با ما همراه باشید

اخبار 42

سهم 85 درصدی کشاورزی از منابع آبی خراسان رضوی

منتشر شده

در

سهم 85 درصدی کشاورزی از منابع آبی خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی گفت: با برنامه‌ریزی مناسب  برای افق سال 1420 باید سهم منابع آبی استان را به تعادل یا به ۷۵ درصد برسانیم.

جعفر جوادی در نشست ارزیابی طرح سازگاری با کم‌آبی در استان خراسان‌رضوی که روز گذشته به صورت مجازی برگزار شد، در خصوص عملکرد سازمان جهاد کشاورزی استان در مورد این طرح اظهار کرد: رشد روز افزون جمعیت و نیاز به آب و غذا مساله روز دنیا است. رسالت اصلی جهاد کشاورزی بحث امنیت غذایی  و تامین غذا در جامعه است.  سهم بخش کشاورزی از  منابع آبی استان بالغ بر 85.7 درصد است. بنابراین این بخش بیش‌تر از سایر بخش‌ها از کم آبی تاثیر خواهد پذیرفت. اگر به آب در دسترس توجه نشود بیشترین لطمه به بخش کشاورزی و امینت غذایی وارد خواهد شد.

وی افزود: باید خود را با میزان آب موجود سازگار کرده و حداکثر بهره‌بری از این مقدار آب را داشته باشیم و هر کدام از دستگاه‌ها در  سطح استان باید  رسالت خود را به نحو احسن به اجرا برسانند.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی در طول سال‌های گذشته با توجه به مشکلات در بخش کشاورزی استان برنامه‌هایی را در دستور کار خود قرار داده است. بر اساس آمارهای موجود سهم منابع آبی استان در عرض ۱۵ سال گذشته از  ۹.۲ میلیارد متر مکعب به 5.2 میلیارد متر مکعب رسیده است که به تبع اثرات این کاهش نمی‌تواند در بخش آب شرب، صنعت و فضای‌سبز صورت گیرد بلکه این کاهش خود را در بخش کشاورزی نشان داده است.

وی ادامه داد: به دلیل کمبود آب سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در استان نیز به شدت کاهش پیدا کرده که کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی در این زمینه موثر بود. افزایش جابه‌جایی و تغییر محل‌ها در چاه‌های استان نشان می‌دهد آب در خراسان‌رضوی به شدت کاهش یافته است.

جوادی در مورد برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در مورد طرح سازگاری با کم‌آبی بیان کرد: در این راستا با اجرای روش‌های مختلف تا حدودی توانسته‌ایم کمبودها را جبران کنیم. توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، توسعه روش‌های انتقال آب از روش‌های سنتی به روش‌های جدید، بحث‌های عمرانی و زیربنایی از جمله تجهیز و نوسازی اراضی برای استفاده بهتر از منابع آبی، بحث به‌زراعی و به نژادی در زراعت محصولات، تغییر الگوی کشت از محصولات با نیاز آبی بالا  به کم آب، احداث گلخانه ها و اقداماتی در زمینه پوشش باغات برای جلوگیری از تبخیر بیش از اندازه  از جمله این راهکارها است.

وی عنوان کرد: هدف این برنامه‌ها تا افق سال ۱۴۰۵ است. با برنامه‌ریزی مناسب برای افق سال 1420 باید سهم منابع آبی استان را به تعادل یا به ۷۵ درصد برسانیم تا بدین وسیله آب، تولید و کشاورزی حفظ شود.

جلوگیری از هدر رفت 2 میلیون و 400 هزار مترمکعب آب با اجرای طرح سازگاری با کم‌آبی در خراسان رضوی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌رضوی خبر داد: با اصلاح شبکه آب‌رسانی، حذف انشعابات غیرمجاز و اصلاح کنتورهای فرسوده در طرح سازگاری با کم‌آبی استان از هدر رفت 2 میلیون و 400 هزار متر مکعب آب جلوگیری شده است.

سید ابراهیم علوی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی در ادامه این نشست اظهار کرد: قبل از اینکه به دنبال سازگاری با کم آبی باشیم باید بدانیم کم آبی را باور داریم یا خیر و برنامه‌های ما برای این موضوع چیست.

وی افزود: اعتقاد دارم در بین مردم و ارگان‌های ذیی‌ربط باوری به کم آبی وجود ندارد و این مساله را می‌توان به شکل‌های مختلف مشاهده کرد. از نظر اقتصادی هر آنچه که کمیاب است  ارزشمند است و هر چه در دسترس است و فراوان، بهای کمی دارد. در حوزه آب آیا تعرفه‌ای که بابت خدمات دریافت می‌شود با کم آبی همخوانی دارد؟ به اعتقاد بنده این اتفاق رخ نداده و نیاز به بازنگری در زمینه تعرفه آب وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌رضوی عنوان کرد: برای آب به 4 مدل می‌توان قیمت‌گذاری کرد. قیمت اول  قیمت تعرفه‌ای آب است  که بر اساس مصوبات ابلاغ می‌شود. قیمت دوم را که بیش از قیمت تعرفه‌ای است، قیمت تمام شده آب می‌گویند. در خراسان‌رضوی قیمت تعرفه برای هر متر مکعب آب 500 تومان در شهرها و نصف این قیمت در روستاها است. قیمت تمام شده برای هر متر مکعب آب 5/3 برابر قیمت تعرفه‌ای است.

وی ادامه داد: قیمت سوم قیمت اقتصادی آب است. یعنی اینکه به ازای هر متر مکعب آب چقدر می‌توان ارزش افزوده ایجاد کنیم. قیمت چهارم قیمت واقعی آب است که تنها کسی که در بی‌آبی و خشکی به سر می‌برد این قیمت را می‌داند. قیمت واقعی آب جان و حیات است.

علوی با تاکید بر اینکه «با توجه به این قیمت تعرفه برای آب به نظر می‌رسد تعرفه‌گذاران و عموم مردم نمی‌توان مساله کم آبی را به خوبی درک کنند»، بیان کرد: آب همانند کالای ارزان در اختیار مردم قرار می‌گیرد در حالی که کم آبی وجود دارد. به نظر می‌رسد واقعی شدن قیمت آب راهکار خوبی برای افزایش توجه مردم به آب و مساله کم‌آبی است.

وی با اشاره به وجود فرهنگ غلط در مصرف آب در کشور خاطرنشان کرد: رفتار اشتباه باعث عادات اشتباه درجامعه و ادامه این عادات موجب ایجاد فرهنگ غلط می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌ رضوی گفت: لذا با تالیف کردن چند پروژه فنی نمی‌توان ادعا کرد با کم آبی سازگار شده‌ایم.

وی در مورد اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌رضوی در سند طرح سازگاری با کم‌آبی در استان تصریح کرد: در این مورد در زمینه اصلاح شبکه آب‌رسانی، حذف انشعابات غیر مجاز و اصلاح کنتورهای فرسوده قدم‌هایی در استان برداشته شده است. در بخش اصلاح شبکه بعد از تصویب سند 120 کیلومتر اصلاح صورت گرفته است که منجر به صرف جویی  60 هزار متر مکعب آب شد. همچنین 2870 انشعاب غیر مجاز شناسایی و قطع شده که از این طریق 550 هزار متر مکعب آب صرفه جویی گردید. اصلاح کنتورهای فرسوده 1 میلیون و 100 هزار متر مکعب در زمینه صرف جویی در مصرف آب کمک کرده است. ماحصل فعالیت‌ها برای این سند جلوگیری از هدر رفت 2 میلیون و 400 هزار متر مکعب آب است.

علوی گفت: بنده اعتقاد دارم برنامه‌های تدوین شده در طرح سازگاری با کم‌آبی لازم است اما کافی نیست، برای تنوع‌بخشی در برنامه‌های سازگاری با کم ‌آبی نیازمند منابع مالی و اقتصادی هستیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 42

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

منتشر شده

در

توسط

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

ایسنا/فارس مدیر حوزه علمیه فارس تاکید کرد که اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد که نیاز جامعه دینی است، با تعریف کار ویژه‌های مشترک قابل تحقق است.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی شنبه ۲۷ آذر در نخستین جلسه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور روسای دانشگاه‌های مستقر در شیراز و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس، برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: نگاه ما به این جلسه یک نگاه عملیاتی و کاربردی است، چرا که نقطه نظرات می‌تواند به تعاملات حوزه و دانشگاه برای فعال کردن ظرفیت‌ها، منجر شود.

او با بیان اینکه بیش از سه هزار طلبه در حوزه علمیه استان فارس مشغول به تحصیل هستند و بیش از همین میزان یعنی حدود ۴ هزار نفر روحانی هم وارد عرصه‌های اجرایی، تبلیغی و فرهنگی اجرایی شده‌اند، افزود: این تعداد طلاب برادر هستند و حدود ۴ هزار نفر نیز طلبه خواهر وجود دارد. ۵۰ مدرسه علمیه و ۴ مرکز آموزش تخصصی نیز در استان فعال است.

به گفته مدیر حوزه علمیه فارس، ۳ هزار طلبه‌ای که در استان تحصیل می‌کنند در شمار طلابی هستند که دروس پایه یک تا درس خارج را فرا می‌گیرند.

استوار میمندی به وجود حدود ۶۰۰ مبلغ  طرح هجرت، مبلغان آزاد، روحانیون مستقر و ۲۰۰ مبلغ طرح امین در مدارس اشاره وعنوان کرد: ۳۲۰ استاد در حوزه علمیه در استان نیز مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

او با اشاره به سابقه درخشان حوزه علمیه فارس و تربیت بزرگانی از عرصه علم و دانش سخن گفت که برخی تبدیل به چهره بین‌المللی شده‌اند و افزود: افتخار می‌کنیم که حوزه کهن و پرستاره‌ای داشته‌ایم که همچنان می‌درخشد.

استوار میمندی تصریح کرد: شیراز در میان اندیشمندان به دلیل حوزه علمیه فارس معروف به دارالعلم شده است و اگر امروز دانشگاه‌های شیراز جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارند، حوزه علمیه فارس نیز ۴۰۰ سال اعتبار شیراز محسوب می‌شود که از بزرگانی می‌آمدند تا علوم خود را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد: اگرچه ما امروز با گذشته فاصله داریم، اگر چه شاهد افول هستیم اما ظرفیت‌های مطلوبی داریم،ث. به عنوان مثال؛ امروز ۲ هزار و ۵۰۰ طلبه استان فارس در شهر قم مشغول به فعالیت‌های علمی و دینی هستند.

مدیر حوزه علمیه فارس با بیان اینکه امروز استان فارس پس از خراستان و قم، در میان همه استان‌ها دومین استان پرتعداد است، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه نیز گفت: حداقل چهار و پنج تفسیر برای حوزه و دانشگاه وجود دارد، البته همه این‌ها مطلوب است اما آیا کافی است یا نه؟ تفسیر نخست که از فرمایشات ابتدایی امام راحل محسوب می‌شود این است که باید در کنار هم زیست مسالمت آمیز داشته باشند.

استوار میمندی با بیان اینکه وحدت بر محور دغدغه‌ها و اهداف مشترک یکی دیگر از تفاسیری است که در خصوص حوزه و دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینار ها می‌تواند تحقق بخش این معنا باشد.همچنین تفسیر سوم نیز وحدت با محوریت کارویژه‌های مشترک است که نه تنها یک همایش گرفته شود و دغدغه‌ها را فریاد بزنند بلمه کار عملیاتی نیز انجام شود.

او ادامه داد: تفسیر چهارم وحدت میان حوزه و دانشگاه، وحدت با محوریت فلسفه واحد است.همه علوم یک فلسفه‌ای دارند، علومی که دارای فلسفه غربی هستند باید با فلسفه توحید اسلامی محقق شوند همانگونه که قرآن و عترت را فلسفه واحد تعریف می‌کند.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: امروز در ۱۶ حوزه دانشی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش تخصصی تعریف شده که طلاب بتوانند در این رشته‌ها تخصص لازم را کسب کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 42

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

منتشر شده

در

توسط

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

 به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه  آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 42

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

صادرات انواع صابون و شوینده‌ها تا اطلاع ثانوی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نامه سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گمرک ایران صادرات انواع صابون ذیل تعرفه ۳۴۰۱ و انواع شوینده‌ها تحت ردیف تعرفه های ۳۴۰۲۲۰۱۰، ۳۴۰۲۲۰۲۹ و ۳۴۰۲۲۰۹۰ تا اطلاع ثانوی با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

پیش‌تر هم ستاد تنظیم بازار با صادرات صابون رختشویی تا اطلاع ثانوی موافقت کرده بود.

حدود ۱۰ روز پیش هم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رفع ممنوعیت صادرات آب ژاول و تسریع در ثبت سفارش ملت بلون خبر داد و برای درخواست سازمان غذا و دارو مبنی بر قیمت گذاری اقلام ضدعفونی کننده با پایه الکلی دارای پروانه دائم با کاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز شرایط جدیدی اعلام کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها