با ما همراه باشید

اخبار

زورشان به ما رسید و گرانی مسکن را گردن ما انداختند!

منتشر شده

در

زورشان به ما رسید و گرانی مسکن را گردن ما انداختند!

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه در پنج ماه اخیر معاملات ملک در کل کشور ۴۰ درصد کاهش یافته است گفت: هیچ‌یک از حوزه‌های تاثیرگذار بر قیمت مسکن اعم از نوسانات اقتصاد کلان، ساخت‌وساز و برنامه‌ریزی در اختیار ما نیست اما چون بخش خصوصی هستیم و زورشان به ما رسید کم‌کاری خودشان را گردن ما انداختند و گفتند مشاوران عامل گرانی مسکن هستند.

 مصطفی‌قلی خسروی، امروز در نشست خبری به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: بعضا به من زنگ می‌زنند و می‌گویند چرا خانه اینقدر گران شده است؛ در حالی که این  مساله به من ارتباطی ندارم. طبق قانون نظام صنفی وظایف من رسیدگی و ارتقای صنف مشاوران املاک است. با تخلفات هم برخورد می‌کنیم و به اذعان اداره املاک، بیشترین آمار پلمپ دفاتر را داریم. هیچ موضوعی اعم از نوسانات اقتصاد کلان، ساخت‌وساز و برنامه‌ریزی در حوزه مسکن در اختیار من نیست. البته ما در ماههای اخیر گفتیم قیمت خانه ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین می‌آید که همین اتفاق هم افتاد.
همانطور که آمریکا باید از منطقه برود بانکها هم باید از بخش مسکن بروند
وی افزود: بانک مرکزی با ارایه آمار، بازار مسکن را متشنج می کند. به عقیده من همانطور که باید پای آمریکا از منطقه کوتاه شود، بانکها هم باید از بخش مسکن بروند تا این حوزه به آرامش برسد. بانک مرکزی اوایل سال ۹۹ اعلام کرد خانه ۴۸ درصد گران شده، همان موقع من از همکاران خود در کف بازار پرسیدم که گفتند قیمتها ۱۰ تا ۱۵ درصد بالا رفته است. اما وقتی بانک مرکزی گفت ۴۸ درصد، انتهای سال با رشد بالای ۹۰ درصد مواجه شدیم.
خسروی در واکنش به این موضوع که بانک مرکزی آمار خود را از سامانه املاک و مستغلات دریافت می‌کند گفت: سامانه املاک و مستغلات که کد رهگیری صادر می کند هم‌اکنون در اختیار اتاق اصناف ایران است و اتاق با بانک مرکزی در ارتباط است ولی ۶۰ درصد معاملات در این سامانه ثبت می‌شود و آنها بر این اساس قیمتها را حدس می‌زنند و اطلاعاتی را ارایه می‌دهند که باعث تنش بازار می‌شود. از طرف دیگر متاسفانه وزارت راه و شهرسازی دولتهای یازدهم و دوازدهم اقدام چندانی برای ساخت و ساز انجام ندادند، بعد سعی کردند گرانی را به گردن این و آن بیندازند.
می‌گفتیم چرا ساخت و ساز نمی‌کنید؟ می‌گفتند داریم جاده و تونل می‌سازیم
رییس اتحادیه مشاوران املاک، انتزاع وزارت راه و شهرسازی و ورود وزارت دفاع به بحث صنعتی‌سازی را دو اقدام ثمربخش دانست و گفت: اینکه مجلس بحث جدا شدن حوزه حمل و نقل از مسکن را دنبال می‌کند به نفع مردم است. این چند سال وقتی به مسئولان می‌گفتیم چرا ساخت و ساز نمی‌کنید پاسخ می‌دادند که ما داریم جاده، تونل و پل می‌سازیم.
خسروی همچنین درباره قرار گرفتن اتحادیه املاک تحت نظر وزارت راه و شهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی این پیشنهاد را داد و ما موافق این موضوع هستیم؛ چرا که در این صورت به کانون تبدیل می‌شویم و صنف ما ارتقا پیدا می کند. در این خصوص دستورالعمل کانون مشاوران املاک را نوشتیم اما هیچ اقدامی در این خصوص انجام ندادند. در حال حاضر ۲۰ درصد درآمد اتحادیه‌ها به اتاق اصناف اختصاص پیدا می‌کند که با این مبالغ می‌شود یک وزارتخانه ایجاد کرد.
در این خصوص سعید لطفی ـ عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک گفت: درآمد سالیانه اتحادیه املاک حدود ۶ میلیارد تومان است که حدود ۱.۲ میلیارد تومان آن به اتاق اصناف می‌رسد.
در ادامه، مصطفی‌قلی خسروی ـ رییس اتحادیه مشاوران املاک ـ با انتقاد از نداشتن اختیارات لازم برای برخورد با تخلفات اظهار کرد: تنبیهاتی که قانون نظام صنفی برای ما تعیین کرده بسیار ضعیف است. اگر یک بلورفروش، یک دست لیوان شکسته به مردم بفروش مغازه اش یک هفته پلمپ می‌شود. برای اعضای ما هم که مهمترین دارایی خانوارها یعنی مسکن را معامله می‌کنند یک هفته پلپ در نظر گرفته‌اند؛ در صورتی که اگر مشاور املاک، اشتباهی مرتکب شد باید اشتباه آخرش باشد و برای همیشه از فعالیت منع شود. اگر تبدیل به کانون شویم با توجه به تجربه ۲۷ ساله من در اتحادیه املاک، دستورالعملهای بازدارنده را اجرایی خواهیم کرد.
آمارهای غیررسمی از رشد ۵۰ درصدی اجاره‌بها حکایت دارد
خسروی همچنین درباره میزان افزایش نرخ اجاره گفت: ستاد کرونا میزان مجاز افزایش اجاره بها را ۲۵ درصد اعلام کرد. اما هرگونه نرخ‌گذاری در بازار مسکن باعث نابسامانی می‌شود. گفتند اجاره بها بیشتر از ۲۵ درصد بالا نرود اما گزارشهای ما از رشد حدود ۵۰ درصدی نرخها حکایت دارد. وقتی لبنیات و گوشت و شکر گران می‌شود و شما نرخ اجاره را پایین‌تر از تورم ۴۴ درصد تعیین می‌کنید معلوم است که بازار به هم می‌ریزد.
وی با اشاره به کاهش نرخ کمیسیون مشاوران املاک از نیم درصد به ۲۵ صدم درصد بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی به دولت گفت علت افزایش قیمت مسکن کمیسیون مشاوران املاک است. بعد حق الزحمه همکاران ما را نصف کردند. یعنی تدبیرشان این بود که مشاوران، قانون را دور بزنند. ما باید حق و حقوق هر صنفی را مطابق زحماتشان بدهیم تا از بروز تخلفات جلوگیری شود.
رییس اتحادیه مشاوران املاک خاطرنشان کرد: از زمان وزارت آقایان سعیدی‌کیا، نیکزاد، آخوندی و اسلامی همواره سعی کردیم با وزرا در ارتباط باشیم که اگر حرف خوبی می‌زنند از آنها حمایت کنیم. ولی متاسفانه از زمانی که آقایان آمدند به طور کلی با اتحادیه قطع رابطه کردند. اینکه می‌گویند مشاوران املاک باعث گرانی مسکن می‌شوند به درد انتخابات می‌خورد، به درد مردم نمی‌خورد. این را سالیان سال گفته‌اید چه دردی را دوا کرده است؟ من چون بخش خصوصی هستم و پشتیبان ندارم هرکس پیدا می‌شود یک پس‌گردنی به ما می‌زند!
خسروی تنها راهکار ایجاد تعادل در بازار مسکن را افزایش ساخت‌وساز دانست و گفت: اینکه وزارت دفاع به بحث صنعتی‌سازی ورود کرده و گفته که ۱۲ طبقه را در شش ماه می‌سازیم بسیار خوب است. اگر این اقدام انجام شود می‌توانیم کسری پنج میلیون مسکن را ظرف یک سال پر کنیم. وقتی خانه ساخته می‌شود به ما می‌سپارند که بفروشیم. اولین حرفی که مشاور املاک به فروشنده می‌زند این است که آیا کمتر می‌فروشی؟ زیرا مشاور املاک می‌خواهد معامله شود تا به کمیسیون برسد. اما متاسفانه بازار در دست بانکها است و سعی می‌کنند با ارایه آمار، قیمتها را افزایش دهند.
کاهش ۴۰ و ۵۶ درصدی معاملات در کشور و تهران
وی درباره آمار معاملات مسکن در سال جاری گفت: از ابتدای فروردین تا ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ تعداد مبایعه‌نامه‌ها (قراردادهای خرید  و فروش) ملک ۱۷۷ هزار و ۲۷۲ فقره و تعداد اجاره‌نامه‌ها ۳۶۴ هزار و ۸۹۰ فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۴۰ درصد کاهش و ۳۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.
رییس اتحادیه مشاوران املاک همچنین با اشاره به رکود بازار مسکن در شهر تهران خبر داد: از یکم فروردین ماه تا ۱۶ مردادماه ۱۴۰۰ تعداد ۲۴ هزار و ۴۴۳ مبایعه نامه در تهران به امضا رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۶ درصد کاهش یافته است. در مدت مذکور ۸۰ هزار و ۴۵۲ قرارداد اجاره منعقد شده که از افزایش ۲۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ حکایت دارد.
خسروی در ابتدای این نشست ضمن تبریک ۱۷ مردادماه روز خبرنگار گفت: خبرنگاران افرادی صادق، باهوش و دوراندیش هستند که رسالتشان آگاهی‌بخشی و شفاف‌سازی است. جا دارد از تلاشهایی که در عرصه اطلاع‌رسانی، کمک به پیشرفت کشور و بهبود زندگی مردم انجام می‌دهید تشکر می‌کنم.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها