با ما همراه باشید

اخبار 53

روند نزولی قیمت گاز در اروپا شدت گرفت

منتشر شده

در

روند نزولی قیمت گاز در اروپا شدت گرفت

قیمت گاز در اروپا سال نو را با کاهش آغاز کرد و افت چشمگیری که در ماه دسامبر تحت تاثیر نگرانیهای کمتر نسبت به کمبود عرضه پیدا کرده بود، ادامه داد.

به گزارش ایسنا، قیمت پایه گاز اروپا برای ماه آینده روز دوشنبه حداکثر ۶.۲ درصد کاهش یافت و به ۶۶ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید که نهمین کاهش روزانه متوالی بود و طولانی‌ترین روند کاهش در هفت سال گذشته را رقم زد. گاز طبیعی مایع (LNG) بیشتری به مقصد اروپا حرکت می کند و همزمان، دمای ملایم‌تر هوا تقاضا برای این سوخت را کاهش خواهد داد.

قیمت گاز در اروپا پس از نوسان زیاد، ماه میلادی گذشته ۳۰ درصد سقوط کرد. قیمتها ابتدا در پی کاهش جریان صادرات گاز روسیه به اروپا پیش از کریسمس به رکورد بالایی صعود کرده بود و سپس با تغییر جهت کشتیهای حامل LNG آمریکا از آسیا به سمت اروپا، افت چشمگیری پیدا کرد.

صادرات گاز طبیعی مایع در سطح جهانی ماه گذشته تحت تاثیر افزایش تولید پروژه‌ها و افزایش واردات نیروگاه‌ها برای ذخیره‌سازی دوباره خوراک، به رکورد بالایی صعود کرد. قطر، آمریکا و استرالیا که سه صادرکننده بزرگ LNG جهان هستند، همگی تولیدشان را در دسامبر در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش دادند.

پیش بینی می‌شود هفته جاری جنوب و بخشهایی از مرکز اروپا دمای هوای گرمتر غیرمعمولی داشته باشند. در بخش شمالی این قاره، دمای هوای پایین‌تر از سطح معمول از ابتدای هفته آینده مشاهده می شود و سپس هوا گرم‌تر خواهد شد.

با این حال قیمتهای گاز اروپایی که سال گذشته بیش از سه برابر افزایش داشتند، همچنان بالا مانده‌اند. قیمت بالای گاز، هزینه‌های نیرو را به رکورد بالایی رسانده و به فشارهای تورمی دامن زده است. وضعیت مذکور صنایع را وادار کرده است تولیدشان را محدود کنند و باعث اختلال در روند فعالیت تامین کنندگان کالا شده است.

شرکت گازپروم صادرات به خریداران اصلی خود در اروپا، ترکیه و چین را سال میلادی گذشته افزایش داد. با این حال این جریان پایین‌تر از سطح پیش از شیوع پاندمی کووید بود زیرا در شرایطی که اروپا با بدترین بحران کمبود انرژی خود در چند دهه اخیر دست و پنجه نرم می کرد، این تولیدکننده ارسال گاز به این قاره را به طور کلی کاهش داد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، صادرات گازپروم زیر ذره بین قرار دارد زیرا کمبود عرضه گاز در اروپا باعث افزایش سرسام آور قیمتها شد. این شرکت روسی تنها به میزانی که طبق قراردادهای بلندمدت متعهد شده است، به مشتریانش در اتحادیه اروپا گاز ارسال کرده است.

منبع: ايسنا

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها