با ما همراه باشید

فرهنگی و هنری

شباهت مرگ دو نویسنده

منتشر شده

در

شباهت مرگ دو نویسنده

مسعود خیام در حالی به بیان شباهت مرگ صادق هدایت و ژرار دو نروال، نویسنده فرانسوی می‌پردازد که یکی از نویسندگان مورد علاقه‌ هدایت را دو نروال معرفی می‌کند که با آثارش آشنایی عمیق داشته است.

این نویسنده و پژوهشگر ادبی با روایتی کوتاه از زندگی و مرگ صادق هدایت و ژرار دو نروال یادداشتی نوشته و آن را در اختیار ایسنا قرار داده است که در ادامه می‌خوانیم: «شباهت مرگ صادق هدایت (۱۳۳۰-۱۲۸۱ ه.ش. ۱۹۵۱-۱۹۰۳ م.) و نویسنده فرانسوی، ژرار دو نروال (Gerard de Nerval) (۱۸۵۵-۱۸۰۸ م.) قابل تعمق است. در این یادداشت به زندگی آنان نگاهی گذرا می‌شود. قبلا در مورد راز یگانگی بوف کور و ارتباط آن با آثار دو نروال گفته‌اند.

دو نروال، رمان‌نویس، شاعر، نمایشنامه‌نویس و مترجم فرانسوی قرن ۱۹ فرانسه در ۲۲ ماه مه سال ۱۸۰۸ در پاریس به دنیا آمد. ژرار دو نروال، نام مستعار است، نام واقعی این نویسنده‌ مشهور ژرار لابرونی Gerard Labrunie بوده است. پدرش پزشک ارتش ناپلئون بود. در جوانی به ویکتور هوگو معرفی شد و با او همکاری ادبی داشت. با نویسنده و شاعر فرانسوی تئوفیل گوتیه Theophile Gautier و عده‌ای دیگر انجمن ادبی درست کرد. با ترجمه‌ آثار گوته و شیلر و سایر نویسندگان آلمانی به زبان فرانسه، در شناساندن فرهنگ آلمانی به فرانسویان نقش مهمی داشت. افسانه‌ معروفی هست که گوته وقتی ترجمه‌ فرانسه‌ نروال از فاوست را خواند گفت «پس هنوز در فرانسه نوابغی وجود دارند!» در روایتی دیگر گوته گفته: «این ترجمه از اصل بهتر است». نخستین مجموعه‌ اشعارش را در ۱۶ سالگی منتشر کرد. کتاب‌های بسیاری نوشته که بین آن‌ها «سیلوی» و «اورلیا» از شهرت ویژه برخوردار شده‌اند. سفرهای پرماجرایی به مشرق‌زمین داشت که شرح حوادث آن را در مقاله‌های متعدد در روزنامه‌ها به چاپ رساند. ژرار دو نروال را جزو شاعران رمانتیک فرانسه ذکر می‌کنند. او بر مارسل پروست و آندره برتون و شاعران و نویسندگان بعد از خود به ویژه بر بنیان‌گذاران مکتب سوررآلیزم ادبی تأثیر عمیق داشت به طوری که از او به عنوان یکی از بنیان‌گذاران سوررآلیزم نام برده‌اند. ژرار دو نروال دچار نوعی بیماری روانی بود و به تناوب در آسایشگاه‌های روانی بستری می‌شد. او در ۲۶ ژانویه سال ۱۸۵۵ در سن ۴۷ سالگی در یکی از کوچه‌های سرد و تاریک پاریس خود را حلق‌آویز کرد.

صادق هدایت در خانواده‌ای مرفه به دنیا آمد. پدرش هدایت‌قلی‌خان اعتضادالملک از رجال قاجاریه بود. مدتی در مدرسه دارالفنون تحصیل کرد سپس به مدرسه فرانسوی «سن لویی» رفت. از نوجوانی مقاله‌نویسی را شروع کرد. اولین روایت مقاله زندگی و رباعیات عمر خیام را در ۱۸ سالگی نوشت. تأثیر تربیت فرانسویان در زندگی و آثارش مشهود است. در دبیرستان سن لویی گیاهخوار شد و تا آخر گیاهخوار باقی ماند. در جوانی در مورد رفتار مهربان با حیوانات نوشت. بعدها کتاب فواید گیاهخواری را تألیف کرد. پس از دوران دبیرستان در سال ۱۳۰۵ همراه عده‌ای از محصلین برای تحصیل در رشته مهندسی عازم بلژیک شد. تحصیلات علوم دقیقه در بلژیک هیچ انگیزه‌ای را در او به وجود نیاورد. به فرانسه رفت تا در پاریس به ادبیات بپردازد. مدام کتاب می‌خواند و تمام کتاب‌های دندان‌گیر ادبی از زیر نگاهش رد می‌شد. احتمالا مشهورترین و تأثیرگذارترین نویسنده‌ معاصر ایرانی  است. در سال ۱۳۰۷ در سن ۲۶ سالگی اقدام به خودکشی کرد. می‌خواست خود را در رودخانه غرق کند اما نجاتش دادند. علت این خودکشی مسائل عاطفی و عشق و عاشقی بود. به زودی ترک تحصیل کرد و در سال ۱۳۰۹ به تهران بازگشت. همراه با مسعود فرزاد و مجتبی مینوی و بزرگ علوی گروه ربعه (چهارنفره) را تشکیل داد. این گروه از پیشگامان هنر و ادبیات نو به شمار می‌آیند. به شکایت وزیر معارف تا مدتی ممنوع‌القلم شد. هدایت جزو نخستین قربانیان معاصر سانسور در ایران است. در سال  ۱۳۱۵ به هند رفت و زبان پهلوی آموخت. کارنامه اردشیر بابکان را از پهلوی ترجمه کرد. در هند توانست اثر مهم ادبی خود یعنی رمان بوف کور را که در پاریس نوشته بود پس از ویرایش مختصر با دستگاه استنسیل در نسخه‌های محدود تکثیر کند و برای دوستان و آشنایان بفرستد. یکی از نویسندگان  مورد علاقه‌اش ژرار دو نروال بود که از او تأثیر پذیرفت. هدایت با آثار ژرار دو نروال آشنایی عمیق داشت. صادق هدایت در سال ۱۳۳۰ در آپارتمان خود در پاریس با گاز خودکشی کرد.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی و هنری

آغاز واکسیناسیون هنرمندان در خانه موسیقی

منتشر شده

در

توسط

آغاز واکسیناسیون هنرمندان در خانه موسیقی

سرانجام پس از انجام پیگیری های صورت گرفته مبنی بر انجام واکسیناسیون هنرمندان در برخی مراکز صنفی با هدف تسهیل و تسریع این روند، واکسیناسیون هنرمندان موسیقی در محل خانه موسیقی آغاز می شود.

فاضل جمشیدی ـ خواننده و فعال اجتماعی این خبر را اعلام و در این زمینه عنوان می کند: «روز گذشته، ۲۲ شهریور ماه با حضور نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت در محل ساختمان اصلی خانه موسیقی، مقرر شد به سرعت ستادی به نام «آیدین الفت» در این محل و چند ستاد و بیمارستان دیگر ایجاد شود و تمام هنرمندان موسیقی اعم از اعضای خانه موسیقی یا آنهایی که عضو نیستند واکسینه شوند.»

این هنرمند که از ابتدا پیگیر اجرایی شدن این طرح بود، تاکید می کند: «متناسب با متن دستور وزیر پیشین بهداشت، مقرر شد به تشخیص مسوولان خانه موسیقی هنرمندان غیرعضو این نهاد هم به تایید مدیر این “خانه” و البته در هر سنی فقط به صرف اینکه فعال موسیقی باشند، واکسینه شوند.»

با سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در ایران همواره این سوال مطرح بود که چرا در واکسینه کردن هنرمندان تعلل می‌شود؛ گرچه که یکی از آخرین سخنان در این زمینه، از وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است که وعده واکسیناسیون گسترده هنرمندان را در تلویزیون مطرح کرد. همچنین وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در نامه‌ای بر واکسینه شدن هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر تأکید کرده بود.

فاضل جمشیدی، معاون اسبق «خانه موسیقی» حالا با اعلام تصویب طرح واکسیناسیون هنرمندان موسیقی در خانه موسیقی، توضیحاتی را درباره روند پیگیری این مهم ارائه داده و می گوید: پس از هماهنگی سه جانبه بین  خانه موسیقی، معاونت بیماری‌های واگیر و معاون پیشین خانه موسیقی و البته به دلیل تغییر جهت و تغییر روش و توقف بی‌دلیل و ابهام‌برانگیز این مهم توسط «مدیرعامل سابق صندوق و اعتباری هنر»، پیگیری مکاتبه به نام «خانه موسیقی» سرعت گرفت و خوشبختانه روز گذشته با حضور نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداشت در محل ساختمان  اصلی خانه موسیقی واقع در خیابان فاطمی مقرر شده به سرعت ستادی به نام «آیدین الفت» در این محل و چند ستاد و بیمارستان مورد نظر طرفین ایجاد و تمام هنرمندان موسیقی اعم از عضو یا غیرعضو خانه موسیقی فارغ از  میزان حق عضویت‌های پرداخت شده و یا پرداخت نشده شان واکسینه شوند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

فرهنگی و هنری

آیین تکریم و معارفه مدیرکل حوزه وزارتی ارشاد برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

آیین تکریم و معارفه مدیرکل حوزه وزارتی ارشاد برگزار شد

آیین تکریم و معارفه مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل حوزه وزارتی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

  به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین که امروز (۲۳ شهریورماه) برگزار شد با اشاره به برخی ویژگی‌های شخصیتی مهدی محمدی مدیرکل پیشین حوزه وزارتی گفت: آقای محمدی از مدیران جوان و باتجربه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و از خدمات ارزنده وی در مدت حضورشان در حوزه وزارتی تقدیر می‌شود.

او افزود: از تجربیات و خدمات آقای محمدی همچنان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مشاور وزیر و دبیر و عضو هیات رسیدگی به مراکز فرهنگی بهره خواهیم برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به برخی ویژگی‌های شخصیتی محمود شالویی مدیرکل جدید حوزه وزارتی، گفت: آقای شالویی دارای سابقه مدیریتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری است.

او ادامه داد: آقای شالویی از مدیران فرهنگی و پژوهشی است که دارای سابقه در این حوزه هستند و این‌که از بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شده‌اند، می‌تواند به عنوان یک حسن به شمار آید زیرا با این دستگاه آشنایی دارند و این مجموعه را به خوبی می‌شناسند.

در ادامه مهدی محمدی مدیرکل پیشین حوزه وزارتی با تشکر از زحمات کارکنان و مدیران حوزه وزارتی در مدت حضورش در این سمت، گفت: ۹ ماه حضور در حوزه وزارتی تجربه خوبی برای من بود و باعث افتخارم است که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به من اعتماد کردند و در حکمی جدید به عنوان مشاور وزیر و دبیر هیات رسیدگی به مراکز فرهنگی وزارتخانه منصوب شدم.

در ادامه محمود شالویی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی گفت: از حسن اعتماد آقای اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتصاب به عنوان مدیرکل حوزه وزارتی تشکر می‌کنم.

او افزود: از این‌که بعد از ۱۰ سال دوباره در خدمت آقای وزیر هستم و همکاری دوباره‌ای را با ایشان آغاز می‌کنم، خوشحالم.

شالویی اظهار کرد: امیدوارم با همکاری همکاران حوزه وزارتی و مدیریت جناب آقای اسماعیلی خدمات و اقدامات سازنده‌ای را انجام دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه در احکامی جداگانه محمود شالویی را به عنوان مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی و مهدی محمدی را به عنوان مشاور وزیر و دبیر هیات رسیدگی به مراکز فرهنگی منصوب کرد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

فرهنگی و هنری

«تب و تاب» محمود پاک نیت مقابل دوربین

منتشر شده

در

توسط

«تب و تاب» محمود پاک نیت مقابل دوربین

سریال «تب و تاب» به نویسندگی و کارگردانی داریوش مختاری با ضبط صحنه‌های خارجی جلوی دوربین رفت.

 به نقل از سیمافیلم، مهدی شفیعی، تهیه‌کننده سریال ضمن اعلام خبر بالا افزود: تصویربرداری سریال «تب و تاب» با موضوع ملودارم اجتماعی از روز یکشنبه (۲۱ شهریورماه) با ضبط صحنه‌های خارجی آغاز شد. این سریال با موضوع خانواده ایرانی و توجه به سبک زندگی آماده می‌شود.

او افزود: در این مجموعه تلاش شده است تا موضوعاتی که خانواده با آن درگیر است را در بستر یک ملودرام اجتماعی روایت کنیم. این سریال در ۲۵ قسمت آماده خواهد شد و امیدواریم طبق برنامه‌ریزی کار پیش برود.

وی در ادامه درباره پیش‌بینی زمان تصویربرداری سریال گفت: در شرایط معمول با تلورانس ۵ تا ۱۰ درصدی سریال نزدیک به ۶ یا ۷ ماه تصویربرداری دارد اما متاسفانه شرایط با توجه به شیوع کرونا قابل پیش‌بینی نیست. تمهیدات لازم برای پیشگیری در کار انجام می‌شود اما ابتلا به بیماری قابل پیش‌بینی نخواهد بود. با توجه به این مهم که سریال تعدد بازیگر و تنوع لوکیشن خواهد داشت، امیدواریم که بدون مشکل و بروز اتفاقات غیرمترقبه کاری باکیفیت و در خور توجه ارائه دهیم.

در این سریال بازیگرانی همچون محمود پاک‌نیت، فرشته سرابندی، حدیث نیکرو، خیام وقار، عطا عمرانی، نسرین مرادی، فهیمه مومنی، ریحانه رضی، افسانه ناصری و… به ایفای نقش می‌پردازند.

تعدادی از عوامل اصلی سریال عبارتند از:
نویسنده و کارگردان: داریوش مختاری، تهیه‌کننده: مهدی شفیعی، مدیر فیلمبرداری: علی محمد قاسمی، مدیر تولید: میلاد لکی، مدیر صدابرداری: علیرضا نوین‌نژاد، طراح صحنه و لباس: پیام حسین سوری، طراح چهره‌پردازی: علیرضا خورشیدی، برنامه‌ریز: چاوش هنرآموز، دستیار اول کارگردان: حمید وطن‌پرست.

داریوش مختاری ـ کارگردان

سریال «تب و تاب» در گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما تولید می‌شود. نویسندگی سریال «اغما» و کارگردانی فیلم تلویزیونی «دل‌شوره» از جمله آثار داریوش مختاری کارگردان مجموعه «تب و تاب» است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها