با ما همراه باشید

اخبار

راه‌اندازی ۶۰ سامانه مجازی در دانشگاه تهران

منتشر شده

در

راه‌اندازی ۶۰ سامانه مجازی در دانشگاه تهران

معاون سامانه‌های اطلاعاتی مرکز فناوری‌های دیجیتالی دانشگاه تهران با اشاره به میزبانی این دانشگاه در نخستین جشنواره دیجیتال تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۶۰ سامانه نرم‌افزاری با فناوری‌های مختلف راه اندازی شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر مصطفی صالحی ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: دانشگاه نسل اول نهادی است که در آن آموزش، نقش محوری داشته است و دانشگاه نسل دوم را می‌توان بر محور پژوهش و آموزش و نتایج حاصل از آن تعریف کرد. همچنین دانشگاه نسل سوم افزون‌بر مأموریت‌های آموزشی و پژوهشی خود سعی دارد با سرمایه‌گذاری بر روی نوآوری و تجاری‌سازی ایده‌های تولیدشده در دانشگاه، به تولید ثروت پرداخته و در کارآفرینی نقش بازی کند.
وی تصریح کرد: دانشگاه نسل چهارم دانشگاهی است که مانند یک بنگاه اقتصادی و به‌صورت منفعلانه به دنبال پاسخ‌گویی به نیاز بازار نیست، بلکه سعی می‌کند تا با رویکردی فعالانه بر روی محیط اجتماعی و اقتصادی پیرامون اثر گذارد.
دکتر صالحی در ادامه به توصیف مفهوم دانشگاه دیجیتال و ارتباط آن با نسل‌های مختلف دانشگاهی پرداخت و خاطرنشان کرد: در این زمینه نظریه‌ها و تعاریف متفاوتی وجود دارد، اما می‌توان گفت دانشگاه دیجیتال، حاصل توسعه دانشگاه در پرتو رویکرد «تحول دیجیتال» است. تحول دیجیتال، نیز به معنای بازنگری اساسی در فرآیندها و خدمات سازمان با کمک فناوری‌های دیجیتال تحول‌آفرین است، به نحوی‌که بهره‌وری ذی‌نفعان را بهینه سازد. به‌واقع تحول دیجیتال به‌کارگیری فناوری‌های دیجیتالی در همه حوزه‌های یک سازمان است که به‌صورت اساسی شیوه عملکرد آن سازمان و ارائه خدمات به ذی‌نفعان خود را تغییر می‌دهد.
معاون مرکز فناوری‌های دیجیتالی دانشگاه تهران افزود: در این تعریف، مفهوم فناوری‌های دیجیتالی در مجموع هم فناوری‌های نام آشنا و سنتی نظیر اینترنت، موبایل و نسل‌های مختلف وب و هم فناوری‌های نوظهور همچون شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی، رایانش ابری و موبایلی، واقعیت مجازی و افزوده، تحلیل کلان داده، اینترنت اشیا، رباتیک، هوش مصنوعی، بلاک‌چین و پرینتر سه بعدی را شامل می‌شود.
دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین تصریح کرد: دانشگاهی که در زمینه تحول دیجیتال فعالیت دارد و تلاش می‌کند تا برای پیشبرد اهداف کلان خود از رویکردهای آن بهره‌مند شود را «دانشگاه دیجیتال» می‌نامند. بر این اساس، تحول دیجیتال باید بتواند فرآیندهای دانشگاه شامل آموزش، پژوهش و مدیریت سازمان (مالی، اداری، رفاهی و …) و همچنین اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارکنان را به‌عنوان ذی‌نفعان اصلی دانشگاه و جامعه و صنعت را که به‌ویژه در دانشگاه‌های نسل سه و چهار مورد توجه است را تحت‌تأثیر قرار دهد.
وی با اظهار اینکه مفهوم دانشگاه دیجیتال می‌تواند در نسل‌های مختلف دانشگاه مطرح شود، گفت: به عقیده من و با توجه به تعریفی که ارائه شد، مفهوم دانشگاه دیجیتال می‌تواند در تمامی نسل‌های دانشگاهی مورد توجه قرار بگیرد، اما چون در حال‌حاضر رویکردها تغییر پیدا کرده و بحث فناوری‌های نوظهور مطرح است، شاید برخی‌ها مفهوم دانشگاه دیجیتال را فقط در حیطه دانشگاه‌های نسل سه و چهار تعریف کنند.
دکتر صالحی ضمن توصیف تفاوت‌های بین مفاهیم الکترونیکی‌سازی و دیجیتالی‌سازی فرآیندها گفت: در سازمانی همچون دانشگاه تهران، به طور مثال اگر بخواهیم فرآیند جاری صدور گواهی موقت حوزه معاونت آموزشی را عیناً به‌صورت الکترونیکی پیاده‌سازی کنیم، این رویه که بدون اتخاذ رویکرد و برنامه‌ای جدید اجرا شده است، الکترونیکی‌سازی گفته می‌شود. اما در مفهوم دیجیتالی‌سازی، باز طراحی، بهینه‌سازی و بازنگری فرآیندها قبل از پیاده‌سازی (سامانه سپاری) آنها مطرح است، یعنی با کمک فناوری‌ها و با توجه به اهداف سازمان بتوانیم در فرآیندها تحول سازنده و مناسب ایجاد کنیم.
معاون مرکز فناوری‌های دیجیتالی، دانشگاه تهران را در حوزه فناوری‌های دیجیتالی پیشگام دانشگاه‌های کشور برشمرد و گفت‌: با توجه به بیش از نیم قرن سابقه و اقدام‌های دانشگاه تهران در راستای دیجیتالی‌سازی فرآیندها، طی دو دهه گذشته این دانشگاه در این حوزه، پیشگام دانشگاه‌های کشور بوده و ساختار بالغ‌تری در حوزه فناوری‌های دیجیتالی دارد.
به گفته وی، دانشگاه تهران رهبری دیجیتال آموزش عالی کشور را در چشم‌انداز دیجیتال خود ترسیم کرده است. به این منظور، مرکز فناوری‌های دیجیتالی دانشگاه در لایه‌های مختلفی همچون زیرساخت‌ها، فناوری‌های توانمندساز، سامانه سپاری فرآیندها و حکمرانی، فعالیت‌های خود را طراحی و اجرا می‌کند که خروجی آن ذی‌نفعان دانشگاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این راستا، پرورش فرهنگ تحول دیجیتال و ارتقای زیرساخت و مدیریت فناوری دیجیتال در دانشگاه امری ضروری است.
دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه نخستین جشنواره دیجیتال نیز با هدف تبیین جایگاه دانشگاه تهران در بحث فناوری‌های دیجیتال برگزار می‌شود، افزود: این جشنواره در سه محور جشنواره فناوری‌های دیجیتالی، جشنواره یادگیری الکترونیکی و همایش یادگیری الکترونیکی برگزار خواهد شد. در محور جشنواره فناوری‌های دیجیتالی که مورد بحث گفت‌وگوی ما نیز است، به موضوع فعالیت‌های دانشگاه تهران در حوزه‌های مختلف فناوری‌های دیجیتال مانند سیاست‌ها، رویکردها، اقدام‌ها و همچنین چشم‌اندازهای آتی پرداخته می‌شود. تمرکز دو محور دیگر بر روی اقدام‌ها و تجارب ارزنده دانشگاه در حوزه یادگیری الکترونیکی است.
دکتر صالحی تأکید کرد: سیاست‌های کلان دانشگاه تهران و رویکردهای مسئولان آن در حوزه حکمرانی فناوری‌های دیجیتالی در سال‌های اخیر منجر شده تا دانشگاه بتواند در این حوزه، رشد خوب و قابل قبولی داشته باشد. به طور مشخص توسعه خدمات این حوزه بر مبنای اصل تمرکزگرایی و با محوریت مرکز فناوری‌های دیجیتالی دانشگاه بوده است. دلایل اتخاذ و اصرار به این رویکرد را می‌توان جلوگیری از موازی‌کاری، مدیریت منابع، یکسان‌سازی (از منظر شکلی و محتوایی)، برآورده کردن حداقل استانداردهای لازم (از منظر کارایی و امنیتی) و در نهایت حفظ یکپارچگی در ارائه خدمات دیجیتال به دانشگاه دانست.
وی در ادامه به تشریح حوزه‌های فعالیت مرکز فناوری‌های دیجیتالی، در راستای نیل به اهداف دانشگاه دیجیتال و زیرساخت‌های لازم برای استقرار این مفهوم در دانشگاه تهران پرداخت و خاطرنشان کرد: برای دستیابی به جایگاه دانشگاه دیجیتال، یکی از مأموریت‌های دانشگاه ایجاد تحول در فرآیندها بوده است که در این زمینه سامانه‌سپاری فرآیندهای دانشگاه در تمام حوزه‌ها (آموزشی و فرهنگی، پژوهشی، رفاهی، اداری و مالی) به‌منظور بهینه‌سازی، تسهیل و سرعت‌بخشی در امور صورت گرفته است.
وی همچنین معرفی و فراهم‌آوردن ابزارها و روش‌های نوین با هدف توسعه دامنه و ارتقا کیفیت آموزش در سطوح عالی زیر ساخت یادگیری الکترونیکی (آموزش در فضای مجازی)، برقراری زیرساخت لازم شامل سرور، فضای ذخیره‌سازی، توان پردازشی، شبکه ارتباطی پر سرعت و اینترنت برای ارائه خدمات دیجیتالی، ارائه خدمات پشتیبانی به کاربران در سطح دانشگاه از طریق روش‌های مختلف، فراهم‌آوردن ابزارهای لازم جهت مدیریت دانش و ذخیره‌سازی اقلام اطلاعاتی مختلف را از دیگر اقدام‌ها و فعالیت‌های انجام شده در مرکز فناوری‌های دیجیتالی دانشگاه تهران توصیف کرد.
دکتر صالحی توسعه، تضمین کیفیت و استقرار را از واحدهای سازمانی معاونت سامانه‌های اطلاعاتی مرکز فناوری‌های دیجیتالی برشمرد و اظهار کرد: دریافت نیازمندی‌های بهره‌بردار و تحلیل فنی نیازمندی‌های دریافت شده از بهره‌بردار جزو کارکردهای واحد تحلیل و طراحی و پیاده سازی سامانه متناسب با نیاز بهره‌بردار وظیفه واحد توسعه است. همچنین ممیزی و نظارت بر کیفیت عملیاتی سامانه‌ها را می‌توان از کارکردهای واحد تضمین کیفیت دانست. ایجاد پل ارتباطی میان واحدهای توسعه و تحلیل با بهره بردار و کاربر نهایی تا تحویل بهینه و مدیریت بهبود مستمر در بازه استقرار سامانه نیز از جمله اقدامات واحد استقرار است.
وی با اشاره به لایه‌های ارائه خدمات فناوری‌های دیجیتالی در دانشگاه تهران افزود: هم‌اکنون ۶ لایه دیتای مرجع، مدیریت یکپارچه‌سازی، سامانه‌های اطلاعاتی، سامانه‌های مدیریت دانش، مدیریت سامانه‌ها و کانال‌های ارتباطی برای ارائه و پشتیبانی از خدمات فناوری‌های دیجیتالی به ذی‌نفعان در دانشگاه تهران در نظر گرفته شده است که از این میان، لایه سامانه‌های اطلاعاتی دانشگاه خود شامل سامانه‌های آموزشی و فرهنگی، پژوهشی، اداری، مالی، رفاهی و خدمات پایه فناوری اطلاعات است. در حال حاضر بیش از ۶۰ سامانه نرم‌افزاری با فناوری‌های مختلف توسط این معاونت استقرار یافته‌اند که کاتالوگ معرفی آنها در آدرس https://r.ut.ac.ir/salehi قابل دسترس است.
به گفته معاون مرکز فناوری‌های دیجیتالی دانشگاه تهران، سیاست اصلی این معاونت در زمینه توسعه سامانه‌ها، استفاده حداکثری از توان شرکت‌های خصوصی و مبتنی بر برون‌سپاری و خرید خدمت است که در این زمینه بیش از ۳۰ پیمانکار با مرکز فناوری همکاری دارند. در زمینه‌های خاص نیز که توان خارجی وجود ندارد، مرکز با تجهیز نیروهای توسعه دهنده که عموماً از بدنه دانشجویی دانشگاه تهران تشکیل شده است، سعی در رفع نیازها داشته و حدود ۳۰ درصد از سامانه‌های فعلی درون سپاری هستند.
وی  با بیان اینکه بحران کرونا، بسیاری از رویکردهای آموزشی را تحت تأثیر قرار داد، افزود: البته از همان ابتدا دانشگاه تصمیم گرفت تا آموزش‌های خود را به‌صورت الکترونیکی برگزار کند. در دانشگاه تهران چون از قبل مرکز یادگیری الکترونیکی با هدف پیشبرد این حوزه فعالیت می‌کرد و تجارب ارزنده‌ای در این خصوص وجود داشت، بر این اساس می‌توان ادعا کرد در زمینه آموزش الکترونیکی توانستیم آماده‌تر از دانشگاه‌های دیگر عمل کنیم. اما هیچ وقت این حجم از بار کاری بر روی سیستم‌ها قرار نگرفته بود که باید برای تحقق بهتر امور به لحاظ زیرساخت، سامانه‌های نرم‌افزاری و پرورش فرهنگ دانشگاهی در این حوزه، اقدام‌های لازم صورت می‌گرفت، در تمام این زمینه‌ها کار شد و در حال‌حاضر ضمن ارتقا زیرساخت‌ها، سامانه‌های مختلفی نیز ایجاد شده است.
دکتر صالحی تصریح کرد: نکته مهم این بود که در بحران کرونا، علاوه بر حوزه آموزشی، لازم بود امور دانشگاه در سایر حوزه‌ها شامل پژوهشی و مدیریت سازمان در زمینه‌های اداری، مالی و رفاهی نیز مطابق روال گذشته انجام شود. این در حالی بود که دورکاری اعضای دانشگاه در راستای مدیریت همه گیری کرونا لزوم فراهم‌آوردن بستر و ابزارهای لازم برای ایجاد امکان دورکاری آنان، به معنی انجام وظایف محول‌شده بدون حضور فیزیکی کارکنان واجد شرایط در محل کار با رعایت ضوابط و برای دوره زمانی مشخص را به همراه داشت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وی یادآور شد: پس موضوع دیگری که در این دوران با آن روبه‌رو شدیم بالا رفتن میزان حساسیت و ضرورت نگهداشت و ارتقای کیفیت سامانه‌های موجود بود. از سوی دیگر با افزایش درخواست های سامانه‌سپاری فرآیندهای جدید مواجه شدیم که قبل از کرونا به شیوه‌های دیگر همچون حضوری دنبال می‌شدند یا شرایط ویژه ناشی از کرونا نیازمندی آنها را مطرح کرده بود. با هدف پاسخ به نیازهای مذکور، مرکز فناوری‌های دیجیتالی مطابق با مأموریت ذاتی خود اقدام‌های مختلفی را انجام داد که گزارش تفصیلی آن از طریق آدرس https://r.ut.ac.ir/IT99 در دسترس است.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

۲۰۲۲ فرا رسید؛ مردم جهان خوشبین‌اند

منتشر شده

در

توسط

در ۲۰۲۲ انتظار چه چیزهایی را داشته باشیم؟ با اینکه سویه اومیکرون کرونا از راه رسیده است، تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از خوش‌بینی مردم به سال ۲۰۲۲ حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، در اینجا به برخی از مهمترین تحولات در سال آجدید میلادی به ویژه در عرصه سیاست که انتظار می‌رود تاثیراتی در عرصه جهانی داشته باشند، فهرست‌وار بیان شده‌اند:

جام جهانی

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ بیست و دومین دوره جام جهانی فوتبال است که از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در قطر برگزار خواهد شد. این اولین جام جهانی است که در خاورمیانه و یک کشور عربی برگزار می‌شود. همچنین این برای دومین بار است که کشوری از آسیا میزبانی این مسابقات را بر عهده دارد. بار اول در سال ۲۰۰۲ ژاپن و کره‌جنوبی میزبان این رقابت‌ها بودند. علاوه بر این، این تورنمنت آخرین دوره از مسابقات خواهد بود که ۳۲ تیم در آن شرکت می‌کنند و برای جام جهانی ۲۰۲۶ و پس از آن، حضور ۴۸ تیم برنامه‌ریزی شده‌ است.

المپیک زمستانی

چین از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ (۱۵ بهمن تا اول اسفند) میزبان رقابت‌های المپیک زمستانی است. از همان زمان روشن شدن مشعل المپیک پکن معلوم بود که با یکی از سیاسی‌ترین رقابت‌های تاریخ روبرو خواهیم بود. بعد از آمریکا، نیوزیلند، بریتانیا، استرالیا و کانادا هم بازی‌های زمستانی پکن را تحریم دیپلماتیک کردند، اما اروپایی‌ها بعید است به راه حل مشترکی برسند. چین واکنش تندی نشان داده است، در حالی که انتقادها به کارنامه حقوق بشری این کشور شدت می‌گیرد.

انتخابات کنگره آمریکا

در هشتم نوامبر ۲۰۲۲ ایالات متحده شاهد برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره است و در مجموع ۴۶۹ کرسی کنگره آمریکا شامل ۳۴ کرسی سنا و تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته می‌شوند.

انتخابات شورای امنیت

این رای‌گیری در ژوئن ۲۰۲۲ در جریان مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود و برای عضویت دوساله پنج عضو غیردائم است که از اول ژانویه ۲۰۲۳ آغاز می‌شود. مطابق با قوانین چرخشی شورای امنیت که به موجب آن ۱۰ کرسی غیردائم شورای امنیت بین بلوک‌های منطقه‌ای مختلف می‌گردد، پنج کرسی موجود به شرح زیر اختصاص داده می‌شوند؛ یکی برای آفریقا، یکی برای گروه آسیا-اقیانوسیه، یکی برای آمریکای لاتین و کارائیب و دو کرسی برای غرب اروپا و دیگر گروه‌ها. این پنج عضو در دوره ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ خدمت می‌کنند.

انتخابات هنگ‌کنگ

ششمین انتخابات تعیین رئیس اجرایی هنگ‌کنگ در ۲۷ مارس سال آتی میلادی برگزار می‌شود. این بالاترین سمت در منطقه خودمختار ویژه هنگ‌کنگ است و ریاست کنونی آن بر عهده کری لام است که در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد و دوره کنونی او در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد اما می‌تواند برای بار دوم نامزد شود. پیروز این رقابت در اول ژوئیه ۲۰۲۲ سوگند یاد می‌کند.

انتخابات پارلمانی لیبی

این رای‌گیری برای ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲ (چهارم بهمن) برنامه‌ریزی شده است. براساس اعلام کمیسیون عالی انتخابات ملی لیبی، ۵۳۸۵ نامزد برای انتخابات پارلمانی ثبت‌نام کرده‌اند. پیش از این قرار بود انتخابات در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ برگزار شود اما فعلا به تعویق افتاده است.

انتخابات پارلمانی لبنان

لبنان در ۲۷ مارس ۲۰۲۲ (هفتم اردیبهشت) شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خواهد بود. به علت بحران سیاسی و اقتصادی کنونی، همچنین قانون جنجالی انتخابات، گمانه‌زنی‌هایی از احتمال به تعویق افتادن انتخابات وجود دارد.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ برگزار می‌شود. چنانچه هیچ یک از نامزدها نتوانند در دور اول اکثریت را به دست آورند، دور دوم برای ۲۴ آوریل برنامه‌ریزی شده است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه تا ۱۳ مه ۲۰۲۲ به کارش ادامه خواهد داد. این انتخابات کمی پیش از انتخابات قانونگذاری (۱۲ تا ۱۹ ژوئن) برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری کره‌جنوبی

بیستمین انتخابات ریاست جمهوری جمهوری کره برای ۹ مارس ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. براساس قانون اساسی کره‌جنوبی، روسای جمهور به یک دوره پنج ساله محدود شده‌اند و این بدان معناست که مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور نمی‌تواند برای بار دوم نامزد انتخابات شود.

انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین

انتخاب رئیس‌جمهوری و معاون رئیس‌جمهوری در فیلیپین برای نهم مه ۲۰۲۲ تعیین شده است و این بخشی از سال انتخاباتی این کشور به شمار می‌آید. این هفدهمین انتخابات ریاست جمهوری مستقیم و شانزدهمین انتخابات معاونت ریاست جمهوری از ۱۹۳۵ است و این هفتمین انتخابات ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری شش ساله از سال ۱۹۸۶ است. رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فعلی فیلیپین مجاز به شرکت در انتخابات نیست. طبق قانون ۱۹۸۷، ریاست جمهوری به یک دوره محدود شده است. انتخابات سنا و مجلس نمایندگان فیلیپین هم در نهم مه برگزار می‌شود.

انتخابات سراسری برزیل

مردم برزیل در دوم اکتبر سال آتی میلادی برای انتخابات یک رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور و کنگره جدید به پای صندوق‌های رای می‌روند. انتظار می‌رود ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری کنونی برزیل برای دومین دوره چهار ساله نامزد شود. او به سوءمدیریت در بحران کرونا و ترغیب به نابودی جنگل آمازون متهم است و احتمالا مهمترین رقیب او لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری  پیشین برزیل باشد که سال ۲۰۱۷ به جرم فساد محکوم شد، اما با درخواست تجدیدنظر حکم او شکست.

انتخابات پارلمانی مجارستان

«اوربان یا اروپا»، این مساله‌ای که در انتخابات پارلمانی مجارستان در آوریل ۲۰۲۲ مشخص می‌شود. ویکتور اوربان که ریاست حزب راست افراطی فیدز است، از ۲۰۱۰ در مقام نخست‌وزیر مجارستان به سر می‌برد. او خود را مدافع ارزش‌های مسیحی قلمداد می‌کند. منتقدان او که تعدادشان در داخل و خارج بیشمار است، معتقدند او دموکراسی مجارستان را ویران کرده است. اوربان همچنین بابت یک سری نقض‌های حقوق بشری، به ویژه علیه مهاجران مورد انتقاد است. شش حزب اپوزیسیون برای برکنار کردن اوربان متحد شده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی یازدهم دی

منتشر شده

در

توسط

نمایندگان مختار ۲۶ کشور جهان پیمان اتحادی علیه دولت‌های محور امضاء کردند. این پیمان بعداً بنام (اعلامیه ملل متحد) معروف گردید.

به گزارش ایسنا، مهم‌ترین رویدادهای یازدهم دی را در ادامه به نقل از پایگاه «موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران» می‌خوانید.

رویدادهای یازدهم دی

سال ۱۲۹۰

صمدخان شجاع‌الدوله وارد تبریز شد و زیر حمایت روس‌ها امور حکومتی را در دست گرفت.

سال ۱۲۹۳

سپاه عثمانی با کمک کردها شروع به تجاوز به خاک ایران نمود.

سال ۱۳۰۳

سردارسپه، رئیس‌الوزراء، که پس از فیصله‌دادن کار خوزستان برای زیارت اعتاب مقدسه به کربلا و نجف رفته بود، وارد تهران شد. در مسیر سردارسپه طاق نصرت‌های زیادی بر پا شده بود و نظامیان و مردم از او استقبال کردند.

سال ۱۳۱۳

قنسولگری‌های افتخاری ایران در ممالک خارجه ملغی شد.

سال ۱۳۲۱

نمایندگان مختار ۲۶ کشور جهان پیمان اتحادی علیه دولت‌های محور امضاء کردند. این پیمان بعداً بنام (اعلامیه ملل متحد) معروف گردید.

سال ۱۳۳۰

دکتر علی‌اکبر سیاسی مجدداً رئیس دانشگاه گردید.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها