با ما همراه باشید

اخبار 26

ساخت و سازهای عمرانی در ۲۳ امام‌زاده آذربایجان‌شرقی/ خدمت‌رسانی ۷ بیمارستان استان در عرصه وقفی

منتشر شده

در

ساخت و سازهای عمرانی در ۲۳ امام‌زاده آذربایجان‌شرقی/ خدمت‌رسانی ۷ بیمارستان استان در عرصه وقفی

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی با اشاره به وظایف این اداره کل در رابطه با بازسازی و تعمیر بقاع متبرکه گفت: در حدود ۲۳ امام زاده استان، ساخت و سازهای عمرانی مفصلی در جریان بوده که نمونه آن را در امامزادگان “سید حمزه، سیدجمال، سیدمحمد کججانی، بقعه شاه حسین ولی و…” می‌توان دید.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدشهاب‌الدین حسینی در حاشیه بازدید از خبرگزاری ایسنا، در گفت‌وگو با خبرنگاران این رسانه با اشاره به اهداف سازمان اوقاف و امور خیریه، اظهار کرد: سازمان اوقاف یک سازمان مردم نهاد بوده و بر اساس نیات خیرانه واقفان خیراندیش اداره می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه وقف ریشه در اسلام دارد و پیامبر اکرم(ص) و حضرت علی(ع) اولین واقفان جهان اسلام هستند، گفت: ما موظف به اجرای امینانه نیات واقفان هستیم و در کنار توجه به بحث وقف به عنوان اصلی‌ترین دغدغه سازمان اوقاف، تولیت امام زادگان و اداره مساجد نیز بر عهده این سازمان است.

وی با بیان اینکه سازمان اوقاف در حوزه‌های مختلف اوقافی، ثبتی و حقوقی فعال بوده است، اظهار کرد: طی سال‌های طولانی به بحث سنددار شدن موقوفات توجه داشته‌ایم و امسال با اینکه اخذ ۱۰۰۰ فقره سند را در برنامه داشتیم، بیش از ۱۷۰۰ فقره سند اخذ کرده‌ایم و جا دارد از همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان قدردانی ‌کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، تثبیت مالکیت وقف را از دیگر مباحث مهم در راستای دفاع از مالکیت موقوفات عنوان کرد و گفت: در راستای احیای موقوفات این امر اهمیت بسیاری داشته و طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ در راستای احیای موقوفات قایم مقام فراهانی که مشتمل بر حدود ۳۸ هزار هکتار است، ناحیه ۳ اوقاف و امور خیریه تبریز راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه در راستای احیای بزرگترین موقوفه کشور و تنها موقوفه ثبت جهانی شده نیز اداره ناحیه ۴ اوقاف را تاسیس کردیم که مختص رسیدگی به موقوفات جامع ربع رشیدی است، گفت: بر این اساس، دبیرخانه کشوری موقوفات ربع رشیدی در تبریز مستقر شده است؛ موقوفات ربع رشیدی در هشت استان گستره دارد و خارج از کشورمان نیز موقوفاتی دارد که به جد پیگیر هستیم.

وی با تاکید بر اهمیت احیای موقوفات ربع رشیدی و نیات این موقوفات، اظهار کرد: اخیرا با همکاری دانشگاه تبریز یک همایشی بین المللی برای پاسداشت خدمات خواجه رشیدالدین شیخ فضل الله همدانی با محوریت وقف و علم الادیان برگزار کردیم.

حسینی با اشاره به بازسازی و تعمیر بقاع متبرکه در استان، افزود: در امام زادگان سید احمد مرند، سید اسماعیل میانه، شاه قاسم کلیبر  و سایر نقاط استان کارهای عمرانی مفصلی در جریان است؛ البته در این رابطه محدود به برنامه ابلاغی از سوی سازمان نیستیم و فعالیت‌هایمان را فراتر پیش می‌بریم، چنانچه در کنار امور عمرانی امام زادگان، در مقبره حمال تبریزی و مقبره زیرک‌کار، کلنگ احداث مجموعه بزرگ فرهنگی هنری به زودی بر زمین زده خواهد شد.

راه‌اندازی ستاد و شوراهای هماهنگی امورخیریه در استان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با تاکید بر اینکه در بحث امور خیریه نیز فعالیت داریم، گفت: تبریز شهر موسسات خیریه بوده و موسسات بسیار قوی در این شهر فعالیت دارند، اما نبود ساماندهی حلقه مفقوده این حوزه بود که در این راستا سازمان اوقاف و امور خیریه، ستاد و شورای هماهنگی امور خیریه را راه‌اندازی کرد تا این مقوله نیز ساماندهی شود.

وی با بیان اینکه ستاد و شوراهای هماهنگی امور خیریه در استان راه اندازی شده و این روند به صورت مردمی انجام می‌شود، افزود: در این راستا مسیری فراهم کردیم تا موقوفات انتفاعی در راستای انتفاع مردم به کار گرفته شود که کلنگ زنی مجموعه نگهداری کودکان بی‌سرپرست در قبرستان متروکه قله و مجموعه بزرگ سرای سالمندان، معلولان و کودکان بی‌سرپرست که به زودی در محل قبرستان متروکه عمو زین الدین کلنگ زنی می‌شود، نمونه‌ای از آن است.

وی با اشاره به اینکه در پی شیوع کرونا نیز توسط آستان مطهر امام زادگان و اداره کل اوقاف، بیش از ۵۰ هزار بسته معیشتی توزیع شد، گفت: اجرای امینانه نیات واقفان یکی دیگر از وظایف ما بوده و بیش از ۸۰۰ نوع نیت وقفی داریم که از عزاداری امام حسین(ع) گرفته تا تعظیم شعائر دینی را شامل می‌شود.

راه‌اندازی مراکز افق در بقاع متبرکه شاخص استان

حسینی، راه‌اندازی مراکز افق را یکی دیگر از برنامه‌های اداره کل اوقاف برشمرد و گفت: در این رابطه نیز قدم‌های خوبی برداشته شده و این مراکز که در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و قرآنی فعالیت می‌کنند، در بقاع متبرکه شاخص استان راه اندازی شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح شمیم خدمت با مشارکت کمیته امداد در حوزه فعالیت‌های اجتماعی، اظهار کرد: با اجرای این طرح، امام زادگان به مرکزی برای آموزش حرفه، راه اندازی کارگاه‌ها و اشتغال آفرینی تبدیل شده‌اند؛ در حوزه فرهنگی نیز فعالیت‌های متعددی چون طرح‌های آرامش بهاری، ضیافت الهی، نشاط معنوی، شمیم حسینی، تعظیم شعائر دینی در طول سال، اقامه نمازهای جماعت با دعوت از مبلغان و … اجرا می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری مسابقات قرآنی نیز یکی از کار ویژه‌های سازمان اوقاف بوده که امسال به خاطر شرایط کرونایی، به طور خاصی برگزار شد، افزود: سال آینده مسابقات محله‌ای نیز به مسابقات شهرستانی افزوده خواهد شد و در حوزه مباحث قرآنی نیز برگزاری محافل انس با قرآن، تلاوت، تفسیر، پشتیبانی و حمایت از مسابقات دانش آموزشی و… در دستور کار قرار دارد.

۷ بیمارستان استان در عرصه وقفی احداث شده است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با بیان اینکه هفت بیمارستان استان در عرصه وقف احداث شده است، افزود: سال گذشته نیز بیمارستان بزرگ کودکان “زهرا مردانی آذر” توسط خیر بزرگوار آقای کریم مردانی آذر وقف شد که یک مجموعه بزرگ وقفی است.

وی با تاکید بر اینکه وقف باعث ماندگاری است و همه مردم از عواید آن بهره‌مند می‌شوند، خاطرنشان کرد: برخی تلاش می‌کردند که این بیمارستان وقف نشود و حتی الان نیز به این موضوع دامن می‌زنند که از وضعیت وقفی خارج شود، درصورتی که بعد از وقف یک ملک، تغییر مالکیت آن دیگر ممکن نیست؛ لذا دغدغه خدمت رسانی این کار خیر باعث این وقف و باعث ماندگاری این بیمارستان بزرگ شد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 26

نظری: قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی شرایط مالی باشگاه را درک کند

منتشر شده

در

توسط

نظری: قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی شرایط مالی باشگاه را درک کند

سخنگوی باشگاه استقلال می‌گوید امین قاسمی‌نژاد برای پیوستن به این تیم باید شرایط مالی باشگاه را درک کند.

به گزارش ایسنا، حجت نظری درباره آخرین وضعیت محمد دانشگر و فرشید باقری اظهار کرد: درباره این دو بازیکن صحبتی در هیات‌مدیره نشد و تصمیم‌گیری نهایی نشده است.

او همچنین درباره امین قاسمی‌نژاد هم گفت: درباره مالیکت شهرخودرو صحبت وجود دارد و ما نمی‌دانیم باید با کدام مرجع صحبت کنیم. از طرفی با هیات‌فوتبال و از طرف دیگر با حمیداوی صحبت کردیم اما نمی‌دانیم باید کدام عزیر توافق کنیم. البته مذاکرات اولیه انجام شده اما بعد از اینکه موضوع مالکیت باشگاه  شهرخودرو به نتیجه رسید، باید با خود آقای قاسمی‌نژاد هم صحبت کنیم و به توافق برسیم چون اعداد و ارقامی که مطرح شده با شرایط مالی باشگاه امکان پذیر نیست. ما دوست داریم این بازیکن را جذب کنیم اما انتظار داریم آقای قاسمی‌نژاد به عنوان یک استقلالی ببشتر به این باشگاه توجه کنند.

او در پاسخ به این سوال که با این شرایط پرسپولیس چطور توانست با فرشاد فرجی که در تیم شهر خودرو بازی می‌کرد، قرارداد امضا کند، گفت: من اطلاعی ندارم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 26

دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در خرمشهر

منتشر شده

در

توسط

دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در خرمشهر

ایسنا/خوزستان فرمانده انتظامی خرمشهر از دستگیری ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی مراسم ترحیم در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ فرشاد کاظمی در بیان جزئیات این خبر گفت: در پی اعلام مرکز فوریت‎های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر تیراندازی افرادی در مراسم فاتحه خوانی در یک محله خرمشهر، بلافاصله دستگیری عاملان تیراندازی در دستور کار پلیس امنیت عمومی و ماموران انتظامی این شهرستان قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، وی افزود: ماموران پلیس با انجام کارهای اطلاعاتی محل اختفای ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی در چند عملیات غافلگیرانه دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی خرمشهر با تاکید بر این ‌که تخطی از قوانین و مقررات مربوط به حمل، نگهداری و استفاده از سلاح‌های گرم جرم محسوب می‌شود، تصریح کرد: پلیس علاوه بر نگاه پیشگیرانه، تاکید ویژه‌ای بر فرهنگ‌سازی، آموزش و همکاری سایر نهادها و دستگاه‌های مسئول داشته و بر این باور است که می‌توان سایر رسوم پسندیده را جایگزین رسم غلط تیراندازی در مراسم عزا و عروسی کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 26

دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای ۲۰۰ میلیاردی در چهارمحال و بختیاری

منتشر شده

در

توسط

دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای ۲۰۰ میلیاردی در چهارمحال و بختیاری

ایسنا/چهارمحال و بختیاری فرمانده انتظامی چهارمحال و بختیاری از دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای با ۲۰ فقره حکم جلب ویژه به اتهام کلاهبرداری و محکومیت مالی به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال خبر داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری پلیس چهارمحال و بختیاری، سردار منوچهر امان اللهی اظهار کرد: در پی صدور ۲۰ فقره حکم جلب ویژه به اتهام کلاهبرداری و محکومیت مالی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال برای یک متهم متواری، دستگیری متهم در دستور کار پلیس استان قرار گرفت.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: کارآگاهان پلیس آگاهی استان، با انجام اقدامات اطلاعاتی چند ماهه، مخفیگاه متهم را در استان مرکزی شناسایی و پس از اخذ نیابت قضایی متهم را در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر کردند.

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: متهم دستگیر شده در بازجویی‌های پلیسی به جرایم خود اعتراف کرد و پس از تشکیل پرونده برای طی کردن مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها