با ما همراه باشید

اخبار

فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستانِ جان» منتشر شد

منتشر شده

در

فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستانِ جان» منتشر شد

  فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای با نام «خوزستانِ جان» به منظور حمایت از تولیدات این استان منتشر شد.

به گزارش ایسنا، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در زمینه حمایت از آثار هنرمندان تئاتر استان خوزستان، رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان با عنوان «خوزستانِ جان» را با هدف حمایت از اجرای عمومی تولیدات تازه تئاتر با اولویت گروه‌های نمایشی دارای پروانه فعالیت رسمی و رویکرد استمرار ارتباط شهروندان با تئاتر با مشارکت اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و درگاه تخصصی هنرهای نمایشی ایران (ایران تئاتر) برگزار می‌کنند.
اولویت‌های موضوعی:
موضوع تولید آثار آزاد است اما آثار با رویکردھای زیر در اولویت اصلی انتخاب خواهند بود.
۱) پرداختن به موضوعات اقوام مختلف استان خوزستان.
۲) توجه جدی به زاد و بوم و فرهنگ غنی استان خوزستان در موضوعات نمایش‌ها.
۳) توجه به ارزش‌های دفاع مقدس و مضامین مرتبط با حماسه مردم خوزستان در هشت سال ایثار و مقاومت در تولید آثار نمایشی.
۴) آیین‌ها، سنت‌ها و فرهنگ محلی مناطق مختلف خوزستان.
۵) شهدای مدافع حرم، شهدای ترور و شهدای سلامت استان خوزستان.
۶) چالش‌ها و مخاطرات شیوع ویروس کرونا و رفتار متناسب اجتماعی، خانوادگی و فردی در استان خوزستان.
شرایط شرکت در رپرتوار تئاتر صحنه‌ای:
شورای سیاست‌گذاری رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستان جان» قصد دارد تا با انتخاب آثار به روش گزینش مرحله‌ای، رپرتوار را از فضای صرفا رقابت‌زده فاصله داده و هدایت راهبردی را به عنوان حلقه مهم اما مفقوده جشنواره‌ها جایگزین آن کند.
مرحله اول:
الف) انتخاب نمایشنامه و ارسال نسخه PDF آن یا خلاصه نمایشنامه و ثبت در بخش ویژه رپرتوار خوزستان جان در درگاه تئاتر خوزستان.
ب) ثبت چکیده‌ای از توضیحات شرکت کننده به عنوان کارگردان اثر حداقل در یک صفحه در بخش ویژه رپرتوار خوزستان جان در درگاه تئاتر خوزستان. (توضیحاتی همچون طراحی کارگردانی مد نظر، اهداف اجرایی، نحوه استفاده از عناصر درونی و بیرونی تئاتر و…).
پ) پر کردن «فرم تقاضای حضور در رپرتوار» توسط کارگردان اثر نمایشی در درگاه تئاتر خوزستان تا تاریخ ۳۱ مرداد ۱۴۰۰.
مرحله دوم:
ارسال چهار حلقه DVD شامل ۳۰ دقیقه فیلم اثر نمایشی حداکثر تا تاریخ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ برای ارزیابی و گزینش توسط هیات انتخاب رپرتوار به آدرس دبیرخانه رپرتوار.
مرحله سوم:
ارسال چهار حلقه DVD فیلم کامل اثر نمایشی حداکثر تا تاریخ اول آبان ۱۴۰۰ برای بازبینی نهایی توسط هیات انتخاب رپرتوار.
تبصره: اثر نمایشی بعد از پذیرش در مرحله سوم طبق جدول رپرتوار تئاتر صحنه‌ای از ۸ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۰، حداقل به مدت پنج شب در شهرستان میزبان اجرای عمومی خواهد رفت و اطلاعات اجرای عمومی در درگاه تئاتر خوزستان درج خواهد شد.
ضوابط شرکت در رپرتوار تئاتر صحنه‌ای:
۱) به کلیه گروه‌های متقاضی که از مرحله اول انتخاب متن و فرم ارزیابی و چکیده‌ای از اهداف کارگردان امتیاز مکفی کسب کرده و «منتخب» شده‌اند مبلغ ۱۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.
۲) در مرحله گزینش عملی و پس از ارزیابی فیلم ۳۰ دقیقه‌ای توسط هیات انتخاب به گروه‌های منتخب مبلغ ۱۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.
۳) در مرحله سوم گزینش عملی نیز همزمان با اجرای عمومی اثر نمایشی مبلغ ۲۰ میلیون ریال به گروه‌های منتخب نهایی پرداخت خواهد شد و به این صورت گروه‌های منتخب در مرحله نهایی که به اجرای عمومی خواهند رسید در مجموع مبلغ ۴۰ میلیون ریال دریافتی خواهند داشت.
۴) کلیه گروه‌های متقاضی با توجه به تعیین هیات انتخاب توسط دبیرخانه در تمام مراحل ملزم به قبول نظر هیات انتخاب و مشاوره با ایشان در زمینه تعالی کیفی و فنی آثار خود خواهند بود و گزارش کار خود را به شکل مدون در تمام مراحل مربوطه به دبیرخانه رپرتوار ارسال کنند.
۵) در صورت مشروط شدن برخی آثار به اصلاح پاره‌ای از موارد فنی در مرحله نهایی، گروه‌های مورد نظر ملزم به ارسال مجدد فیلم کامل اثر پس از برطرف کردن موارد مد نظر و ابلاغ شده هستند.
۶) تولیدات جدید نمایشی راه یافته به رپرتوار باید با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان و با نظارت ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفاتر انجمن هنرهای نمایشی شهرستان‌های میزبان و دریافت پروانه نمایش از شورای نظارت بر نمایش شهرستان میزبان و طبق جدول اعلام شده از سوی ستاد رپرتوار، حداقل پنج نوبت اجرای عمومی در طی پنج روز در سطح شهر محل تولید اثر انجام دهند و مدارک و مستندات اجرا را در پورتال تئاتر خوزستان بارگذاری کنند. (مستندات شامل تأییدیه اجرا، موارد تبلیغی اجرا، لینک خبر اجرا در پورتال تئاتر خوزستان و چند قطعه عکس از اجرا).
۷) حداکثر ۲۲ نمایش در مرحله اول رپرتوار پذیرفته شده و ۱۶ نمایش برای مرحله دوم و حداکثر هشت نمایش به مرحله پایانی برای شرکت در رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان و حمایت از اجرای عمومی راه خواهند یافت.
فرآیند ثبت تقاضا:
۱) فرآیند ثبت تقاضا از ۱۸ تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ از طریق بخش ویژه «رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان» در «درگاه تئاتر خوزستان» به نشانی https://khoozestan.theater.ir/ انجام خواهد گرفت و متقاضیان باید فرم درخواست را به طور کامل تکمیل کنند.
۲) متقاضیان ثبت‌نام باید فایل PDF نمایشنامه، خلاصه نمایشنامه، توضیحاتی همچون طراحی کارگردانی مد نظر، اهداف اجرایی، نحوه استفاده از عناصر درونی و بیرونی تئاتر، به همراه مجوز کتبی نویسنده و سایر مدارک درخواستی را تا تاریخ مقرر در بخش ویژه «رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان» در «درگاه تئاتر خوزستان» بارگذاری کرده و کد رهگیری دریافت کنند.
تبصره: شرکت‌کنندگان با ثبت تقاضا و ارسال اثر خود، متعهد به پذیرش قوانین و سیاست‌گذاری‌های رپرتوار هستند و عدم رعایت این قوانین به ویژه زمان‌بندی اجراها موجب حذف آثار خواهد شد.
گاه‌شمار رپرتوار:
۱) مهلت ثبت تقاضا و ارسال طرح نمایشی: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰
۲) مهلت ارسال ۳۰ دقیقه از فیلم اثر نمایشی: ۱۴ مهر ۱۴۰۰
۳) مهلت ارسال فیلم کامل اثر نمایشی: اول آبان ۱۴۰۰
۴) اعلام گروه‌های راه‌یافته به رپرتوار برای اجرای عمومی: پنجم آبان ۱۴۰۰
۵) زمان برگزاری رپرتوار: ۸ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۰
نشانی دبیرخانه:
خوزستان، اهواز، خیابان فلسطین، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، اداره هنری سینمایی، دبیرخانه رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان، تلفن: ۰۶۱۳۳۳۶۴۴۱۶.
بنا بر اعلام اداره کل ارشاد خوزستان، رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستانِ جان» به دبیری محمد یاقوت‌پور آبان ۱۴۰۰ در استان خوزستان برگزار می‌شود.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها