با ما همراه باشید

بین الملل

زلنسکی، مرکل را مسبب اتفاقات اوکراین می‌داند/مرکل از خود دفاع کرد

منتشر شده

در

ولودیمیر زلنسکی از آنگلا مرکل دعوت کرد تا از “گورهای دسته‌جمعی” در بوچا دیدن کند و افزود که این گورها نتیجه تصمیم مرکل مبنی بر عدم پیوستن اوکراین به ناتو در سال ۲۰۰۸ است.

 به نقل از اینسایدر، اظهارات ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین پس از انتشار تصاویر شوکه‌کننده از گورهای دسته‌جمعی در بوچا مطرح شد؛ شهری در شمال غرب کی‌یف که چندی پیش توسط نیروهای اوکراینی باز پس گرفته شد.

وی در اظهاراتش روسیه را به ارتکاب یک “قتل‌عام” متهم کرد و به نقش آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان و نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه در نشست ۲۰۰۸ ناتو در بخارست اشاره کرد.

زلنسکی عنوان داشت: براساس بیانیه‌های خوش‌بینانه‌ای که در سال ۲۰۰۸ مبنی بر پیوستن اوکراین به ناتو منتشر شد، دلیل رد شدن این تصمیم نامشخص بود. “ترس غیرمنطقی” که برخی از سیاستمداران نسبت به روسیه داشتند، نامعلوم بود.

وی افزود: آن‌ها خیال کردند که با رد تصمیم می‌توانند روسیه را آرام یا می‌توانند این کشور را متقاعد کنند تا به اوکراین احترام بگذارد.

زلنسکی در ادامه گفت: من از خانم مرکل و آقای سارکوزی دعوت می‌کنم تا به بوچا سفر کنند و با چشمان خودشان مردان و زنان رنج‌دیده اوکراینی را ببینند.

طی نشست ۲۰۰۸، رهبران ناتو درخواست اوکراین و گرجستان را مبنی بر پیوستن به این ائتلاف مورد بحث قرار دادند. در حالی که آلمان و فرانسه استدلال کردند که چنین قدمی درگیری با روسیه را افزایش می‌دهد. در پایان، این ائتلاف (ناتو) هیچ تصمیم فوری در این خصوص اتخاذ نکرد اما وعده داد که اوکراین و گرجستان در نهایت عضوی از ناتو خواهند شد. آن‌ها در نشستی دیگر در بروکسل در ماه ژوئیه چنین وعده‌ای را تکرار کردند.

همچنین، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان روز دوشنبه انتقادات ولودیمیر زلنسکی را رد و از تصمیمی که در سال ۲۰۰۸ گرفته بود، دفاع کرد.

مرکل در بیانیه کوتاهی که توسط سخنگویش صادر شد، گفت که او از تصمیماتش در رابطه با نشست ۲۰۰۸ ناتو در بخارست دفاع می‌کند. این سخنگو افزود: درخصوص اتفاقاتی که در بوچا و یا سایر مکان‌ها در اوکراین هویدا گشته است، تمام تلاش جامعه جهانی این است که از طرف اوکراینی حمایت کنند و حمله‌ای که روسیه برپا کرده را خاتمه دهند. اوکراین از حمایت کامل صدراعظم سابق آلمان برخوردار است.

آلمان معتقد بود که درخواست اوکراین در نشست ۲۰۰۸ ناتو مبنی بر پیوستن این کشور به ناتو “خیلی زود” بود زیرا شرایط سیاسی در آن زمان سازگار نبود.

گفته می‌شود که حمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به اوکراین میراث آنگلا مرکل را تحت تاثیر قرار داده است؛ به عبارتی برخی از منتقدان معتقدند که وی پس از ترک ریاست خود، با سیاست تنش‌زدایی نسبت به کرملین، آلمان و اروپا را “آسیب‌پذیر” کرد.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

دستیابی به توافق، منوط به جدی بودن تصمیم ایران است

منتشر شده

در

توسط

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس، گفت که واشنگتن و هم‌پیمانان آن از مدت‌ها قبل آماده توافق بوده‌اند و اکنون نوبت ایران است که جدیت خود را نشان دهد.

 «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس، گفت که واشنگتن و هم‌پیمانان آن از مدت‌ها قبل آماده توافق بوده‌اند و اکنون نوبت ایران است که جدیت خود را نشان دهد.

وی افزود که همانطور که پیش از این نیز اعلام کرده‌ایم، چند مسأله کوچک باقی مانده‌ است. معتقدیم که این مسائل قابل حل و فصل بوده و می‌توان توافق را به سرعت و به طور موثر به نتیجه رساند.

پرایس مدعی شد که دستیابی به توافق، منوط به جدی بودن تصمیم ایران است.

وی بار دیگر از تبادل اطلاعاتی کشورش با رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران خبر داد و گفت که این مشورت‌ها به‌طور پیوسته در جریان است.

پرایس با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، گفت که آمریکا و اسرائیل در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران موضع مشترکی دارند و آن، جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای است.

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

بین الملل

احتمال سفر پوتین به ترکیه طی روزهای آینده

منتشر شده

در

توسط

رسانه‌ها از احتمال سفر ‌رئیس‌جمهوی روسیه به ترکیه طی روزهای آینده خبر دادند.

 رسانه‌ها از احتمال سفر «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوی روسیه به ترکیه طی روزهای آینده خبر دادند.

وبسایت خبری گازتا در روسیه گزارش داد که رهبر کرملین بناست طی روزهای آینده به آنکارا سفر کند.

این در حالی است که روزنامه «استار» نیز در گزارشی از سفر پوتین به پایتخت ترکیه خبر داد.

این در حالی است که «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین گفت که برنامه‌ای در زمینه سفر پوتین به آنکارا طی روزهای آینده تعیین نشده است.

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

بین الملل

عادی‌سازی روابط با روسیه بسیار دشوار خواهد بود

منتشر شده

در

توسط

نخست‌وزیر بریتانیا گفت که عادی‌سازی روابط با روسیه بسیار دشوار خواهد بود.

 به نقل از الهربیه، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که عادی‌سازی روابط با روسیه بسیار دشوار خواهد بود.

«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر بریتانیا در پاسخ به اینکه آیا «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه در صورت ابراز پشیمانی می‌تواند به صحنه جهانی بازگردد یا نه، گفت: «ابراز پشیمانی اکنون برای ولادیمیر پوتین بسیار دشوار خواهد بود… فکر می‌کنم هیچ چیز غیرممکن نیست، اما فکر کنم این به سن من قد ندهد که ببینم چگونه می‌توانیم روابط با پوتین را از نو عادی کنیم.»

جانسون گفت که جهان در خطر تکرار سال ۲۰۱۴ است، زمانی که روسیه شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد.

وز افزود: «جهان اساسا گفت که این وحشتناک است. ما آن را محکوم می‌کنیم، آن را تقبیح می‌کنیم. و این کار را انجام دادیم و تحریم هم کردیم. اما در همان زمان، ما به نوعی با او مذاکراتی را درباره راه پیش رو آغاز کردیم. و پوتین اساسا از آن به عنوان راهی برای بدتر کردن وضعیت بد در اوکراین استفاده کرد.»

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها