با ما همراه باشید

علمی پزشکی

روایت گذر از موج‌های کرونایی در ایران/ موج پنجم چگونه رخ می‌دهد

منتشر شده

در

اواخر بهمن ۱۳۹۸ بود که خبر مشاهده مواردی از ویروس کرونا با وحشت عمومی در کشور همراه شد. زیرا، همگان تا آن موقع فقط خبرهای این بیماری را مربوط به کشور چین می‌دانستیم و بعضاً بی اعتنا از کنار آنها عبور می‌کردیم و هرگز فکر نمی‌کردیم که خیلی زود باید خود را آماده مقابله با این ویروس چموش کنیم. ویروسی که تا الان با جهش‌های زیادی که داشته، همچنان ترسناک و وحشت آفرین است.

روایت موج اول کرونا در کشور

شاید بتوان آغاز موج اول را در اسفند ۹۸ تفسیر کرد. جایی که بیماری کرونا از قم به سایر استان‌ها منتقل شد. البته هنوز هم روایت‌ها پیرامون شیوع بیماری از قم به سایر نقاط کشور نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و معلوم نیست که بالاخره این ویروس چگونه توانست به سرعت باد و در کمتر از یک ماه در اغلب نقاط کشور گسترش یابد.

وضعیت کشور در موج اول کرونا به لحاظ تأمین ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی کننده، بسیار بحرانی شد. به طوری که داروخانه‌ها از وجود ماسک و دستکش و محلول‌های ضد عفونی کننده خالی بودند. در چنین شرایطی، موارد بیماری روز به روز در حال افزایش بود و از همین رو ستاد ملی کرونا تصمیم می‌گیرد با تعطیلی کشور، شرایط کنترل بیماری را فراهم کند.

این طور بود که توانستیم موج اول کرونا را به خوبی مدیریت و کنترل کنیم. برای اولین بار مردم تصمیم گرفتند روز طبیعت را در خانه بمانند تا ویروس نتواند آن طور که باید و شاید وارد خانه‌ها شود.

تفاوت پیک و موج

در همان روزها بود که واژه پیک و موج وارد مباحث علمی و غیر علمی مردم شد. این در حالی بود که متخصصین علوم پزشکی، بر این باورند که واژه‌های موج و پیک، دو معنای کاملاً متفاوت دارند. زمانی که اعلام می‌شود به موج دوم یا سوم بیماری رسیده‌ایم، یعنی اینکه توانسته‌ایم اپیدمی را در مرحله‌ای خاموش و یا به مهار کامل بیماری برسانیم و در بازه زمانی دیگری دوباره شاهد پیدایش نمونه‌های دیگر بیماری باشیم.

نوسانات کاهش و یا افزایش موارد بیماری نیز پیک نامیده می‌شود، در ماه‌هایی که گذشت دو مرتبه شاهد طغیان بیماری بوده‌ایم و طبق شواهد و مطالعات پیک سوم کرونا هم در کشور شکل گرفت. به این شکل که یک یا دو هفته موارد حاد بیماری را شاهد هستیم و پس از رسیدن بیماری به قله یا پیک، نهایتاً بیماری کنترل شده و در ادامه ممکن است یک یا دو ماه بعد مجدداً موج‌های دیگری بیماری را داشته باشیم. هر آنچه بود، کشور تا فروردین ۹۹ گرفتار موج اول بود.

چگونه گرفتار موج دوم شدیم

نشستن در خانه و رعایت سفت و سخت پروتکل‌ها به دلیل ترس و وحشت از بیماری کرونا باعث شد بتوانیم به خوبی ویروس را کنترل کنیم. اما، آسیب‌های روحی و روانی ناشی از رعایت پروتکل‌ها و…، دست به دست هم داد تا مردم برای خلاص شدن از فشارهای روحی و روانی بیماری، عزم سفر کنند و اینگونه بود که وارد موج دوم بیماری شدیم. ماه‌های تیر و مرداد با افزایش موارد ابتلاء و بستری‌ها مواجه شدیم و دوباره آمار بالای مرگ و میر بیماران کرونایی رقم خورد.

روایت گذر از موج‌های کرونایی در ایران/ موج پنجم چگونه رخ می‌دهد؟

رشد آمار مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به دلیل ابتلاء به ویروس کرونا و از طرفی تکمیل ظرفیت تخت‌های بیمارستانی، در کنار روند رو به رشد فوتی‌ها ناشی از این بیماری بیانگر آن بود که موج دوم شیوع کرونا خیلی سخت‌تر از موج اول ظاهر شده است.

ورود به موج دوم با خستگی کادر بهداشت و درمان بیمارستان‌ها همراه بود. زیرا، با گذشت چند ماه از شیوع بیماری در کشور، مدافعان سلامت بدون لحظه‌ای استراحت، مشغول مراقبت از بیماران بودند که با ورود به موج دوم بیماری، به یکباره شاهد افزایش موارد ابتلاء نسبت به موج اول بودیم.

موج دوم کرونا در نهایت تا قبل از ورود به پاییز ۹۹ و آغاز روزهای سرد سال، کنترل شد و کشور توانست تجربه بیشتری از مقابله با کرونا را کسب کند.

تجربه تلخ موج‌های سوم و چهارم

با ورود به پاییز ۹۹ و سرد شدن هوا، شاهد اوج گیری مجدد بیماری کرونا در کشور بودیم، به طوری در ماه‌های آبان و آذر، موج سوم کرونا در کشور خودنمایی کرد و بعد از آن بود که در نوروز ۱۴۰۰ با موج چهارم کرونا که سخت‌ترین موج بیماری تاکنون در کشور بوده است، مواجه شدیم.

براساس آمارهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور تا کنون به دو میلیون و ۸۸۶ هزار و ۱۱۱ نفر و مجموع جان باختگان این بیماری نیز به ۷۹ هزار و ۵۶۸ نفر رسیده است.

حسن روحانی رئیس جمهور نیز امروز هشتم خرداد ماه در ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه با اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته خوشبختانه روند بیماری کرونا در کشور از نظر ابتلاء و آمار فوتی‌ها، کاهشی شده است، گفت: همه تلاش ما این است که تا پایان فعالیت این دولت در زمینه کرونا به یک آرامش در کشور برسیم.

وی گفت: تقریباً در این ۱۶ ماه تلاش‌ها بر این بود که مردم، وسایل و امکانات لازم بهداشتی را در اختیار داشته باشند و دستورالعمل‌ها را رعایت کنند تا وارد پیک نشویم. اینکه امسال وارد پیک چهارم شدیم، دلیل آن «موتاسیون» این ویروس بود. اگر این ویروس جهش نداشت و ویرس انگلیسی از مرزهای عراق وارد کشور نمی‌شد، بسیار بعید بود امروز شاهد موج چهارم باشیم البته در حال خروج از این موج هستیم و همه استان‌ها از این پیک عبور کردند.

هنوز در موج چهارم هستیم

نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص روند نزولی شیب چهارم کرونا گفت: هنوز در موج چهارم کرونا به سر می‌بریم و روند نزولی بسیار کندی طی می‌شود.

وی تأکید کرد: اینکه وارد پیک پنجم کرونا می‌شویم یا خیر، به عملکرد سینوسی ویروس بستگی دارد و همچنین رفتار مردم در قبال رعایت پروتکل‌های بهداشتی و غیره که مشخص می‌کند وارد پیک پنجم می‌شویم یا خیر.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران گفت: موج چهارم کرونا از ۱۰ فروردین آغاز شد و نسبت به موج‌های قبلی به دلیل اوج سهمگینی که داشت، بسیار خطرناک‌تر بود و میزان مبتلایان و مرگ و میر نیز در این موج نسبت به موج‌های قبلی با افزایش بیشتری روبرو بود.

توکلی در خصوص اینکه آیا می‌توانیم بگوییم که موج چهارم به زودی به اتمام می‌رسد یا خیر، گفت: هنوز وارد فاز آرامش نشده‌ایم و شیب نزولی با کندی و تأخیر پیش می‌رود به همین دلیل نمی‌توان پیش بینی کرد چه موقع به اتمام می‌رسد یا اینکه بعد از آن وارد فاز پنجم می‌شویم یا خیر ولی آنچه می‌بینیم روند کُند موج چهارم است.

روایت گذر از موج‌های کرونایی در ایران/ موج پنجم چگونه رخ می‌دهد؟

 

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران تصریح کرد: نمی‌توان به طور دقیق پیش بینی کرد که چه زمانی از موج چهارم خارج می‌شویم اما با توجه به شرایط به نظر می‌رسد دو هفته دیگر و تا اواخر خرداد درگیر موج چهارم باشیم.

موج اول کرونا از اسفند آغاز و تقریباً یک و نیم ماه به طول انجامید و موج‌های بعدی نیز به همین نسبت طول کشید به همین دلیل بزرگترین موج، موج چهارم است که هم طولانی‌تر شده و هم در برگیری بیشتری داشته استوی تأکید کرد: قطعاً مسافرت‌های پیش رو و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تغییرات سینوسی در ویروس ایجاد می‌کند و ممکن است مدت زمان بیشتری را گرفتار آن باشیم.

توکلی، بزرگ‌ترین موج را موج چهارم کرونا دانست و گفت: موج اول کرونا از اسفند آغاز و تقریباً یک و نیم ماه به طول انجامید و موج‌های بعدی نیز به همین نسبت طول کشید. به همین دلیل بزرگترین موج، موج چهارم است که هم طولانی‌تر شده و هم در برگیری بیشتری داشته است.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا وجود ویروس‌های متعدد باعث سهمگین شدن موج چهارم شده است یا خیر گفت: نمی‌توان نوع و جهش‌های متعدد ویروس کرونا را ارزیابی کرد اما بررسی‌هایی که صورت گرفته نشان می‌دهد که ویروس جهش یافته انگلیسی در موج چهارم غالب است.

واکنش به بروز موج پنجم کرونا

فرشاد علامه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه موج چهارم در حال نزول است، گفت: آمارهای دانشگاه علوم پزشکی نشان می‌دهد این پیک هنوز به پایین‌ترین نقطه نرسیده که بخواهیم بگوییم در حال اتمام است یا خیر و در مجموع نمی‌توان پایان یک پیک را پیش بینی کرد.

وی افزود: اینکه موج بعدی داریم یا خیر این را نیز نمی‌شود پیش بینی کرد و به واکسیناسیون، فاصله گذاری اجتماعی، مراقبت‌های بهداشتی و … بستگی دارد و طولانی‌تر شدن آن به مفهوم پایین آمدن به نسبت موج‌های دیگر نیست.

هر کدام از جهش‌ها باعث می‌شود عملکرد ویروس تحت تأثیر قرار بگیرد اما در مجموع ویروس انگلیسی باعث سرعت انتقال بیشتر، بروز زودتر علائم و شدت بیماری و درگیری خانوادگی شدعلامه گفت: پیک دوم هنوز کامل تمام نشده بود که پیک سوم بر روی آن سوار شد و پیک چهارم در حال پایین آمدن است اما هنوز به میزان قبل پیک نرسیده‌ایم و اینکه بگوییم پیک بعدی روی آن سوار می‌شود یا خیر و این را نمی‌توان پیش بینی کرد. هر چه واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌ها بیشتر انجام شود احتمال اینکه پیک بعدی اتفاق نیفتد یا با حجم بسیار کمی باشد وجود دارد و امیدمان به این است که با توجه به رعایت تمامی این موارد مشکل جدی مجدداً پیش نیاید.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در پیک چهارم از نظر تعداد بیماران بستری بیشترین حجم را داشتیم اما با توجه به رعایت پروتکل‌ها و تسلط همکاران و مدیریت خوب و همچنین اقدامات متعددی برای اینکه بتوانیم آمار مرگ و میر را کاهش دهیم‌

انجام شد و ۱۴، ۱۵ آیتم در پیک‌های قبلی به دست آمد و مورد پایش و اجرا قرار گرفت و باعث شد در پیک چهارم میزان مرگ و میر نسبت به تعداد بیماران کمتر شود.

وی با اشاره به اینکه در پیک چهارم ویروس انگلیسی شیوع پیدا کرد، گفت: هر کدام از جهش‌ها باعث می‌شود عملکرد ویروس تحت تأثیر قرار بگیرد اما در مجموع ویروس انگلیسی باعث سرعت انتقال بیشتر، بروز زودتر علائم و شدت بیماری و درگیری خانوادگی شد.

ویژگی موج چهارم

بابک عشرتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص موج چهارم به خبرنگار مهر گفت: موج چهارم از نظر تعداد ابتلاء نسبت به موج‌های دیگر سهمگین‌تر است و در حال حاضر در شاخه نزولی آن هستیم.

وی افزود: در شرایط فعلی که درصد رعایت پروتکل هااز سوی مردم بالا رفته و همچنین روند واکسیناسیون نیز به خوبی طی می‌شود، طی چند وقت آینده موج چهارم نیز فروکش خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که امکان صعودی شدن روند موج چهارم وجود دارد یا خیر افزود: با این روند فعلی خیلی بعید است که شاخه نزولی مجدداً افزایش پیدا کند اما اگر شرایط عوض شود و در تعطیلات پیش رو آمار سفر و مسافرت افزایش و همچنین رفتار مردم در رعایت پروتکل‌ها تغییر داشته باشد، دوباره شاهد افزایش موج چهارم خواهیم بود.

روایت گذر از موج‌های کرونایی در ایران/ موج پنجم چگونه رخ می‌دهد؟

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر دو درصد واکسیناسیون عمومی در جامعه انجام شده است، اظهار داشت: برای کاهش آمار ابتلاء به کرونا و عدم مواجهه با موج‌های دیگر باید علاوه بر رعایت پروتکل‌ها، واکسیناسیون در کشور به ۵۰ درصد برسد در حالی که هم اکنون تنها دو درصد مردم واکسینه شده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه هر موجی ۴ تا ۵ هفته به طول می‌انجامد، بیان کرد: موج چهارم به نسبت موج‌های دیگر کمی طولانی‌تر بوده و موارد ابتلاء در آن بیش از موج‌های دیگر بوده است.

عشرتی تأکید کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده میزان مرگ و میر در موج چهارم دو درصد گزارش شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: موج اول کشندگی بیشتری داشته اما در موج چهارم میزان ابتلاء بیشتر بوده که با مدیریت درست از میزان کشندگی در مقایسه با موج اول کاسته شده است.

تجربه طولانی‌ترین موج کرونا در کشور

حسین کرمانپور مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تاکنون چهار موج کرونا داشتیم که موج اول از اسفند ۹۸ آغاز شد و در حال حاضر نیز در موج چهارم هستیم، گفت: طولانی‌ترین موج کرونا، موج سوم بود. این موج ۴.۵ تا پنج ماه به طول انجامید. در موج اول و دوم عدد فوتی‌ها کم نبود اما در موج سوم به دلیل طولانی شدن آمارها افزایش یافت اما در موج چهارم که موج سهمگینی بود، هم آمار ابتلاء و هم مرگ و میر بالا رفت به طوری که فوتی‌های روزانه به بیش از ۵۰۰ نفر رسید و در حال حاضر در روزهای افول هستیم.

وی با تأکید بر اینکه تنها کشوری هستیم که موج چهارم داشتیم، گفت: بقیه کشورها یا در موج یک و دو بودند و به ندرت موج سه را پشت سر گذاشتند و در هندوستان که وضعیت بیماری وخیم است تازه در موج یک به سر می‌برند، بنابراین تنها کشوری هستیم که موج چهار را طی کرده‌ایم آن هم با سهمگین‌ترین حالت.

روایت گذر از موج‌های کرونایی در ایران/ موج پنجم چگونه رخ می‌دهد؟

کرمانپور تأکید کرد: موجی ممکن است طولانی باشد اما ارتفاع مرگ و میر در آن کم باشد که این موضوع به نفع کادر درمان است، چرا که می‌توانند خدمات بهتری را ارائه دهند اما در موجی مانند چهارم، کادر درمان به صورت مضاعف فعالیت می‌کنند و بیماران نیز خدمات با کیفیت مناسبی را دریافت نخواهند کرد، چرا که آمار مرگ و میر نیز در این موج به شدت بالا رفته و کادر درمان از نظر روحی و روانی آسیب دیده‌اند و فوتی‌های زیاد، اثر منفی در روحیه آنها داشته است.

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران گفت: با شرایطی که کشور ما دارد ممکن است اولین کشوری نیز باشیم که موج پنجم را به خاطر تعارفات، پروتکل نویسی عالی و نظارت بر پروتکل پایین داشته باشیم؛ همچنین مردم به سرعت وارد فاز عادی سازی می‌شوند که البته مسئولان نیز همین طور هستند.

مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا افزود: در اواخر اردیبهشت، تعطیلات عید فطر، مراسم‌هایی که برگزار شد، با در پیش رو بودن سفرهای تابستان پیش بینی می‌شود موج پنجم نیز رقم بخورد و به دنبال آن وارد آنفلوآنزای فصلی و …می شویم و با این شرایط کرونا به این زودی ها دست از سر ما برنمی دارد.

وی گفت: اگر میزان واکسیناسیون از مرز ۳۰ درصد عبور می‌کرد می‌توانستیم امیدوار باشیم که روزهای خوبی در انتظارمان است و شرایط بهبود پیدا می‌کند اما در حال حاضر واکسیناسیون تازه به ۳ درصد رسیده است.

اگر تزریق عمومی واکسیناسیون داخلی آغاز شود و به درصد قابل توجهی برسیم اواخر تابستان می‌شود، بنابراین وقوع موج پنجم زیاد استکرمانپور اظهار داشت: اگر تزریق عمومی واکسیناسیون داخلی آغاز شود و به درصد قابل توجهی برسیم اواخر تابستان می‌شود، بنابراین وقوع موج پنجم زیاد است و احتمال دارد موج ششم نیز رخ دهد اما با قدرت کمتر. اما در موج پنجم که ممکن است حدود دو ماه به طول انجامد، مرگ و میرها زیاد خواهد شد.

وی گفت: در حال حاضر واکسیناسیون کادر درمان تکمیل شده و این تنها حُسن ماجرا است و با توجه به واکسیناسیون افراد مسن، ممکن است از این پس در مرگ و میرهای آنها افت داشته باشیم اما از سوی دیگر مرگ و میر در جوانان افزایش پیدا کند که این موضوع نیز دردناک خواهد بود.

مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا تأکید کرد: پیش بینی من این است که موج پنجم و ششم نیز داشته باشیم اما امیدوارم اشتباه باشد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علمی پزشکی

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار ۱۰ ماهه برای دریافت تاییدیه‌

منتشر شده

در

توسط

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار ۱۰ ماهه برای دریافت تاییدیه‌

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری پردیس بعد از چندین سال واردات تجهیزات پزشکی، اقدام به توسعه فناوری‌های این حوزه کردند و قبل از شیوع پاندمی کرونا موفق به طراحی، بومی سازی و تولید دستگاه‌های کمک تنفسی کم تهاجمی شدند.

مشکات نعمتی مدیر عامل این شرکت فناور با بیان اینکه این شرکت از سال ۹۲ فعالیت خود را در زمینه واردات تجهیزات پزشکی آغاز کرده است، اظهار کرد: از اواخر سال ۹۶ نسبت به طراحی و توسعه بر روی محصولات مختلف در این حوزه اقدام کردیم.

وی تولید محصول کمک تنفسی را از جمله محصولات این شرکت نام برد و اظهار کرد: این دستگاه در اواخر سال ۱۳۹۸ آماده عرضه شد و اطلاعات مربوط به این دستگاه را برای دریافت تاییدیه‌ها، به اداره کل تجهیزات پزشکی ارائه کردیم که این مساله همزمان با شروع پاندمی کرونا شد.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه که با نام “بای پپ” تولید شده بود به مدت ۱۰ ماه در پروسه ارزیابی قرار داشت، ادامه داد: مجوز تولید این محصول را در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۹ دریافت کردیم و بعد از راه اندازی خط تولید، این محصول از خردادماه سال جاری به بازار عرضه شد.

مدیر عامل این شرکت فناور، کارایی این دستگاه را برای کمک به بهبود تنفس دانست و خاطر نشان کرد: این دستگاه به نوعی “ونتیلاتور” غیر تهاجمی است که عموما برای بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی در منازل کار برد دارد ولی با شروع پاندمی کرونا و کمبود در زمینه دسترسی به دستگاه ونتیلاتور، این دستگاه در بیمارستان‌ها نیز کاربردی شد.

وی یکی از دلایل کاربردی شدن این دستگاه در بیمارستان‌ها را قیمت پایین آن دانست و یادآور شد: قیمت این دستگاه یک دهم دستگاه ونتیلاتور است ضمن آنکه این دستگاه برای بیمارانی که در شرایط بحرانی نیستند نیز، قابل استفاده است.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه در بخش‌های اورژانس و سایر بخش‌های بیمارستانی کاربرد دارد، ادامه داد: این دستگاه دارای دو مُود کاری دستگاه ونتیلاتور است و به علت کمبود دستگاه‌های ونتیلاتور در دنیا،‌ کاربرد دستگاه‌های کمک تنفسی در بیمارستان‌ها توسعه یافت.

به گفته بیمارانی که به تازگی از بخش‌ICU مرخص شدند و یا افرادی که دچار مشکلات خواب و قطع تنفس (خُرخُر) هستند می‌توانند از این دستگاه کمک تنفسی بهره‌مند شوند.

نعمتی با بیان اینکه این دستگاه با دانش بومی طراحی و ساخته شده است، تاکید کرد: این دستگاه به لحاظ قیمتی، نسبت به نمونه‌های اروپایی و امریکایی در برخی از مدل‌ها تا ۶۰ درصد پایین‌تر است؛ ضمن اینکه تا ۵۰ درصد  مانع از خروج ارز خواهد شد.

وی یادآور شد: علاوه بر آن، این دستگاه، یک دستگاه کمک تنفسی غیر تهاجمی است به این معنا که دستگاه‌های ونتیلاتور برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی، لوله‌ای به داخل مجاری تنفسی بیمار خواهد شد و از این طریق بیمار قادر به تنفس خواهد بود ولی این دستگاه، دارای ماسکی است که بر روی صورت قرار می‌گیرد و هوا را با فشار مشخصی وارد ریه بیمار می‌کند.

نعمتی اضافه کرد: این روش باعث می‌شود که ریه قادر به انجام عمل دم و بازدم شود. این دستگاه دارای آپشن‌هایی است که با توجه به تجویز پزشک و تنظیمات فشار، برای بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این دستگاه کمک تنفسی می‌تواند جایگزین ونتیلاتور شود، گفت: این امر بستگی به وضعیت بیمار دارد. ولی به طور کلی دنیا به این سمت در حرکت است که تا آنجا که امکان دارد بیماران در زیر دستگاه ونتیلاتورهای تهاجمی قرار نگیرند و سعی می‌شود که از دستگاه‌های غیر تهاجمی استفاده شود.

این محقق اضافه کرد: برای بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی در ابتدا از دستگاه‌های غیر تهاجمی استفاده می‌شود و در صورتی که شرایط بیمار بحرانی شد، از  ونتیلاتورهای تهاجمی استفاده خواهد شد.

نعمتی با بیان اینکه در حال حاضر این دستگاه به بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی فروخته می شود، اظهار کرد: در شروع پاندمی کرونا، حجم بالایی از این دستگاه به کشور وارد شد و بیمارستان‌ها در آن زمان نیازهای خود را از برندهای خارجی تامین کردند، ولی از آنجایی که حدود ۱۰ تا ۱۱ ماه در اداره کل تجهیزات پزشکی برای دریافت تاییدیه‌ها معطل شدیم، محصولات ما دیر به بازار عرضه شد از این رو ما فروش این دستگاه به بیمار را در دستور کار قرار دادیم .

به گفته وی استقبال بازار داخل از این محصول به دلیل قیمت پایین و کارایی آن، خوب بوده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

روش جدیدی برای آزمایش فوری کووید-۱۹

منتشر شده

در

توسط

روش جدیدی برای آزمایش فوری کووید-۱۹

پژوهشگران “کالج ترینیتی”، روش جدیدی را برای آزمایش کووید-۱۹ ابداع کرده‌اند که می‌تواند بررسی را به صورت فوری و قطعی انجام دهد.

 به نقل از نانومگزین، گروهی از پژوهشگران “مرکز پژوهش نانوساختارهای تطبیقی و نانوابزارها”(CRANN) و دانشکده فیزیک “کالج ترینیتی دوبلین”(Trinity College Dublin)، یک روش نانومکانیکی را برای آزمایش‌ فوری و یک مرحله‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند میزان واکنش ایمنی ناشی از انواع گوناگون کووید-۱۹ را در سرم خون تعیین کند. روش آنها، یک راهبرد تازه را برای ردیابی ایمنی عفونت و تجزیه و تحلیل گزینه‌های جدید واکسن ارائه می‌دهد.

روشی که این گروه پژوهشی به سرپرستی پروفسور “مارتین هگنر”(Martin Hegner)، پژوهشگر کالج ترینیتی ابداع کرده‌اند، امکان طبقه‌بندی ویژگی‌ها را برای بررسی انواع در حال ظهور کووید-۱۹ فراهم می‌کند.

مزیت بزرگ این روش جدید در مقایسه با روش‌های کنونی و مورد استفاده این است که همان میزان حساسیت را دارد و می‌تواند انواع گوناگون کووید-۱۹ را با تجزیه و تحلیل در لحظه و در کسری از زمان تشخیص دهد.

پروفسور هگنر و همکارانش، بر انواع نگران‌کننده کووید-۱۹ و واکنش “ایمنی هومورال”(Humoral immunity) ایجاد شده تمرکز کردند. ایمنی هومورال، واکنشی است که به واسطه پادتن صورت می‌گیرد و هنگامی رخ می‌دهد که مواد خارجی در بدن تشخیص داده شوند.

این موضوع که کووید-۱۹، جهش‌های قابل توجهی در پروتئین خوشه‌ای داشته است، می‌تواند اثر واکسن‌های کنونی و درمان‌های صورت گرفته با “پادتن‌های مونوکلونال”(Monoclonal antibodies) را تضعیف کند. فناوری ارائه شده توسط پروفسور هگنر و گروهش می‌تواند با تمرکز بر مقایسه الگوهای محافظتی و بررسی گزینه‌های جدید واکسن، به پژوهش‌های مربوط به توسعه واکسن در فاز یک تا سه کمک کند.

هگنر گفت: بررسی‌های ما با تجزیه و تحلیل‌های آماری مطابقت دارند. ما باور داریم که این فناوری جدید می‌تواند روند سلامت عمومی را بهبود ببخشد و سرعت آن را افزایش دهد.

وی افزود: این روش مستقیم، پروتکل آماده سازی را که معمولا با شست و شوی زیاد و مراحل بسیاری همراه است، ساده‌تر می‌کند. بدین ترتیب، میزان مواد مصرفی مورد نیاز و هزینه را کاهش می‌دهد. بنابراین، این روش برای استفاده در شرایط اضطراری، مناسب خواهد بود.

این پژوهش، در مجله “Nanoscale Advances” به چاپ رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

دانشمندان در حال آزمایش رقیب “رمدسیویر”

منتشر شده

در

توسط

دانشمندان در حال آزمایش رقیب "رمدسیویر"

دانشمندان “دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس” یک ترکیب شیمیایی ایجاد کرده‌اند که با ویژگی اصلی بسیاری از ویروس‌ها که به آنها اجازه حمله به سلول‌های انسانی را می‌دهد، مقابله می‌کند.

 به نقل از تی ان، این ترکیب که” MM۳۱۲۲ ” نامیده می‌شود در سلول‌ها و موش‌ها مورد مطالعه قرار گرفته است و به گفته محققان نویدبخش درمان جدیدی برای جلوگیری از عفونت یا کاهش شدت کووید-۱۹ است.

این ترکیب، پروتئین انسانی مهمی به نام پروتئاز تراغشایی سِـرین ۲ (TMPRSS۲) را که کروناویروس‌ها از آن برای ورود و عفونت سلول‌های انسانی استفاده می‌کنند را مورد هدف قرار می‌دهد.

دکتر “جیمز دابلیو جانتکا” (James W. Janetka) نویسنده ارشد مطالعه گفت: در حال حاضر واکسن‌های بسیاری برای کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در دسترس هستند اما ما هنوز به داروهای ضد ویروسی موثرتری برای کمک به مهار شدت این بیماری همه گیر نیاز داریم.ترکیبی که ما در حال ایجاد آن هستیم از ورود ویروس به سلول‌ها جلوگیری می‌کند. ما اکنون در حال آزمایش این راه درمانی هستیم تا بتوانیم طی آن، یک مولکول را به بدن موش‌ها وارد کرده و از بیمار شدن آنها جلوگیری کنیم.هدف نهایی ما این است که مولکول‌ها را به یک مهار کننده که از طریق دهان قابل مصرف باشد، تبدیل کنیم چراکه این امر می‌تواند به بخش موثری از مهارکننده‌های کووید-۱۹ تبدیل شود.

ترکیب دارویی جدید به طور جدی پروتئاز تراغشایی سِـرین ۲و پروتئین مرتبط دیگر به نام ماتریپتاز که در سطح ریه و سایر سلول‌ها یافت می‌شود را مسدود می‌کند. بسیاری از ویروس ها از جمله کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ برای آلوده کردن سلول و پخش شدن در ریه به این پروتئین‌ها نیاز دارند. پس از چسبیدن ویروس به یک سلول در بافت پوششی مجرای هوایی، پروتئین انسانی پروتئاز تراغشایی سِـرین ۲، پروتئین میخ مانند ویروس را بریده و آن را فعال می‌کند تا یک راه واسطه اتصال به غشای ویروسی و سلولی ایجاد و  فرآیند عفونت را آغاز کند.

ترکیب MM۳۱۲۲ فعالیت آنزیمی پروتئین پروتئاز تراغشایی سِـرین ۲انسان را مسدود می‌کند. هنگامی که این آنزیم مسدود می‌شود، فعال شدن پروتئین میخ مانند را نیز مختل کرده و  و فرایند اتصال به غشا را سرکوب می‌کند.

محققان با بررسی و مطالعه سلول‌های رشد یافته در آزمایشگاه آلوده به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ ، اظهار کردند ترکیب MM۳۱۲۲ بسیار بهتر از رمدسیویر، سلول‌ها را از آسیب ویروسی محافظت می‌کند.محققان همچنین نشان دادند که این ترکیب در برابر کروناویروس سندرم حاد تنفسی۱ و کروناویروس مرس (MERS-CoV) نیز موثر است.

جانتکا و همکارانش در حال حاضر با محققان موسسه ملی سلامت (NIH) همکاری می‌کنند تا اثربخشی MM۳۱۲۲ را در درمان و پیشگیری از کووید-۱۹ در مدل‌های حیوانی آزمایش کنند. در مطالعات حیوانی، این دارو به صورت تزریقی تجویز می‌شود ، اما جانتکا می‌گوید آنها در حال توسعه یک ترکیب بهبود یافته هستند که می‌تواند از طریق دهان مصرف شود. او همچنین علاقمند به ایجاد راهی برای ورود دارو از طریق بینی است تا بتواند مستقیما دارو را به مجاری بینی و ریه‌ها برساند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها