با ما همراه باشید

علم و فناوری

ساخت‌وساز بر روی ۲۵ کیلومتر حریم گسلی در تهران

منتشر شده

در

ساخت‌وساز بر روی ۲۵ کیلومتر حریم گسلی در تهران

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام کرد: مساحت حریم گسل‌های تهران ۷۵ کیلومتر مربع است که ۵۵ کیلومتر مربع از این مساحت، در شهر تهران واقع است.

 دکتر علی بیت اللهی امروز در نشست بررسی زلزله احتمالی شهر تهران، چالش‌ها و راهکارها که به صورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به تصویب قانون منع ساخت و ساز در حریم گسل‌ها، افزود: مساحت حریم گسل‌های تهران ۷۵ کیلومتر مربع است که ۵۵ کیلومتر مربع از این مساحت، در شهر تهران واقع است.

وی اضافه کرد: از میزان ۵۵ کیلومتر مربع حریم گسلی در شهر تهران، بر روی حدود ۲۵ کیلومتر مربع از این مساحت، ساخت و ساز ایجاد شده است. به گونه‌ای که بر اساس مطالعات انجام شده در حریم گسل‌های شهر تهران، ۲۴۵ سایت مهم و حساس در ۱۸ دسته بندی و ۳۱۸ هزار و ۹۵۵ متر مربع بافت فرسوده در محدوده حریم گسل‌های شهر تهران شناسایی شده است.

بیت‌اللهی، با بیان اینکه در محدوده حریم گسل‌های تهران ۱۱ هزار و ۶۷۰ ساختمان وجود دارد که بررسی مقاومت آنها و تصمیم به رفع خطر و کاهش آسیب‌ها از برنامه‌های با اولویت بالا است، خاطر نشان کرد: تقریبا نیمی از ساختمان‌های موجود در رده ساختمان‌های ضعیف و بافت فرسوده هستند که از این نظر منطقه یک تهران مهمترین منطقه در زمان وقوع زلزله است؛ چرا که ۶۵ درصد از ساختمان‌های این منطقه (۷ هزار و ۶۰۰ بنا) در حریم گسل‌ها قرار دارد.

به گفته وی، منطقه یک تهران دارای بیشترین ساختمان در حریم گسل‌های شهر تهران است و مناطق ۲ تا ۵ نیز در رتبه‌های قرار دارند.

بیت اللهی با بیان اینکه ۵۰ درصد از سازه‌های تهران، بافت فرسوده هستند، اظهار کرد: گلابدره با دارا بودن بافت فرسوده بر روی گسل اصلی توسعه یافته است. علاوه بر آن مناطق حصارک و فرحزاد نیز با دارا بودن بافت فرسوده روی گسل بنا شده‌اند که ساماندهی این مناطق باید در دستور کار مسؤولین قرار گیرد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به وضعیت گسترش گسل‌ها اشاره کرد و یادآور شد: در منطقه یک شهر تهران گسل‌های “شمال تهران” و “لویزان” گسترده شده است، ضمن آنکه ریسک زلزله در شهر تهران از شمال به سمت جنوب، جنوب غرب و جنوب شرقی افزایش می‌یابد.

وی گسل ری را از دیگر گسل‌های مهم تهران عنوان کرد و ادامه داد: گسترش گسل‌ها در کشور به گونه‌ای است که با دور شدن از گسلی به گسل دیگر نزدیک می‌شویم و این در حالی است که مخزن سوخت شمال تهران در خط گسل جانمایی شده است، ضمن آنکه با گسترش خطوط مترو مواجه هستیم که این امر ریسک مخاطرات را در زمان وقوع زلزله افزایش خواهد داد.

برآورد رخداد زلزله ۶ در تهران

در این نشست همچنین دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با طرح این سوال که بزرگترین رخداد زمینلرزه‌ که برای  شهر تهران می‌توان برآورد کرد در چه مقیاسی است، اظهار کرد: از سال ۹۶ تاکنون دو زلزله بزرگتر از ۵ در ملارد و دماوند در اطراف تهران رخ داده است و بررسی رخدادهای لرزه‌ای منطقه تهران نشان می‌دهد که این منطقه جزو مناطق پر لرزه در البرز است.

وی با اشاره به تمرکز جمعیتی در تهران، این منطقه را در رده مناطق با خطر نسبی بالا از نظر مخاطره زلزله دانست و گفت: داده‌های اخیر لرزه‌خیزی اطراف تهران نشان می‌دهد که از سال ۱۳۷۵ تا شهریور سال جاری ۱۵ هزار و ۷۰۰ زلزله بزرگتر از ۲ در منطقه تهران رخ داده است.

زارع اضافه کرد: همچنین بررسی زمینلرزه‌های ۲۵ سال اخیر نشان می‌دهد که تعداد زمینلرزه‌ها از ۱۲ مورد رخداد لرزه‌ای کوچک (۳.۵ تا ۴.۵ ریشتر) به تعداد ۱۸ مورد رخداد لرزه‌ای رسیده‌ است. این موارد به غیر از دو زلزله مهم ۲۹ آذرماه سال ۹۶ ملارد و زلزله ۱۹ اردیبهشت در مشا است.

این استاد پژوهشگاه زلزله شناسی، خاطر نشان کرد: بررسی زمینلرزه‌های ۲۵ ساله اخیر در تهران نشان می‌دهد که می‌توان انتظار وقوع زلزله‌ای با بزرگای ۶ را در این شهر داشته باشیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم و فناوری

دستگاه ارتقادهنده تاب‌آوری لرزه‌ای ساختمان‌ها بومی‌سازی شد

منتشر شده

در

توسط

یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به دانش بومی طراحی و ساخت میراگرویسکوز دست یافت. با مجهز شدن ساختمان‌ها به این تجهیز هنگام وقوع زلزله، علاوه‌بر حفظ جان انسان‌ها، اجزای سازه‌ای و غیرسازه‌ای ساختمان نیز حفظ شده و تداوم یافتن چرخه زندگی شهری تضمین می‌شود. به کمک این تکنولوژی می‌توان تاب‌آوری لرزه‌ای کل شهر را ارتقاء داد.

 دکتر امین موسوی، مدیرعامل این شرکت فناور با اشاره به این‌که ایران کشوری لرزه‌خیز است، گفت: به طور متوسط هر ۱۰ سال یک بار، یک زلزله قوی در کشور رخ می‌دهد و ما می‌دانیم در دهه آینده یک زلزله خواهیم داشت، اما زمان و محل وقوع این زلزله را نمی‌دانیم. پس ضروری است که خود را برای این اتفاق آماده کنیم.

وی با بیان این‌که ساختمان‌های موجود در کشور به‌علت رعایت نکردن نکات فنی مشکلاتی دارند، افزود: بخشی از ضعف کشور در بحث ایمنی ساختمان‌ها به آیین‌نامه‌های موجود برمی‌گردد. در حال حاضر آیین‌نامه‌های لرزه‌ای به تأمین ایمنی جانی تأکید دارد و حفظ ساختمان پس از زلزله مورد توجه نیست. از همین‌رو پس از وقوع زلزله، کسب وکارها و چرخه زندگی شهری حفظ نمی‌شود.

تکنولوژی میراگرویسکوز مستهلک‌کننده ارتعاشات ناشی از بارهای دینامیکی مانند زلزله، باد، انفجار و ضربه

مدیرعامل این شرکت فناور در تکمیل صحبت‌های خود به تکنولوژی میراگرویسکوز اشاره کرد و گفت: این محصول همانند یک کمک فنر غول پیکر در سازه نصب شده و ارتعاشات ناشی از بارهای دینامیکی همانند زلزله، باد، انفجار، ضربه و … را مستهلک می‌کند. به بیان دیگر همانطور که کمک فنرهای خودرو، ضربات ناشی از ناهمواری‌های راه را کاهش می‌دهند، میراگرویسکوز نیز ضربات ناشی از زلزله را کاهش داده و ارتعاشات سازه را مستهلک می‌کند.

موسوی با تأکید بر این‌که ارتقای تاب‌آوری لرزه‌ای کل شهر امری ضروری است، اظهار کرد: یکی از تکنولوژی‌هایی که می‌تواند به این امر کمک کند، محصول میراگرویسکوز است. شبیه‌سازی‌های انجام شده، نشان می‌دهد که این قطعه، علاوه‌بر ارتقای ایمنی اجزای سازه‌ای، بر بهبود عملکرد لرزه‌ای اجزای غیرسازه‌ای مانند دیوارها، پارتیشن‌ها، سقف کاذب و… نیز مؤثر است.

وی با اشاره به این‌که میراگرویسکوز محصولی با تکنولوژی بالا و بین رشته‌ای و چندرشته‌ای است، گفت: این محصول نمونه مشابه داخلی ندارد و در حال حاضر، شرکت ما تنها تولیدکننده صنعتی و تجاری این محصول است و توانسته به دانش بومی آن دست یابد.

عملکرد مشابه و حتی بهتر نمونه ایرانی میراگرویسکوز در مقایسه با برند آمریکایی

مدیرعامل این شرکت فناور دوام کیفیت این محصول را همانند نمونه‌های مشابه خارجی آن دانست و خاطرنشان کرد: سطح کیفیت این محصولات به‌علت رعایت پروتکل‌های استاندارد مشابه نمونه‌های خارجی است. حتی در مقایسه میراگرویسکوز ایرانی با نمونه برند آمریکایی آن، متوجه عملکرد مشابه و حتی بهتر نمونه ایرانی شدیم. میراگرویسکوز ایرانی در بخشی از بحث‌های فنی مرتبط با لوپ‌های این تجهیز، پایداری بیشتری نسبت به نمونه آمریکایی خود داشته است.

موسوی افزود: قیمت میراگرویسکوز تولید شده توسط شرکت، ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین‌تر از نمونه‌های مشابه خارجی خود است. علاوه‌بر این، با توجه به شرابط تحریم‌ها در ایران، شرکت با ارائه گارانتی ۲۵ ساله، خدمات پس از فروش و مشاوره به افراد در تلاش است تا برتری خود را تضمین کند.

وی با اشاره به وجود این تکنولوژی نسبتاً جدید در کشور گفت: اکثر مهندسین و سازنده‌ها با این محصول آشنایی دارند، اما نداشتن آگاهی از تولید این محصول در داخل کشور را می‌توان به‌عنوان مانعی برای استفاده گسترده از این تجهیز تعریف کرد. موضوع دیگر، قیمت نسبتاً بالای این تکنولوژی است، اما در نظر گرفتن میزان تلفات و خسارت‌های ناشی از زلزله، از نظر اقتصادی استفاده از این سیستم را توجیه می‌کند.

دستگاه ارتقادهنده تاب‌آوری لرزه‌ای ساختمان‌ها بومی‌سازی شد

تجهیز برج نوبنیاد تهران با تکنولوژی ایرانی میراگرویسکوز

مدیرعامل این شرکت فناور در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر در کشور ۴ ساختمان به میراگرویسکوز مجهز شده‌اند که برج نوبنیاد تهران با میراگرویسکوز ایرانی تجهیز شده است و در مابقی ساختمان‌ها از نمونه‌های مشابه چینی و ایتالیایی استفاده شده است.

موسوی با بیان این‌که سازندگان سازه و ساختمان از جمله مشتریان این محصول محسوب می‌شوند، تشریح کرد: این سیستم را می‌توان بر روی ساختمان‌ها، پل‌ها و سازه‌های دریایی نیز استفاده کرد. سازه‌های دریایی شرکت‌های نفتی و پتروشیمی، در طول عمر خود در معرض میلیون‌ها سیکل موج قرار می‌گیرند و این موج‌ها عمر مفید سازه را کاهش داده و ترک‌های ریزی در اتصالات ایجاد می‌کنند. مطابق شبیه‌سازی‌ها، میراگرویسکوز می‌تواند عمر مفید سازه‌های دریایی را تا ۲ برابر ارتقاء دهد.

وی در تکمیل صحبت‌های خود گفت: سازندگان ساختمان‌های مهم از جمله سازمان نوسازی مدارس، سازندگان بیمارستان‌ها و فروشگاه‌های بزرگ از جمله مشتریان بالقوه این تکنولوژی به شمار می‌آیند.

دستیابی تنها ۹ کشور دنیا به این تکنولوژی

مدیرعامل این فناور با تأکید بر این‌که در دنیا تنها ۹ کشور به این تکنولوژی دست یافته‌اند، ساخت این محصول را بسیار چالش‌برانگیز دانست و تصریح کرد: دستیابی به دانش فنی این تکنولوژی از جمله چالش‌های شرکت بود. طراحی این محصول در تمام دنیا به‌صورت محرمانه صورت می‌گیرد و جزئیات آن به‌صورت عمومی منتشر نمی‌شود. از صفر تا صد طراحی، ساخت و توسعه میراگرویسکوز توسط شرکت صورت گرفته و موفق شدیم به دانش بومی آن بدون استفاده از شیوه مهندسی معکوس دست یابیم.

موسوی، نداشتن آگاهی از تولید این محصول در ایران را یک چالش کسب وکاری برای شرکت تعریف کرد و افزود: می‌کوشیم تا این محصول را به بازار معرفی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که آیین‌نامه‌های داخلی به طور مختصر و جزئی به این گروه از تکنولوژی‌ها پرداخته‌اند، گفت: بحث آیین‌نامه‌های لرزه‌ای از جمله چالش‌هایی است که با آن مواجه شده‌ایم. در حال حاضر با تلاش دفتر مقررات ملی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، آیین‌نامه‌ای مرتبط با ساختمان‌های مجهز به این تکنولوژی و مشابه‌های آن در حال تدوین است.

مدیرعامل این شرکت فناور، هدف عمومی شرکت را گسترش این تکنولوژی در سراسر کشور دانست و خاطرنشان کرد: با مجهز شدن ساختمان‌ها به این محصول، تاب‌آوری لرزه‌ای بهبود می‌یابد. در دنیای امروز صرف حفظ سلامت اسکلت ساختمان در زلزله کافی نیست و ضروری است که اجزای غیرسازه‌ای و تجهیزات داخل ساختمان نیز سالم باقی بمانند تا چرخه حیات شهرها و کسب و کارها پس از وقوع زلزله ادامه یابد.

ادامه مطلب

علم و فناوری

پرفروغ کردن چشم مسلح علم کشور با تزریق اعتبارات

منتشر شده

در

توسط

با افتتاح ساختمان مجموعه آزمایشگاهی تحقیق و توسعه چشمه نور ایران محققان امیدوارند با تزریق اعتبارات آن و امکان سیطره آنها بر مواد، جهش علمی جدیدی در کشور در راستای توسعه فناوری صورت گیرد.

  “طرح شتابگر ملی” به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های علمی کشور در مجموعه‌ای به نام “چشمه نور” در شمال شهر قزوین اجرا می‌شود. این شتابگر به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ علمی با تمرکز بر روی پرتوهای سیکلوترون (پرتوهای نوری بسیار درخشنده) راه را برای اجرای تحقیقات رشته‌های مختلف هموار می‌سازد؛ از این رو است که متخصصان پروژه چشمه نور ایران این شتابگر را یک شتابگر سنکروترون می‌دانند و انتظار می‌رفت که ساخت این ماشین تا سال ۲۰۲۰ در شهر قزوین به پایان برسد، ولی به دلیل عدم تزریق اعتبارات پیشرفت قابل توجهی نیافته است.

طرح چشمه نور ایران (شتابگر ملی) به عنوان یکی از طرح‌های کلان کشور در راستای سند چشم انداز ۱۴۰۴ در سال ۱۳۸۸ در معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری به تصویب رسید و ماموریت اجرای این طرح بزرگ ملی در ۱۵ فروردین ۱۳۸۸ طی توافق‌نامه‌ای به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی سپرده شد.

این طرح، مجتمع بزرگی از شتابگرهای پیچیده، ابزارهای تجربی و آزمایشگاه‌های متنوعی است که در دهه‌های آینده، نیروی محرکه اصلی برای رسیدن به اهداف علمی و مهندسی مهم کشور خواهد بود. این طرح ملی اولین تسهیلات آزمایشگاهی در مقیاس بزرگ برای پژوهش‌های بین رشته‌ای در ایران است و انتظار می‌رود پس از تاسیس آن، سالانه هزاران دانشمند و محقق از این آزمایشگاه ملی، برای انجام تحقیقات خود استفاده کنند.

این طرح پس از طراحی مفهومی و پایه، طی یکی دو سال اخیر با تزریق اعتباراتی عملیات ساختمانی آن آغاز شد و در تیرماه سال جاری نیز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ساختمان مجموعه آزمایشگاهی تحقیق و توسعه طرح چشمه نور ایران به بهره برداری رسید. این اقدام با تزریق اعتباراتی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی این معاونت صورت گرفته است.

پیشرفت ۲۰ درصدی طرح چشمه نور ایران/پرفروغ کردن چشم مسلح علم کشور با تزریق اعتبارات

هدف اصلی این طرح ملی، ایجاد اولین آزمایشگاه مقیاس بزرگ برای انجام تحقیقات نانو فناوری و مطالعات بین رشته‌ای و رفع نیازهای فنی و تخصصی دانشمندان و محققان کشور است و “طراحی و توسعه مواد و ترکیبات جدید با ساختارهای استراتژیک”، “طراحی و ساخت داروهای جدید و انجام تحقیقات و آزمایش‌های پزشکی”، “ساخت بافت‌های مصنوعی و پیوند اندام”، “نوآوری در صنایع تولید انواع مواد”، “آزمایش و تحقیق در خوردگی فلزات، آلیاژها و انواع مواد غذایی و بهداشتی” از جمله اهداف کاربردی آن به شمار می‌رود.

دکتر جواد رحیقی، مدیر سابق طرح چشمه نور ایران و از محققان پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در گفت‌وگو با ایسنا، طرح شتابگر ملی را یکی از بزرگترین طرح‌های علمی کشور در مجموعه‌ای به نام “چشمه نور” در شمال شهر قزوین دانست و گفت: این طرح ملی به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ تحقیقاتی با تمرکز بر روی پرتوهای سیکلوترون (پرتوهای نوری بسیار درخشنده) راه را برای اجرای تحقیقات رشته‌های مختلف هموار می‌کند و حوزه‌های مختلف پزشکی، فیزیک، شیمی، الکترونیک، کشاورزی، داروسازی، صنعت و غیره در طرح شتابگر ملی توسعه می‌یابند.

وی با اشاره به جزئیات اجرای طرح “چشمه نور ایران” اظهار کرد: مرحله پایه و جزئیات طراحی آن به پایان رسیده است، ولی مساله اصلی ادامه این طرح، مسائل مالی است.

رحیقی، مهمترین بخش اجرای این طرح را ایجاد زیرساخت‌هایی چون آموزش پرسنل و انتخاب زمین مناسب، ردیف بودجه و تامین نیروی انسانی متخصص دانست و یادآور شد: اینها مسائل زیربنایی است که برای این طرح کلان ملی تدارک دیده شده و آماده سازی این زیرساخت‌ها موجب پیشرفت این پروژه شده است.

این محقق پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با تاکید بر اینکه این طرح دارای پیشرفت ۲۰ درصدی است، یادآور شد: برای پیشرفت این طرح نیاز به صرف هزینه‌ها و اعتبارات لازم، است تا با توجه به زیر ساخت‌هایی که ایجاد شده است، به سرعت این طرح پیشرفت کند.

به گفته وی زمینه نیروی انسانی متخصص یکی از نیازمندی‌های این طرح است که در ابتدای اجرای این طرح در کشور نیروی انسانی متخصص نداشتیم، ولی اکنون نیروی انسانی آن در کشور وجود دارد.

وی تاکید کرد: زیر ساخت‌های این طرح آماده است و کشور در این چند سال دانش‌های این طرح را کسب کرده است، ضمن آنکه مشاوران خارجی در کنار ما قرار دارند و قادر خواهیم بود طرح چشمه نور ایران را به جلو ببریم، به شرط آنکه دولت تصمیم بگیرد که در زیر ساخت‌های مهم علمی کمک کند. این کمک‌ها تاکنون نبوده و یا کم بوده است.

رحیقی، چشمه نور را چشم محققان در اجرای تحقیقات توصیف کرد و گفت: برای تولید مواد جدید، تولید سیمان با بیشترین استحکام، تولید رنگ، شناسایی سلول‌های سرطانی و در بسیاری از موارد محققان به چشمی مجهز به اشعه ایکس نیاز دارند و این طرح درخشان به میزان  ۱۰ به قوه ۱۲ مرتبه قوی‌تر از یک دستگاه اشعه ایکس است.

رحیقی در پایان اضافه کرد: بر این اساس است که این تجهیزات فناورانه کاربردهای بسیاری از شیمی تا پزشکی، زمین شناسی و مواد دارد.

 

ادامه مطلب

بین الملل

احتمال برخورد قطعاتی از موشک روسی به زمین!

منتشر شده

در

توسط

قطعات کوچک یک ماهواره نظامی روسیه و یک مرحله از موشک حامل آن ممکن است این هفته به زمین برخورد کند.

 به نقل از دیلی‌میل، نسل جدیدی از موشک‌ حامل سنگین آنگارا (Angara A-۵) در روز ۲۷ دسامبر از پایگاه فضایی پلستسک (Plesetsk) در حالی که یک محموله مصنوعی را حمل می‌کرد، به فضا پرتاب شد.

قرار بود این موشک در مداری در فاصله ۲۲ هزار مایل از زمین قرار بگیرد، اما بروز یک مشکل در شعله‌ور شدن مرحله بالایی موشک باعث ماندن آن در مدار نزدیک به زمین شد.

متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که ۲۰ تن محموله آن صبح روز پنجشنبه، ۱۴ ساعت زودتر یا دیرتر، در جو زمین بسوزد و قطعات کوچکی از آن به زمین برخورد کند.

به گفته‌ی متخصصانی که این موشک را ردیابی می‌کنند، محتمل‌ترین سناریوی برخورد آن در اقیانوس آرام است، اما هنوز برای اظهار نظر قطعی در مورد محل برخورد آن بسیار زود است.

موشک آنگارا A-۵ مدرن برای اهداف روسیه در ارسال ماهواره‌های ناوبری جاسوسی و تسلیحاتی پیشرفته به مدار طی سال‌های آینده بسیار اهمیت دارد.

علاوه بر آن این پرتابگر سنگین در رسیدن به هدف دیگر روسیه یعنی ارسال ربات و در نهایت انسان‌ها به ماه در همکاری با چین نقش مهمی ایفا می‌کند.

آنگارا و پیشران پرسی (Persei) یک محموله ساختگی ماهواره را در این آزمایش پرواز با خود به مدار بردند. به نظر می‌رسد درحالی که پرتاب این موشک به خودی خود بی عیب و نقص انجام گرفت، اما مشکلی در مرحله بالایی پیشران پرسی پس از جدا شدن آن ۱۲ دقیقه پس از پرتاب رخ داد.

این بدان معناست که پیشران‌ها که باید روشن شده و محموله را فراتر از مدار نزدیک به زمین می‌بردند، کار نکردند و این محموله در فاصله ۱۵۰ مایلی از سطح زمین باقی ماند.

در این مدار محموله به سرعت کاهش ارتفاع پیدا می‌کند و در طول چند روز تا چند هفته بر زمین سقوط می‌کند. انتظار می‌رود این قطعات در روز پنجشنبه وارد جو زمین شوند.

ماهواره و موشک‌های بسیاری وارد جو زمین می‌شوند، اما آن‌ها ورودی کنترل شده دارند و آژانس فضایی از محل و زمان دقیق فرود آن‌ها آگاه است، اما این موضوع در مورد مرحله بالایی پیشران پرسی صادق نیست و پیش‌بینی محل فرود این قطعات تا آخرین دقایق ممکن نیست.

روزنامه آنلاین کوزمولنتا (Kosmolenta) گفته بود که پرسی باید پنج بار موتورهای خود را در این آزمایش روشن کند، اما این پیشران در دومین مرحله دچار مشکل شد.

“دیمیتری روگوزین” (Dmitry Rogozin) از متحدان نزدیک پوتین و رئیس این آژانس فضایی در توییتی پرتاب موفقیت‌آمیز آنگارا را تبریک گفته بود، اما او افزود که باید منتظر عملکرد پیشران پرسی بمانیم.

انتظار می‌رود که بخش اعظم این موشک ۲۰ تنی هنگام ورود به جو بسوزد و چندین قطعه کوچک از آن بر روی سیاره ما فرود بیاید.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها