با ما همراه باشید

اقتصادی

غفلت ۸ساله و چالش پیشِ‌رو/ ظرفیت خالی قابل‌توجه در بخش پالایش گاز کشور

منتشر شده

در

پالایشگاه‌های گاز کشور در مقاطع زمانی مختلف و با هدف تصفیه حداکثری گاز ترش استخراج‌شده از چاههای نفت و گاز به بهره‌برداری رسیده‌اند.

با توجه به اینکه بیش از 70 درصد گاز تصفیه‌شده کشور از مخازن دریایی عسلویه استحصال می‌شود و برداشت از این مخازن به‌دلیل بهره‌برداری اولیه دیرهنگام و شکل خاص چاه‌های مشترک، در حال کاهش است، لذا در زمان حاضر، پالایشگاه‌های عسلویه دارای ظرفیت خالی پالایشی قابل ملاحظه‌ای هستند.

همچنین وضعیت پالایشگاه‌های گازی دیگر نیز مطلوب نیست و در خصوص رفع این مشکل، در 8 سال گذشته غفلت شده و هنوز اقدامات عملی صورت نگرفته است. بروز این چالش در نتیجه عدم برآورد درست از شرایط فعلی و نیازهای آتی، برنامه‌ریزی برای حل مشکلات فعلی و اجرای صحیح طرحهای مهندسی مرتبط با رعایت اولویت زمانی است.

همان‌گونه که در جدول پایین نشان داده شده است، کل ظرفیت خالی فازهای پالایشگاه عسلویه حجم تقریبی 130 میلیون مترمکعب در روز (م.م.م.ر.) است. با توجه به حجم تولیدی فازهای 6 و 7 و 8 و 14، که میزان 120 م.م.م.ر. بوده است، همچنین با احتساب اینکه از کل گاز مذکور 30 م.م.م.ر. به پالایشگاه کنگان قابل اختصاص است، از این رو کل ظرفیت خالی در پالایشگاه عسلویه حجمی معادل 40 م.م.م.ر. برآورد می‌شود.

پالایشگاه میزان ظرفیت خالی (میلیون مترمکعب)
فاز 1 0
فاز 2 و 3 7
فاز 4 و 5 5
فاز 9 و 10 13
فاز 12 40
فاز 13 25
فاز 15 و 16 15
فاز17 و 18 5
فاز 19 10
فاز20 و 21 3
فاز 22 و 24 7

مجموع ظرفیت خالی پالایش گاز در عسلویه (بدون احتساب فازهای 6و7و8و14) برابر با 130 میلیون مترمکعب در روز است، همچنین تولید گاز ترش فازهای 6و7و8 برابر با 80 میلیون مترمکعب در روز و گاز دریافتی پالایشگاه کنگان از این فازها برابر با 30 میلیون مترمکعب در روز است، ازاین‌رو باقی‌مانده گاز ترش فازهای 6و7و 8 که به پالایشگاه‌های دیگر فازها ارسال می‌شود برابر با 50 میلیون مترمکعب در روز و همچنین میزان تولید گاز از فاز 14 برابر با 40 میلیون مترمکعب در روز است، ازاین‌رو کل ظرفیت خالی باقی‌مانده پالایشگاه‌های گازی عسلویه (با احتساب فازهای 6 و 7 و 8 و 14) برابر با 40 میلیون مترمکعب در روز است.

در جدول زیر کل ظرفیت خالی پالایشگاه‌های کشور نشان داده شده است.

پالایشگاه ظرفیت خالی (میلیون مترمکعب)
عسلویه 40
کنگان 50
پارسیان 5
هاشمی‌نژاد 15
بیدبلند 10
هرمزگان 7
کل ظرفیت خالی 127

درحالی حجم خالی ظرفیت پالایشی کشور به 127 م.م.م.ر. رسیده است که این مقدار گاز تقریباً معادل نیاز مصرف روزانه استان تهران در فصل سرد سال است.

قسمت اعظم گاز جبرانی فازهای مختلف پالایشی عسلویه و پالایشگاه کنگان از طریق فازهای 6و7و8 عسلویه تأمین می‌شوند که خود این فازها نیز روند برداشت کاهشی دارند. همچنین پس از تغییر کاربری خط پنجم سراسری از ترش به شیرین و توقف دریافت گاز پالایشگاه بیدبلند از خط مذکور، این پالایشگاه فقط در فصل سرد سال با دریافت گاز کارخانه 1600 به‌ظرفیت 16م.م.م.ر. می‌رسد و در باقی فصول رقم تولیدی تقریباً نزدیک به صفر است که از ظرفیت اسمی 28 م.م.م.ر. خود فاصله بسیار زیادی دارد.

از طرف دیگر، گاز دریافتی از حوزه‌های بالادستی پالایشگاه فجر کنگان در زمان حاضر کمتر از 50 م.م.م.ر. بوده که این حجم طی سالیان آینده وضعیت بسیار اسفناکی داشته است و با ظرفیت عملیاتی 125م.م.م.ر. پالایشگاه فاصله بسیار زیادی خواهد داشت.

وضعیت در پالایشگاه سرخون به‌مراتب بدتر است. حجم پالایشی این پالایشگاه در زمان حداکثر بهره‌برداری کمتر از 50% ظرفیت خود است که هم شرکت را با چالش جدی برای نیروی انسانی مشغول به کار مواجه نموده است و هم تأمین گاز مستقل و پایدار را برای استان با مشکل مواجه کرده است.

به‌نظر می‌رسد در نتیجه عدم توجه به معضلات این حوزه در 8 سال گذشته، دورنمای آتی بسیار مأیوس‌کننده باشد و شرکت ملی گاز و کشور در سالهای پیشِ‌رو با چالش جدی روبه‌رو است که رفع و یا کاهش تبعات آن نیازمند اهتمام و دانش متخصصین دلسوز و متعهد است.

درحالی ظرفیت خالی فعلی پالایشگاه‌های کشور 127 م.م.م.ر. است که این رقم به‌تدریج در حال افزایش است و به‌نظر می‌رسد با برنامه‌ریزی درست می‌توان به‌جای احداث پالایشگاه‌های جدید و صرف هزینه‌های سنگین ناشی از آن، از حداکثر ظرفیت پالایشگاه‌های موجود استفاده بهینه نمود، موضوع مهمی که جواد اوجی، عضو شورای هماهنگی انرژی ستاد انتخاباتی آیت الله رئیسی نیز بر آن تأکید دارد.

اوجی در این خصوص گفت: یکی از راه‌های برون‌رفت از چالش تراز منفی گاز کشور، استفاده حداکثری از وضعیت فعلی است؛ یعنی میادین گازی که توسعه داده شده است بتوانند به‌اندازه ظرفیت خود، تولید داشته باشند.

وی اضافه کرد: از یک میدان گازی و نفتی که شروع به برداشت می‌کنیم سالانه افت فشار اتفاق می‌افتد؛ نیاز هست برای حفظ و نگهداشت تولید سرمایه‌گذاری کنیم، نیاز هست چاه‌های جدیدی حفاری شود؛ لایه‌های جدیدی در این چاه‌ها در مدار تولید قرار بگیرد، چاه‌ها اسیدکاری شود، خطوط لوله جدید احداث شود، خطوط، مراکز جمع‌آوری گاز، مراکز بهره‌برداری و پالایشگاه‌ها بازسازی و اورهال شود.

عضو شورای هماهنگی انرژی ستاد انتخاباتی آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: اولین نکته برای برون‌رفت از تراز منفی گاز، استفاده حداکثری از ظرفیت پالایشگاه‌های گازی، خطوط لوله انتقال گاز و  ایستگاه‌های تقویت فشار است.

منبع :تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

ادامه روند صعودی در بورس

منتشر شده

در

توسط

ادامه روند صعودی در بورس

روند صعودی بازار سرمایه امروز هم ادامه یافت و شاخص کل بورس بیش از ۸۰۰۰ واحد افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، شاخص کل بورس در معاملات امروز بازار سرمایه با ۸۷۸۶ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۳۶۰ هزار  واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم وزن ۱۱۶۹ واحد افزایش یافت و رقم ۴۰۲ هزار و ۸۹ واحد را ثبت کرد.

معامله گران این بازار ۷۹۰ هزار معامله به ارزش ۵۵ هزار و ۲۰۹ میلیارد ریال انجام دادند.

توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، صنایع پتروشیمی  خلیج فارس، پتروشیمی فارس، سرمایه گذاری غدیر، مخابرات ایران و بانک پارسیان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس نیز ۱۶۳ واحد افزایش یافت و رقم ۱۹ هزار و ۹۵۰ واحد را ثبت کرد.

معامله گران این بازار ۳۶۸  هزار معامله به ارزش ۲۳ هزار و ۶۸۱ میلیارد ریال انجام دادند.

بیمه پاسارگاد، پلمیر آریاساسول، شرکت آهن و فولاد ارفع، فرابورس ایران و گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.

ادامه مطلب

استانها

قطعی برق صنایع در بخش سیاستگذاری کشور مستلزم توجه خاص است

منتشر شده

در

توسط

قطعی برق صنایع در بخش سیاستگذاری کشور مستلزم توجه خاص است

  نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی مشهد با اشاره به بروز بحران آب و برق در کشور عنوان کرد: حجم امروز منابع ما، اقتضا می‌کند تا در سیاستگذاری‌های تولید خود بازنگری نماییم. قطعی برق صنایع، در راهبرد مدیریت بحران، نیازمند توسل به راهکارهای مناسب در بخش سیاست‌گذاری کشور است و حتی به تبعات بلندمدت تصمیمات بایستی توجه بیشتری شود.

جلال جوشش در دومین جلسه کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی مشهد اظهار کرد: متاسفانه واحدهای صنعتی در حال حاضر در خط مقدم قطعی برق قرار دارند. به نظر می‌رسد که اتخاذ چنین راهبردهایی به واسطه بازخورد اجتماعی کمتری که دارد، در اولویت مسئولان امر است، در حالی که چنین روندی در آتیه به بروز مشکلات جدی‌تر منجر خواهد شد.

وی افزود: شناسایی ظرفیت‌های تولید انرژی در استان، شناسایی موانع تولید در این بخش، توسعه سرمایه گذاری‌های در صنعت انرژی و … از مهم ترین اهداف این کمیسیون از بدو تشکیل بوده است. در همین راستا کمیسیون انرژی نسبت به تشکیل دو کمیته تخصصی بهینه‌سازی مصرف آب و انرژی و کمیته انرژی‌های تجدید پذیر و پراکنده اقدام کرد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی مشهد به بروز بحران آب و برق در کشور اشاره و عنوان کرد: حجم امروز منابع ما، اقتضا می‌کند تا در سیاستگذاری‌های تولید خود بازنگری نماییم. در گذشته این گونه عنوان می‌شد که «کشاورزی محور توسعه است» اما به نظر می‌رسد دیگر این شعار کارایی لازم را لااقل با توجه به ذخایر آبی کشورمان ندارد و باید کشاورزی با نگاه به مزیت هر منطقه و ظرفیت‌های آبی آن توسعه پیدا کند. در منطقه‌ای که استفاده هر متر مکعب آب برای بخش تولید، اشتغال و ارزش اقتصادی بیشتر رقم می‌زد، صنعت اولویت کار قرار بگیرد. آب کالای یکبار مصرف نیست به همین دلیل استفاده از الگوی کشت کارآمد و کشت‌های فراسرزمینی در این حوزه باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی به بحث مصرف برق نیز اشاره و عنوان کرد: نباید قطعی برق را به این بهانه که در بخش تولید حواشی کمتری رقم می‌خورد قطع کرد و سهم آن را به سایر بخش‌ها داد. اگر نگاه کلان و کارآمدی در سنوات گذشته وجود داشت و تولید برق را به نسبت مصرف آن افزایش می‌داد، امروز شاهد بروز چنین مشکلاتی نبودیم.

در زمان بحران آب و برق، فشار بر واحدهای تولیدی بیش از کنترل تخلفات است

در ادامه محمدخوشحال، مدیرعامل شرکت شهرک صنعتی ماشین ابزار و فن آوری‌های برتر به ایراد سخن پرداخت و تصریح کرد: مصرف آب پنج شهرک صنعتی طوس، ماشین سازی، چرم شهر، جاده کلات و بینالود با اشتغالزایی بالا به ۱۵۰ لیتربر ثانیه نمی‌رسد. فقط در منطقه شاندیز بالغ بر ۲۵۰ لیتر بر ثانیه از چاه‌های غیرمجاز آب برداشت می‌شود و بر این روند رسیدگی و نظارت جدی‌تری باید انجام شود. در این خصوص مکاتبات با شرکت آب، فرمانداری شاندیز و …، صورت گرفته است. متاسفانه در زمان بروز بحران آب، صرفا بر صنایع فشار وارد آورده می‌شود، این در حالی است که از حفر چاه‌های آب غیرمجاز جلوگیری نمی شود.

وی یادآور شد: متاسفانه بیشترین قطعی برق را در کل کشور ۵  شهرک صنعتی طوس، ماشین سازی، چرم شهر، جاده کلات و بینالود تجربه کرده‌اند، به طوریکه شرکت توزیع برق مشهد به صورت روزانه اخطارهایی را مبنی بر کاهش۵۰ درصدی بار از ساعت ۸ صبح تا ۲۳ ارائه می‌کرد که متاسفانه در بسیاری از موارد برق این واحدها با وجود صرفه جویی، باز هم قطع می‌شد.

خوشحال خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته در حال حاضر قطع برق شهرک‌ها به یک روز در هفته رسیده است. با این حال متاسفانه بسیاری از واحدهای صنعتی به ویژه صنایع غذایی از این حیث بسیار متضرر شده اند.

مدیرعامل شرکت شهرک صنعتی ماشین ابزار و فن آوری‌های برتر ادامه داد: متاسفانه در حوزه برق نیز به واحدهای صنعتی فشار بسیاری اعمال می‌شود این در حالی است که مزرعه‌های ارز دیجیتال بسیاری در شهرک‌های صنعتی فعال هستند، به طوری که در شهرک صنعتی ما حدود ۱۵ واحد صنعتی به دنبال استخراج ارز دیجیتال بودند.

قطعی برق در تولید انرژی خورشیدی خلل ایجاد می کند

در بخش دیگری از این نشست حمید اسماعیلی نصرآبادی، رئیس کمیته انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده پشت تریبون قرار گرفت و گفت: دولت در سال ۹۵ بخشنامه ای ابلاغ کرد که براساس آن ۲۰ درصد مصرف سازمان ها باید از انرژی خورشیدی صورت بگیرد که این طرح هنوز در مراحل اولیه خود است. لذا باید پیگیری های اساسی از سازمان های مربوطه به ویژه شهرداری و شورای شهر در خصوص اجرای طرح انجام بگیرد. به طور مثال باید شهرداری تمهیداتی بیاندیشید که در قبال احداث نیروگاه های خورشیدی،   میزانی از عوارض شهری کاسته شود.

وی ادامه داد: واحدهای صنعتی نیز می‌توانند به نیروگاه‌های خورشیدی مجهز باشند تا در مواقع قطعی برق دیگر با چالش خاصی مواجه نشوند. این اقدام صرفا هماهنگی شرکت برق را برای دریافت مجوز می‌طلبد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، اسماعیلی  ادامه داد: نیروگاه خورشیدی در سطح استان وجود دارد اما متاسفانه قطعی برق در روند تولید انرژی خورشیدی مشکل ایجاد می‌کند به طوری که از طریق نرم افزار اخطار داده می‌شود که نیروگاه خورشیدی تولیدی ندارد، چرا که قطعی برق در روند تولید انرژی پاک اختلال ایجاد می‌کند. در زمان قطعی برق که توام با تابش خورشید است، انرژی تولید شده توسط نیروگاه خورشیدی بلااستفاده است. لذا از شرکت برق منطقه ای تقاضا داریم که قطعی برق در زمانی انجام بگیرد که نورخورشیدی وجود نداشته باشد تا انرژی تولید شده به هدر نرود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اقتصادی

خانه در کدام مناطق تهران ارزان شد؟

منتشر شده

در

توسط

خانه در کدام مناطق تهران ارزان شد؟

درحالیکه تازه‌ترین آمار بانک مرکزی حکایت از افزایش قیمت مسکن در تهران و عبور آن از متری ۳۰ میلیون تومان طی چهارمین ماه سال جاری دارد، بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین و کمترین متوسط قیمت هر متر خانه متعلق به مناطق ۱و ۱۸ بوده است که مناطق ۵ و ۱۹ نیز به ترتیب بیشترین و کمترین تعداد معاملات در این ماه را داشته‌اند.

به گزارش ایسنا، براساس آخرین آمارها متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران طی تیر ماه به ۳۰ میلیون و ۴۴ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۱.۳ و ۴۳.۷ درصد افزایش یافته است.

همچنین، تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۵.۱ هزار فقره بوده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۶ کاهش داشته است.

در این بین، بررسی جزئیات متوسط قیمت هر متر خانه و تعداد معاملات انجام شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران نشان می‌دهد که بیشترین قیمت هر متر خانه ۶۲ میلیون و ۳۱ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۳ میلیون و ۴۴۲ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است.

همچنین، در سومین ماه سال در مناطق ۱ و ۱۸ تهران به ترتیب معادل ۲۹۴ و ۱۲۲ فقره خانه معامله شده است.

از سوی دیگر، متوسط قیمت هر متر خانه در مناطق ۲، ۳، ۴ و ۵ تهران به ترتیب معادل ۴۷ میلیون و ۳۷۴ هزار و ۶۰۰ تومان، ۵۸ میلیون و ۶۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان، ۳۰ میلیون و ۷۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان و ۳۷ میلیون و ۷۹۳ هزار و ۷۰۰ تومان است.

تعداد معاملات انجام شده در هر یک از مناطق بالا نیز به ترتیب معادل ۴۸۷، ۱۹۵، ۳۶۱ و ۷۳۱ فقره است.

همچنین، در مناطق ۶، ۷، ۸ و ۹ تهران نیز هر متر خانه به ترتیب معادل ۴۵ میلیون و ۸۳۳ هزار و ۷۰۰ تومان، ۲۹ میلیون و ۲۹ هزار و ۹۰۰ تومان، ۲۷ میلیون و ۸۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان و ۲۰ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شود که در هر یک از این مناطق طی چهارمین ماه سال به میزان ۱۸۵، ۲۸۵، ۲۵۲ و ۱۰۸ فقره خانه معامله شده است.

علاوه براین، هر متر خانه در مناطق ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۱۳ شهر تهران به قیمت ۲۰ میلیون و ۸۴ هزار و ۸۰۰ تومان، ۲۰ میلیون و ۵۴۴ هزار تومان، ۱۸ میلیون و ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان و ۲۷ میلیون و ۸۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شده که در هر یک از آن‌ها به تعداد ۵۲۵، ۲۳۹، ۱۴۱ و ۱۳۹ فقره خانه معامله شده است.

در کدام منطقه تهران معامله مسکن بیشتر شد؟ 

طبق اعلام بانک مرکزی، در تیرماه سال جاری متوسط قیمت هر متر مسکن در مناطق ۱۴، ۱۵، ۱۶ و ۱۷ تهران به ترتیب معادل ۲۱ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۹۰۰ تومان، ۱۵ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۱۰۰ تومان، ۱۶ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان، ۱۵ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۳۰۰ تومان بوده که در این مدت در هر یک از این مناطق ۳۰۲، ۲۵۱، ۸۰ و ۱۱۳ فقره خانه معامله شده است.

از سوی دیگر، طی چهارمین ماه سال جاری در مناطق ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ تهران قیمت هر متر خانه به ترتیب به ۱۵ میلیون و ۷۷۶ هزار تومان، ۱۵ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۷۰۰ تومان، ۲۱ میلیون و ۸۰۴ هزار و ۲۰۰ تومان، ۲۶ میلیون و ۴۸۹ هزار و ۶۰۰  تومان رسیده که در هر یک از این مناطق نیز ۴۴، ۵۳، ۹۶ و ۶۸ فقره مسکن معامله شده است.

بنابراین، در چهارمین ماه سالجاری بیشترین و کمترین متوسط قیمت هر متر خانه متعلق به مناطق ۱و ۱۸ بوده است که مناطق ۵ و ۱۹ نیز به ترتیب بیشترین و کمترین تعداد معاملات در این ماه را داشته‌اند.

گران‌ترین خانه در کدام مناطق تهران قرار دارد؟ 

البته بررسی تفاوت متوسط قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران در تیر ماه نسبت به خرداد سال جاری بیانگر این است که معادل ۱۴ منطقه از تهران با افزایش قیمت مسکن در ماه موردنظر مواجه شده‌اند که در این بین، به ترتیب مناطق ۶، ۲۲ و ۲ بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند.

علاوه براین، مسکن در تیر ماه سال جاری در مناطق ۱، ۸، ۱۱، ۱۲، ۱۵، ۱۷، ۱۹و ۲۱ تهران نسبت به خرداد ماه کاهش قیمت داشته که منطقه ۱ تهران با بیش از چهار میلیون تومان کاهش بیشترین کاهش قیمت را در این ماه تجربه کرده است.

از سوی دیگر، تعداد معاملات مسکن در تیر ماه سالجاری نسبت به خرداد ماه در ۱۲ منطقه از تهران کاهش پیدا کرده است که این مناطق شامل منطقه ۴، ۷، ۸، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ می‌شود.

 

ادامه مطلب

برترین ها