با ما همراه باشید

اخبار 15

عربستان در تلاش برای جلب رضایت شورای انتقالی است/ شبوه مقصد تقابل آتی در منطقه

منتشر شده

در

عربستان در تلاش برای جلب رضایت شورای انتقالی است/ شبوه مقصد تقابل آتی در منطقه

با توجه به اینکه طرف‌های موثر در استان شبوه در حال رقابت با یکدیگر برای تقویت حضور خود در این استان هستند به این امید که دستاوردهای آتی‌شان خسارت احتمالی آنها در مأرب را جبران کنند، به نظر می‌رسد استان شبوه مقصد بعدی جنگ قدرت خواهد بود، این در حالی است که عربستان برای برقراری دوباره ارتباط قطع شده خود با شورای انتقالی جنوب تلاش می‌کند و امارات برگ‌ برنده‌های جدیدی را با عنوان (حزب) اصلاح که در عمل کنترل شبوه را در دست دارد، از جعبه خود بیرون آورده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، عملیات عقب‌نشینی که شبه‌نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی-اماراتی از مناطق گسترده‌ای در ساحل غربی یمن اجرا کردند، درب را به روی تحولاتی دراماتیک در دیگر مناطق به ویژه در استان شبوه که به نظر می‌رسد مقصد بعدی درگیری باشد، می‌گشاید چراکه طرف‌های خارجی که به منابع نفتی این استان چشم طمع دارند، با تکیه بر نمایندگان بومی خود برای تثبیت سهمیه‌های خود در این منابع تلاش خواهند کرد؛ اما با توجه به شکست قبلی عربستان در شرط‌بندی بر توانمندی‌ها و اختیارات عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن که در آن گروه اخوان المسلمین کنترل شبوه را در دست دارد، به نظر می‌رسد عربستان در حال ساماندهی دوباره به ائتلاف‌های خود بوده و در این راستا تلاش می‌کند روابط قطع شده خود با شورای انتقالی جنوب را دوباره برقرار کند چراکه این شورا شبوه را منبع اصلی تامین بودجه خود می‌داند و انگیزه زیادی برای به کنترل درآوردن آن دارد. به این ترتیب علت دعوت از عیدروس الزبیدی، رئیس این شورا به عربستان در تلاش برای ویرایش استراتژی تقابل و اصلاح فهرست اولویت‌ها به ویژه پس از کنترل نیروهای صنعا بر سه منطقه شبوه همزمان با نزدیک شدن آنها به کنترل بر شهر مأرب آشکار می‌شود و این همان چیزی است که به نظر می‌رسد شورای انتقالی جنوب به ویژه از منظر کاهش دایره کنترل و توانمندی‌های دولت هادی در مقابل دولت صنعا از آن آگاه است. به همین دلیل شورا دعوت از الزبیدی به ریاض را تحولی دیپلماتیک خواند که تغییر در نقشه سیاسی آتی را آماده می‌کند و نشانه‌ای از این است که مساله جنوب هنوز روی میز عربستان است.

پس از اینکه عربستان در گردآوری گروه‌های پراکنده نخبگان هم‌پیمان خود در شبوه شکست خورد، امارات ورق جدیدی را از جعبه خود بیرون آورد و بیش از دو هفته قبل، عوض بن محمد الوزیر (نماینده کنونی پارلمان از حزب کنگره مردمی-شاخه ابوظبی و از نوادگان سلاطین قبلی شبوه که مقیم ابوظبی بود) را به منطقه نصاب فرستاد، اقدامی که به نظر می‌رسد تلاشی برای اصلاح موضعگیری و هدایت آن در راستای منافع ابوظبی بوده است. در همین راستا دو روز قبل یک نشست گسترده‌ قبلیه‌ای با دعوت سالم العولقی (عضو شورای ریاستی شورای انتقالی جنوب) در منطقه نصاب برگزار شد، العولقی پیش از نشست، آن را نقطه عطفی در تاریخ و آینده استان خوانده و هدف از آن را اتحاد گروه‌های استان شبوه اعلام کرد. مهم‌ترین نتیجه نشست یاد شده، درخواست شرکت‌کنندگان برای برکناری محمد صالح بن عدیو، استاندار شبوه وابسته به حزب اصلاح بود، همچنین آنها تاکید کردند که این استان باید سهم خود از هر چیزی را به دست آورد، این درخواست با استقبال شورای انتقالی جنوب مواجه شد؛ اما مختار الرحبی، مشاور وزیر رسانه دولت هادی آن را محکوم کرده و آن را ابزار جدیدی خواند که امارات از آن برای ضربه زدن به کشور و حاکمیت محلی استفاده می‌کند.

او افزود: ابوظبی از تمامی ابزارهای ارزان (کم هزینه) برای سرنگونی استاندار شبوه و فرماندهان امنیتی آن استفاده کرد تا در این استان باقی بماند و آن را به شبه‌نظامیان وابسته به خود تحویل دهد. صالح الجبوانی، وزیر حمل‌ونقل مستعفی دولت هادی در پیامی خطاب به الوزیر به او هشدار داده بود که هر گونه درگیری در شبوه راه را برای ورود نیروهای صنعا باز خواهد کرد. بن عدیو (استاندار شبوه) نیز امارات را متهم کرد که به وعده‌های خود درخصوص واگذاری تاسیسات بلحاف عمل نکرده، او با اشاره به اینکه ۹۰ هزار مزدور این کشور در سراسر یمن حضور دارند که حقوق دریافت می‌کنند، این شبه‌نظامیان را تشکل‌هایی موازی توصیف کرد که چندین بار وارد جنگ‌ها و درگیری‌هایی با دولت “مستعفی” شده و حملات و ترورهایی را علیه آن اجرا کردند.

پیشتر امارات از پایگاه العلم در نزدیکی شهر عتق، مرکز استان شبوه عقب‌نشینی کرد، این در حالی است که انتظار می‌رفت به موجب سازشش با دولت هادی که با نظارت عربستان حاصل شد و عربستان نیز از تنها پایگاه خود در فرودگاه عتق خارج شد، امارات از تاسیسات بلحاف نیز عقب‌نشینی می‌کند. در حالی که گفته شده بخشی از تیپ بزرگی که از جنوب حدیده عقب‌نشینی کرده، مجددا در شبوه مستقر خواهد شد، با توجه به منابع نفتی و گازی که تحت کنترل شرکت‌های آمریکایی و فرانسوی هستند، همه منتظر هستند ببینند در روزهای آینده چه اتفاقی برای این استان رخ خواهد داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 15

مرگ ۳کارگر در چاه

منتشر شده

در

توسط

مرگ ۳کارگر در چاه

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از سقوط ۴ کارگر در چاه خبر داد.

 مجتبی خالدی در گفت و گو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: حوالی ساعت ۱۱ امروز یک مورد حادثه سقوط در چاه به سازمان اورژانس اعلام شد که در پی آن عوامل امدادی به محل حادثه واقع در شهرستان پیربخش استان زاهدان اعزام شدند.

وی با اشاره به حضور عوامل امدادی اورژانس در محل حادثه گفت: در این حادثه ۴کارگر به داخل چاه سقوط کرده بودند، امدادگران با نجات این افراد از داخل چاه آن را به عومل اورژانس تحویل دادند.

خالدی در پایان افزود: بعد از بررسی علائم حیاتی این ۴نفر، مشخص شد که سه نفر از این افراد جان خود را در این حادثه از دست داده اند، نفر چهارم نیز بعد از انجام عملیات پیش بیمارستانی، برای ادامه روند درمان به بیمارستان منتقل شدند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 15

دیار تاکستان‌های سرسبز چشم به راه مسافران نوروزی

منتشر شده

در

توسط

دیار تاکستان‌های سرسبز چشم به راه مسافران نوروزی
مسیر آبگرم خلیل‌آباد

ایسنا/خراسان رضوی ‌شهرستان خلیل‌آباد که از آن به عنوان دیار تاکستان‌های سرسبز نام برده می‌شود، حدود ۲۵۰ سال قبل توسط خلیل‌خان فرزند جلیل‌بیگ از خاندان عرب میش مست بنا نهاده شد.

‌به گزارش ایسنا- ‌در آن زمان خلیل‌خان قلعه‌ای بزرگ و زیبا به نام خودش بنا نهاد که بعدها خلیل‌آباد نام گرفت اما در حقیقت نام این سرزمین، خارزنج است که در کتب تاریخی و معتبر از آن بسیار نام برده شده‌است. شهر خارزنج در ناحیه شمالی شهر خلیل‌آباد فعلی واقع شده بود که در اثر زمین لرزه تخریب و ساکنانش در دشت‌های جنوبی پراکنده و اقدام به ساخت آبادی‌های متعدد نمودند، سرانجام به دلیل وجود نا امنی‌های حاصل از حمله افاغنه و ترکمن‌ها اقدام به ساخت قلعه معروف خلیل‌آباد نمودند و خلیل‌آباد مرکزیت یافت.

در همین خصوص مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان خلیل‌آباد گفت: براساس کتب تاریخی، پیشینه شهرستان به دوران زرتشت بر می‌گردد، به طوری که آثار و ابنیه زرتشتیان در اطراف شهرستان به چشم می‌خورد.

محمد جواد بلبلی در همین خصوص به جاذبه‌های تفریحی شهرستان که محور گردشگری پارک جنگلی خلیل آباد است، اشاره کرد و گفت: این پارک همه روزه پذیرای مسافران و بسیاری از شهروندان است. پارک جنگلی شمال شهرستان با وسعت 200 هزار متر مربع و گونه‌های درختی کاج، افرا، اقاقیا و سروناز و سرو نقره‌ای، سپیدار و … از دیگر تفرجگاه‌های دیدنی این شهرستان است .

وی بیان کرد: در ارتفاعات شمال شهر خلیل‌آباد و در دل سیاه کوه و در آغاز راه رودخانه دائمی خارزنج چشمه‌های جوشان آبگرم معدنی که مردم محلی آن را «گِرمو» می‌نامند یکی دیگر از مکان‌های گردشگری است. این چشمه‌های جوشان از سالیان قبل با خواص بالای درمانی التیام بخش درد و میزبان خیل عظیم ورزشکاران و گردشگران و طبیعت دوستان است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد، طبیعت بکر، درختان سرسبز، آبشارها و رودخانه جاری خارزنج منطقه آبگرم را  جزء دیدنی‌ترین مناظر طبیعی شهرستان خلیل‌آباد ذکر کرد و گفت: چشم انداز فرهنگی، طبیعی و تاریخی این منطقه با دارا بودن 12 اثر تاریخی موسوم به آسیاب و دره‌های زیبا و شفگت انگیز با پوشش نیزار و حوضچه‌های بزرگ آب موسوم به«زو» و حوضچه‌های آبگرم معدنی گردشگران بسیاری را به سمت خود کشانده است.

بلبلی همچنین به کویر بسیار دیدنی نمک جعفرآباد اشاره کرد و گفت: صرف صبحانه محلی از جمله تخم مرغ شیره که یکی از اصیل‌ترین غذاهای خراسان است در کنار سیاه چادر عشایری، نوشیدن چای آتشی و دمنوش‌های کویر به همراه سیب زمینی زغالی، تجربه لذت بخش و تداعی گوشه‌ای از زندگی کویری را برای گردشگران در کویر نمک جعفرآباد به همراه خواهد داشت.

وی بازدید از روستای کاهه و بافت قدیمی روستا و صرف اشکنه قورمه که از لذیذترین غذاهای منطقه کویری خراسان است و مزه به یاد ماندنی را برای گرشگران رقم می‌زند، به گردشگران نورزی پیشنهاد داد.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد، اظهار کرد: دراین منطقه بسیار زیبا که در فاصله 4 کیلومتری شمال شهر خلیل‌آباد قرار دارد دارای 3 چشمه آب گرم معدنی است که به ارتفاعات شمال شهر منتهی می‌شود. همچنین وجود آبشارها و رودخانه دائمی خارزنج این منطقه را جزء دیدنی ترین مناظر طبیعی شهرستان نموده است.

وی ادامه داد: در ضلع جنوبی شهر کندر بقایای خشت وگلی عظیمی به ارتفاع 15 متر وبه طول 68 و عرض 44 متر دیده می‌شود که در واقع کهندژ شهرک حاصلخیز و پر رونق کندر در گذشته‌های دور بوده است.

بلبلی گفت: سفال‌های پراکنده بر روی آن قدمت این اثر را به پیش از اسلام می‌رساند و موید سکونت در آن تا سده هفتم و هشتم هجری است. در چهار سوی این کهندژ آثار و بقایایی از برج‌های نگهبانی و تدافعی به چشم می‌خورد.

او همچنین به بنای حمام آقا که جزء مجموعه ابنیه تاریخی و با ارزش که در بافت مرکزی شهر قرار گرفته اشاره کرد؛ وی افزود: این بنا که مشتمل بر مسجد جامع، کاروانسرا و دکاکین مجاور  مسجد است در اوایل دوران پهلوی احداث شده و دارای دو بخش مردانه و زنانه است.

بلبلی عنوان کرد: حمام مردانه 15 پله و حمام زنانه 10 پله پایین‌تر از سطح زمین بوده و دارای رختکن، زینه، دوش‌ها و گرمابه، آب انبار، جاکفشی و نمازخانه است.

وی ادامه داد: حوض چهل پایه که نام این سازه آبی برگرفته از پایه‌های ده گانه‌ای است که پوشش آن را تشکیل داده و از هر پایه چهار عنصر فرعی دیگر روی هم رفته چهل پایه منفک گردیده و ایجاد قوس را ممکن کرده است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد گفت: به استناد شواهد موجود مسجد جامع خلیل آباد پیش از این در محل مسجد جامع فعلی، بنای مسجدی کهن و یک ایوانی موسوم به میان خیابان وجود داشته که بنای فعلی با الگوبرداری از مسجد جامع کاشمر در سال 1308 قمری با طرح یک ایوانی وشبستان‌های طرفین ساخته شده و شبستان شرقی آن در سال 1313 قمری تکمیل شده است.

وی همچنین در خصوص آب انبارهای کندر بیان کرد: این آب انبارها که از دو بنای همجوار تشکیل شده‌اند در شهر کندر، از توابع شهرستان خلیل‌آباد قرار گرفته‌اند.

بلبلی گفت: این ابنیه از جمله آثار عام‌المنفعه هستند که آب انبار اولی به دستور حاجی حاتمی و به دست توانای حاج علی اصغر بنایی در حدود 70 سال پیش ساخته شده و آب انبار دیگر ده سال بعد از آن به سفارش حاج اصغر رحمانی و به دست استاد شعبان بنا شده است.

وی بیان کرد: یخدان گلی یکی از بناهای عام‌المنفعه بوده و نمایانگر فرهنگ گذشته این دیار در بهره‌برداری واستفاده از یخ است. از نکات جالب توجه این یخدان گلی استفاده از قطعات درشت چوب در میان جرزهای قطور است که نقش سازه‌ای داشته و به منظور استقامت بیشتر دیواره یخدان کاربرد داشته و قسمتی از چوب‌ها که بیرون آمده در سطح نمای داخلی و خارجی یخدان قابل مشاهده است.

 

وی در ادامه با اشاره به این که سالیانه ۵۰ هزار مسافر از مکان‌های گردشگری و تاریخی و مذهبی شهرستان بازدید می‌کنند، گفت: تنها در نوروز سال 97 بالغ بر 15 هزار مسافر و گردشگر وارد شهرستان خلیل‌آباد شدند.

بلبلی افزود: هرچند به دلیل نبود واحدهای اقامتی مناسب تاکنون تنها یک شب میزان ماندگاری مسافران در شهرستان بوده اما امیدواریم با راه‌اندازی چهار اقامتگاه بوم‌گردی در روستاهای نصرآباد، دهنو، شهر کندر و روستای جعفرآباد که سال جاری صورت گرفت، میزان ماندگاری مسافران افزایش یابد.

وی بیان کرد: با توجه به این که درخواست هتل سنتی تاریخی شده و اکنون تلاش برای دریافت موافقت اصولی می‌شود، امیدواریم برای سال 99 این هتل به واحدهای اقامتی شهرستان اضافه می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 15

واکنش پلیس به ریختن گازوئیل در جاده هراز

منتشر شده

در

توسط

واکنش پلیس به ریختن گازوئیل در جاده هراز

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی مازندران هرگونه اخباری را در رابطه با ریختن گازوئیل در جاده هراز تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، سرهنگ قدمی درباره ویدیو منتشر شده از لیز خوردن خودرو ها در جاده هراز اظهار کرد: چندی پیش یک دستگاه خودرو در این محل واژگون شده و در پی آن روغن و آب رادیاتور این خودرو به سطح جاده ریخته شد، پس از آن نیز به علت بارش باران بر سطح جاده، محور لغزنده شد.

وی ادامه داد: بدلیل لغزنده شدن مسیر و رعایت نکردن سرعت مطمئنه از سوی رانندگان دیگر وسایل نقلیه، حادثه رانندگی در این محل اتفاق افتاد که مراتب این موضوع نیز به سرعت به سازمان راهداری اعلام شد.

فرمانده پلیس راه مازندران در ادامه با اشاره به انتشار کلیپ در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در خصوص ریختن عمدی گازوئیل در این نقطه، ضمن تکذیب این خبر از کاربران فضای مجازی خواست از بازنشر چنین اخباری جدا خودداری کرده و به جای آن با هشدار به رانندگان وسایل نقلیه خواست تا با رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، پلیس را در راستای پیشگیری از حوادث رانندگی و کاهش تصادفات یاری کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها