با ما همراه باشید

سلامت

رکورد درمان مبتلایان هپاتیت در سال ۹۹/ آمار مبتلایان این بیماری در کشور

منتشر شده

در

رکورد درمان مبتلایان هپاتیت در سال ۹۹/ آمار مبتلایان این بیماری در کشور

رییس اداره کنترل و مبارزه با هپاتیت وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم شناسایی و درمان به موقع هپاتیت، گفت: در حال حاضر دیگر مردم نباید نسبت به بیماری واهمه داشته باشند و باید بدانند هپاتیت قابل درمان است؛ در واقع هپاتیت B با دارو قابل کنترل و هپاتیت C قابل حذف است.

دکتر رشید رمضانی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی درباره هپاتیت، گفت: شعار امسال روزجهانی هپاتیت « هپاتیت منتظر نمی‌ماند» است که به خوبی بیانگر اهمیت شناسایی و درمان مبتلایان بویژه در همه‌گیری کرونا است.

وی در خصوص علائم ابتلا به هپاتیت و راه‌های انتقال آن، گفت: جایگاه ویروس هپاتیت B در کبد است. با ورود ویروس به بدن و گذر از دوره کمون علائم بیماری آغاز می‌شود. علائم در فاز حاد بیماری با تب پایین، زردی خفیف، تهوع، استفراغ، درد شکم و… است؛ سپس بیماری وارد فاز مزمن می‌شود در صورتی که بیماری بیش از شش ماه در بدن بماند هپاتیت مزمن و کمتر از شش ماه هپاتیت حاد است.

وی گفت: هپاتیت C نیز معمولا بی‌علامت است. انتقال هپاتیت B بیشتر از طریق رفتارهای پرخطر جنسی است، اما سایر راه‌ها مانند استفاده از فرآورده خونی آلوده، سرنگ مشترک، وسایل آرایشی آلوده و… نیز می‌تواند انتقال دهنده ویروس باشد. بیشترین راه‌ انتقال هپاتیت C نیز تماس با خون فرد آلوده است که از این طریق بیماری هپاتیت C در گروه‌هایی که مبادرت به مصرف مواد تزریقی می‌کنند، محتمل‌تر است. نکته مهم آن است که بدانند هپاتیت قابل درمان است‌ و هپاتیت B با دارو قابل کنترل و هپاتیت  C قابل حذف است.

وی افزود: خوشبختانه با اطلاع رسانی‌های خوبی که صورت گرفت سال قبل توانستیم به رکورد بسیار خوبی در درمان هپاتیت برسیم و حدود ۱۴ هزار مبتلای به هپاتیت را در کشور درمان کردیم که این موضوع در شرایط تحریم یک رکورد و افتخار بزرگ است. امیدوارم این روند ادامه‌دار باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر دیگر مردم نباید نسبت به بیماری واهمه داشته باشند و باید بدانند هپاتیت قابل درمان است. آنها با مراجعه به واحدهای مشاوره هپاتیت می‌توانند خدمات لازم را دریافت کنند که این موضوع نیازمند افزایش آگاهی پیرامون بیماری است.

رییس اداره کنترل و مبارزه با هپاتیت وزارت بهداشت با اشاره به اقبال از واکسیناسیون هپاتیت B در سال گذشته، تصریح کرد: در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر ۳ دُز واکسن هپاتیت B دریافت کردند که کار بزرگی است و این کار با تفاهم نامه‌هایی که با شهرداری، سازمان انتقال خون، وزارت نفت و… منعقد کردیم تحقق یافت، فکر می‌کنیم حتی اگر کرونا هم وجود نداشت این عدد تزریق واکسن بسیار بیش از چیزی بود که اکنون اعلام می‌کنیم، در کل نمی‌توان از تاثیر کرونا بر برنامه‌ها غافل بود زیرا روند برنامه‌های ما را کند کرده است. البته نمی‌توان به این موضوع مغرور شد چون بخشی از اهداف حذف هپاتیت هنوز مانده است و باید تلاش خود را دو چندان کنیم.

وی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها در شناسایی مبتلایان هپاتیت، تاکید کرد: در حال حاضر کیت‌های تشخیصی هپاتیت C را به زحمت به دست می‌آوریم و برای تشخیص بیماری بیشتر از روش اِلایزا استفاده می‌کنیم و این یک عامل تاسف است که چرا تهیه کیت تشخیصی باید با مشکل تحریم روبرو باشد.

رمضانی ادامه داد: در حال حاضر ۳.۸ درصد جمعیت جهان به هپاتیت B مبتلا هستند و می‌توان گفت ۲۹۶ میلیون نفر در جهان به هپاتیت Bمبتلا هستند و ۰.۷۵ درصد جمعیت جهان نیز به هپاتیت C مبتلا هستند. ۵.۹ درصد میزان بروز هپاتیت B در کشورمان است و ۰.۳ درصد نیز میزان بروز هپاتیت C در کشور است اما از نظر میزان شیوع خوشبختانه ایران در منطقه اِمرو جزو کشورهایی با شیوع پایین است و میزان شیوع هپاتیت B کمتر از یک درصد و میزان شیوع  هپاتیت C  کمتراز ۰.۳ درصد جمعیت عامه است.

وی ادامه داد: البته این آمار در جمعیت‌های خاص همچون معتادان تزریقی بیشتر است و میزان شیوع بیماری هپاتیت در آنها ۳۵ درصد است و نشانگر لزوم تمرکز ویژه بر این افراد است که از طریق زندان‌ها و… به سراغ این بیماران می‌رویم. کمتر از ۲۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C در کشور داریم و کمتر از یک میلیون نفر مبتلا به هپاتیت B در کشور داریم. در این میان آمار ابتلا در میان مردان بیش از زنان است.

وی با تاکید بر لزوم درمان به موقع هپاتیت، اظهار کرد: با درمان به موقع از پیشروی بیماری در کبد که می‌تواند منجر به سیروز کبدی یا سرطان کبد شود، جلوگیری می‌کنیم. هر یک دلار هزینه برای شناسایی، پیشگیری و درمان هپاتیت C حفظ ۱۸ دلار از منابع کشور و هر یک دلار هزینه برای هپاتیت B سبب حفظ ۱۵ دلار از منابع ارزی خواهد شد.

رمضانی گفت: در این راستا تدوین برنامه جامع حذف هپاتیت از کشور را داریم. این برنامه برای حذف هپاتیت تا سال ۱۴۱۰ تدوین شده است. همراه با این برنامه فعالیت‌های متعددی نیز اجرا می‌شود. باز تعریفی در نظام شبکه و حذف هپاتیت با راه‌انداری واحدهای مشاوره هپاتیت در بسیاری از دانشگاه‌های کشور با هدف ارائه خدمات پَسیو به مراجعین مراکز بهداشتی صورت گرفته است. مراجعین مشاوره می‌شوند و سپس در صورت ابتلا آنها را به مراکز درمانی ارجاع می‌دهیم. از آنجایی که هپاتیت C در ایران در جمعیت‌های خاصی متمرکز است چاره‌ای نداریم تا با بازتعرف وظایف اقدام به بیماریابی فعال کنیم.

وی درباره داروهای درمانی هپاتیت، افزود: امکانات درمانی و دارویی برای بیماری وجود دارد و بخشی از این داروها هم برای افراد بی‌بضاعت توسط دانشگاه‌ها رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. داروهای درمان هپاتیت B چندان گران نیست و تحت پوشش بیمه هم قرار دارد، مشکل هپاتیت B طولانی شدن روند درمان است. در مورد هپاتیت C نیز هزینه یک دوره ۳ ماهه درمان تقریبا یک میلیون ۴۰۰ هزار تومان است.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت

طبق جدول رنگ‌بندی، حضور منظم و کامل کارکنان ادارات در محل کار ضروری است

منتشر شده

در

توسط

طبق جدول رنگ‌بندی، حضور منظم و کامل کارکنان ادارات در محل کار ضروری است

رئیس جمهور با اشاره به گسترش واکسیناسیون در جامعه و تاثیر آن بر بهبود شرایط از نظر کاهش شمار مبتلایان و جان باختگان گفت: این موفقیت‌ها به معنای نادیده گرفتن و رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی نیست و عادی‌انگاری خطرناک است و می‌تواند زمینه را برای موج جدید بیماری فراهم کند.

  سید ابراهیم رئیسی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، تاکید کرد: رسانه‌های جمعی به‌ویژه صدا و سیما به اطلاع‌رسانی دقیق و اقناعی درباره ضرورت واکسیناسیون ادامه دهند و همچنان توصیه به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با جدیت در دستور کار باشد.

رئیس جمهور از بزرگان صاحب نفوذ و صاحب تریبون در جوامع محلی و استان‌های مختلف کشور خواست مردم را به واکسیناسیون تشویق و ترغیب کنند.

رئیسی با اشاره به ضرورت فعال شدن کمیسیون نظارت بر اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مصوبات ستاد باید به صورت دقیق و کامل اجرا شود و این نظارت شرط موفقیت است.

رئیس جمهور همچنین با تبریک فرارسیدن ماه ربیع‌الاول، گفت: در این ماه شاهد افزایش جشن‌ها و مراسم شادی از سوی مردم هستیم و لازم است از اجتماعات غیرضرور پرهیز، و یا در صورت ضرورت برگزاری مراسم، شیوه‌نامه‌های بهداشتی به طور کامل رعایت شود.

رئیسی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه علمی و پژوهشی به افکار و سخنان جدید و ایده‌ها و نظرات نو، و بسته نشدن باب پژوهش در حوزه درمان کرونا گفت: طب سنتی در زمینه مبارزه با بیماری‌ها، ایده‌ها و نظراتی دارد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند آنها را بررسی و راستی‌آزمایی کند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه باید به تدریج به سمت بازگشایی حضوری مدارس حرکت کنیم، گفت: با گسترش و تکمیل واکسیناسیون شاهد آموزش حضوری در مدارس خواهیم بود.

رئیسی همچنین با تاکید بر ضرورت حضور منظم و کامل کارمندان در ادارات برای پاسخگویی و انجام امور مردم، گفت: طبق جدول رنگ‌بندی شهرها و با توجه به بهبود شرایط با گسترش واکسیناسیون، حضور کارکنان در ادارات به صورت کامل و در ساعت مقرر ضروری و لازم است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

صعود از پله‌های برج میلاد توسط یک بیمار مبتلا به MS

منتشر شده

در

توسط

صعود از پله‌های برج میلاد توسط  یک بیمار مبتلا به MS

نوید انصاری علیرغم ابتلا به ام اس و با وجود محدودیت جسمی، در تاریخ ۴ مهر ماه راس ساعت ۱۱ پله‌های برج میلاد را با شعار «ام اس ناتوانی نیست» بالا رفت.

 این برنامه به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و با مشارکت انجمن ام اس ایران، برج میلاد و اداره سلامت شهرداری تهران در حضور کمیته ثبت رکورد فدراسیون ورزشهای همگانی و فدراسیون ورزش‌های بیماران خاص و پیوند اعضاء استان تهران اجرا شد و نوید انصاری توانست پارارکورد در ۴ ساعت و ۸ دقیقه را بزند.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن ام.اس ایران، نوید انصاری ثابت کرد که ام اس با تمام محدودیت‌ها او را متوقف نخواهد کرد و با وجود محدودیت جسمی، در تاریخ ۴ مهر ماه پله‌های برج میلاد را بالا رفت.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن ام ا س ایران، او صعو د خود از ۱۷۰۰ پله را به خانواده خود که تمام قد در حمایت از او دریغ ندارند و سپس به تمام بیماران ام اس تقدیم کرد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

سردردهای شدید خود را با گوش دادن به این قطعه موسیقی کاهش دهید!

منتشر شده

در

توسط

سردردهای شدید خود را با گوش دادن به این قطعه موسیقی کاهش دهید!

پژوهشگران “کالج دانشگاهی دوبلین” با همکاری متخصصان حوزه موسیقی موفق شده‌اند یک قطعه موسیقی ارائه دهند که می‌تواند به کاهش دردهای گوناگون از جمله سردردهای شدید کمک کند.

 به نقل از دیلی‌میل، شاید گوش دادن به یک قطعه موسیقی بتواند به کاهش شدت سردرد کمک کند. دکتر “کلر هاولین” (Claire Howlin)، پژوهشگر “کالج دانشگاهی دوبلین” (UCD) گفت: در این قطعه، از عناصر سازنده، ارکستر و آواز برای ایجاد حس شگفتی استفاده شده است.

این قطعه موسیقی که “همه ما” (All of US) نام دارد، روی ۲۸۶ شرکت‌کننده آزمایش شد که از دردهای مزمن سر، کمر و عضله رنج می‌بردند. شرکت‌کنندگان گزارش دادند که درد آنها طی این آزمایش و هنگام گوش دادن به قطعه “همه ما” کاهش یافته است.

هدف پژوهشگران این است که با این قطعه موسیقی، به مردم کمک کنند تا احساس قدرت داشته باشند و از درد خود جدا شوند.

این آزمایش که بودجه آن توسط شرکت “نوروفن” (Nurofen) تامین شده است، نشان داد که قطعه “همه ما” می‌تواند احساس مربوط به شدت درد را به گونه‌ای کاهش دهد که از نظر بالینی و آماری، قابل توجه باشد.

این قطعه هم به واسطه حواس‌پرتی از درد و هم به واسطه متقاعد کردن مغز برای آزاد کردن دوپامین، کار خود را انجام می‌دهد. ابداع این قطعه موسیقی، متخصصان را از جهان‌ علم و موسیقی گرد هم آورده است تا درد را مدیریت کنند. پژوهشگران تلاش کرده‌اند که این موسیقی تا حد ممکن جذاب، جالب و لذت‌بخش باشد تا مردم بر درد خود تمرکز نکنند.

سازندگان این قطعه معتقد هستند که ساخت موسیقی با راهنمایی علم، یک چالش هیجان‌انگیز برای یک موسیقی‌دان به شمار می‌رود. به گفته آنها، “همه ما” یک قطعه ویژه است زیرا هر نت از آن براساس بینش‌های دکتر هاولین و به گونه‌ای طراحی شده تا تاثیر ویژه‌ای بر شنونده داشته باشد. موسیقی و درد، چیزهایی هستند که همه ما تجربه می‌کنیم. این پروژه نشان می‌دهد که موسیقی چقدر قدرتمند است و چه مزایایی برای سلامتی ما دارد.

هاولین ادامه داد: این قطعه توانست هم شدت درد و هم حس ناخوشایند شرکت‌کنندگان را کاهش دهد تا بدین ترتیب، یک موسیقی ناآشنا به چنین تاثیر خوبی برسد و به مدیریت درد کمک کند.

هدف از این پژوهش، کمک کردن به درک علمی بیشتر در مورد این موضوع است که چگونه روش‌های جامع مدیریت درد مانند گوش دادن به موسیقی می‌توانند به افراد مبتلا به درد مزمن کمک کنند.

پژوهشگران، گوش دادن به این قطعه را با نتایج به دست آمده از سایر روش‌ها مانند ورزش منظم، خواب خوب شبانه و روش‌های تنفس مقایسه کردند.

“سزی اونلوتورک” (Sezi Unluturk)، از مدیران شرکت نوروفن گفت: ما باور داریم که درد هرگز نباید یک عامل بازدارنده در زندگی باشد. به همین دلیل، همیشه در جستجوی روش‌های جدیدی برای مدیریت درد هستیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها