با ما همراه باشید

اخبار 42

زمینه جذب کودکان شناسایی شده تارک تحصیل فراهم شود

منتشر شده

در

زمینه جذب کودکان شناسایی شده تارک تحصیل فراهم شود

ایسنا/کردستان معاون آموزش ابتدایی کردستان، گفت: لازم است زمینه جذب کودکان شناسایی شده تارک تحصیل رافراهم کنیم.

صدیقه عبدالهی، امروز یکشنبه (۲۸ آذرماه) در نشست ویدئو کنفرانس مدیران و روسای آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق تابعه استان، برنامه های اولویت دار این حوزه را تشریح و اظهار کرد: در شرایط کرونایی موجود حوزه آموزش دچار آسیب های جدی شده است و اگر خوب مدیریت نکنیم قطعاً این آسیب ها عمیق تر می شود.

اظهار داشت:  یکی از این چالش ها بحث پوشش تحصیلی است که توجه به پوشش نوآموزان پیش دبستان، افزایش نرخ جذب خالص پایه اول و ارتقاء پوشش واقعی دانش آموزان از مهمترین اولویت های معاونت آموزش ابتدایی است و در این راستا لازم است زمینه جذب، آموزش و نگهداشت را برای کلیه کودکان لازم التعلیم فراهم کنیم.

وی افزود: در بحث پیش دبستان با توجه به اهمیت این دوره مهم و سرنوشت ساز لازم است اهتمام جدی در زمینه توسعه کمی و کیفی پیش دبستان همواره در دستور کار قرار گیرد.

عبداللهی با بیان اینکه دوره پیش دبستان دوره رشد همه جانبه کودکان است تا بتوانیم آنها را برای ورود به آموزش های رسمی آماده نماییم؛ تصریح کرد: با توجه به وضعیت ثبت نام در سامانه سیدا عملکرد برخی از سایر شهرستان ها و مناطق رضایت بخش نمی باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: ضرورت دارد اقدامات لازم با بهره مندی از آموزش مجازی و رایگان نوآموزان صورت پذیرد و در توسعه کیفی نیز با توجه به ورود نیروهای جدید به دوره پیش دبستان، آموزش و توانمندسازی این نیروها نیز باید به صورت برنامه ریزی شده و منسجم صورت گیرد.

معاون آموزش ابتدایی استان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در زمینه پوشش تحصیلی دوره ابتدایی نیز ارتقاء نرخ جذب خالص پایه اول ابتدایی و پوشش واقعی کودکان ۱۱-۶ ساله نیز از اهمیت خاصی برخوردار است، اظهار کرد: لازم است زمینه جذب کودکان شناسایی شده تارک تحصیل را با بهره مندی از تفاهم نامه چارچوب همکاری های مشترک دستگاهها و سازمان های مرتبط و فعال نمودن کارگروه انسداد مبادی بیسوادی و استفاده از پتانسیل شورای آموزش و پرورش شهرستان فراهم نماییم و در این راستا بررسی مجدد لیست کودکان تارک و بازمانده از تحصیل لازم و ضروری است.

وی همچنین به مدیران و روسای آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق توصیه کرد: نظارت لازم صورت پذیرد تا در طول سال تحصیلی هیچ دانش آموزی ترک تحصیل نکند و مدیران مدارس توجیه شوند درصورتی که دانش آموزی ترک تحصیل نمود در اسرع وقت به اداره آموزش و پرورش شهرستان اطلاع رسانی شده و اقدامات حمایتی جهت بازگشت کودکان به گردونه آموزش انجام پذیرد . هم چنین بهره مندی از قانون حمایت از اطفال و نوجوانان نیز می تواند کمک بزرگی در راستای ارتقاء پوشش تحصیلی باشد.

عبداللهی یکی دیگر از شاخص های عملکردی این معاونت که نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد را کاهش نرخ تکرار پایه دانش آموزان عنوان کرد و با بیان اینکه تکرار پایه زمینه ترک تحصیل را فراهم می نماید، اظهار داشت:  لازم است با کیفیت بخشی به آموزش، تکرار پایه را به حداقل برسانیم .

معاون آموزش ابتدایی استان با تاکید بر اینکه کاهش نرخ تکرار پایه به منزله ارتقاء خود به خودی دانش آموز تعبیر نشود، گفت: منظور آن است که با فعالیت های کیفی، تکرار پایه را کاهش دهیم و این مستلزم شناسایی دانش آموزان لازم التوجه و دارای نیازهای ویژه است و برنامه ریزی جهت ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای به دانش آموزان و اولیاء و برگزاری کلاس های تقویتی و جبرانی و ارائه بسته های آموزشی برای این دانش آموزان مورد عنایت قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بیشترین تکرار پایه در سال گذشته در پایه اول ابتدایی اتفاق افتاده است؛ تصریح کرد: تعدادی از شهرستان ها نرخ تکرار پایه آن ها بیشتر از میانگین استانی است و لازم است تدابیر لازم جهت کیفیت بخشی به آموزش انجام گیرد.

عبداللهی آموزش مستمر نیروی انسانی بر اساس نیازسنجی را بسیار مهم دانست و گفت: تعداد زیادی نیروی جدید وارد بدنه آموزش و پرورش شده اند و این نیروها جهت توانمندسازی نیاز به آموزش دارند و لازم است با توجه به نیازسنجی بعمل آمده زمینه برگزاری کارگاه های کیفی در طول سال تحصیلی فراهم گردد و با فراهم نمودن زمینه تبادل تجربه از پتانسیل نیروهای توانمند و مجرب جهت آموزش همکاران لازم التوجه استفاده شود.

وی مهمترین فعالیت در راستای کیفیت بخشی به آموزش را نظارت هدفمند و بالینی بر کلاس های درس دانست و گفت: در این راستا لازم است با برنامه ریزی مشخص و مدون در سطح ادارات ناظرین در مدارس حضور پیدا کرده و بیشتر از همیشه بر ارائه تدریس همکاران نظارت نمایند و عملکرد تحصیلی دانش آموزان را رصد نمایند .

این مقام مسئول تاکید کرد: بیشترین زمان نظارت باید به کلاس درس اختصاص یابد تا قوت ها و ضعف ها احصاء و با ارائه راهکارهای مناسب زمینه ای فراهم شود تا ضعف ها به قوت تبدیل شود.

وی بر استفاده از پتانسیل راهبران آموزشی و تربیتی و سرگروه های درسی در امر نظارت تاکید کرد و با بیان اینکه باید بخشی از این وظیفه را به نظارت همتا اختصاص داد؛ خاطرنشان کرد: لازم است علاوه بر نظارت بر فعالیت های حضوری مدارس بر عملکرد معلمان و دانش آموزان در شاد نیز نظارت لازم صورت گیرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود اجرای بهینه بسته تحولی خوانا و برنامه ویژه مدرسه را از مهمترین موضوعاتی عنوان کرد که باید مورد توجه قرار گیرد.

عبدالهی ادامه داد: امسال بسته تحولی خوانا توسعه پیدا کرده و در دومین سال اجرا از ۹۶ مدرسه به ۲۸۸ مدرسه و از ۷۳۶ کلاس در سال گذشته به ۲۳۳۵ کلاس برای ۶۰ هزار دانش آموز دوره ابتدایی اجرا می شود که افتتاحیه استانی خوانا روز ۲۹ آذر ماه ۱۴۰۰ با شرکت معلمان مجری در بستر شاد برگزار می شود .

معاون آموزش ابتدایی استان با بیان اینکه برنامه ویژه مدرسه نیز در تمام مدارس ابتدایی پایه های سوم تا ششم و مدارس متوسطه اول و ۱۰ درصد مدارس متوسطه دوم نیز اجرا می شود و بیش از ۱۸۰ هزار نفر دانش آموز سطح استان را شامل می شود؛ گفت: با توجه به اهمیت این بسته تحولی لازم است شورای هماهنگی برنامه ویژه مدرسه با حضور رییس و مدیر آموزش و پرورش برگزار و اقدامات لازم در راستای اجرای مفید و مؤثر آن به عمل آید.

منبع: ايسنا

اخبار 42

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

منتشر شده

در

توسط

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

ایسنا/فارس مدیر حوزه علمیه فارس تاکید کرد که اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد که نیاز جامعه دینی است، با تعریف کار ویژه‌های مشترک قابل تحقق است.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی شنبه ۲۷ آذر در نخستین جلسه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور روسای دانشگاه‌های مستقر در شیراز و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس، برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: نگاه ما به این جلسه یک نگاه عملیاتی و کاربردی است، چرا که نقطه نظرات می‌تواند به تعاملات حوزه و دانشگاه برای فعال کردن ظرفیت‌ها، منجر شود.

او با بیان اینکه بیش از سه هزار طلبه در حوزه علمیه استان فارس مشغول به تحصیل هستند و بیش از همین میزان یعنی حدود ۴ هزار نفر روحانی هم وارد عرصه‌های اجرایی، تبلیغی و فرهنگی اجرایی شده‌اند، افزود: این تعداد طلاب برادر هستند و حدود ۴ هزار نفر نیز طلبه خواهر وجود دارد. ۵۰ مدرسه علمیه و ۴ مرکز آموزش تخصصی نیز در استان فعال است.

به گفته مدیر حوزه علمیه فارس، ۳ هزار طلبه‌ای که در استان تحصیل می‌کنند در شمار طلابی هستند که دروس پایه یک تا درس خارج را فرا می‌گیرند.

استوار میمندی به وجود حدود ۶۰۰ مبلغ  طرح هجرت، مبلغان آزاد، روحانیون مستقر و ۲۰۰ مبلغ طرح امین در مدارس اشاره وعنوان کرد: ۳۲۰ استاد در حوزه علمیه در استان نیز مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

او با اشاره به سابقه درخشان حوزه علمیه فارس و تربیت بزرگانی از عرصه علم و دانش سخن گفت که برخی تبدیل به چهره بین‌المللی شده‌اند و افزود: افتخار می‌کنیم که حوزه کهن و پرستاره‌ای داشته‌ایم که همچنان می‌درخشد.

استوار میمندی تصریح کرد: شیراز در میان اندیشمندان به دلیل حوزه علمیه فارس معروف به دارالعلم شده است و اگر امروز دانشگاه‌های شیراز جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارند، حوزه علمیه فارس نیز ۴۰۰ سال اعتبار شیراز محسوب می‌شود که از بزرگانی می‌آمدند تا علوم خود را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد: اگرچه ما امروز با گذشته فاصله داریم، اگر چه شاهد افول هستیم اما ظرفیت‌های مطلوبی داریم،ث. به عنوان مثال؛ امروز ۲ هزار و ۵۰۰ طلبه استان فارس در شهر قم مشغول به فعالیت‌های علمی و دینی هستند.

مدیر حوزه علمیه فارس با بیان اینکه امروز استان فارس پس از خراستان و قم، در میان همه استان‌ها دومین استان پرتعداد است، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه نیز گفت: حداقل چهار و پنج تفسیر برای حوزه و دانشگاه وجود دارد، البته همه این‌ها مطلوب است اما آیا کافی است یا نه؟ تفسیر نخست که از فرمایشات ابتدایی امام راحل محسوب می‌شود این است که باید در کنار هم زیست مسالمت آمیز داشته باشند.

استوار میمندی با بیان اینکه وحدت بر محور دغدغه‌ها و اهداف مشترک یکی دیگر از تفاسیری است که در خصوص حوزه و دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینار ها می‌تواند تحقق بخش این معنا باشد.همچنین تفسیر سوم نیز وحدت با محوریت کارویژه‌های مشترک است که نه تنها یک همایش گرفته شود و دغدغه‌ها را فریاد بزنند بلمه کار عملیاتی نیز انجام شود.

او ادامه داد: تفسیر چهارم وحدت میان حوزه و دانشگاه، وحدت با محوریت فلسفه واحد است.همه علوم یک فلسفه‌ای دارند، علومی که دارای فلسفه غربی هستند باید با فلسفه توحید اسلامی محقق شوند همانگونه که قرآن و عترت را فلسفه واحد تعریف می‌کند.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: امروز در ۱۶ حوزه دانشی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش تخصصی تعریف شده که طلاب بتوانند در این رشته‌ها تخصص لازم را کسب کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 42

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

منتشر شده

در

توسط

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

 به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه  آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 42

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

صادرات انواع صابون و شوینده‌ها تا اطلاع ثانوی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نامه سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گمرک ایران صادرات انواع صابون ذیل تعرفه ۳۴۰۱ و انواع شوینده‌ها تحت ردیف تعرفه های ۳۴۰۲۲۰۱۰، ۳۴۰۲۲۰۲۹ و ۳۴۰۲۲۰۹۰ تا اطلاع ثانوی با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

پیش‌تر هم ستاد تنظیم بازار با صادرات صابون رختشویی تا اطلاع ثانوی موافقت کرده بود.

حدود ۱۰ روز پیش هم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رفع ممنوعیت صادرات آب ژاول و تسریع در ثبت سفارش ملت بلون خبر داد و برای درخواست سازمان غذا و دارو مبنی بر قیمت گذاری اقلام ضدعفونی کننده با پایه الکلی دارای پروانه دائم با کاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز شرایط جدیدی اعلام کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها