با ما همراه باشید

محیط زیست

رییس سازمان محیط زیست: اجازه اجرای طرح پتروشیمی را در شمال کشور نمی‌دهیم

منتشر شده

در

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه ای با حضور رییس دیوان محاسبات ضمن اشاره به چالش‌های متعدد محیط زیست ایران تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست باید قوی‌ترین سازمان کشور باشد.

 علی سلاجقه با اشاره به تاثیر بحران‌های داخلی و خارجی روی محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: تغییر اقلیم سبب تغییر و تنوع زیستی و در نتیجه تنوع فرهنگ‌ها شده این در حالیست که محیط زیست ایران در جهان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. لذا ما نباید رتبه خود را با دیگر کشورها مقایسه کنیم. در نایروبی کنیا موضوع پلاستیک مورد بحث قرار گرفت و از ۱۳ موردی که درباره آن بحث شد، سه مورد به تصویب رسید حتی در بحث پلاستیک نیز محدودیت‌هایی شامل حال ما شد.

وی افزود: در محیط زیست دو بحث اساسی باید در دستور کار قرار گیرد. این دو موضوع دیپلماسی داخلی و خارجی است. در بحث آب زمانی که سال ۹۰ وزرای محیط زیست کشورهای مختلف به ایران دعوت شدند، وزیر محیط زیست عربستان در این اجلاس شرکت نکرد. ما کانون‌های داخلی و خارجی آلودگی هوا و ریزگرد را شناسایی کردیم و ۲۷۰ میلیون هکتار از منشا این ذرات را می‌شناسیم. بیشترین مقدار ریزگرد  که از خارج مرزهای ما وارد ایران می‌شود، از شبه جزیره عربستان است که با ما همکاری نمی‌کند.

ضرورت تقویت دیپلماسی خارجی

سلاجقه ادامه داد: مسائل محیط زیست بر ایجاد نارضایتی عمومی موثرند. مشکلی که در آب وجود دارد، تماما مربوط به داخل کشور نیست. ما درموضوع هیرمند مشکل داریم سد کجکی با ظرفیت ۱.۷ میلیارد متر مکعب وجود دارد و ما انتظار ورود ۲۱ متر مکعب آب در ثانیه را داریم همچنین سد کمال‌خان و پروژه گاپ ترکیه وضعیت آب مارا خطرناک تر از همیشه کرده، عراق نیز به این موضوع ورود نمی‌کند و ما تاوان این طرح‌ها را می‌دهیم. باید پذیرفت که ترکیه در حال مدیریت مسئله آب منطقه است. ما در حوزه زابل آبی نداریم که وارد هامون شود وهمه امید ما به هیرمند است. برای حل این مشکلات باید دیپلماسی خارجی تقویت شود.

وضعیت بغرنج سفره‌های آب زیرزمینی

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید قدرتمندترین سازمان کشور باشد. ما جدول حقابه تالاب‌ها و رودخانه‌ها را بر اساس دوره کم‌آبی، میان آبی و پرآبی تنظیم و به وزارت نیرو دادیم. تخصیص این حق‌آبه‌ها از عهده ما خارج است و باید وزارت نیرو وارد عمل شود همچنین وضعیت سفره‌های آبی کشور نیز بغرنج است.

وی با بیان اینکه کارگروه پسماند توسط سازمان حفاظت محیط زیست هر هفته تشکیل می‌شود، اظهارکرد: سیاست‌های رهبری که درباره محیط زیست بیان شد و در این سال‌ها راکد مانده بود نیز به جنبش افتاده است. در موضوع آلودگی هوا وزیر کشور جلسه ای با حضور تمام طرف‌های مسئول برگزار کرد و وظایف، مسئولیت‌ها و درصد پیشرفت اقدامات دستگاه‌ها و به‌صورت کمی و کیفی مشخص شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: وقتی موضوع موتورسیکلت‌های آلاینده به میان می‌آید، حرف از گازسوز کردن ۷۰۰ هزار موتور سیکلت و برچیده شدن موتورهای کاربراتوری می‌شود. در این مرحله باید مشخص شود که چه فرد یا نهادی مسئولیت اجرای این طرح را دارد. در این کارگروه مشخص شده که نقش استانداری، شهرداری و هرنهاد مسئول دیگری چیست؟

سلاجقه با اشاره به موضوع پسماند ادامه داد: در بحث پسماند نیز ما فضاسازی و فرهنگسازی می‌کنیم و در حال تکمیل زیرساخت‌ها هستیم همیشه می‌گوییم که فرهنگ‌سازی را اول از دستگاه‌های اجرایی شروع می‌کنیم و در دستورالعمل‌ها بازبینی کرده‌ایم. ضوابط استقرار نیز مورد بازبینی قرار گرفته‌اند.

وی افزود: ما اطراف تهران ۴۸ لکه صنعتی داریم که بسیاری از واحدهای آن‌ها به صورت غیر مجاز فعالیت می‌کنند و آب و خاک را از بین می‌برند و آلوده می‌کنند. به همین علت است که سازمان حفاظت محیط زیست باید قوی‌ترین سازمان کشور باشد.علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد.

محاسبه گردش مالی پول کثیف پسماند برای اولین بار

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: ما در زمینه پسماند برای اولین بار گردش مالی پول کثیف پسماند را محاسبه کردیم. کارگروه مدیریت پسماند ما نیز هر هفته تشکیل می‌شود.

اجازه اجرای طرح پتروشیمی در شمال کشور را نمی‌دهیم

سلاجقه با اشاره به پروژه ایجاد کارخانه پتروشیمی در شمال کشور گفت: این پروه به هیچ وجه مجوز زیست‌أمحیطی ندارد و ما جلوی آن خواهیم ایستاد. ما در سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ کس اجازه نخواهیم داد که بدون اخذ مجوز زیست‌محیطی این طرح را اجرا کنند.

وی ضمن اشاره به وظایف زیست‌محیطی شهرداری‌ها اظهار کرد: شهرداری‌ها باید تکالیف خود را در حل مشکلات زیست محیطی انجام دهد. قرار بود که ۲۰ درصد از عوارض آلایندگی خرج محیط زیست شود اما الان این درآمد به جیب شهرداری‌ها می‌رود. وقتی مشکلاتی مانند معضل پساب – که وجه اشتراک معضلات شهری و زیست محیطی است – حل نشده چرا این بودجه به شهرداری می‌رود؟

سلاجقه درباره مدیریت تالاب‌ها به‌خصوص دریاچه ارومیه گفت: برای احیای دریاچه ارومیه طرح‌های سخت افزاری با موفقیت اجرایی شد و فاز دوم این طرح نرم افزاری است که آماده شده است. این طرح نرم افزاری برای مدیریت ارومیه، برنامه ای برای مدیریت همه تالاب‌های کشور است.

هنوز نقشه الگوی کشت نداریم

وی اضافه کرد: امروز مشکل ما دیگر مشکلات کمی آب نیست. کود و سمی که وارد آب‌ها می‌شود علاوه بر کمیت؛ کیفیت آب را نیز دستخوش تغییر کرده است. اینجاست که وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگو باشد. هنوز نقشه الگوی کشت در کشور ما وجود ندارد.

سلاجقه تاکید کرد: ارزیابی توان اکوسیستم در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست است. هر صنعتی که می‌خواهد راه اندازی شود، توسط ما قیمت‌گذاری می‌شود و بارگذاری تنها در صورت مقرون به صرفه بودن و حفاظت محیط زیست انجام می‌شود. ما در آخرین اقدام خود ۴۱۱ طرح که ارزیابی زیست محیطی ندارند را معرفی کردیم. مشکلات زیادی در قانون ارزیابی محیط زیست وجود دارد که باید برطرف و این قانون هرچه سریع‌تر آماده شود.

بودجه ناچیز محیط زیست

وی اضافه کرد: سامانه سازمان محیط زیست یکی از بهترین سامانه‌ها در کل سیستم دولتی است.  این سامانه اشکالاتی نیز دارد و در تلاش هستیم تا برطرف شود. کل بودجه سازمان حفاظت محیط زیست ۲۰۰۰ میلیارد تومان است و با حسابی ساده می‌توان متوجه شد که این رقم در مقایسه با مشکلاتی که محیط زیست با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند چقدر ناچیز است.

وی ادامه داد: تیم صندوق محیط زیست بسیار جوان و کارآمد است.  مقرر شده تا پول این صندوق صرفا برای ارائه تسهیلات و حل مشکلات زیست محیطی کشور استفاده شود. مشکلات زیاد است. ماده ۲۲ مکرر قانون نظام صنفی کشور به نظر می‌رسد که محیط زیست را حذف کرده و معادن بدون اجازه محیط زیست فعالیت می‌کنند. در معادن منطقه‌ای مانند نطنز به آستانه شکنندگی رسیده‌ایم و جاده سازی و معادن پوشش گیاهی را از بین برده‌اند. وجود این صندوق که برای هر موضوع یک بانک عامل قرار داده برای حل مشکلات زیست محیطی موثر است. صندوق 1000 میلیارد تومان اعتبار دارد و بانک‌ها نیز باید اعتبار خود را به این عدد اضافه کنند.

سلاجقه خاطرنشان کرد: طبق اعلام IUCN مناطق حفاظت شده باید ۱۷ درصد از مساحت کشور را شامل شوند. در کشور ما این عدد فعلا ۱۱.5 درصد است. در این  محدوده مشخص شده، مردم زندگی می‌کنند. لذا ما  تلاش می‌کنیم در کنار حفاظت، معیشت پایدار نیز داشته باشیم. محیط زیست موضوعی مردم‌پایه است در حالی که ترک فعل نهادهای دولتی زیاد است. سیستم حاکمیت باید به این مشکلات رسیدگی کند و مردم نیز باید سازمان حفاظت محیط زیست را پایش و بازخواست کنند.

سلاجقه در پایان گفت: استفاده از فناوری‌های نوین شرکت‌های دانش بنیان نیز می‌تواند کمک بسیاری به ما بکند. اگر ما بتوانیم از فناوری‌ به جای نیروی انسانی استفاده کنیم تلفات به مراتب کمتری خواهیم داشت. وجود این تجهیزات موجب می‌شد که تعداد ۱۴۵ محیط بان شهید ما – که ۴۷ نفر آن‌ها شهید شناخته شدند – کمتر شود.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محیط زیست

بازگشت سایت زباله سراوان به طبیعت تا پایان سال ۱۴۰۱

منتشر شده

در

توسط

استاندار گیلان با اعلام تعهد شهرداری مبنی بر بازگشت سایت زباله سراوان به طبیعت تا پایان سال ۱۴۰۱ درباره روند ساماندهی زباله‌ها در این منطقه توضیحاتی را ارائه کرد.

“اسدالله عباسی” استاندار گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اقدامات صورت گرفته برای رفع  مشکلات چندین ساله منطقه سراوان در استان گیلان به دلیل دپوی زباله گفت: در منطقه سراوان از گذشته و در مدت ۳۸ سال زباله‌ها فقط دپو شده است و بیش از یک میلیون تن زباله دپو شده در این منطقه وجود دارد.

وی ادامه داد: از آبان ماه که مسئولیت استانداری را برعهده گرفتم، این موضوع را به عنوان مهمترین چالش استان گیلان در نظر گرفتیم و جلساتی را در همین خصوص با وزیر کشور برگزار کردیم و همچنین در سفر استانی رییس جمهور به این موضوع نیز اشاره کردیم و از این منطقه بازدید کردند.

استاندار گیلان با اشاره به ساماندهی منطقه سراوان تصریح کرد: تصمیم گرفته شد که یک کار علمی و اساسی در این منطقه انجام دهیم و این منطقه را دوباره به طبیعت بازگردانیم. در گذشته چندین قرارداد با پیمانکاران در این خصوص بسته شده بود که نیمه کاره رها شده و به سرانجام نرسیده بود. یکی از موضوعاتی که دنبال کردیم، خطوط پردازش زباله بود که می‌توانست زباله را دوباره بازیافت کند و بخشی از آن را به کود عالی تبدیل کند و بخشی دیگر را با زباله سوز بسوزاند یا دفن کند که در این شرایط مشکلی را برای محیط زیست ایجاد نمی‌کرد.

عباسی با بیان اینکه متولی اصلی ساماندهی این منطقه شهرداری است، گفت: متاسفانه در دوره‌های گذشته شهرداری به وظایف خود در این زمینه عمل نکرده بود و شهردار فعلی نیز از زمان انتخاب دو الی سه بار استیضاح شده بود و شهرداران قبلی نیز هر کدام مدت کوتاهی مسئولیت داشتند و بعد استیضاح شده و برکنار می‌شدند و وضعیت ثباتی در مدیریت شهری وجود نداشت.

وی با بیان اینکه در سفر اخیر دولت به استان گیلان ۶۰۰ میلیارد اعتبار برای ساماندهی این منطقه در نظر گرفته شد، خاطرنشان کرد: قراردادهای ناقص گذشته را در چارچوب قانون و مقررات انجام دادیم. با راه اندازی پردازش خط ۳ و ۴ و تعهدی که بین شهرداری و پیمانکار صورت گرفته، ظرف دو ماه باید این فاز آماده شود. در این صورت همه زباله‌هایی که به صورت روزانه هزار تن به این محل برده می‌شد پردازش و بازیافت می‌شود و بخشی از زباله‌ها نیز برای ریجکتیو باقی می‌ماند.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز مشاوران در حال بررسی هستند تا محل جدیدی برای دفن این نوع از زباله‌ها در نظر گرفته شود تا بتوانند در محل جدید زباله‌های ریجکتیو را با خاک و شن و… برای تثبیت بخش‌هایی از زمین منطقه سراوان انجام دهند و این کار تا تعیین محل جدید ادامه دارد. در خصوص شیرابه‌ها که به صورت روزانه به طبیعت سرازیر می‌شد، مقرر شده است که درباره سیستمی که در این منطقه از گذشته وجود داشته اما بلااستفاده و تعطیل بوده است دوباره با پیمانکار صحبت شود تا مدت یک ماه دوباره وارد چرخه شود و با استفاده از این سیستم نیز شیرابه‌ها تصفیه شده و به آب کشاورزی تبدیل شود و در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد و دیگر به این صورت در طبیعت رها نشود.

عباسی در پاسخ به این سوال که از چه زمانی اقدامات راه‌اندازی این سیستم‌ها در منطقه سراوان آغاز و تا چه مدت زمانی راه‌اندازی این پروژه‌ها به پایان خواهد رسید، گفت: ما در خصوص ساماندهی منطقه سراوان سه حلقه و زنجیره را باید تکمیل کنیم. حلقه اول تفکیک زباله از مبدا است که این موضوع توسط شهرداری‌ها در حال برنامه ریزی است و شهرداری‌ها مکلف شده‌اند در این زمینه سریعتر اقدامات لازم را انجام و یک برنامه مدون در این زمینه ارائه دهند.

وی با اشاره به حلقه دوم گفت: با تفکیک زباله از مبدا، زباله‌های تفکیک شده برای پردازش زباله‌ها به این منطقه ارسال می‌شود و اگر این دو خط ۳ و ۴ راه اندازی شود میزان زباله‌ها از روزانه هزار تن به ۳۰۰ تن کاهش پیدا می‌کند و این مقدار را نیز می‌توانیم دفن کرده و از نظر محیط زیست و بهداشت هم مشکلی ایجاد نمی‌شود.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: حلقه سوم بحث زباله سوز است که در حال حاضر ۱۰ الی ۲۰ درصد پیشرفت کرده و پیمانکار پای کار نیامده است. از آنجا که برای این موضوع مستقیما از سازمان شهرداری‌ها اقدام شده است از آن‌ها درخواست کرده‌ایم با توجه به اینکه مبلغی به پیمانکار در این خصوص پرداخت شده است سریعا وارد کار شوند.

عباسی درباره مبلغ در نظر گرفته شده برای ساماندهی منطقه سراوان گفت: مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان براساس مصوبه دولت در نظر گرفته شده است. در حال حاضر ۱۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ برای شهرداری واریز شده است. از کل مبلغ در نظر گرفته شده برای ساماندهی این منطقه بخشی از این مبلغ برای ساماندهی منطقه سراوان انجام می‌شود و بخشی دیگر نیز برای محل جدید اختصاص پیدا می‌کند و بخش دیگری از این مبلغ نیز برای راه اندازی خطوط پردازش اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه ظرفیت زباله سوز نیز ۶۰۰ تن است، تصریح کرد: دستگاه زباله سوز نیز دو برابر ظرفیت فعلی در نظر گرفته شده که زباله‌های ریجکتیو شده سوزانده شده و تبدیل به انرژی شود. در این خصوص هم امیدواریم زودتر این مرحله نیز راه اندازی و آغاز به کار کند.

استاندار گیلان در پاسخ به این سوال که با توجه به اقداماتی که برای ساماندهی منطقه سراوان در دست انجام است آیا بازهم زباله‌ها به این منطقه روزانه ارسال می‌شود، گفت: زباله‌ها در پهنه‌های دیگری که در نظر گرفته شده انتقال پیدا می‌کند و در این منطقه سراوان بخشی از ریجکتیوها که از نظر محیط زیست مشکلی ندارد با خاک و شن مخلوط شده و برای تثبیت بخش‌هایی از این منطقه که در گذشته براثر دپوی زباله تخریب شده است، استفاده می‌شود.

عباسی خاطرنشان کرد: کارشناسان در حال بررسی دو الی سه محل دیگر نیز هستند تا بتوانند زباله‌های مربوط به کلانشهر رشت را در جای دیگری ساماندهی کنند البته نه به صورت زباله بلکه به صورت ریجکتیو زباله این اقدام انجام می‌شود. البته هنوز به صورت قطعی جایی برای این منظور در نظر گرفته نشده است.

وی تاکید کرد: براساس آنچه که شهرداری به ما قول داده و تعهد کرده است تا پایان سال ۱۴۰۱ سراوان را به طبیعت باز می‌گرداند تا در هفته درختکاری بتوانند در این منطقه کاشت درخت انجام دهند و شاهد بازگشت این پهنه به طبیعت باشیم.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

محیط زیست

دشت‌های گلستان در آستانه نابودی/ ضرورت ایمن سازی سریع برای بیش از ۶۰۰ روستای استان

منتشر شده

در

توسط

کارشناسان می‌گویند وضعیت دشت‌های گلستان بحرانی شده و پدیده فرونشست حتی از حد مجاز هم فراتر رفته است.

 پدیده فرونشست چندسالی است که گریبانگیر استان گلستان شده است، هرچند مسئولان این استان چیزی زیادی در این باره نمی‌گویند اما خطر از آنچه تصور می‌شود، جدی‌تر است.

این را رضا شهبازی، مدیرکل دفتر مخاطرات زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی کشور  گفته است. به گفته این کارشناس گلستان در بین استان‌های شمالی نخستین موارد پدیده فرونشست در آن دیده و گزارش شده است.

مدیرکل دفتر مخاطرات زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی کشور معتقد است برداشت‌های بی‌رویه منابع آب زیرزمینی در استان گلستان پدیده فرونشست را تشدید کرده و اولین موارد از این پدیده نیز حوالی سال ۹۵ در چندین پهنه کوچک در شرق گرگان مشاهده شد.

وی تاکید دارد که مطالعات سال گذشته نشان‌می‌دهد فرونشست در استان گلستان بسیار گسترده‌تر و فراتر از آن چیزی است که تصور می‌شد و امروز همه دشت‌های این استان دچار این پدیده شده است.

شهبازی با بیان اینکه فرونشست در استان گلستان از ۱۶ سانتی متر در سال متجاوز است، گفته باید کاری کرد تا به نقطه بدون بازگشت نرسیم و بتوانیم دوباره این دشت‌ها را احیا کنیم.

در همین باره سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان هم به خبرنگار ایلنا گفته براساس نقشه‌های هوایی که از سوی کشور ارائه شده است پدیده فرونشست در نوار شمالی استان گلستان اتفاق افتاده و ما نیز در تلاش هستیم به گونه‌ای این پدیده را رصد کنیم که قابلیت پیشگیری و رعایت موارد فنی در آن لحاظ شود.

سیدالنگی گفته به نظر می‌رسد پدیده تغییر اقلیم و تخلیه بی رویه سفره‌های آب زیرزمینی سبب شده است تا فرونشست زمین در استان گلستان از حدمجاز فراتر برود. لازم است برخی دستگاه‌ها به ویژه محیط زیست، جهادکشاورزی، منابع طبیعی بررسی‌های جدی‌تری بر روی این پدیده داشته باشند.

هرچند سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان آماری در این باره ارائه نداد اما تاکید دارد که میزان فرونشست در گلستان بیشتر از حد مجاز بوده و لازم است دستگاه‌های متولی اقدامات پیشگیرانه در این باره انجام‌ دهند.

وی البته به این موضوع اشاره کرده که گزارش‌های فرونشست زمین در نوار شمالی استان که اغلب بدون سکنه است گزارش شده، با اینحال لازم است در مواجهه با این مسئله مهم آینده‌نگری داشته باشیم.

در حالی سیدالنگی تلاش می‌کند تا حساسیت پدیده فرونشست زمین را در استان تخفیف دهد اما آمارهایی که مدیرکل بنیادمسکن گلستان از مخاطرات روستاهای استان ارائه کرده نشان می‌دهد برخلاف تصورات سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان، پدیده فرونشست نه فقط شمال بلکه بخش‌هایی از جنوب استان که از قضا بیشترین سکونتگاه‌ها را در خود جای داده است نیز رخ داده است.

سیدمحمد حسینی در این باره گفته براساس مطالعاتی که در گذشته انجام شده ۳۰۹ روستای استان گلستان در معرض انواع مخاطرات از جمله فرونشست قرار دارند که تاکنون تنها ۱۱۰ روستا تثبیت و ایمن سازی شده است.

وی این را هم گفت که بیش از ۶۰۰ روستای استان نیز نیازمند مطالعات جدید هستند تا متناسب با نوع مخاطراتی که این نقاط جمعیتی را تهدید می‌کند برای ایمن سازی سریع  آنها برنامه ریزی کنیم.

مدیرکل بنیادمسکن گلستان به این موضوع اشاره کرد که پدیده غالب در شرق استان فروچاله، گالی و فرونشست است و در مناطق جنوبی استان نیز رانش و لغزش زمین و سنگ افتان را شاهد هستیم.

وی افزود: در حال حاضر به صورت جدی پیگیر اعتبارات برای اجرای پروژه‌های ایمن سازی روستاهای در معرض خطر هستیم. در سفر اخیر رئیس جمهور به استان نیز ۵۵ میلیارد تومان اعتبار برای رفع خطر و ایمن سازی این روستاها مصوب شد که تاکنون ۲۰ میلیارد تومان آن به استان اختصاص پیدا کرده است.

حسینی بیان کرد: شناسایی روستاهای در معرض خطر فرونشست در دستور کار بنیادمسکن قرار دارد و تلاش خواهیم‌کرد با تثبیت و ایمن سازی یا جابه جایی برخی روستاها از منطقه خطر، امنیت و آرامش روستاییان را تأمین کنیم.

اما این همه پیامدهای فرونشست زمین نیست، شاید از همه مهم‌تر از بین رفتن استخرهای ذخیره آب زیر زمین باشد که از میلیون‌ها و شاید پیش از آن وجود داشته و به عنوان دریاچه‌های طبیعی زیرزمین، آب موردنیاز مردم را تامین می‌کرد. با فرونشست زمین این سفره‌ها تحت فشار قرار گرفته و نابود خواهد شد و پس از آن، هرچقدر باران ببارد و سیل هم بیاید، جایی برای ذخیره آب وجود نخواهد داشت‌.از بین رفتن تاسیسات و خانه‌های شهری مانند آنچه در فراغی اتفاق افتاد یا در روستاهای مناطق شرقی و شمالی، نشانمی‌دهد گلستان با پدیده خطرناک و پیچیده‌ای دست به گریبان است که هرچقدر در مواجهه با آن دست روی دست بگذاریم، خسارت‌های آن تشدید خواهدشد.

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

محیط زیست

واکنش سازمان جنگل‌ها به قطع درختان جنگل‌های هیرکانی

منتشر شده

در

توسط

معاون امور جنگل سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری کشور درباره قطع درختان جنگل‌های هیرکانی در استان گیلان توضیحاتی ارائه کرد.

“نقی شعبانیان” معاون امور جنگل سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در واکنش به ویدئوی قطع درختان با اره در جنگل‌های هیرکانی در استان گیلان که اخیرا در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده است، گفت: یکی از وظایف اصلی سازمان، حفظ جنگل‌هاست و تمام تلاش خود را بکار می‌گیرد تا در حد اعتبارات و نیروهایش جنگل را حفظ کند. تمام این اقدامات نیز در حال انجام است. البته ما هم نباید انتظار این را داشته باشیم که این دست از اتفاقات نیفتد. این اتفاقات از سال‌های قدیم بوده و الان هم هست، اما در حال حاضر فضای مجازی این خبرها را بیشتر نشان می‌دهد و ما این را به فال نیک می‌گیریم چراکه فضای مجازی عملا به کمک ما آمده تا این مسائل بیشتر دیده شود و باعث می‌شود که سازمان در جریان قرار گرفته و اقدامات لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: ما در تمام بخش‌های جنگلی نیرو داریم به ویژه در جنگل‌های هیرکانی که از جنگل‌های باارزش و بااهمیتی است. در هفته گذشته در راستای انتشار همین تصاویر در فضای مجازی ما سفری به گیلان داشتیم و بررسی‌ها در خصوص این اقدام انجام شد. باید مشخص شود که این اقدامات سوءاستفاده مستقیم است یا سوءاستفاده غیرمستقیم و آیا با هدف مغرضانه صورت گرفته است؟ این مسائل باید مشخص شود و تاکید شود تا جلوی این اقدامات هرچه سریعتر گرفته شود.

معاون امور جنگل سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری کشور در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که اقدام به این کار می‌کنند شناسایی شده‌اند، گفت: به صورت کلی گاهی ممکن است جوامع محلی درختان را خشک کرده و از بین ببرند برای اینکه علوفه در زمین زیاد شود. یا ممکن است با توجه به افزایش قیمت چوب، درختان را قطع کنند یا ممکن است قاچاقچیان چوب این اقدامات را انجام دهند. البته به شدت با این افراد برخورد می‌شود و در چندین مورد هم این افراد شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند. البته نیروها در عرصه افزایش پیدا کرده و نیروهای حفاظت اقدامات خود را نیز افزایش داده‌اند.

شعبانیان در پاسخ به این سوال که آیا از ظرفیت جوامع محلی نیز برای برخورد با قاچاق چوب در جنگل‌ها استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: در این زمینه سازمان بسیار فعالانه وارد شده و با شوراها و افراد محلی وارد بحث شده و از کمک آن‌ها استفاده می‌شود البته جوامع محلی برای تامین نیازهای‌شان از جنگل استفاده می‌کنند اما گاهی اوقات نیز سوءاستفاده‌هایی صورت می‌گیرد و این نیاز به آگاهی‌رسانی در جوامع محلی دارد و سازمان در این بخش فعال شده و یکی از اقداماتی که سازمان برای کاهش تخریب جنگل دنبال می‌کند ترویج و آموزش و آگاهی دادن به جوامع محلی است.

وی با بیان اینکه حدود دو میلیون هکتار جنگل هیرکانی داریم که کارکردهای خود را دارد و اگر تجاوزی تاکنون به این جنگل‌ها شده، همه در حال بررسی است و موردی نیست که در این زمینه پیگیری نشده است، تصریح کرد: این دو میلیون هکتار براساس تعریف جنگل وجود دارد البته از نظر کیفیت ممکن است در برخی مناطق متفاوت باشد یعنی در برخی مناطق از کیفیت بالایی برخوردار باشند، چراکه دام‌ها در این مناطق کمتر حضور دارند و در نتیجه جنگل از کیفیت بهتری برخوردار است اما در ارتفاعات پایین‌تر به ویژه مناطق جلگه‌ای و ارتفاعات زیر ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر که روستاها هم عمدتا در این مناطق مستقر هستند و همچنین ارتفاعات بالای جنگل در ارتفاع ۲۰۰۰ متری که روستاهای ییلاقی مستقر است طبیعتا تخریب بیشتر است و جنگل از کیفیت بخش میان‌بند دراین مناطق برخوردار نیست، اما این دو میلیون وجود دارد.

معاون امور جنگل سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری کشور درباره ویلاسازی در جنگل‌ها گفت: به نظر من کسی نمی‌آید در منابع طبیعی ویلاسازی کند در مواردی هم که برخی افراد اقدام به ساخت ویلا در این مناطق کرده بودند اگرچه هزینه‌های زیادی نیز برای آن شده بود اما در نهایت تخریب شد. اما بیشتر ویلاهایی که وجود دارد تغییر کاربری اراضی کشاورزی است و جزو مستثنیات و باغات مردم است و مردم مالک آن زمین هستند، اما کاربری زمین کشاورزی است این تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی زیاد اتفاق افتاده است و مربوط به امور اراضی وزارت جهاد است و در آنجا باید بررسی شود.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها