با ما همراه باشید

اجتماعی

زلزله خاموش در بنیان خانواده

منتشر شده

در

آسیب های طلاق با افزایش نرخ رو به رو رشد آن در جامعه امروزی به امری نگران کننده تبدیل شده است، به طوری که با افزایش طلاق بنیان خانواده‌ها آسیب جدی می‎بیند. بررسی عوامل موثر در بروز و به وجود آمدن طلاق الزام مراجعه به مراکز مشاوره و قانونگذاری در این زمینه را بیشتر از گذشته تبدیل به امری واجب الاجرا می کند.

تجربه طلاق برای زن و مرد با توجه به ویژگی های مختص به خود می‌تواند آسیب‌ها و تبعات متفاوتی از جمله ترس از تنهایی و آینده ای نامعلوم، افسردگی، نگرانی از طرد شدن و پذیرفته نشدن از سوی جامعه، مشکلات عاطفی و اقتصادی و ارزیابی اجتماع را به همراه داشته باشد.

از دیدگاه جامعه، زنان پس از طلاق دچار آسیب بیشتری نسبت به مردان می‌شوند، زنان در جریان طلاق ممکن است به دلیل وابستگی شدید عاطفی، عدم استقلال مالی، موضوع سرپرستی کودکان شان و تصمیم گیری در مورد آن متحمل سختی‌های بیشتری شوند، به طوری که زنان در آغاز راه دچار عدم برنامه ریزی و نا امیدی نسبت به آینده و ترس از نگاه جامعه به عنوان زن مطلقه نسبت به یک مرد می‌شوند و این برچسب خود پیامدهای زیانباری را برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت، همچنین افسردگی که ناشی از احساس گناه و اضطراب به عنوان مشکلات روانشناختی زنان محسوب می‌شود. زنان معمولا پس از طلاق، توانایی اعتماد خود به فرد دیگر را از دست می دهند.

طلاق زوجین می‌تواند به عنوان راه نجات از جهنمِ زندگی به پایان رسیده باشد که باید برای کاهش بار منفی روانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن نهادهای مربوطه اقدام به برنامه ریزی و اجرای اهداف خود کنند.

راحیل شمسایی روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: آسیب‌های بعد از طلاق را می‌توان از چند بعد مورد بررسی قرار داد. این افراد که از یک بحران و بحبوحه خلاص شده، پس از طلاق همانند کسانی هستند که از رینگ بوکس خارج شده‌اند و متاسفانه از سوی زوجین برای امر طلاق الزامی برای انجام مشاوره نیست.

آسیب های طلاق

وی عنوان کرد: مشاجره و درگیری های پی در پی و روح آسیب دیده آن‌ها سبب شده تا میلی برای مراجعه به مراکز مشاوره نداشته باشند.

شمسایی افزود: اختلال افسردگی، اضطراب، وسواس از جمله آسیب های بعد از طلاق هستند که در رفتارهای افراد به سبب این موضوع مشاهده می‌شوند، مشکلات اقتصادی از جمله اشتغال و مسکن از مهم ترین مشکلاتی به شمار می‌آیند که در مقابل زنان قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: زوجین در صورت داشتن فرزند، به هنگام جدا شدن از یکدیگر با مشکلات عمیق تری رو به رو خواهند شد و کودک آن‌ها به واسطه طلاق، از نظر ذهنی و تربیتی دچار آسیب‌های جدی خواهد شد.

شمسایی یادآور شد: برآورده نشدن نیازهای جنسی یکی از آسیب ها و صدمه های طلاق است که خود را بعد از گذشت زمان بر روح و روان این دسته از افراد جامعه نشان خواهد داد.

طلاق همیشه یک آسیب نخواهد بود

شمسایی ضمن اشاره به اینکه طلاق همیشه آسیب نیست بیان کرد: طلاق به معنای یکی از راه‌های حل مسئله بین زوجین است و نباید نگاه منفی به آن داشت، همچنین نباید به دلیل حضور فرزندان و یا ترس از بین رفتن آبرو، زندگی به بن بست رسیده را پایان نداد.

تاثیر مستقیم و پایان ناپذیر طلاق بر روی کودکان

وی تاکید کرد: آسیب پذیرترین گروه در امر طلاق، کودکان هستند که در درگیری ها و حواشی این موضوع نادیده گرفته می‌شوند، والدین باید نسبت به رفتار خود آگاه باشند تا کودک خود را عاملی برای جدایی مادر و پدرش نداند، آن‌ها همواره باید به فرزند خود یادآوری کنند که او را دوست دارند و تنها ما با یکدیگر توافق نداریم.

وظایف والدین در خصوص آگاهی فرزندان

شمسایی در خصوص وظایف والدین نسبت به فرزندان خود برای پذیرش امر طلاق افزود: هنگامی که تصمیم قطعی به جدایی گرفته می‌شود والدین وظیفه دارند که فرزندان خود را در جریان تصمیم مشترک زندگی خود گذارند و با به وجود آمدن اختلاف های جزئی و درگیری های پایان پذیر نزد فرزندان خود کلمه طلاق را به زبان نیاورند.

فرزندان طلاق

وی در رابطه با آسیب ها و مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی یادآور شد: افسردگی  و حس سوءظن به طرف مقابل خود در آینده از حس های منفی است که  به سراغ فرزندان طلاق  می آید، همچنین عدم اعتماد به نفس یکی از مشکلاتی است که فرزندان طلاق با آن دست و پنجه نرم می کنند و همچنین این افراد دچار تنش و آسیب در زندگی می‌شوند.

استثناء هم برای فرزندان طلاق وجود دارد

شمسایی ضمن اشاره به اینکه آسیب های طلاق در افراد متفاوت است گفت: آسیب‌های ذکر شده برای تمامی افراد صدق نمی کند و ما شاهد وفقیت های بسیار فرزندان طلاق در حوزه‌های مختلف از جمله زندگی مشترک بوده‌ایم.

الزام مراجعه به مشاوره

وی مشاوره را از مهمترین راهکارهای کاهش آسیب های طلاق عنوان کرد و گفت: بهترین توصیه ما به زوجین در شرف طلاق مراجعه به مراکز مشاوره است تا پس از تصمیم قطعی برای جدایی آسیب ها و مشکلات طلاق را بپذیرند و دوران سوگواری آن را طی کنند و تمرکز خود را بر روی بهبود و ارتقای ابعاد فردی خود بگذارند، همچنین برای زندگی آینده خود برنامه ریزی کنند و اوقات خود را با افرادی طی کنند که حس مثبت در آن‌ها به وجود می آورند و از احساس قربانی بودن خودداری کنند.

ارزیابی اجتماع به پدیده طلاق

شمسایی افزود: نگاه اجتماع به پدیده ازدواج در گذشته منفی بوده اما در جامعه امروزی ایران با پیشرفت شرایط نگاه افراد جامعه به این اتفاق تغییر پیدا کرده و پذیرش آن از سوی خانواده و مردم جامعه افزایش یافته است.

تاثیر طلاق بر مردان

وی یادآور شد: با در نظر گرفتن آسیب پذیری بالای زنان باید گفت، به دلیل تفاوت ویژگی های زنان و مردان در ابراز احساسات خویش، مردان دیرتر از زنان طلاق را پذیرفته و به همین سبب در یک سری موقعیت های خاص نسبت به زنان آسیب پذیرتر هستند و نوع این لطمه با گروه زنان متفاوت است.

جایگاه مشاوره

شمسایی در رابطه با جایگاه مشاوره در قبل و بعد از طلاق افزود: در روانشناسی کلمه ای به نام فراموشی وجود ندارد و فراموشی به کمک مشاوره طرز فکر اشتباهی است، بلکه مشاوره کمک می‌کند تا سازگاری افراد با شرایطی همانند طلاق و یا تک والدی برای تربیت فرزند افزایش پیدا کند که به این واسطه کمتر آسیب ببینند.

بگوییم زنان سرپرست خانوار

وی در خصوص زدن برچسب مطلقه بودن به زنان از سوی افراد و جامعه یادآور شد: در آسیب شناسی زنان بعد از دوران طلاق مسائل بسیاری وجود دارد که باید بررسی شوند همراه کردن عناوین اشتباه کنار اسم زنان همانند مطلقه و یا بی سرپرست از موضوعاتی است که باید برای فرهنگ سازی آن عملکرد موثری داشت و زنان مجرد و سرپرست خانوار می بایست جایگزین این کلمات با بار منفی شوند.

مشکلات اقتصادی زنان پس از طلاق

شمسایی عدم بیمه را یکی از مشکلات اقتصادی زنان پس از طلاق دانست و گفت: دولت در سطح کلان باید برنامه ریزی هایی را برای جلوگیری از آسیب های طلاق انجام دهد و بیمه زنان سرپرست خانوار و اشتغال این گروه از جامعه را فراهم سازد تا از این طریق سهمی در مرتفع کردن مشکلات آن‌ها داشته باشد.

عدم تمایل به ازدواج مجدد

وی قطع ارتباط عاطفی با جنس مخالف را از آسیب های طلاق دانست و افزود: با قطع ارتباط از سوی هر یک از افراد و نیاز به ارتباط داشتن، شخص اقدام به ارتباط متعدد و بدون چارچوب می کند. همچنین تصمیم به عدم ارتباط با جنس مخالف و سرکوب غرایز طبیعی یکی از واکنش‌های افراد بعد از طلاق است اما هر دوی این عملکردها و رفتار اشتباه هستند و باید بعد از گذشت یک سال مجددا وارد رابطه ای با معیار صحیح شوند.

هویت دوگانه

شمسایی تاکید کرد: دوگانگی نقش والدین بعد از طلاق بر روند تربیت و شکل گیری شخصیت کودک موثر خواهد بود و زن و مرد باید بدانند با وجود جدایی از یکدیگر هنوز والدین فرزند خود هستند و هر یک نقش جدا و مستقل از هم دارند و هیچ زمان نمی‌توانند هم پدر و هم مادر باشند.

عوامل موثر در شکل گیری طلاق

وی یادآور شد: مشکلات اقتصادی در رأس  عوامل بروز پدیده طلاق است، همچنین در بعد فرهنگی خانواده ها به دلیل نداشتن تجربه و آگاهی با دخالت های بی موقع در بروز این عوامل موثر هستند، تربیت نادرست خانواده ها باعث می‌شود که زوجین با عدم تحمل و صبوری نکردن در فشارهای زندگی و مهارت نداشتن در حل مسائل آخرین راه را انتخاب کنند و دست به فروپاشی خانواده بزنند.

مقایسه زندگی افراد با خود عاملی برای فروپاشی خانواده

شمسایی گفت: امروزه فضای مجازی موجب شده تا انسان ها باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه کنند، مقایسه زندگی و همسر در خانواده های ایرانی به شکلی بروز یافته که زمینه ساز مشکلات عمیق شده و افراد را به مسیر طلاق نزدیک کرده است.

حالا باید دید با تمام آسیب های فردی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… که افراد مورد نظر را تا سال های طولانی درگیر خود می‌کند، سازمان‌های مربوطه چه برنامه‌ها و تصمیماتی را اتخاذ کرده اند تا در مسیر پر پیچ و خم پس از طلاق جامعه هدف خود را یاری کنند‌.

دولت و  در جزء کوچک تر وزارت ورزش و جوانان، در هموار کردن مسیر برای افراد مطلقه چه تصمیمات موثری گرفته‌اند. ساختارهای مدیریتی کشور ما باید به گونه ای باشند که فرهنگ ازدواج صحیح به هنگام و به موقع با معیارهای مناسب، به جوانان آموزش داده شود.

همه به خوبی می‌دانیم امر مشاوره از چه میزان تاثیر بالایی برای ازدواج موفق ضروری و لازم است، حالا اگر از میان آمارهای ازدواج موفق بگذریم و به ارقام بالای طلاق برسیم متوجه می شویم که نبود امر مشاوره در پروسه ازدواج چقدر در وقوع طلاق و خصوصا ازدواج های زیر یک سال موثر است.

اگر مشاوره را در مسیر ازدواج به صورت قانونی اجرایی کنیم شاید از تعداد ازدواج های انجام شده در سال کم کند، اما با ازدواج و پیوندهای مستحکمی رو به رو هستیم که در آینده احتمال کمی دارند که با بلای خانمان سوز طلاق مواجه شوند.

ساده انگاشتن امر مشاوره و عدم پیگیری قانونی شدن مشاوره های قبل از ازدواج از مهم ترین ضعف های مدیریتی سازمان های دولتی مربوط به این حوزه است.

با توجه به اینکه جامعه سالم و قوی در درون خانواده ای مستحکم و از هم نپاشیده شکل می گیرد، باید در  سازمان های مربوط به حوزه خانواده و ازدواج افراد در هر سمتی که قرار دارند دلسوز جامعه و مسئولیت پذیر تربیت شوند تا در شرایط امروزی کشور که با آمار بالای طلاق مواجه هستیم هر شخص با توجه به مسئولیت خویش عمل کند تا جامعه و افراد مورد نظر از آسیب های حتمی طلاق به میزان بالایی مصون بمانند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

«فرار از خانه» و «طلاق» روی میز معاونت زنان/آزادی زنان زندانی با جرائم غیرعمد در روز مادر

منتشر شده

در

توسط

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با بیان اینکه بررسی آسیب‌های متوجه زنان در دستور کار معاونت امور زنان قرار دارد، گفت: از جمله این آسیب‌ها اعتیاد، خودکشی، فرار از خانه و طلاق است که مشخصا مورد توجه ما است. برای طلاق برنامه مدونی داریم که در خصوص اعتبارات آن نیز صحبت کرده‌ایم. این اعتبارات برای سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته می‌شود و برنامه ما این است که «مشاوره خانواده» از ابتدای زندگی زوجین تا چهار سال اول زندگی که طبق آمار اغلب طلاقها در این سالها رخ می‌دهد، برای زوجین در نظر گرفته شود.

 انسیه خزعلی در نشست خبری ستاد بزرگداشت هفته مقام زن و روز مادر که امروز (۲۸ دی) در محل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، با تبریک این روز اظهار کرد: حذف معاونت امور زنان و خانواده از شورای عالی انقلاب فرهنگی در حد پیشنهاداتی است که در شورا آورده می‌شود اما قطعی نیست. باید منتظر نظر مقام معظم رهبری باشیم؛ قطعا با توجه به شناختی که از مقام معظم رهبری داریم این اتفاق نخواهد افتاد.

 

معاونت زنان بدنبال تکمیل و اجرای شاخص‌های «عدالت جنسیتی» 

 

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر شائبه‌های ایجاد شده در خصوص عدم توجه دولت سیزدهم به اجرای عدالت جنسیتی و شاخص‌های تصویب شده در این خصوص در دولت پیش، ادامه داد: عدالت جنستی در دستور کار دولت سیزدهم و جزء قانون برنامه ششم قرار دارد. آنچه مد نظر ما هست عدالت فراگیری است که تنها معطوف به جنس زن نمی‌شود بلکه شامل فرزندان و تمام اعضای خانواده می‌شود. در حال کار بر روی شاخص‌های عدالت جنسیتی تصویب شده در دولت پیش هستیم تا این شاخص‌ها را کامل‌تر کرده و اجرایی کنیم.

 

رونمایی از کسب و کارهای پایدار خانواده محور در روز زن

معاون امور زنان و خانواده افزود: برنامه ما این است که محرومیت را از جامعه زنان رفع کنیم و برنامه جامع ما که در روز زن رونمایی می‌شود شامل توجه به توانمندسازی زنان و آسیب زدایی از جامعه زنان و خانواده آنها است. تمرکز ما روی اشتغال بانوان و به ویژه اشتغال بانوان سرپرست خانوار به طور خاص است که کسب و کارهای پایدار خانواده محور تدوین و تکمیل شده و در روز زن رونمایی می‌شود.

به گفته خزعلی، سعی این معاونت در دولت سیزدهم بر آن بوده که بتواند مسائل مختلف حوزه زنان از جمله ارتقاء جایگاه حقوقی زن و خانواده، کاهش آسیب‌های اجتماعی با تمرکز بر مناطق محروم به طور خاص برای زنان، اشتغال فارغ التحصیلان، ارتقاء بهداشت و سلامت زنان، جذب اعتبارات بین دستگاهی برای انجام فعالیت‌های مربوطه را پیگیری کند.

 

اقدامات دولت سیزدهم برای زنان ورزشکار بی‌سابقه است

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در خصوص فعالیت‌های انجام شده دولت سیزدهم برای زنان، تصریح کرد: به گفته خود ورزشکاران زن، حرکتی که در دولت سیزدهم برای ورزشکاران خانم انجام شد بی‌سابقه در ورزش بانوان بوده اما نمی‌دانم چرا این حرکت‌های خوب دیده نمی‌شود.

 

آزادی بانوان زندانی با جرائم غیرعمد به مناسبت روز مادر 

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته مقام زن و روز مادر در ادامه درباره برنامه‌های هفته زن افزود: خبر خوش برای زنان را ان شاءالله رئیس جمهوری در روز زن خواهند داد، اما به مناسبت هفته و روز زن، آزادسازی بانوان زندانی جرام غیر عمد و حمایت از بانوان زندانی و خانواده‌هایشان در دستور کار است.

 

بازدید از موزه‌ها برای زنان در روز مادر «رایگان» است

 

خزعلی همچنین از برنامه اهداء خون، برنامه‌ غربالگری سلامت و تست سلامت بانوان در روز زن خبر داد و با بیان اینکه بازدید از موزه‌ها برای زنان در روز زن رایگان خواهد بود، درباره سایر برنامه‌های مد نظر برای هفته زن ادامه داد: اگرچه تعداد زندانیان زن به نسبت آقایان کم است اما در صدد آزادسازی زنان زندانی جرائم غیر عمد به مناسبت هفته و روز زن هستیم. همچنین پویش “زنان برای زنان” پس از هفته زن برگزار می‌شود  که طی آن زنان خیری که می‌توانند زنان زندانی را آزاد کنند فعالیت خواهند کرد تا بتوانند خانواده‌ها و فرزندان این زنان را تحت حمایت قرار دهند.
زنان کارمند با ابلاغ وزارت کشور می‌توانند در روز زن «مرخصی تشویقی» بگیرند

 

به گزارش ایسنا، خزعلی در ادامه با اشاره به پویش “حس خوب” که از سوی وزارت کشور و به مناسبت روز زن برگزار خواهد شد، تصریح کرد: در این پویش کارمندان زن دولت با ابلاغ وزارت کشور می‌توانند مرخصی تشویقی گرفته تا این روز را به همراه خانواده در بوستان‌ها و پارک‌ها حضور داشته و برنامه‌های متعددی را داشته باشند و به نوعی حس خوبی را تجربه کنند.

 

تجلیل از بانوان خردمند در هفته بزرگداشت مقام زن

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در ادامه به تبیین برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام زن پرداخت و با بیان اینکه این هفته به نام‌ “بانوی خردمند” نام گذاری شده است، تصریح کرد: برنامه اصلی ما برگرفته از فرمایشات آخرین دیدار رهبر معظم انقلاب با برخی پرستاران و بانوان است. حضرت زینب(س) نمونه بارزی است که می‌تواند عقلانیت و خرد زن را به عنوان یک قهرمان نشان دهد. رهبری تاکید داشتند همانگونه که زینب (س) نهضت تبیین را به راه انداختند؛ بانوان نیز با تدبیر و خردمندی می‌توانند بسیاری از نقشه های دشمن را خنثی کنند چراکه ما در موجی رسانه‌ای قرار داریم که زنان و خانواده‌ها را هدف گرفته و این امر وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند.

به گفته وی، در هفته بزرگداشت مقام زن قرار بر این است که از بانوان “خردمند” تجلیل به عمل آید و بانوان برای ارتقای بانوان در جنبه‌های مختلف کار کنند چراکه حفظ کرامت و منزلت زنان در جامعه مورد تاکید رهبری است.

خزعلی در ادامه درباره برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام زن توضیح داد: در نماز جمعه پیش رو اولین برنامه ما در این خصوص برگزار می‌شود. همچنین در روز شنبه برنامه میثاق با امام راحل، بازدید از بیمارستان خاص بانوان و تقدیر از پرستاران که پیشگامان مدافعان سلامت هستند و طی این دو سال پاندمی کووید ۱۹ مدیون آنها هستیم را در برنامه خواهیم داشت.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره برنامه ویژه روز زن و ولادت حضرت فاطمه(س) در روز یکشنبه، افزود: برنامه ما روز ولادت حضرت فاطمه (س) نیز در محل اجلاس سران با حضور رئیس جمهوری برگزار خواهد شد که خبر خوش برای زنان را رئیس جمهوری در این روز اعلام خواهند کرد. همچنین در این روز برای پاسداشت مقام زن و مادر  از بانوانی که با خردمندی نشان دادند می‌توانند در مرزهای دانش حرکت کنند تقدیر به عمل خواهد آمد. البته این برنامه در سال‌های بعد گسترده‌تر برگزار خواهد شد اما امسال اختصاص به علم و زنان فعال در عرصه علم دارد که معطوف به تعدادی از زنان در داخل و تعدادی در خارج کشور می‌شود.

به گفته خزعلی، در روز دوشنبه نشست نخبگانی با حضور رییس جمهوری برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی از دستاوردها و توانمندی‌های زنان، افتتاح برخی مراکز مخصوص خانم‌ها نظیر مراکز ورزشی، برگزاری مشاوره‌های رایگان برای زنان اعم از مشاوره پزشکی و حقوقی و برگزاری کارگاه‌های مختلف، مسابقات و وبینارها مختلف به عنوان بخشی از برنامه‌های در نظر گرفته شده به مناسبت هفته زن، افزود: همچنین برنامه‌های متعددی را در استان‌ها و شهرستانهای مختلف خواهیم داشت که در راس آن تقدیر از خانواده شهدا و بانوان فرهیخته است. همچنین مراسم انعقاد تفاهم نامه‌ها با دستگاه‌های مختلف نیز خواهیم داشت که نشست‌های مجازی با وزرای زن در کشورهای اسلامی و فعال در حوزه مقاومت خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، به مناسبت هفته بزرگداشت روز زن و مقام مادر، روز شنبه با عنوان “زن، نهضت علمی و فناوری و جهش تمدنی”، یکشنبه با عنوان “زن، سیره فاطمی، ایمان آگاهانه و زیست مومنانه”، دوشنبه با عنوان “زن، فرهنگ و هنر و سبک زندگی ایرانی اسلامی، سه‌شنبه با عنوان “زن، فرهنگ سازی ازدواج آسان و پایداری نسل صالح”،  چهارشنبه با عنوان “زن، مدیریت نشاط و نقش آفرینی در عدالت اجتماعی”، پنجشنبه با عنوان “زن، افتخار آفرینی و حماسه سازی و عزت ملی” و روز جمعه با عنوان ” زن، خودباوری و نقش آفرینی در تولید و اقتصاد” نام‌گذاری شده است.

 

ادامه مطلب

اجتماعی

از حضور “زنان” در «ورزشگاه» برای تماشای بازی با عراق حمایت می‌کنیم

منتشر شده

در

توسط

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ضمن اعلام حمایت خود از حضور تماشاگران “زن” در بازی با عراق گفت که (زنان) برای تماشای این بازی در ورزشگاه حضور خواهند داشت.

 انسیه خزعلی در حاشیه “مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال بانوان به جام ملت‌های فوتبال آسیا” درباره مشکلات اعضای تیم ملی اظهار کرد: درخواست‌هایی که اعضای تیم ملی داشتند را به رییس جمهور ابلاغ می‌کنیم.

او ادامه داد: روحیه تیم ملی بسیار خوب بود و همیشه به همین صورت بوده است. حمایت دولت همیشه بوده و اکنون نیز حمایت صورت می‌گیرد.  رییس جمهور ما را به صورت خاص به اینجا فرستاد تا از اعضای تیم ملی تشکر کنیم و گفتند ما با هر نتیجه‌ای چشم به راهشان هستیم و به آن‌ها افتخار می‌کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به اینکه از حضور تماشاگران خانم در دیدار با عراق حمایت می‌کنید؟ گفت: بله و ان‌شاءالله (زنان) در بازی با عراق حضور پیدا می‌کنند.

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران در تاریخ‌های هفتم و دوازدهم بهمن ۱۴۰۰ در چارچوب رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ میزبان تیم‌های ملی عراق و امارات است. علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت امروز (شنبه) در توئیتر خود اعلام کرد: «ستاد ملی مقابله با کرونا، به ریاست رئیس جمهور با درخواست وزارت ورزش مبنی بر حضور تماشاگران در بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران برای مسابقات انتخابی جام جهانی موافقت کرد. سقف ورود تماشاگر محدود، رعایت دستوالعمل‌های  بهداشتی ضروری و وزارت ورزش مسئول نظارت بر رعایت دستورالعمل‌هاست.»

بر این اساس، هواداران زن و مرد می‌توانند دیدار تیم ملی ایران مقابل عراق و امارات را بعد از گذشت بیش از دو سال از نزدیک تماشا کنند و در صورت پیروزی احتمالی در بازی اول یا دوم، جشن صعود ایران به جام جهانی ۲۰۲۲ را هم برگزار کنند.

طبق شنیده‌ها، احتمالا فقط ۳۰ درصد از ظرفیت ورزشگاه آزادی در اختیار تماشاگران خواهد بود که عددی در حدود ۲۰ هزار نفر خواهد شد.

تیم ملی ایران در حال حاضر با ۱۶ امتیاز از ۶ بازی صدرنشین گروه A انتخابی جام جهانی است و با تیم سوم گروه خود یعنی امارات، ۹ امتیاز اختلاف دارد و در صورت کسب یک پیروزی دیگر، صعودش را به جام جهانی قطعی خواهد کرد.

به این ترتیب بعد از آخرین حضور تماشاگران در یک بازی خانگی تیم ملی که مربوط به مهر ۹۸ مقابل تیم ملی کامبوج می‌شود، تماشاگران ایرانی می‌توانند از این پس و با فروکش کردن کرونا در ایران، دیدارهای ملی و چه بسا باشگاهی را از نزدیک تماشا کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اجتماعی

جمع آوری اتوبوسهای «کارتن خوابها» از سطح شهر

منتشر شده

در

توسط

رئیس شورای شهر تهران از قول آقای زاکانی برای جمع کردن اتوبوسهای مستقر برای کارتن خوابها خبر داد.

 مهدی چمران در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه شورای شهر تهران در واکنش به اتوبوس خوابی گفت:  فضای عمومی تبلیغاتی به ویژه خبرگزاری های خارجی بر مسئله اتوبوس خوابی متمرکز شده. خبرگزاری های خارجی یادشان رفته که زباله گردهای لندنی یا دیگر کشورها چگونه زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه البته اتوبوس جای استراحت نیست گفت: حتی فیلمی منتشر شده که یک اتوبوس خواب به راننده می گوید بخاری بزن اما می گویند نداریم. به او پتو می دهند البته مسئله دریافت پول مطرح نیست و عده ای درمانده به اتوبوسها پناه می آورند.

وی با بیان اینکه در گذشته به یاد دارید که برخی از این افراد را به زور به گرمخانه ها می بردند تا در سرمای تابستان جانشان را از دست ندهد که فیلمهایش هم منتشر شد، گفت: البته من با آقای زاکانی صبحت کردم و قرار شد شنبه یا یکشنبه بساط اتوبوسهایی که در شب محل خواب افراد است جمع کنند چون اتوبوس بهداشتی نیست. صبح که این افراد بیدار می شوند چه کنند؟  مشکلاتی هم در این زمینه وجود دارد اما دقت کنید هر کاری کنیم از کار ما برداشت دیگری می شود و تبلیغات جهانی علیه ماست و زیر ذره بین رسانه های داخلی و خارجی هستیم.

وی افزود: البته قرار است این اتوبوسها را جمع کنند و این افراد را در مکانی دیگر سامان دهند.

وی با اشاره به وعده شهرداری برای توسعه همراه سراها گفت: البته کار خیر است اما صرفا وظیفه شهرداری نیست و بهتر است که به افراد جامانده کمک شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اعلام کرده بود برای کمک به افراد بی خانمان و کارتن خواب که تمایل به حضور در گرمخانه ها ندارند در میادین اصلی اتوبوس مستقر کرده اند تا برای فرار از سرما، شب را در  این اتوبوسها به صبح برساند.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها