با ما همراه باشید

اخبار 53

شرایط غیر عادی اقتصاد چه زمان تمام می‌شود؟

منتشر شده

در

شرایط غیر عادی اقتصاد چه زمان تمام می‌شود؟

عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید با بستن درهای اقتصادی و عدم همراهی با حرکت جهانی تجارت، نمی‌توان انتظار داشت شرایط غیر عادی اقتصاد تمام شود.

عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته در کنار هم قرار گرفتن دو موضوع باعث شده اقتصاد ایران از حرکت جهانی فاصله بگیرد و به نوعی انزوا دچار شود. هرچند با وجود تمام فشارها، فعالان اقتصادی کشور تلاش کردند که تجارت حفظ شود و آمارهایی که در سال‌های گذشته از صادرات غیرنفتی منتشر شده این موضوع را تایید می‌کند اما به هر حال ما نیاز به تغییر در وضعیت خود داریم.

وی با بیان اینکه سیاست بستن درهای اقتصاد دیگر جواب نمی‌دهد، توضیح داد: آمارهایی که از تجارت خارجی منتشر می‌شود نشان دهنده آن است که امروز کشورها عملا مرزهای اقتصادی خود را باز کرده‌اند و بخش مهمی از تولیدات خود را صادر می‌کنند و در جریان یک حرکت بین المللی، اقتصاد ملی خود را توسعه می دهند. متاسفانه در ایران پیگیری این موضوع با دو دشواری مهم مواجه بوده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: یکی از این مسائل مربوط به تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. این رویه در تمام سال‌های گذشته ادامه داشته و مربوط به یک فرد یا دولت آمریکا نیست و چه جمهوری خواهان و چه دموکرات‌ها همواره فشار علیه ایران را در دستور کار خود قرار داده‌اند. موضوع دوم مشکلات داخلی و سیاست‌های غلطی است که تولید را با مشکل مواجه کرده و کار را برای فعالان اقتصادی دشوار کرده است.

آرگون با بیان اینکه چه در شرایط تحریم و چه در صورت لغو آنها، اقتصاد ایران باید برنامه تقویت خود را دنبال کند، تصریح کرد: اگر ما زیرساخت‌های تولید را تقویت نکنیم، حتی با کنار رفتن تحریم‌ها نیز حرفی برای گفتن نداریم و اگر زیرساخت‌ها تقویت شوند حتی در صورت باقی ماندن تحریم‌ها، لااقل برای نیازهای اساسی کشور مشکلی نخواهیم داشت. در این مسیر باید از برخی نگرانی‌های بی مورد که به انزوای اقتصادی کشور منجر می‌شود نیز پرهیز کرد. اگر این شرایط تغییر کند، قطعا می‌توانیم به بهبود اوضاع اقتصادی مردم و کشور امیدوار باشیم.

وی افزود: یکی از این سیاست‌ها مربوط به لوایح اف ای تی اف است. در شرایطی که تقریبا تمامی کشورهای جهان عضویت در این گروه را نهایی کرده‌اند، ما همچنان نگرانی هایی داریم که بسیاری از آنها در واقعیت خطرناک نیستند. در واقع نپیوستن به این گروه باعث به خطر افتادن منافع ملی می‌شود و به انزوای اقتصادی ما که هدف دولت قبلی آمریکا بود کمک می‌کند. از این رو فعالان اقتصادی این امید را دارند که با نظر به منافع ملی، سیاست‌ها به شکلی تغییر کنند که در نهایت به نفع اقتصاد کشور تمام شود.

به گزارش ایسنا، پس از آنکه مجمع تشخیص مصلحت نظام حدود یک سال قبل لوایح اف ای تی اف را رد کرد، نام ایران بار دیگر در فهرست سیاه این گروه قرار گرفت. موضوعی که باعث محدود شدن امکان فعالیت در بانک‌های بین المللی و جابجایی ارز به کشور می‌شود.

با موافقت مقام معظم رهبری از چند هفته قبل بررسی مجدد این لوایح بار دیگر در دستور کار مجمع قرار گرفته و احتمالا ظرف هفته‌های آینده، نظر جدید مجمع درباره تصویب یا رد دوباره این لوایح مشخص خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها