با ما همراه باشید

استانها

شبکه امامت جمعه موتور محرک تحقق گام دوم انقلاب

منتشر شده

در

شبکه امامت جمعه موتور محرک تحقق گام دوم انقلاب

همدان _ امام جمعه قهاوند گفت: شبکه امامت جمعه، موتور محرک جامعه برای رسیدن به اهداف گام دوم انقلاب است.

حجت‌الاسلام علی امیدی در گفت و گو با خبرنگار مهر نقش و جایگاه شبکه امامت جمعه در گام دوم انقلاب را بسیار برجسته ارزیابی کرد و گفت: در دیداری که خدمت رهبر معظم انقلاب در حسینیه حضرت امام رسیدیم، در جمع ائمه جمعه فرمودند، نماز جمعه قرارگاه ایمان و بصیرت و تقوا و اخلاق است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در گام دوم نیز به نوعی به این موارد اشاره کرده‌اند به همین منظور از نماز جمعه به عنوان قرارگاه یاد کرده و در گام دوم هم به بحث اخلاق و معنویت و توصیه‌های دیگر اشاره کردند، زیرا وقتی می‌خواهیم این‌ها را به هم ربط دهیم، نقش شبکه امامت در گام دوم برجسته می‌شود.

امیدی با اشاره به توصیه‌های هفت گانه‌ای که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم بیان کرده‌اند، اظهار کرد: این هفت توصیه با شبکه امامت جمعه بسیار مرتبط هستند؛ توصیه به معنویت و اخلاق، توصیه به عدالت و مبارزه با فساد که در بیانیه گام دوم ذکر شده است، مواردی است که خاستگاه آن‌ها نماز جمعه هستند.

وی افزود: معنویت و اخلاق، عدالت، مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، سبک زندگی، عزت ملی، همه و همه در نماز جمعه و شبکه امامت جمعه تبیین می‌شود و به مخاطبان منتقل می‌شود.

استاد حوزه علمیه با اشاره‌ای به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه معنویت و اخلاق به معنای برجسته کردن ارزش‌های معنوی است، گفت: تحقق معنویت به این معنی است که ائمه جمعه فضایلی مانند اخلاص، توکل، ایمان و مانند این‌ها را در جامعه به ظهور برسانند.

وی اخلاق را به فضیلت‌هایی مانند خیرخواهی، راستگویی، شجاعت، کمک به دیگران، اعتماد به نفس، تواضع و دیگر موارد تعبیر کرد و ادامه داد: راست‌گویی از اعمال نیکوی انسانی و نزد دین و خرد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، فطرت پاک انسان ایجاب می‌کند که آدم سالم و متعادل، دل و زبانش یکسو و هماهنگ باشد، ظاهر و باطنش یکی باشد و آنچه را باور دارد بر زبان جاری کند.

امام جمعه قهاوند ادامه داد: اگر در جامعه‌ای درست به فعالیت‌های فردی و اجتماعی پرداخته شود و اخلاق در آن به سطح بالایی برسد، محیط زندگی افراد مانند بهشت خواهد شد؛ اگر معنویت، اخلاق، ایثار و راستگویی در جامعه نباشد و هر کس به فکر خود باشد، اگر چه ممکن است جامعه امکانات زیادی داشته باشد، همین برخورداری به جهنمی تبدیل می‌شود.

امیدی با بیان اینکه ارتباط شبکه امامت جمعه با گام دوم انقلاب در این توصیه‌ها روشن و مشخص است، ادامه داد: این توصیه‌ها در سبک زندگی، اخلاق و معنویت است که باید به این مسائل در نماز جمعه پرداخته شود و این فضائل که به وسیله شبکه امامت جمعه در زندگی مردم قرار داده می‌شود، موتور محرک جامعه برای رسیدن به اهداف گام دوم انقلاب خواهد بود.

وی با طرح این سوال که چه عواملی در سبک زندگی افراد نقش دارند و چه می‌شود که برخی سبک زندگی اسلامی و برخی دیگر سبک زندگی غربی را پیش می‌گیرند، تصریح کرد: سبک زندگی مقوله‌ای بنیادین است که اندیشمندان علوم اجتماعی، تربیتی، روان‌شناختی و حتی متفکران حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و مدیریتی هر کدام با رویکردهای مختلفی به آن توجه کرده‌اند، باورها و ارزش‌ها، رفتار و عمل، امیال غرائز، محیط و شرایط اقلیمی هر کدام در سبک زندگی تأثیر می‌گذارند

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه انقلاب اسلامی به عنوان انقلابی فرهنگی و متکی به مبانی توحیدی با هدف تغییر بنیادین در همه ابعاد زندگی جامعه ایران و امت اسلامی شکل پذیرفته است، تصریح کرد: سبک زندگی بیان کننده سیرت انقلاب و روح آن است؛ و کانون اصلی ارزیابی توفیقات یا ارتجاع انقلاب را در همین حوزه باید جستجو کرد.

وی با بیان اینکه فهم ابعاد گوناگون سبک زندگی و نسبت بین عناصر اصلی و فرعی نیازمند چارچوبی منسجم و متکی به مبانی متین و عریق توحیدی است، خاطرنشان کرد: تفسیر رهبر معظم انقلاب از سبک زندگی به این دلیل است که هم برگرفته از مبانی دینی و هم ناظر به مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جهان معاصر است و می‌تواند مسیر روشن و پیش برنده‌ای را در اختیار محققان و مبلغان فرهنگ اسلامی قرار دهد.

امام جمعه قهاوند همدان، شبکه امامت جمعه را موتور محرک جامعه برای رسیدن به اهداف گام دوم انقلاب دانست و بر تبیین این بیانیه توسط این شبکه نورانی تاکید کرد.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام بازسازی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام بازسازی می‌شود

  رئیس بنیاد مسکن کشور با اشاره به بازسازی ۵ هزار واحد غیرمقاوم در بندرامام، گفت: عملیات اجرایی درجاسازی این واحدها در بندر امام آغاز شده است و برخی از ساختمان ها در مرحله فونداسیون، اسکلت و برخی نیز در مرحله تکمیل سقف هستند.

اکبر نیکزاد در بازدید از روند بازسازی مناطق آبگرفته بندر امام که امروز، ۲۵ شهریورماه انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از پروژه های مهم و بسیار اساسی در حال اجرا در شهر بندر امام خمینی، پروژه ساماندهی بافت نابسامان و در معرض خطر این شهر است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: ۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام خمینی وجود دارد که غیرمقاوم هستند و در ساخت آن ها اصول فنی رعایت نشده است.

رئیس بنیاد مسکن گفت: همه مسوولان کشور بر مساله ساماندهی این واحدها تاکید داشتند و از این رو با یک برنامه‌ریزی ضربتی، مطالعات ساخت این واحدها انجام شد.

نیکزاد بیان کرد: برای ساخت مسکن به محوریت مردم به تعداد ۵ هزار واحد مسکونی، نیاز به زمین بیشتری بود و از این رو برنامه‌ریزی شد تا در بخش‌هایی که ممکن است نسبت به درجاسازی برخی از واحدها اقدام شود.

وی افزود: برای ساخت سایر واحدها قرار شد تا اراضی مورد نیاز تامین شود. خوشبختانه اکنون نقشه‌های تفکیکی در اراضی تامین و همچنین نقشه‌های تفکیکی در طرح درجاسازی، مصوب شده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: عملیات اجرایی در بحث درجاسازی واحدها آغاز شده است و برخی از ساختمان ها در مرحله فونداسیون، اسکلت و برخی نیز در مرحله تکمیل سقف هستند.

نیکزاد عنوان کرد: برای ساخت واحدهایی که قرار است نسبت به جابه‌جایی آن ها اقدام شود و امروز نیز نسبت به کلنگ زنی یکی از این واحدها اقدام شد، ۱۳۰ میلیون تومان وام ارزان قیمت و ۵۵ میلیون تومان وام بلاعوض در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: ۱۶۰ کیسه سیمان هدیه بنیاد مستضعفان به مردم برای ساخت واحدها تحویل داده می شود. همچنین برای زیرساخت های این مجموعه برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی انجام شده است.

رئیس بنیاد مسکن بیان کرد: به صورت ضربتی در بندرامام کار ساخت واحدها آغاز شده است و تلاش خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن و با محوریت مردم واحدهای مسکونی را بسازیم و خدمات مورد نیز ایجاد شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

همدان چهارمین استان پیر کشور است

منتشر شده

در

توسط

همدان چهارمین استان پیر کشور است

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به پیری جمعیت هشدار داد و گفت: همدان چهارمین استان پیر کشور بوده و وضعیت جمعیت آن قرمز است.

 دکتر بهرام عین‌اللهی شامگاه پنج‌شنبه ۲۵ شهریورماه در ستاد مدیریت کرونای همدان، اظهار کرد: همدان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران است و به تعبیر مقام معظم رهبری، خاک عرفان خیز دارد.

عین‌اللهی تصریح کرد: گزارش وضعیت همدان، امیدوار کننده بود اما نیاز است گزارش وضعیت فعالیت فرهنگی نیز ارائه شود چون معضل ما فرهنگی است و اگر توجه نکنیم نمی‌توانیم آینده انقلاب را تضمین کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی همدان، بهترین دانشکده بهداشت کشور است، مطرح کرد: همدان چهارمین استان پیر کشور است و این یک زنگ خطر است و باید برای این مسئله فکر شود.

وزیر بهداشت، ادامه داد: برای خدمات باروری باید برنامه‌ریزی شود چون وضعیت جمعیت همدان، قرمز است.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اولویت دولت، کروناست، همه فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار داده و ما الان در یک پیچ تاریخی هستیم و شاهد صحنه‌های بدی بودیم بنابراین باید تلاش کنیم پیچ تاریخی را رد کنیم.

وی ادامه داد: مرحله اول تهیه واکسن بود موفقیت‌آمیز بود، فکر می‌کردیم باران واکسن داشته باشیم الان سیل واکسن داریم، تا آخر تیرماه، پنج میلیون دز تزریق شده بود اما در مرداد و شهریور ۳۵ میلیون دز تزریق شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پنج مرکز داخلی مجوز تولید واکسن دارند، گفت: در آینده نیازی به ورود واکسن نداریم و در هفته گذشته رتبه دوم تزریق واکسیناسیون در دنیا بودیم که الان به رتبه اول رسیدیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه در آموزش خیلی صدمه خوردیم، اظهار کرد: در علوم پزشکی فعالیت مجازی موثر نیست و در اواسط مهر باید به صورت ترکیبی کلاس‌ها را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: از دو هفته آینده، واکسیناسیون ۷ تا ۱۸ ساله‌ها را با واکسن وارداتی آغاز می‌کنیم و مدارس زمانی آغاز می‌شود که بچه‌ها وخانواده‌ها واکسینه شوند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: طب سنتی اگر مبتی بر علم باشد مورد تایید است.

عین‌االهی توضیح داد: با وجود واکسینه شدن و تست PCR امکان جذب توریست سلامت وجود دارد چون از نظر فرهنگی و ارزآوری مهم است.

وی با بیان اینکه سلامت پایه مردم فقط با بهداشت است، گفت: ما موافق نیستیم نیروهای بهداشت از حوزه بهداشت خارج شوند و خط قرمز ما خروج نیروهای بهداشتی به حوزه درمان است.

وزیر بهداشت، گفت: در درمان هرچقدر هزینه کنیم مشکل سلامت مردم حل نمی شود و کرونا نشان داد پیشگیری در حوزه بهداشت بهتر از درمان است اما باید به میدان بیایید از دانشگاه خارج شوید و به مناطق روستایی بروید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

بنیاد مستضعفان به بحران کم آبی در روستاها چاره اندیشی کند

منتشر شده

در

توسط

بنیاد مستضعفان به بحران کم آبی در روستاها چاره اندیشی کند

  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: اکثر روستاهای استان اردبیل با مشکل کم آبی و حتی بی آبی روبرو هستند که انتظار می رود بنیاد مستضعفان در حل این مشکل به صورت علمی و کارشناسی چاره اندیشی کند.

آیت الله سیدحسن عاملی روز پنجشنبه 25 شهریورماه در دیدار با رئیس بنیاد مستضعفان اظهار کرد: روستاهای استان اردبیل وضعیت نامناسبی را در تامین آب سپری می کنند و حتی تانکرهای آبرسانی کفاف نیاز روستائیان را نمی کند و شایسته است مسئولان امر و نهادهای انقلابی در این زمینه آستین بالا بزنند.

 

وی ضرورت توسعه اشتغال خرد و کوچک را یادآور شد و خاطرنشان کرد: وظیفه حاکمیت تامین عزت رعیت است و مهمترین موضوع در این امر ایجاد اشتغال می باشد که با الگوگیری از روش های بین المللی در ایجاد اشتغال خود باید به سمتی حرکت کنیم تا اشتغال زودبازده و خرد در مناطق مختلف شهری و روستایی مورد حمایت قرار گیرد.

 

امام جمعه اردبیل با تاکید بر ضرورت احیای کارخانه تسنیم نوش نیر با ظرفیت تولید 100 هزار بطری نوشیدنی بیان کرد: این مجموعه گرفتار بروکراسی دولتی شده و بهتر است بنید مستضعفان در راه اندازی این مجموعه به اشتغال پایدار جوانان این منطقه کمک کند.

 

عاملی آمار بالای تصادفات در جاده پارس آباد – مشگین شهر را اسباب شرمندگی و خجالت مسئولان دانست و گفت: باید در این مسیر جاده ای ایمن و چهارخطه راه اندازی کنیم تا تلفات کمتری را در این حوزه شاهد باشیم.

 

وی با قدردانی از ورود نهادهای انقلابی همچون بنیاد مستضعفان و کمیته امداد در تامین سرپناه و ایجاد اشتغال برای گروه های مختلف جامعه اضافه کرد: این نهادها باید به الگوهای جهانی تبدیل شود تا بیش از این مردم ایران و سایر کشورهای منطقه از خدمات این نهادهای انقلابی استفاده کنند.

 

امام جمعه اردبیل به اوضاع نامناسب شهرداری ها و گرفتاری مالی آنها اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته جذب نیرو در شهرداری ها به حدی بوده که شهرداری ها عمده تلاششان بر پرداخت حقوق پرسنل بوده و کمترین کار عمرانی و خدماتی را انجام داده اند.

 

عاملی با قدردانی از بنیاد مستضعفان در ورود به محرومیت زدایی در شهرستان های گرمی و خلخال تصریح کرد: در کنار تکمیل پروژه عظیم پایاب سد خدافرین با 3 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بهتر است نواقصات این پروژه برطرف و این طرح عظیم به سرانجام برسد.

 

وی همچنین احداث راه آهن اردبیل – پارس آباد را سودمند برای بنیاد مستضعفان معرفی کرد و گفت: هر سرمایه گذاری در این پروژه ورود پیدا کند با توجه به ظرفیت صادراتی و ترانزیتی این خط ریلی از مزایای آن بهره مند خواهد شد.

 

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها