با ما همراه باشید

اقتصادی

طلب ۲۳ هزار میلیارد تومانی شهرداری از دولت/۱۱ هزار میلیارد تومان بدهی داریم

منتشر شده

در

طلب ۲۳ هزار میلیارد تومانی شهرداری  از دولت/۱۱ هزار میلیارد تومان بدهی داریم

 رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به میزان بدهی و طلب مدیریت شهری مشهد در پایان دوره پنجم گفت: شهرداری مشهد هم‌اکنون ۱۱ هزار میلیارد تومان بدهی دارد؛ این در حالی است که طلب شهرداری از دولت  ۲۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

محمدرضا حیدری امروز، ۱۱ مرداد ماه، در جلسه پایانی علنی شورای پنجم اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، با اشاره به ۱۶ مرداد ماه، روز تشکیل جهاد دانشگاهی اظهار کرد: یکی از تشکل‌های عمومی و غیردولتی که از جریان انقلاب فرهنگی بیرون آمد، جهاد دانشگاهی بود که جمعی از جوانان نخبه علمی و دانشگاهی، آن را تشکیل دادند. از آغاز فعالیت این تشکل خدمات بسیار ارزشمندی در عرصه علمی، تخصصی و خدماتی کشور انجام داده است. این مجموعه در این دوره همکاری و تعامل خوبی را با مدیریت شهری داشت.

وی با اشاره به ۱۷ مرداد ماه، سال‌روز شهادت محمود صارمی و روز خبرنگار نیز گفت: از همراهی‌ها و تعامل بسیار خوب اصحاب رسانه در طول این چهار سال با شورای پنجم شهر و به ویژه خبرنگاران پارلمانی که در جلسات ما حضور داشته و به طور مستمر گزارشات جلسات ما را منعکس کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم. در این حوزه ما هیچ چالشی نداشتیم و خبرنگاران برخورد منصفانه‌ای را در انعکاس جلسات شورا داشتند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به فعالیت‌های شورای پنجم در چهار سال گذشته عنوان کرد: در این مدت ۱۲۰۰ مصوبه به تصویب رسید که از این میان تنها ۷ درصد مصوبات مورد اعتراض کمیته تطبیق قرار گرفت و تنها ۰/٨ درصد مصوبات نیز ابطال شد. در مقایسه با دوره چهارم که ۱۶ درصد مصوبات شورا مورد اعتراض کمیته تطبیق قرار گرفته بود، این نتیجه بسیار خوبی است. از طرفی شورای پنجم ۱۵۰ مصوبه بیشتر از شورای چهارم تصویب کرده است. این نشان‌دهنده توجه، کار تخصصی، علمی و دقیق است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه طبیعتا در کار شورایی اختلاف نظر و سلیقه وجود دارد، اظهار کرد: پویایی یک نظام شورایی به این است که در طرح‌ها و لوایح آن اختلاف سلیقه وجود داشته باشد اما همکاران ما با درک شرایط مردم و شهر، انسجام شورا را تا پایان حفظ کردند.

وی خطاب به شهروندان مشهد گفت: شما در اردیبهشت‌ ماه ۹۶ به این جمع اعتماد کردید و ۶ برابر میانگین دوره قبل به لیست امید رای دادید. اینکه شهر را چگونه تحویل گرفتیم و چگونه تحویل دادیم را شما مردم باید قضاوت کنید. شورای شهر با وجود تمام محدودیت‌ها، موانع و شرایط سخت اقتصادی و کرونایی تلاش کرد ظرفیت قانونی را برای مدیریت شهری ایجاد کند تا بتواند با توان و اختیارات لازم کار را پیش ببرد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اجرای ۲۷ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در پنجمین دوره شورای شهر مشهد تصریح کرد: تنوع و تکثر این پروژه‌ها در فضای کل شهر کاملا قابل احصاست. برای تمام این پروژه‌ها، کارهای مطالعاتی، بررسی، تصویب بودجه، نظارت و تفریغ بودجه انجام شده که فرآیندهای دشوار و زمان‌بری بوده است.

وی افزود: هم‌اکنون در حوزه ارائه خدمات‌ شهری ۳۷ پروژه در حال اجرا داریم که ۲۰ مورد آن بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. همچنین در حوزه عمران و حمل‌ونقل نیز ۱۷ پروژه در حال اجراست که هفت پروژه از این تعداد بیش از ۶۵ درصد پیشرفت دارد و ظرف ماه‌های آتی به بهره‌برداری خواهد رسید.

حیدری با اشاره به آخرین وضعیت پروژه بازسازی  بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی گفت: در منطقه ثامن ره‌باغ حضرت زهرا(س) و اتصال تپل‌محله به طبرسی نیز که اقدام شایانی در جهت تکمیل حلقه اتصال شارستان است، مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد.

وی ادامه داد: همچنین دو پروژه اتصال تقاطع آزادگان به چناران، حدفاصل تقاطع تا صادقیه و پروژه رودپارک آماده بهره‌برداری است.

رئیس شورای شهر مشهد در خصوص پروژه اتصال تقاطع آزادگان به چناران خاطرنشان کرد: این پروژه بسیار استراتژیک و مهمی در حوزه حمل‌ونقل است که بار ترافیکی الهیه را به شدت کاهش خواهد داد. این زمینه فراهم شده تا ۵ کیلومتر ابتدای آزادراه مشهد به چناران در دوره بعدی احداث شود.

حیدری ادامه داد: پروژه زیست محیطی رودپارک فضای نامناسب و دردآور چهل‌بازه را به یک فضای مفرح و زیبا همراه با رویکرد زیست محیطی تبدیل می‌کند. علاوه بر این پروژه‌های هویتی و فرهنگی از جمله بازسازی و مرمت بازار فرش و سرای عزیزالله‌اف نیز در دست اجراست که امیدواریم این مسئولیت را همکاران در شورای ششم ادامه دهند.

حیدری در خصوص بدهی‌های باقی مانده شورای پنجم بیان کرد: داشتن بدهی همواره امر مذمومی نیست. زمانی این بدهی مذموم است که در بخش هزینه‌های جاری، پرسنلی و پرداخت حقوق استفاده شود. بدهی چنانچه در راستای توسعه و فعالیت‌های عمرانی شهر باشد، امر مطلوبی است چراکه شرایط تورمی نشان می‌دهد هرچه زودتر پروژه‌ها تکمیل شود، به نفع شهر است و باعث کاهش هزینه‌های شهر می‌شود.

وی تصریح کرد: در مجموع بدهی شورای پنجم ۱۱ هزار میلیارد تومان است که ۲۰۰۰ میلیارد آن کوتاه‌مدت و ۹ هزار میلیارد آن تا سال ۱۴۰۶ بلندمدت است؛ ضمن اینکه بخش عمده این بدهی‌ از اوراق مشارکت است که از نظر ما هرچه که بگیریم به نفع شهر است زیرا ۵۰ درصد اصل سود آن بر عهده دولت است.

حیدری ادامه داد: از شورای سوم وامی ارزی برای توسعه حمل‌ونقل ریلی وجود دارد که شورای چهارم و پنجم آن را استمهال کرده و فکر می‌کنم شورای ششم هم به سمت استمهال آن برود.

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه نسبت میزان بدهی و درآمد شهر مناسب است، گفت: درآمد نقدی این دوره شورا ۷۵۰۰ میلیارد تومان بوده که بدهی ۱۱ هزار میلیاردی ۱.۴ برابر این درآمد است؛ این در حالی است که هنگام تحویل شورای شهر میزان درآمدها ۱۸۰۰ میلیارد تومان بود و ۴ برابر آن بدهی شده بود.

وی خاطرنشان کرد: نسبت به میزان و حجم پروژه‌ها، فعالیت‌هایی که در شهر صورت گرفته و تورمی که وجود دارد، کارنامه شورای پنجم کاملا قابل دفاع است.

حیدری در خصوص ظرفیت‌های ایجاد شده در این دوره از مدیریت شهری بیان کرد: حدود ۱۴ هزار میلیارد ظرفیت ایجاد کردیم که غیر از تعداد کل املاک و دارایی‌های شهرداری مشهد است و به راحتی قابل نقد شدن است.

رئیس شورای شهر مشهد به ۲۳ هزار میلیارد تومان مطالبات شهرداری از دولت اشاره کرد و گفت: شورای پنجم و مدیریت شهری در این دوره، بدهی انباشت ندارد؛ همه بدهی‌ها شفاف و مستندات آن موجود و قابل دفاع است؛ بدهی‌های مدیریت شهری مسبوق به سابقه بوده و آیندگان هم برای ادوار آتی بدهی خواهند داشت.

حیدری در واکنش به ادعاهایی مبنی بر گران تمام شدن اجرای پروژه‌های عمرانی گفت: تمام هزینه‌ها براساس ضوابط و مقررات بالادستی است؛ دستگاه‌های نظارتی کاملا این موارد را بررسی می‌کنند و این گونه نیست که بدون منطق مالی و اقتصادی هزینه‌ای شود.

وی با بیان اینکه تعدیل‌ها براساس مجوز سازمان برنامه و بودجه بوده است، افزود: باید بر موضوع مهندسی ارزش تمرکز کرد، اما نسبت‌هایی که بیان می‌شود منصفانه نیست. از سوی دیگر برهمگان روشن است که کار در بخش دولتی، گران‌تر از بخش خصوصی است.

رئیس شورای شهر مشهد اضافه کرد: مشهد شهری بین‌المللی، ملی و متعلق به جهان اسلام و تشیع است و هیچکس نباید از ارائه خدمت به این شهر دریغ کند. امیدواریم نگاه و فضای تعاملی و همکاری که در این دوره برای توسعه شهر شکل گرفت، همچنان تداوم داشته باشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

صادرات فرآورده‌های خام دامی کردستان از مرز 607 تن گذشت

منتشر شده

در

توسط

صادرات فرآورده‌های خام دامی کردستان از مرز 607 تن گذشت

ایسنا/کردستان مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: در 6 ماهه اول امسال بیش از 607 تن خوراک دام و مکمل آبزیان و انواع فرآورده‌های خام دامی از استان کردستان به خارج از کشور صادر شده است.

 مجتبی ورمقانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در سال جاری با هدف ارزآوری و افزایش صادرات محصولات غیر نفتی، حجم صادرات فرآورده‌های خام دامی به خارج از کشور، با وجود مشکلات و تحریم ها، افزایش یافته است.

وی افزود: 18 محموله ماهی قزل آلای منجمد و تازه به میزان 277 هزار و 268 کیلوگرم و 2 محموله خوراک دام و مکمل آبزیان به مقدار 320 هزار کیلوگرم و یک محموله هزار لای نمک سود شده به وزن 10 هزار و 680 کیلوگرم در مجموع به مقدار 607 هزار و 948 کیلوگرم به کشورهای روسیه، ارمنستان، عراق و پاکستان صادر شده که از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است.

ادامه مطلب

اقتصادی

مخبر: مناسبات تهران-بغداد نقش بسزایی در ثبات منطقه دارد/ آماده‌ حضور در روند بازسازی عراق هستیم

منتشر شده

در

توسط

مخبر: مناسبات تهران-بغداد نقش بسزایی در ثبات منطقه دارد/ آماده‌ حضور در روند بازسازی عراق هستیم

معاون اول رییس جمهور با اشاره به روابط تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و عراق گفت: مناسبات دو کشور نقش بسزایی در ثبات و امنیت منطقه دارد و باید همکاری های دوجانبه در همه سطوح گسترش یابد.

 محمد مخبر عصر امروز (یکشنبه) در دیدار نخست وزیر عراق بر استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فیمابین به ویژه در عرصه اقتصادی تأکید کرد و گفت: تهران و بغداد می‌توانند با اتکا بر این ظرفیت‌ها روابط خود را بیش از پیش گسترش دهند.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه سقف تجارت دو کشور متناسب با شرایط اقتصادی و سیاسی نیست،  اظهار امیدواری کرد: تفاهم نامه‌های انجام شده با معرفی نماینده تام الاختیار از سوی دوطرف به منظور پیگیری قراردادهای میان دو کشور هر چه زودتر اجرایی شود.
مخبر با اشاره به توان مهندسی و ظرفیت بخش خصوصی و دولتی ایران، آمادگی «تهران» برای مشارکت در روند بازسازی عراق را اعلام کرد و گفت: ارتباطات سیاسی فیمابین قطعاً با گسترش روابط اقتصادی پایدارتر و مستحکم‌تر می‌شود.
وی با قدردانی از نخست وزیر عراق در تقویت همکاری‌های دوجانبه اظهار کرد: خوشبختانه بسیاری از طرح‌های مشترک که در سنوات گذشته معطل مانده بود در این مقطع مجدداً راه اندازی شده و باید این روند با قوت ادامه یابد.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عشق و علاقه مردم ایران به اباعبدالله الحسین (ع) و شرکت در مراسم اربعین از نخست وزیر عراق خواست تا تمهیدات لازم برای افزایش سهمیه زائران ایرانی اتخاذ کند.
مخبر همچنین به شهادت «عزیزترین فرمانده ایران» حاج قاسم سلیمانی و نیز ابومهدی المهندس در عراق اشاره کرد و گفت: حضور باشکوه مردم ایران و عراق  در مراسم تشییع پیکر این دو سردار شهید حاوی پیام بسیار مهمی بود و نشان از نزدیکی و پیوند دو ملت ایران وعراق با یکدیگر داشت.
معاون اول رییس جمهور با قدردانی از ابتکار دولت عراق در برگزاری کنفرانس منطقه‌ای بغداد به منظور حل بحران‌ها و شناخت ظرفیت‌ها برای تعاملات منطقه‌ای، تصریح کرد: ایران دخالت کشورهای خارجی در منطقه را به زیان کشورهای منطقه می‌داند و بر تلاش برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه تأکید دارد.
مخبر افزود: حضور آمریکایی‌ها در منطقه نه تنها منفعتی برای کشورهای منطقه نداشته بلکه ضرر و زیان گسترده‌ای برای ملت‌ها به جا گذاشته است.
نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با اشاره به زمینه‌های فراوان همکاری میان دو کشور به ویژه درعرصه‌های فرهنگی، تاریخی، تمدنی و دینی گفت: فرصت‌های فراوانی برای افزایش تعاملات فیمابین وجود دارد و در یک و نیم سال گذشته تلاش کرده‌ایم تا طرح‌های مشترک دو کشور را که متوقف مانده بود دوباره احیا کنیم.
مصطفی الکاظمی با اشاره به اهمیت پروژه راه آهن خرمشهر- بصره که می‌تواند خط ریلی چین را به مدیترانه متصل کند، اظهار کرد: ایجاد بسترها و زیرساخت‌هایی نظیر راه‌ها، می‌تواند همکاری‌های استراتژیک فیمابین را تقویت کند و به تحقق رویای بزرگراه مشهد –کربلا و نجف بینجامد.
وی با بیان اینکه روابط ایران و عراق نباید تحت تأثیر هیچ متغیری قرار بگیرد، به بازپرداخت بخشی از مطالبات و تعهدات عراق به ایران اشاره کرد و افزود: بغداد مخالف تحریم‌های ظالمانه علیه ایران است و تلاش می‌کند تا به تمام تعهدات  خود در برابر ایران پایبند باشد زیرا معتقدیم تحریم راه حل نیست و تجربه تحریم‌های عراق در دهه ۹۰ میلادی نشان داد که تحریم‌ها باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای مردم می‌شود.
نخست وزیر عراق با اشاره به نیاز عراق به توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی برای توسعه و تکمیل روند بازسازی گفت: عراق نیازمند گاز و برق ایران است و اعلام می‌کنیم که درهای عراق بر روی شرکت‌های ایرانی گشوده است.
مصطفی الکاظمی با قدردانی از دولت و ملت ایران به خاطر ایستادگی در کنار عراق در مبارزه با داعش و تروریسم گفت: تا پایان سال میلادی بخش عمده‌ای از نیروهای آمریکایی از عراق خارج خواهند شد.
نخست وزیر عراق ضمن قدردانی از استقبال گرم مقامات ایرانی از هیئت عراقی، انتصاب مخبر به سمت معاون اول رییس جمهور ایران را تبریک گفت و با اشاره به درخواست معاون اول رییس جمهور کشورمان در خصوص افزایش سهمیه زائران ایرانی گفت: تعداد سهمیه زائران با توجه به شرایط کرونا ۶۰ هزار نفر است که به این ظرفیت با توجه به اشتیاق مردم ایران برای حضور درمراسم اربعین اضافه خواهیم کرد و تسهیلات مناسبی برای ورود آنها در نظر خواهیم گرفت.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

رصد مداوم بازار/ مرغ ها شناسه دار می شوند

منتشر شده

در

توسط

رصد مداوم بازار/ مرغ ها شناسه دار می شوند

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به راه اندازی سامانه جامع تجارت گفت: تمامی کالاهای اساسی از مبدا تا مصرف کننده رصد و پایش می شوند.

 علی تشنه دل در چهارمین جلسه ی کارگروه تنظیم بازار و نظارت بر فرآیند عرضه مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی که به صورت مشترک با کار گروه آرد و نان استان سمنان به ریاست شریفی نژاد معاون هماهنگی امور اقتصادی  استاندار برگزار شد با اعلام این خبر گفت: سامانه جامع تجارت نقطه شفا بخش تنظیم بازار است و تمامی کالاهای اساسی با این سامانه قابل رصد و پایش هستند.

وی با بیان اینکه رصد و پایش کالاها اولویت نخست کار گروه تنظیم بازار استان است ، افزود: تمامی تولیدکنندگان موظف هستند کالاهای خود را در این سامانه ثبت و شناسه دار کنند و از این طریق تمامی کالاهای اساسی از مبدا تا مصرف کننده رصد می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تصریح کرد: در این زمینه اولین گامی که در استان انجام شده است شناسه دار کردن گوشت مرغ گرم است و تمامی کشتارگاه ها موظف هستند میزان گوشت مرغ گرم تولیدی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت و شناسه دار کنند.

دبیر کار گروه تنظیم بازار استان سمنان عنوان کرد: با این اقدام میزان گوشت مرغ گرم استان از مبدا کشتارگاه ها تا مصرف کننده مورد رصد و پایش قرار می گیرد و کشتارگاه هایی که نسبت به ثبت در سامانه اقدام نکنند سهمیه مرغ زنده آنها قطع و به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند.

تشنه دل با اشاره به دیگر دستور کار این نشست اضافه کرد: در این جلسه گزارشی از وضعیت تنظیم بازار کالاهای اساسی ارائه و آخرین وضعیت ذخیره سازی گندم و ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی مورد بررسی و در این زمینه گزارشی از سوی دستگاه های مربوطه بیان شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها