقلال می‌گوید امین قاسمی‌نژاد برای پیوستن به این تیم باید شرایط مالی باشگاه را درک کند.

به گزارش ایسنا، حجت نظری درباره آخرین وضعیت محمد دانشگر و فرشید باقری اظهار کرد: درباره این دو بازیکن صحبتی در هیات‌مدیره نشد و تصمیم‌گیری نهایی نشده است.

او همچنین درباره امین قاسمی‌نژاد هم گفت: درباره مالیکت شهرخودرو صحبت وجود دارد و ما نمی‌دانیم باید با کدام مرجع صحبت کنیم. از طرفی با هیات‌فوتبال و از طرف دیگر با حمیداوی صحبت کردیم اما نمی‌دانیم باید کدام عزیر توافق کنیم. البته مذاکرات اولیه انجام شده اما بعد از اینکه موضوع مالکیت باشگاه  شهرخودرو به نتیجه رسید، باید با خود آقای قاسمی‌نژاد هم صحبت کنیم و به توافق برسیم چون اعداد و ارقامی که مطرح شده با شرایط مالی باشگاه امکان پذیر نیست. ما دوست داریم این بازیکن را جذب کنیم اما انتظار داریم آقای قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی ببشتر به این باشگاه توجه کنند.

او در پاسخ به این سوال که با این شرایط پرسپولیس چطور توانست با فرشاد فرجی که در تیم شهر خودرو بازی می‌کرد، قرارداد امضا کند، گفت: من اطلاعی ندارم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 26

دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در خرمشهر

منتشر شده

در

توسط

دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در خرمشهر

ایسنا/خوزستان فرمانده انتظامی خرمشهر از دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ فرشاد کاظمی در بیان جزئیات این خبر گفت: در پی اعلام مرکز فوریت‎های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر تیراندازی افرادی در مراسم فاتحه خوانی در یک محله خرمشهر، بلافاصله دستگیری عاملان تیراندازی در دستور کار پلیس امنیت عمومی و ماموران انتظامی این شهرستان قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، وی افزود: ماموران پلیس با انجام کارهای اطلاعاتی محل اختفای ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی در چند عملیات غافلگیرانه دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی خرمشهر با تاکید بر این ‌که تخطی از قوانین و مقررات مربوط به حمل، نگهداری و استفاده از سلاح‌های گرم جرم محسوب می‌شود، تصریح کرد: پلیس علاوه بر نگاه پیشگیرانه، تاکید ویژه‌ای بر فرهنگ‌سازی، آموزش و همکاری سایر نهادها و دستگاه‌های مسئول داشته و بر این باور است که می‌توان سایر رسوم پسندیده را جایگزین رسم غلط تیراندازی در مراسم عزا و عروسی کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 26

دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای ۲۰۰ میلیاردی در چهارمحال و بختیاری

منتشر شده

در

توسط

دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای ۲۰۰ میلیاردی در چهارمحال و بختیاری

ایسنا/چهارمحال و بختیاری فرمانده انتظامی چهارمحال و بختیاری از دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای با ۲۰ فقره حکم جلب ویژه به اتهام کلاهبرداری و محکومیت مالی به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال خبر داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری پلیس چهارمحال و بختیاری، سردار منوچهر امان اللهی اظهار کرد: در پی صدور ۲۰ فقره حکم جلب ویژه به اتهام کلاهبرداری و محکومیت مالی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال برای یک متهم متواری، دستگیری متهم در دستور کار پلیس استان قرار گرفت.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: کارآگاهان پلیس آگاهی استان، با انجام اقدامات اطلاعاتی چند ماهه، مخفیگاه متهم را در استان مرکزی شناسایی و پس از اخذ نیابت قضایی متهم را در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر کردند.

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: متهم دستگیر شده در بازجویی‌های پلیسی به جرایم خود اعتراف کرد و پس از تشکیل پرونده برای طی کردن مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها