با ما همراه باشید

علمی پزشکی

شیوع یک بیماری ناشناخته و عجیب در کانادا

منتشر شده

در

به نقل از اسپوتنیک، اولین بیماران با مجموعه جدیدی از اختلالات عصبی در سال ۲۰۱۵ در کانادا ظاهر شده بودند و در آن زمان تعداد موارد ابتلا به پنجاه مورد رسیده است و شش مورد مرگ نیز ثبت شده بود. قابل ذکر است که در تمام این مدت افرادی که فقط در دو منطقه ساحلی نیوبرانزویک زندگی می‌کردند، بیمار شده بودند.

علائم این بیماری ناشناخته، زوال سریع عقل و اختلالات مختلف روانی است. همچنین، بیماران از بی خوابی و اختلال در عملکرد حرکتی و بینایی شکایت دارند. پزشکان نمی‌توانند این بیماری را طبقه بندی کنند، زیرا هر بار با مجموعه‌ای جدید از علائم روبرو می‌شوند.

کالبد افراد فوت کرده نیز امکان نزدیک شدن به درک این معما را نداد. از جمله احتمال شیوع بیماری پریون بی اساس بود. اکنون فرضیه‌های اصلی در رابطه با علت شیوع این بیماری، مسمومیت با نوروتوکسین‌ها به ویژه اسید دوموئیک است که در تعدادی از جلبک‌ها و همچنین صدف‌های دریایی و ماهی وجود دارد. در حال حاضر، پزشکان این بیماری را “سندرم عصبی با علت ناشناخته در نیوبرانزویک” توصیف می‌کنند.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزشی

شرط حضوری شدن آموزش دانشگاهها از مهر ماه اعلام شد/اعلام جزئیات واکسیناسیون دانشجویان

منتشر شده

در

توسط

شرط حضوری شدن آموزش دانشگاهها از مهر ماه اعلام شد/اعلام جزئیات واکسیناسیون دانشجویان

معاون آموزشی وزارت علوم، تامین سلامت دانشجویان را شرط حضوری شدن آموزش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی عنوان کرد و گفت: دانشجویان جدیدالورود در بهترین حالت از بهمن ماه می توانند آموزش حضوری داشته باشند. ما حتی اگر تمام دانشجویان را واکسینه کنیم با توجه به  اینکه رعایت پروتکل ها باید ادامه داشته باشد، آموزش حضوری را نمی توانیم برای همه مقاطع و همه دانشجویان داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، دکتر علی خاکی صدیق در نشست خبری که امروز به منظور تشریح برنامه واکسیناسیون دانشجویان به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: واکسیناسیون دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه ها ابتدا با هدف برگزاری آموزش حضوری دانشگاه ها از مهر ماه جاری مطرح شد؛ اگر چه ما تجربه موفقی طی سه ترم اخیر در حوزه آموزش مجازی کسب کردیم، اما برای اینکه آموزش حضوری در دانشگاه ها از سر گرفته شود باید ابتدا دانشگاهیان و دانشجویان واکسینه شوند.

وی با بیان اینکه سیاست وزارت علوم این است که اگر شرایط کنترل کرونا طبیعی باشد بخشی از آموزش دانشگاه ها از مهر ماه حضوری شود، تاکید کرد: برای این منظور واکسیناسیون دانشگاهیان را از ماه جاری آغاز کردیم و واکسیناسیون اساتید و کارکنان دانشگاه ها در حال حاضر آغاز شده و اسامی آنها را به وزارت بهداشت ابلاغ کرده ایم.

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه واکسیناسیون دانشجویان نیز از شهریور ماه آغاز می شود، گفت: طبق برنامه ای که در نظر داریم ابتدا واکسیناسیون دانشجویان از دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری آغاز می شود و این روند تا مهر ماه ادامه دارد. البته فرایند واکسینه کردن ابتدا از دانشجویان ورودی ۹۸ به قبل شروع خواهد بود.

دکتر خاکی صدیق همچنین با بیان اینکه دانشجویان تا آذر ماه به طور کامل واکسینه می شوند، تصریح کرد: دانشجویان جدیدالورود در بهترین حالت از بهمن ماه می توانند آموزش حضوری داشته باشند. ما حتی اگر تمام دانشجویان را واکسینه کنیم با توجه به  اینکه رعایت پروتکل ها باید اتفاق بیفتند آموزش حضوری را نمی توانیم برای همه مقاطع و همه دانشجویان داشته باشیم؛ براین اساس نو ورودها در اولویت حضور دانشگاه ها نیستند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در خصوص مکان واکسینه کردن دانشجویان قرار بر این شد دانشجویان در دانشگاه محل تحصیل خود واکسینه شوند، اما با توجه به اینکه برخی دانشجویان غیربومی هستند به همین جهت دانشجویان می توانند بر اساس کارت دانشجویی خود در دانشگاه محل زندگی یا مرکز بهداشت شهر خود واکسینه شوند.

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین در خصوص نوع واکسن دانشجویان نیز گفت: نوع واکسن بستگی به شرایط دارد هر واکسنی که موجود باشد از آن واکسن استفاده خواهد شد.

دکتر خاکی صدیق همچنین با بیان اینکه دانشجویان خارجی باید در کشور خود واکسینه شوند، گفت: این دانشجویان در صورتی که کارت واکسن خود را نشان دهند می توانند در کلاس های آموزشی حضور داشته باشند و در صورتی که واکسن نزده باشند می توانند با هماهنگی های لازم در با مراجعه به دانشگاه محل تحصیل واکسینه های خود را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون دانشجویان یک مطالبه جدی از سوی آنها است، گفت: امیدوارم مسولان وزارت بهداشت این برنامه را در اولویت خود قرار بدهند تا ما بتوانیم آموزش حضوری را از مهر از سر بگیریم.

ادامه مطلب

استانها

سردخانه نگهداری پلاسما در قزوین تأسیس می‌شود

منتشر شده

در

توسط

سردخانه نگهداری پلاسما در قزوین تأسیس می‌شود

  مدیرکل انتقال خون استان قزوین گفت: با حمایت خیرین و مسئولین ارشد استان طرح ایجاد سردخانه‌ای با گنجایش ۱۰۰ هزار واحد پلاسما در استان به‌عنوان پشتیبان تهران تأیید و در دستور کار قرارگرفته است.

مریم مدرسی در نشست خبری که امروز ۱۰ مردادماه در سازمان انتقال خون قزوین برگزار شد، تصریح کرد: از زمان شیوع کرونا با شرایط بحرانی در حوزه اهدای خون روبه‌رو شدیم که با همکاری مردم این بحران مرتفع شد، اما هم‌اکنون در موج پنجم کرونا نیازمند حمایت و همراهی بیشتر مردم هستیم و از اهداکنندگان می‌خواهیم که اهدای خون را فراموش نکنند.

وی افزود: کار سازمان انتقال خون حیاتی است و جایگزینی برای آن وجود ندارد چراکه جای فرآورده‌های خونی نمی‌توانیم هیچ دارویی را جایگزین کنیم و تنها منبع خون، مردمی هستند که بدون چشمداشت به مراکز انتقال خون مراجعه و خون اهدا می‌کنند.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین اظهار کرد: مدت مصرف خون و فرآورده‌های خونی کوتاه است، ما نمی‌توانیم یک محصول را برای مدت طولانی نگهداریم، پلاکت صرفاً سه روز ماندگاری دارد و باید روزانه این محصول را تولید و در اختیار افراد نیازمند به خون قرار دهیم و گلبول قرمز فشرده نیز نهایتاً تا ۳۵ روز ماندگاری دارد، تنها محصولی که زمان طولانی‌تری قابلیت بهره‌برداری دارد پلاسما است که تا سه سال امکان نگهداری آن وجود دارد.

وی یادآور شد: در سازمان انتقال خون سال گذشته در شاخص‌هایی مانند ضایعات خون جزو استان‌های برتر کشور بودیم و یک درصد ضایعات داشتیم، ضایعات خون شامل پِرتی فرآورده‌های خون است؛ ممکن است حین فرآورده گیری مشکلی در فرآورده ازلحاظ ظاهری، وزن و حجم ایجاد شود بااین‌حال میزان ضایعات خونی در استان قزوین رقمی ایده آل است و نشان می‌دهد که توانستیم بیشترین بهره‌وری با کمترین ضایعات را از محصولات داشته باشیم.

مدرسی خاطرنشان کرد: استان قزوین در حوزه اهدای سلولی‌های بنیادی نیز پیشرو بوده است، درواقع برای اهدای سلول بنیادین از اهداکنندگان خون درخواست می‌کنیم اگر تمایل داشته باشند به‌عنوان اهداکنندگان سلول‌های بنیادی نیز باشند، برای اهدای سلول بنیادی فرد باید بین سن ۱۸ تا ۳۵ سال باشد و نمونه گرفته و بعد از انجام آزمایش ژنتیکی ذخیره می‌شود و در صورت نیاز با توجه به تطابق ژنتیکی بین اهداکننده و فرد بیمار اهدا می‌شود؛ طبق آخرین آمار سال گذشته ۴۷۰ سلول بنیادی در قزوین ذخیره‌سازی شده است.

وی اظهار کرد: سازمان انتقال خون استان قزوین در حوزه مراقبت از اهداکننده و مراقبت از خون نیز رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داده است، مراقبت از اهداکننده یعنی اگر فرد بعد از اهدای خون دچار عارضه‌ای مانند افت فشارخون یا سرگیجه شود، پزشک تشخیص و دستور پیگیری و مراقبت می‌دهد، همچنین مراقبت از خون نیز عوارض بعد از دریافت خون در فرد گیرنده را موردبررسی قرار می‌دهد تا در صورت بروز عوارض از تکرار وقوع آن جلوگیری شود، با همکاری مراکز درمانی این گزارش‌ها ثبت می‌شود تا از عوارض بعدی پیشگیری کنیم.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین بیان کرد: با توجه به شرایط کرونا و نگرانی مردم از انتقال کرونا هنگام اهدای خون، در بخش اهداکنندگان فضاسازی و گردش و تهویه هوا را موردبررسی قراردادیم، به همه اهداکنندگان اطمینان می‌دهیم از لحاظ رعایت پروتکل بهداشتی همه‌ دستورالعمل‌ها با دقت فراهم‌شده است و از لوازم یک‌بارمصرف برای خون‌گیری استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: سال گذشته باهمت خیرین شرایطی را فراهم کردیم تا افرادی که به هر دلیل ناتوانی جسمی دارند و روی ویلچر هستند از اهدای خون بازنمانند و اگر شرایط اهدای خون ازنظر پزشکی را دارند بتوانند اهدای خون داشته باشند، به همین منظور بالابری در ورودی سازمان‌ نصب‌شده که افراد دارای ویلچر نیز بتوانند از خدمات انتقال خون بهره‌بردارند.

رشد ۳۴/۲ درصدی اهدای خون قزوینی‌ها در بهار ۱۴۰۰

مدرسی خاطرنشان کرد: در فصل بهار سال جاری شاهد رشد ۳۴/۲ درصدی اهدای خون در استان قزوین بودیم و توانستیم کاهش آمار مراجعه‌کنندگان را جبران کنیم و تقریباً به ثبات رسیدیم، خون و فرآورده‌های خونی باید به شکل روزانه و مستمر تولید شود به‌ویژه با توجه به شرایط که پاندمی کرونا ایجاد کرده است در شرایط فعلی بیشتر نیازمند دریافت خون هستیم اما آمار مراجعات کاهش پیدا کرده و موجب نگرانی شده است اگر همچنان با کاهش روبه‌رو شویم ثبات را از دست می‌دهیم.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه ارسال فرآورده‌های خونی به بیمارستان‌ها حدود ۱۶ درصد رشد داشته این امر نشان می‌دهد که در ایام کرونا نیاز مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به دریافت خون رشد کرده است، از مردم می‌خواهیم که برای اهدای خون مراجعه کنند؛ در حوزه «پلاکت فرزیس» که از یک اهداکننده دریافت می‌شود، رشد ۱۵۰ درصدی داشتیم، این فرآورده کاربردی‌تر است و مراکز درمانی هم بیشتر از ما درخواست می‌کنند.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین یادآور شد: تعداد مستمرین اهداکنندگان خون در استان باید افزایش پیدا کند، اهداکنندگان مستمر با توجه به حضور در سازمان انتقال خون اصول خودمراقبتی را فرامی‌گیرند و همین امر باعث می‌شود به‌طور مداوم بتوانند خون اهدا کنند، این افراد سرمایه اصلی ما هستند و تلاش داریم اهداکنندگان بار اول یا اهداکنندگان دائمی را به مستمر تبدیل کنیم که از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه ۲۲ درصد رشد داشتیم.

وی تأکید کرد: در حوزه بانوان نیز با کاهش مراجعه روبه‌رو هستیم چراکه زنان به خاطر برخی از باورهای غلط نسبت به اهدای خون نگران هستند، این باور اشتباه است که اهدای خون موجب کم‌خونی در زنان می‌شود و از زنان دعوت می‌کنیم که مراجعه کنند اگرچه در سال جاری مراجعه زنان برای اهدای خون در استان ۲۸ درصد رشد داشته اما انتظار داریم که این امر در بین زنان رواج پیدا کند.

مدرسی یادآور شد: شبکه ملی خون‌رسانی در کشور فعال است و هر استانی که توانمند است به‌جز تولید فرآورده‌های خونی موردنیاز خود اگر بتواند مازاد تولید کند معین استان‌های دیگر نیز می‌شود، ما در این بخش ۶۲ درصد رشد داشتیم و علاوه بر اینکه نیاز استان را صد در صد تهیه کردیم فرآورده‌های مازاد را به استان‌های دیگر ارسال کردیم.

وی خاطرنشان کرد: با حمایت خیرین و مسئولین ارشد استان طرح ایجاد سردخانه‌ای با گنجایش ۱۰۰ هزار واحد پلاسما در استان به‌عنوان پشتیبان تهران و پایتخت تأیید و در دستور کار قرارگرفته است، در این سردخانه پلاسما جمع‌آوری و دپو می‌شود و در صورت نیاز پلاسما به‌کل استان‌ها ارسال می‌شود و ما به‌عنوان پشتیبان ذخیره‌سازی می‌کنیم.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین یادآور شد: در حال حاضر در مرحله اهدای زمین هستیم، موقوفه مولاوردیخان زمینی به ابعاد ۱۵۰۰ متر در مجتمع نواب به‌صورت رایگان در اختیار انتقال خون قرار می‌دهد و احداث آن توسط خیرین استانی صورت می‌گیرد، تأسیس سردخانه ۱۰ میلیارد تومان هزینه دارد که بعد از انجام مراحل اولیه ساخت آن در استان کلید می‌خورد و امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد.

وی خاطرنشان کرد: این سردخانه جزو افتخارات ملی و استان است که می‌تواند برای خیرین باقیات صالحات داشته باشد، این سردخانه مورد بازدید مقام کشوری قرار خواهد گرفت و قطعاً در جذب گردشگری تأثیر خواهد داشت، در شرایط اقتصادی حاضر طرح ملی عمرانی آغاز نمی‌شود و اولویت دولت اتمام طرح‌های نیمه‌کاره است اما این طرح به همت خیرین ساخته می‌شود و مدیران استانی نیز با استفاده از اعتبارات کشوری و استانی تجهیزات سردخانه را فراهم می‌کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

ابتلای ۴۸۷ نفر به کرونا ویروس و پنج فوتی در لرستان

منتشر شده

در

توسط

ابتلای ۴۸۷ نفر به کرونا ویروس و پنج فوتی در لرستان

  دبیر ستاد مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی لرستان از ابتلای ۴۸۷ نفر به کرونا ویروس در استان خبر داد.

مریم کوشکی امروز دهم مردادماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۴۱۴ هزار و ۳۰۸ نمونه تست ارسالی انجام شده است.

وی تصریح کرد: از این تعداد ۴۰۸ هزار و ۸۸۹ نمونه تست جواب داده شده که ۱۳۳هزار و ۱۳۴ نمونه تست مثبت بوده است.

معاون بهداشتی و دبیر ستاد مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی لرستان خاطرنشان کرد: متأسفانه تاکنون بر اثر بیماری کرونا ویروس ۱۹۹۲ نفر در استان جان خود را از دست داده‌اند.

کوشکی یادآور شد: میزان موارد بستری و مشکوک در بیمارستان‌های استان ۶۹۸ نفر گزارش شده است.

وی گفت: براساس آمار فوق، تاکنون  ۴۸۷مورد ابتلای جدید به کرونا ویروس و پنج فوتی در استان گزارش شده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها